Lalitka
26.10.07,20:03
Študujem na VŠ a tam nám povedali, že dlhodobý majetok do 30 000,-- Sk sa účtuje ako zásoby. No na obchodnej akadémii sme sa učili, že takýto majetok ide do spotreby. Čo je pravda?
Zoltán Kovács
26.10.07,18:06
Študujem na VŠ a tam nám povedali, že dlhodobý majetok do 30 000,-- Sk sa účtuje ako zásoby. No na obchodnej akadémii sme sa učili, že takýto majetok ide do spotreby. Čo je pravda?

Zásoby sa môžu účtovať tiež do spotreby. Ak účtuješ spôsobom B tak priamo na nákladový účet 501 - Spotreba materiálu
Stefan2005
26.10.07,18:33
Ale ani to čo povedali na VŠ (pokiaľ si to správne poznamenala) nemusí byť pravda - viď §13 postupov účtovania v PU: (6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok....
Teda bude sa odpisovať.
JanaS.
12.11.07,17:25
a keď mam tým spôsobom B majetok (PC) 20 000 SK keď to dám rovno do spotreby 501 treba mi viesť prijemku a potom výdajku? Alebo bez nich?. Viem že spôsobom B pri materiále aj tovare treba robiť príjemky a výdajky, preto som si nie istá ďakujem
Danila
12.11.07,17:34
a keď mam tým spôsobom B majetok (PC) 20 000 SK keď to dám rovno do spotreby 501 treba mi viesť prijemku a potom výdajku? Alebo bez nich?. Viem že spôsobom B pri materiále aj tovare treba robiť príjemky a výdajky, preto som si nie istá ďakujemZ toho, čo si napísala mám aj ja v hlave chaos. Účtuješ spôsobom B, teda priamo do spotreby s použitím účtu 501. Príjemky a výdajky používaš pri účtovaní zásob spôsobom A / keď účtuješ o príjme na sklad a výdaji zo skladu./ A to je vlastne rozdiel medzi týmito dvomi spôsobmi.:)
JanaS.
12.11.07,18:05
Ja som bola v tom aj to teda tak robím že vystavujem príjemky aj výdajky. My sme sa učili, že pokiaľ máme účtovanie spôsobom B je potrebné viesť príjemky aj výdajky(ale samozrejme neúčtujú sa). Rozprávala som sa aj s účtovníčkou.tak som to tak robila.
Danila
12.11.07,18:13
Ja som bola v tom aj to teda tak robím že vystavujem príjemky aj výdajky. My sme sa učili, že pokiaľ máme účtovanie spôsobom B je potrebné viesť príjemky aj výdajky(ale samozrejme neúčtujú sa). Rozprávala som sa aj s účtovníčkou.tak som to tak robila.Ja z opatrnosti a zdržanlivosti nebudem komentovať spôsob výučby. Ale ak si dáš prácu s vystavením príjemky a výdajky, potom nie celkom dobre rozumiem dôvodom pre určenie účtovania zásob spôsobom B. Vnímam ho ako neprehľadnejší, na konci prácnejší. Ale ty si sa zrejme pýtala na názor. A ja som ti poskytla môj.
KEJKA
12.11.07,18:20
skladové hospodárstvo treba viesť a to najmä ak sa účtuje spôsobom B.
Samozrejme príjemky a výdajky sa vystavujú iba pri reálnom pohybe zásob na sklade.
Stefan2005
12.11.07,19:10
skladové hospodárstvo treba viesť a to najmä ak sa účtuje spôsobom B.
Samozrejme príjemky a výdajky sa vystavujú iba pri reálnom pohybe zásob na sklade.

No teraz som zaskočený : pri B spôsobe účtujem 50x/211,321 a nevediem skladové hospodárstvo. K 31.12. sa urobí inventarizácia materiálu, a účtujem na základe inv. súpisu 112/501. Snáď to robím zle?
Zoltán Kovács
12.11.07,19:24
No teraz som zaskočený : pri B spôsobe účtujem 50x/211,321 a nevediem skladové hospodárstvo. K 31.12. sa urobí inventarizácia materiálu, a účtujem na základe inv. súpisu 112/501. Snáď to robím zle?

A ako zisťuješ potom inventarizačný rozdiel, ak nemáš tie príjemky a výdajky?
Stefan2005
12.11.07,19:39
A ako zisťuješ potom inventarizačný rozdiel, ak nemáš tie príjemky a výdajky?

No ak sa myslí vedenie skladu bez náväznosti na účtovníctva - teda na účet 112 ( na ten sa pri spôsobe B účtuje pri uzavieraní účtovných kníh), tak to beriem. Teda som za v prípade, ak je to zložitejšia firma.
Ale v prípade jednoosobovej v.o.s. alebo s.r.o. aký má význam viesť sklad? Resp. voči komu uplatním inventarizačný rozdiel?
Zoltán Kovács
12.11.07,19:49
No ak sa myslí vedenie skladu bez náväznosti na účtovníctva - teda na účet 112 ( na ten sa pri spôsobe B účtuje pri uzavieraní účtovných kníh), tak to beriem. Teda som za v prípade, ak je to zložitejšia firma.
Ale v prípade jednoosobovej v.o.s. alebo s.r.o. aký má význam viesť sklad? Resp. voči komu uplatním inventarizačný rozdiel?

Voči nikomu, ale v účtovníctve by sa to malo objaviť, inak ti nebude sedieť fyzický stav skladu s účtovným. a tak isto aj potom prirodzené úbytky ako zaúčtuješ, ak nevieš koľko v skutočnosti by tam malo byť.
cloe
12.11.07,19:52
No ak sa myslí vedenie skladu bez náväznosti na účtovníctva - teda na účet 112 ( na ten sa pri spôsobe B účtuje pri uzavieraní účtovných kníh), tak to beriem. Teda som za v prípade, ak je to zložitejšia firma.
Ale v prípade jednoosobovej v.o.s. alebo s.r.o. aký má význam viesť sklad? Resp. voči komu uplatním inventarizačný rozdiel?

Ja si osobne myslím, že sklad treba viesť aj pri účtovaní skladu spôsobom B, lebo ako už spomenul Smith, s čím porovnáš inventarizačnú listinu? Ty spočítaš zostatok na sklade a ten naučtuješ na konci roku na účet 112 /príp. 132/ ale ty ten skutočný stav musíš s niečim porovnať. Je jedno či sa jedná o jednoosobovú s.r.o. Ten zápis na konci roka ti predsa ovplyvňuje HV a to niekedy dosť značne!
Takže preto musím viesť evidenciu skladu.
Danila
12.11.07,19:53
Pri spôsobe účtovania zásob spôsobom B sa vedie skladová evidencia ako forma analytickej evidencie pre zistenie momentálneho stavu na skladových štítkoch. Príjemky a výdajky sú len zbytočným papierovaním a nákladmi administratívy. Účtovanie o stave na 112 na konci roka má iné poslanie ako sú inevntarizačné rozdiely, a síce, úpravu 501.
Zoltán Kovács
12.11.07,19:58
Mám na mysli nasledovné:
Účtujem sro, ktorá prevádzkuje veľkosklad krmných zmesí. V priebehu roka účtujem spôsobom B, teda 504/321,211. Oni vedú skladovú evidenciu. Na konci roka vytlačia si zostatky z evidencie a vykoná sa fyzická inventúra, porovnanie stavu z kariet so skutočnosťou. Vždy vzniknú rozdiely. Napr. prírodzeným úbytkom, vlastnou spotrebou (majú strážneho psa, ktorého krmia). Tieto rozdiely potom zaúčtujem. Vlastnú spotrebu tovaru musím preúčtovať z 504 na 501. A takto vlastne "zreálnim" koncoročný stav, ktorý je verným obrazom skutočnosti.
cloe
12.11.07,20:29
Ja som ako mezek. Stále mi nejde do hlavy s čím porovnám ten skutočný stav ak nebudem viesť skladovú evidenciu.
KEJKA
12.11.07,20:44
Ja som ako mezek. Stále mi nejde do hlavy s čím porovnám ten skutočný stav ak nebudem viesť skladovú evidenciu.
nejde o porovnanie s účtovnítvom (sposob A)
ale o porovnanie stavu na skladových kartách (tam sa zapisuje príjem, výdaj, zostatok) s fyzickým stavom.
Rozdiely môžu byť omylom, zámenou, a to pri príjme i výdaji.
Stefan2005
12.11.07,20:44
Pri spôsobe účtovania zásob spôsobom B sa vedie skladová evidencia ako forma analytickej evidencie pre zistenie momentálneho stavu na skladových štítkoch. Príjemky a výdajky sú len zbytočným papierovaním a nákladmi administratívy. Účtovanie o stave na 112 na konci roka má iné poslanie ako sú inevntarizačné rozdiely, a síce, úpravu 501.

Áno, beriem. Účtovanie mám dobre (112 / 501 v rámci uzávierkových operácií), len som si v prvom momente zle vysvetlil analytickú evidenciu ako analytiku k účtu 112, a nie ako operatívnu evidenciu formou skladových štítkov alebo kariet.
Takáto operatívna evidencia je nutná v prípade výroby a obchodnej činnosti, ale v prípade jednoosobovej firmy, ktorá navyše väčšinou kupuje materiál na konkrétnu akciu, to tiež pokladám za zbytočnú administráciu. Operatívnu evidenciu si okrem toho vedú sami, a ešte sa nestalo, aby vykázali inv. rozdiel (nevravím o prípadnej škode, a pod.).
Danila
12.11.07,20:45
A ako zisťuješ potom inventarizačný rozdiel, ak nemáš tie príjemky a výdajky?Toto je podľa mňa spôsob B:
Nakúpila som 100 ks toaletného papiera. 501/100 ks toaletného papiera. Na konci roka fyzická inventarizácia na sklade. Zistený stav 20 ks taletného papiera. Účtujem 112/20 ks toaletného papiera, -501/20 ks toaletného papiera. Porovnala som spotrebu a stav na sklade. Bez príjemok aj výdajok. Ale pre lepšiu orientáciu evidenciou na skladovom štítku. Spotrebu toaletného papiera mám potvrdenú podpismi pracovníkov na zozname.Ak by som chcela aj prípadný inventarizačný rozdiel v prípade, že by nebol na sklade. Ale ja by som sa pre B nerozhodla asi nikdy.
cloe
12.11.07,20:50
Ja osobne tiež účtujem spôsobom A, aj keď nemusím. Len stále si myslím, že nevedenie skladovej evidencie je porušením Zákona o účtovníctve, lebo v ňom nie je uvedené, že pri spôsobe B sa skladová evidenia viesť nemusí. Je tam len uvedené, že firmy s povinnosťou auditu nemôžu účtovať spôsobom B.
Gabi03
12.11.07,20:50
Toto je podľa mňa spôsob B:
Nakúpila som 100 ks toaletného papiera. 501/100 ks toaletného papiera. Na konci roka fyzická inventarizácia na sklade. Zistený stav 20 ks taletného papiera. Účtujem 112/20 ks toaletného papiera, -501/20 ks toaletného papiera. Porovnala som spotrebu a stav na sklade. Bez príjemok aj výdajok. Ale pre lepšiu orientáciu evidenciou na skladovom štítku. Spotrebu toaletného papiera mám potvrdenú podpismi pracovníkov na zozname.Ak by som chcela aj prípadný inventarizačný rozdiel v prípade, že by nebol na sklade. Ale ja by som sa pre B nerozhodla asi nikdy.

mimotemy Toto mi pripomenulo istú tému o určení dĺžky strávenej na toalete a spotrebe toaletného papiera. :D
Stefan2005
12.11.07,21:24
Ja osobne tiež účtujem spôsobom A, aj keď nemusím. Len stále si myslím, že nevedenie skladovej evidencie je porušením Zákona o účtovníctve, lebo v ňom nie je uvedené, že pri spôsobe B sa skladová evidenia viesť nemusí. Je tam len uvedené, že firmy s povinnosťou auditu nemôžu účtovať spôsobom B.

Udelil som Ti súhlas, lebo: aj ja som za A spôsob, aj keď netreba (závisí to však aj od klienta) i že je to porušenie postupov...

Len doplním o §43 postupov účtovania

(6) Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia sa vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia.

Takže tam dokonca je uvedené, že sa vedie skladová evidencia.
Rozalka
12.11.07,21:35
Len doplním o §43 postupov účtovania

(6) Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia sa vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia.

Takže tam dokonca je uvedené, že sa vedie skladová evidencia.

Súhlasím, že aj pri B sa musí viesť skladová evidencia. Osobne B nepoužívam. Som toho názoru, že keď je správna skladová evidencia, už môžem aj účtovať A-čkom, lebo mám k tomu všetky doklady. Spôsobom B daňovník nemá počas roka potuchy, ako stojí jeho podnikanie ...
cloe
12.11.07,21:36
Udelil som Ti súhlas, lebo: aj ja som za A spôsob, aj keď netreba (závisí to však aj od klienta) i že je to porušenie postupov...

Len doplním o §43 postupov účtovania

(6) Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia sa vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia.

Takže tam dokonca je uvedené, že sa vedie skladová evidencia.


Ja dúfam, že to presvedčí aj ostatných, že každá účtovná jednotka je povinná viesť skladovú evidenciu. Daňový úrad môže uložiť /a niekedy aj ukladá/ pokuty za nevedenie skladovej evidencie, teda za porušenie postupov účtovania.
Tanče
12.11.07,21:53
pridám ešte malú skúsenosť z praxe: FOP viedol skladovú evidenciu len na určitý sortiment tovaru a daňová kontrola mu vysolila pokutu asi "len" 15 tis. za nesledovanie evidencie na ten ostatný sortiment tovaru....
morgov
12.11.07,22:13
No teraz som zaskočený : pri B spôsobe účtujem 50x/211,321 a nevediem skladové hospodárstvo. K 31.12. sa urobí inventarizácia materiálu, a účtujem na základe inv. súpisu 112/501. Snáď to robím zle?

robíš to dobre, len nikdy ti nemôže vzniknúť manko, alebo prebytok, fyzickú inventúru nie je k čomu prirovnať, keď nevedieš sklad. ;)
JanaS.
13.11.07,00:08
Jasne súhlasím s vami.Ale nie je to zlé keď si vediem aj prijemky aj výdajky v podstate je to pracne ale tak za chybu sa to nepovažuje? Osobne tiež radšej mám spôsob účtovania A, ale vo firme v ktorej účtujem sa hodí spôsob B je to oveľa jednoduchšie dať do spotreby všetok materiál hlavne keď je ho veľa a, ktorý sa odzrkadli v konečnej podobe v službe.
Danila
13.11.07,09:21
robíš to dobre, len nikdy ti nemôže vzniknúť manko, alebo prebytok, fyzickú inventúru nie je k čomu prirovnať, keď nevedieš sklad. ;)Tento príspevok konečne vyjadril podstatu rozdielu účtovania zásob spôsobom A a spôsobom B. Takmer nikto nespochybnil potrebu viesť skladovú evidenciu. Ale spôsobom účtovania zásob spôsobom B ich nadobudnutie po celý rok účtujeme ako N. Na konci roka fyzickou inventarizáciou zistím, o koľko musím toto N upraviť.
cloe
13.11.07,09:29
Tento príspevok konečne vyjadril podstatu rozdielu účtovania zásob spôsobom A a spôsobom B. Takmer nikto nespochybnil potrebu viesť skladovú evidenciu. Ale spôsobom účtovania zásob spôsobom B ich nadobudnutie po celý rok účtujeme ako N. Na konci roka fyzickou inventarizáciou zistím, o koľko musím toto N upraviť.

Práve, že sme každý asi polemizovali trochu o niečom inom. Mne sa práve jednalo o to, či je povinná skladová evidencia pri účtovaní spôsobom B. Ak som sa zle vyjadrovala, sorry;)
Danila
13.11.07,10:14
Práve, že sme každý asi polemizovali trochu o niečom inom. Mne sa práve jednalo o to, či je povinná skladová evidencia pri účtovaní spôsobom B. Ak som sa zle vyjadrovala, sorry;)Prečo sorry? Otázka zadávateľky znela, či je potrebné vystavovať príjemky a výdajky pri spôsobe účtovania zásob spôsobom B. Povinnosť viesť analytickú skladovú evidenciu túto potrebu nezakladá. A tak sme sa už začali zaoberať všetkým, až po inventarizačné rozdiely. Čo sa mi zdalo trochu pritiahnuté za vlasy. To, čo som napísala, patrilo rovnako mne ako Tebe a diskutujúcim. Veď Tvoje príspevky neboli od veci, len každý sme si húdli po svojom a unikala nám podstata. Ten príspevok, ktorý som ocenila preto považujem za takú serióznu bodku v tejto téme.:)
macte
22.11.07,19:44
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako postupovať v nasledovnom prípade.

Nakúpim dlhodobý hmotný majetok ktorého hodnota je asi 3000 Sk. Podľa vnútornej smernice ho zaúčtujem do zásob. (zásoby účtujem spôsobom B)
Tento dlhodobý majetok má dobu použiteľnosti viac ako jeden rok, je v používaní.
Ako budem účtovať na konci roka pri uzavieraní účtovných kníh?

Dúfam že dostanem nejakú odpoveď, lebo mi to nie je jasné.
macte
22.11.07,20:19
Na doplnenie:
Jedná sa vlastne o drobný hmotný majetok. Používať ho budem možno aj 10 rokov.
Zaúčtujem to len na 501/211 (v prípade že ho kúpim v hotovosti) ?? treba s tým ešte niečo robiť?
KEJKA
22.11.07,20:27
netreba.... okrem operatívnej evidencie k RÚZ.
macte
22.11.07,20:36
čo je RÚZ ? (neúčtujem, len sa snažím v rámci voľného času získať v tom prehľad lebo účto som nevidela 10 rokov takže sa ospravedlňujem za nevedomosť) :-)
KEJKA
22.11.07,20:56
RUZ-ročná účtovná závierka a s ňou súvisiace povinnosti, najmä inventarizácia.
beh
16.03.12,12:13
ja sa len chcem opýtať, ten drobný majetok vediem v operatívnej evidencii a na konci roka ho nedávam na 112/501 ???
/napr. fax, kopírka /
beh
16.03.12,13:33
prosím súrne odpoveď, lebo neviem teraz, /použ. spôsob B/ a kúpim fax /je to pre mňa drobný majetok nad 1 rok použitia/
zaúčt. do 501/321 a na konci roka to dám 112/501 ???? Alebo to nechám na tej 501
a len "zásoby" preúčtujem na konci roka cez 112/501 ???
už som z toho jeleň
Tweety
16.03.12,14:26
prosím súrne odpoveď, lebo neviem teraz, /použ. spôsob B/ a kúpim fax /je to pre mňa drobný majetok nad 1 rok použitia/
zaúčt. do 501/321 a na konci roka to dám 112/501 ???? Alebo to nechám na tej 501
a len "zásoby" preúčtujem na konci roka cez 112/501 ???
už som z toho jeleň
Prečo rovnaká otázka dvakrát?
http://www.porada.sk/t190144-uct-sposob-b.html#post2015654