soson
26.10.07,22:26
Dobrý deň,

som SZČO, pracujem z miesta bydliska. Idem sa sťahovať a v novom dome si chcem zakúpiť garážové státie pre služobné vozidlo.

1. Prosím o radu, akým spôsobom sa toto státie zanesie do účtovníctva (jednorazový náklad, odpisy..).
2. Dá sa jednoduchšie urobiť aj to, že si miesto kúpim ako súkromná osoba a budem si ho do živnosti prenajímať ?

Ďakujem

S.
Zoltán Kovács
26.10.07,20:32
Dobrý deň,

som SZČO, pracujem z miesta bydliska. Idem sa sťahovať a v novom dome si chcem zakúpiť garážové státie pre služobné vozidlo.

1. Prosím o radu, akým spôsobom sa toto státie zanesie do účtovníctva (jednorazový náklad, odpisy..).
2. Dá sa jednoduchšie urobiť aj to, že si miesto kúpim ako súkromná osoba a budem si ho do živnosti prenajímať ?

Ďakujem

S.

Ad 1. Či jednorázový náklad, alebo dlhodobý majetok to je otázka ceny toho garážového státia. Ak cena je nad 30.000 tak je to DM a odpisuje sa, presnú odpisovú kategóriu neviem presne. Či ide o nehnuteľnosť, alebo nejaké právo užívania .......
Ad. 2 Sám sebe nemôžeš prenajímať.
betka
27.10.07,10:28
Pozn. Vyjadrím sa vo všeobecnosti, i keď vo Vašom prípade by som služobné auto a úhradu za garážové statie nepovažovala za daňový výdavok.

Z pohľadu zákona by som sa pozerala na tento prípad nasledovne:

Či ide o oceniteľné právo, teda dlhodobý nehmotný majetok. Pričom dlhodobým NM sú zložky majetku, kt. ocenenie je vyššie ako 50 tis. a doba použiteľnosti je dlhšia ako rok.

Ak je ocenenie rovné alebo je nižšie s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok, rozhodnem sa, či zaradím do DNM, alebo budem účtovať ako o službách v PU na 518 a v JU ako VOZD.

Predpokladám, že na Vaše garážové státie si zakupujete toto "právo" na obdobie kratšie ako jeden rok, s tým, že budete mať po roku možnosť obnovy tejto služby-garážového státia.

Keďže vediete JU, účtovala by som ako VOZD-prev. réžia dňom zaplatenia, pričom v tomto prípade časovo nerozlišujem, ak sa jedná kúpu nejakého práva. V JU časovo rozlišujem len nájomné, kt. je mojim daňovým výdavkom a riadim sa par.19/4 podľa ZDP.

Zhrnutie: Je potrebné špecifikovať, akú službu ste si zrejme od MU zakúpili, či nepôjde napr. o nájom plochy na parkovanie (časovo rozlíšim, ak nie je od 1.1.2007-do 31.12.2007) alebo ide o inú špecifikáciu tejto služby....
tetrisss
27.10.07,10:45
Pokial je to ponimane ako sluzba a zaplatene jednorazovo ja by som to v jed-noduchom uctovnictve zauctovala ako rezijne naklady naraz, to predsa nemoze byt ziadny majetok.
Rozalka
27.10.07,10:53
Pokial je to ponimane ako sluzba a zaplatene jednorazovo ja by som to v jed-noduchom uctovnictve zauctovala ako rezijne naklady naraz, to predsa nemoze byt ziadny majetok.
Ak je to nájomné na dlšiu dobu (cez rok), treba časovo rozlíšiť.
betka
27.10.07,10:54
Pokial je to ponimane ako sluzba a zaplatene jednorazovo ja by som to v jed-noduchom uctovnictve zauctovala ako rezijne naklady naraz, to predsa nemoze byt ziadny majetok.

Ja poznám i nehmotný majetok, kt. sú oceniteľné práva-užívacie právo, právo prechodu cez pozemok.
Ak si kúpim nejaké právo na niekoľko rokov dopredu, už ide o DNM, pokiaľ je cena viac ako 50 tis. sk, pod 50 tis. sa môžem rozhodnúť.

Nevieme, čo si Soson zakúpil:
1. či kúpil službu- nájomné parkovacieho miesta.
2 či si kúpil nejaké "právo" na prednostné parkovanie práve na tom ktorom mieste na dobu 1 roka-čo bude služba
3. alebo si kúpil užívacie právo na parkovanie toho-kt. miesta, právo státia na konkrétnom mieste napr. na 2 roky.

Riešení je viacej. A otázka, čo si kúpil právo, alebo je nájomcom....??

I keď v jeho prípade by som považovala tento prípad ako daňový výdavok, ak bude mať miesto podnikania v tomto novom byte.
Ak bude mať miesto podnikania, sídlo firmy o 10 km inde, považovala by som to za nedaňový výdavok.
tetrisss
27.10.07,11:04
Ja si myslim zo Sosonovej otazky, ze si kupil sluzbu. Suhlasim stym, ze pokial dlzka poskytnutej sluzby presiahne rok, treba ju casovo rozlisit, to je myslim jasne.
betka
27.10.07,11:42
Ja si myslim zo Sosonovej otazky, ze si kupil sluzbu. Suhlasim stym, ze pokial dlzka poskytnutej sluzby presiahne rok, treba ju casovo rozlisit, to je myslim jasne.

Nechápeme sa.
Nevieme, či ide o nájom miesta, alebo majetok-právo-nehmotný majetok. Zo zadania to nevyčítame.
Ak si ja kúpim právo pri mačke vo vreci, že budem ťahať vždy prvá, na 5 rokov a bude ma stáť toto právo, 100 tis. Sk, nie je to služba, ale DNM...
tetrisss
27.10.07,11:47
Soson co si to vlastne kupil, ved nam pomoz.:confused:
soson
05.11.07,14:41
Dobry den

dakujem za take mnozstvo rad, naozaj som pozitivne prekvapeny a potesilo ma to.

Situacia podrobnejsie :

1. Miesto podnikania mam doma (kusok izby, kde mam pocitac atd..) inak pracujem u klienta (skolim a robim konzultanta).

2. Ideme sa stahovat do novopostaveneho panelaku, ktory ma v podzemi garazove statia.(napr nieco ako v Auparku v podzemi) Sukromne garazove statie na sukromne auto som si uz zakupil. Mam ale moznost zakupit si aj garazove statie pre moje sluzobne auto (kupene na zivnost). Kedze v okoli su zle moznosti parkovania, rad by som si tymto poistil, ze ked pridem v noci z letiska, mam kde zaparkovat. Cena statia je cca 319.000 Skk a toto statie bude moje navzdy.

Potrebujem teda vediet, ci sa to da nejako jednoducho zadministrovat, aby som si to dal do nakladov a ako.

Dakujem za rady zalozene na tychto dodatocnych informaciach.

Soson