MonikaO
28.02.05,11:32
Som FO ale účtovníctvo vediel podvojné. Aké výkazy treba priložiť k daňovému priznaniu?
Lucia7
28.02.05,11:06
V podvojnom účtovníctve je účtovná závierka: Súvaha a Výkaz ziskov a strát a samozrejme Poznámky. Takže predkladáš tieto.
ANNA
28.02.05,12:03
Súhlasím s výkazmi pre PÚ, len nie som si istá. Ak FO bude viesť PÚ tak jej výsledok bude iný ako keď by viedla JÚ. Ale osobne živnostníkom vediem JÚ.
Možno viac poradí niekto kto s tým má viac skúseností.
Lucia7
28.02.05,12:15
Hospodársky výsledok bude samozrejme iný, ako keby viedol JÚ, ale živnostník si môže vybrať aké účtovníctvo bude viesť a možno vedel prečo si vyberá podvojné účto.
ondrejvla
01.03.05,21:05
Súhlasím s výkazmi pre PÚ, len nie som si istá. Ak FO bude viesť PÚ tak jej výsledok bude iný ako keď by viedla JÚ. Ale osobne živnostníkom vediem JÚ.
Možno viac poradí niekto kto s tým má viac skúseností.Samozrejme, že výkazy pre PÚ. Ja mám radšej PÚ aj pre FO, je to prehľadnejšie, lepšie čitateľné. A rozdiel - ako medzi papučkami z trhu a topánkami od Baťu.
Milujem podvojné účtovníctvo už 40 rokov, som nešťastná keď účtujem klienta v JÚ, a zvlášť keď má za rok 7-až 8 tisíc položiek, a odoslaných faktúr okolo 2000.
Lenže Bohužiaľ nemôžem u neho prejsť na PÚ, lebo má zásoby cca 10 mil.Sk, a tzn. pri DP odviesť z týchto zásob daň. Aspoň tak som bola poučená na DÚ.
lenkak
01.03.05,21:07
Ondrejvla:
Pri tých zásobách sa mu naozaj neoplatí mať PU.
Zuzka
01.03.05,21:11
Panebože, to je strašé aj pomyslieť pri tých položkách účtovať JU ..... :confused:
niet na PU tiež som toho názoru ...
ondrejvla
01.03.05,21:16
Panebože, to je strašé aj pomyslieť pri tých položkách účtovať JU ..... :confused:
niet na PU tiež som toho názoru ...Vedeli by ste poradiť, ako to všetko obísť a dostať sa na PÚ? Som nešťastná z JÚ! Tento rok už mám 1900 položiek, a to ešte nemám zaúčtovaný február ani do polovice. Neviete, prečo sú podnikatelia takí spokojní keď môžu účtovať v JÚ?
babenko1
01.03.05,21:20
.
Lenže Bohužiaľ nemôžem u neho prejsť na PÚ, lebo má zásoby cca 10 mil.Sk, a tzn. pri DP odviesť z týchto zásob daň. Aspoň tak som bola poučená na DÚ.a podľa akého § ti to povedali?
lenkak
01.03.05,21:21
Nemusia si zdaniť zásoby, aj ja mám jedného takéhoto, čo iba vymýšľa ako sa vyhnúť veľkým daniam, ako ich obísť, vždy si nakúpi zásoby, ale raz tak či tak príde ten deň, keď ich bude musieť zdaniť a potom už mu bude jedno či má JU alebo PU.
babenko1
01.03.05,21:22
Vedeli by ste poradiť, ako to všetko obísť a dostať sa na PÚ? Som nešťastná z JÚ! Tento rok už mám 1900 položiek, a to ešte nemám zaúčtovaný február ani do polovice. Neviete, prečo sú podnikatelia takí spokojní keď môžu účtovať v JÚ?A to čo predáva? klinčeky? JÚ im vyhovuje asi v tom, že nemusí odvádzať daň z neuhradených pohľadávok ako je to v PÚ...a každý výdavok je výdavkom, ked ho zaplatí....
ondrejvla
01.03.05,21:29
a podľa akého § ti to povedali?§ mi vôbec nepovedali, vieš ako je to na DÚ, poradia ti pomedzi zuby, a keď sa chceš odvolať, tak sa ohradia, že oni nie sú povinní radiť, oni môžu len dodaniť!
A vieš si predstaviť to dodanenie na 10 mil.SK?
Ja som to zatiaľ nikde nenašla, bola by som rada, keby sa aj ostatní členovia PORADY mohli vyjadriť k tejto otázke, určite nie som jediná, ktorá má takéhoto klienta!
babenko1
01.03.05,21:36
A čo hovorí usmernenie k prechodu z jednoduchého účtovníctva na podvojné... ?myslím, že tam len nahadzuješ počiatočné stavy pokladne, banky, neuhradené pohľadávky, záväzky, sklad...bohužiaľ sklad už nijako nebudeš môcť dať do N, lebo ten bol zdanený ešte v JU.
ondrejvla
01.03.05,21:40
A čo hovorí usmernenie k prechodu z jednoduchého účtovníctva na podvojné... ?myslím, že tam len nahadzuješ počiatočné stavy pokladne, banky, neuhradené pohľadávky, záväzky, sklad...bohužiaľ sklad už nijako nebudeš môcť dať do N, lebo ten bol zdanený ešte v JU.V usmernení nie je nič o zdanení skladových zásob, a koniec koncov, v nákladoch to ešte ani nebolo, len v záväzkoch, lebo fa bola uhradená až v tomto roku, ale na zásobách to bolo v minulom, dovezený tovar zo zahraničia. Nie sú to klinčeky, ale 28 kamiónov, a preprava s tým spojená!
babenko1
01.03.05,21:43
Ci pána... čo neurobí radšej s.r.o.?
Zuzka
01.03.05,21:47
... hádam to majiteľ aj vie oceniť, že mu vedieš JU pri takom veľkom počte položiek, ... fakt žasnem ..... už dávno mal prejsť na PU
ondrejvla
01.03.05,21:50
Ci pána... čo neurobí radšej s.r.o.?Aj tú už zakladá, ale tam bude 51% účasť z Dánska a tiež preprava. Ale FO bude mať naďalej túto prepravu a predaj tovaru. Ja už rozmýšľam, že radšej zruším živnosť a zostanem na dôchodku, ako riešiť takéto problémy. Len sa bojím, že mi potom zakrnie mozog.
babenko1
01.03.05,21:51
Dúfam, že si aj dobre ohodnotená ... lebo ja by som to asi nerobila...
Zuzka
01.03.05,21:58
zlatom by ju mal platiť ... ja by som to tiež veru nerobila...
ondrejvla
01.03.05,22:01
Dúfam, že si aj dobre ohodnotená ... lebo ja by som to asi nerobila...To by ste sa čudovali, ako vie ohodnotiť podnikateľ ženu, ktorá je už v dôchodku, za to čo zarobím jeden mesiac, mám tri mesiace odvody!!!!! Nuž ale on si myslí, že keď mám dôchodok, tak môžem byť rada, že mi zaplatí. Preto už aj uvažujem o opustení lode, dala som mu to do poriadku, vie konečne čo má v majetku, čo v pohľadávkach, a nemá ako predtým v pokladni mínus!!! A nie malý, lebo pani čo tam predtým robila, nepoznala priebežné položky, ani vklady podnikateľa. A majetok? ten bol odpisovaný ako vo vojne. Čo sa zničilo, to už nebolo. Podľa vášho názoru sa dnes tak účtuje v JÚ? Že keď je to zničené, tak to už ani nemám v knihe SHV, jednoducho to dám preč? Ale, čo sa ročuľujem, idem sa pozrieť, čo vetrá môj starký chladničku, sprchujem sa a šup do postieľky.Dobrú noc.
babenko1
01.03.05,22:05
Treba to vyradiť.. xxi...a starkému zakáž teraz vyjedať chladničku :-) dobrú noc..
Bea Š.
03.03.05,10:02
Vediem PU FO a je mi jasné že k DP prikladám súvahu a výkaz ziskov, ale POZNÁMKY ? Ak áno, tak aké. Doteraz som to nerobila.
enter
04.03.05,17:04
Mám otázku na ondrejvla,

ak som správne pochopila, tak podvojné účtivníctvo je menej pracné ako JÚ.

V čom je vlatne ten rozdiel,

ja robím len krátko PÚ ale zatial sa mi to nezdá možno preto, lebo som v tom ešte neni celkom ako doma.
katuliatko
29.10.07,15:08
potrebovala by som tu spodnu čast z poznamok k učtovnej zavierke, kde sa počíta cash flow.viete mi niekto poradit. neviem to nikde najst. dakujem.katka
Aljok
29.10.07,15:33