janyka
27.10.07,08:32
prosim o pomoc, resp. nejaku "fintu" ako sa dostat z platenia 10 000sk cla a dane. objednala som si tovar z USA, v hodnote cca 21 000sk. netusila som vsak, ze dan ktoru mi vyuctuju spolu s clom bude taka vysoka.
neda sa to nejako obijst, aby som nemusela uhradzat tu sumu? :(
niesom podnikatel, tovar som si objednavala z internetovej stranky pre seba a svoju rodinu.

mozte mi poradit nieco? :confused::confused::confused:

dakujem

este by som sa chcela spytat, ci by to bolo mozne tak, ze tovar mi zaslala moja rodina ktora zije v USA, avsak stranka cez ktoru som objednavala to zaslala hned mne domov na slovensko. ak by mi sesternica zaslala list, v ktorom by stalo ze "poslala som ti ako dar par botasiek, mikin, triciek...atd" , tak by som ajtak musela platila clo a dan?
HateTeam
27.10.07,14:46
Zdravim,

nas caka nieco podobne. Sme nova s.r.o. a obdrzali sme zasielku z U.S.A. na nasledny predaj. Radi by sme vedeli pribliznu sumu aku nam vyrubia a ako to funguje v pripade ak niesme zatial platcami DPH a aky to ma efekt na clo. Caka nas to prvykrat, takze neviem presne do doho ideme :confused:

Vopred dakujem za odpoved.
S pozdravom,
Lion Topoľčany
27.10.07,15:00
Napíšem vlastnú skúsenosť: my sme pred 2 mesiacmi kúpili z USA malý stroj za
cca 30.000,-Sk, prevzala to na letisku UPS-ka, vystavili nám doklady /JCD/, kde bola rozpísaná DPH a clo zvlášť, Clo sa vyrubuje podľa colného sadzobníka-jednoducho prísne daná sadzba a hotovo. Aj keď sú sadzby na clo rôzne, nedá sa to obísť, pretože už partner z USA vypísal papiere, tak ako vypísal. Ak je dovozca plátca DPH, potom si túto čiastku /len DPH/ môže subjekt uplatniť na "započítanie". My sme sa išli vopred informovať na colný úrad, kde nám ochotne povedali koľko zaplatíme clo a tak aj bolo...
Excise Duty
27.10.07,15:25
Nepôjde to ani tak, ak by to zaslala rodina. Podľa ustanovení článkov Hlavy VII nariadenia Rady (EHS) č. 918/83, ktoré ustanovuje systém spoločenstva pre oslobodenie od cla, možno oslobodiť od cla v takomto prípade tovar len do hodnoty 45 EUR na jednu zásielku.
Lion Topoľčany
27.10.07,15:35
Nepôjde to ani tak, ak by to zaslala rodina. Podľa ustanovení článkov Hlavy VII nariadenia Rady (EHS) č. 918/83, ktoré ustanovuje systém spoločenstva pre oslobodenie od cla, možno oslobodiť od cla v takomto prípade tovar len do hodnoty 45 EUR na jednu zásielku.

Áno, je to presne tak, raz som bola na školení, kde vysvetlovali, ako sa dajú-nedajú obísť predpisy: prednášajúci povedal: predstavte si, že si doveziete zvonka Mercedes za 10,-dolárov, colník Vám môže síce pogratulovať k dobrej kúpe, ale clo, DPH atď. sa musia platiť podľa platných tabuliek-typ vozidla, rok výroby a pod. Jednoduch sa to nedá obísť.
fepeter
29.10.07,15:23
chcem sa opytat. pri strojoch (priklad s Mercedesom) je pomerne jednoduche urcit hodnotu zasielky (porovnatelne zariadenie predavane u nas).

je to takto mozne aj v pripade nakupu oblecenia? alebo sa v tomto (alebo v kazdom) pripade postupuje podla colneho vyhlasenia, resp podla hodnoty zasielky v nom uvedenej, ktore do zasielky vlozi odosielatel v USA?

plati limit 45Eur pre dovoz tovaru zo vsetkych neclenskych krajin EU, alebo len pre dovoz z USA a ostatne krajiny maju ine limity?

dakujem. p
kitky
29.10.07,16:01
Limit pre dovoz mimo EU je 22 EUR.Prave dnes som to riesila,ked mi presne tu istu zasielku, v tej istej hodnote UPC postupuje na colne konanie ale pred 2 tyzdnami mi bola dorucena postou bez colneho zasahu.
Clo sa vyruby na zaklade faktury prilozenej k tovaru podla colnych tabuliek.
Ja akurat nechapem preco zakony neplatia pre vsetky prepravne spolocnosti rovnako.
fepeter
29.10.07,16:17
hmmm.. kolko je teda ten limit? 22Eur, ci 45 Eur?

este jedna otazka, neviem ci sa hodi prave to tejto kategorie:

podla coho colny urad rozhoduje, ci sa zasielka otvori, alebo nie? objednal som si cez net tovar a zasielku som musel ist vysporiadat na colny urad, bola otvorena. ked som objednal inu vec takisto z USA, dosla mi v pohode neotvorena az domov. (ta druha bola v limite, vyhlasenie bolo vnutri obalky a z vonku nalepena nalepka od US Customs o hodnote tovaru a na obalke oznacenie "Gift")
Excise Duty
29.10.07,17:56
Limit pre dovoz mimo EU je 22 EUR.Prave dnes som to riesila,ked mi presne tu istu zasielku, v tej istej hodnote UPC postupuje na colne konanie ale pred 2 tyzdnami mi bola dorucena postou bez colneho zasahu.
Clo sa vyruby na zaklade faktury prilozenej k tovaru podla colnych tabuliek.
Ja akurat nechapem preco zakony neplatia pre vsetky prepravne spolocnosti rovnako.

Neexistuje nijaký „limit pre dovoz mimo EU“, nazývajme to radšej v súlade s legislatívou ako dovoz z tretích štátov. Na tovar dovážaný z tretích štátov sa všeobecne uplatňujú clá s výnimkou prípadov, ktoré upravuje nariadenie Rady (EHS) č. 918/83
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1983/R/01983R0918-20040501-sk.pdf (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1983/R/01983R0918-20040501-sk.pdf)
Toto nariadenie, ako už vyplýva z jeho názvu, upravuje oslobodenie od cla v rôznych prípadoch.
Takže podľa ustanovení článkov Hlavy VI citovaného nariadenia sú od cla oslobodené všetky zásielky pozostávajúce z tovaru nepatrnej hodnoty odoslané priamo z tretej krajiny príjemcovi. Tovarom nepatrnej hodnoty je tovar, ktorého úhrnná hodnota nepresahuje 22 EUR na jednu zásielku.
Podľa ustanovení Hlavy VII sú ale od cla oslobodené zásielky posielané jednou fyzickou osobou druhej fyzickej osobe, a to do hodnoty 45 EUR. Podmienkou je, že takéto zásielky nie sú obchodného charakteru. Tovar sa považuje za tovar neobchodného charakteru, ak:
— sú zásielky iba príležitostné,
— obsahujú tovar určený výhradne na osobné použitie príjemcom alebo jeho rodinou, pričom charakter ani množstvo nenasvedčuje tomu, že ide o dovoz na obchodné účely,
— ich odosielateľ posiela príjemcovi bezplatne.
Myslím, že rozdiel je jednoznačný a tento druhý prípad sa týka konkrétne prvého príspevku v tejto téme a najmä otázky v jeho druhej časti.
Čítajme pozorne a od slova do slova.
p3k
16.11.07,09:13
Treba do uhrnej hodnoty zaratat aj postovne? Alebo ide len o hodnotu tovaru? Vdaka.
kitky
16.11.07,12:08
Treba do uhrnej hodnoty zaratat aj postovne? Alebo ide len o hodnotu tovaru? Vdaka.

Nie. Len hodnotu tovaru.
HateTeam
16.11.07,14:31
A neda se textil dovezeny z USA na dalsi predaj preclit aj bez certifikatu o povode aj ked odosielatel ( vyrobca triciek ) prilozil k tovaru jeho cestne prehlasenie, ze vsetko pochadza z USA? Neexistuje na to nejaka finta?
GuCci
24.09.08,14:10
Nie. Len hodnotu tovaru.

Samozrejme že áno! Vždy rátajú celkové náklady spojené s dovozom čiže aj poštovné, pýtal som sa nato priamo colníka, prišlo mi už viacero balíkov a vždycky sa dotoho ráta aj poštovné!
rickman
24.09.08,14:30
Samozrejme že áno! Vždy rátajú celkové náklady spojené s dovozom čiže aj poštovné, pýtal som sa nato priamo colníka, prišlo mi už viacero balíkov a vždycky sa dotoho ráta aj poštovné!

Veru tak. Aj poštovné. Aj keď som sa im snažil vysvetliť, že to robia zle, v rámci vytvorenia vzťahov som im to odsúhlasil aj takto :).
Excise Duty
25.09.08,04:55
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2913:20070101:SK:PD F
Treba si pozorne pozrieť ustanovenia Kapitoly 3 Hlavy II tohto nariadenia.
Salvia
15.10.08,06:34
Moja skúsenosť : ak sa do hodnoty tovaru započítava aj poštovné, tak dodržiavanie tohto nariadenia sa uplatňuje individuálne v závislosti od prepravnej spoločnosti . To tvrdím z vlastnej skúsenosti.:rolleyes:
Salvia
15.10.08,06:37
Ešte dopĺňam - podľa mňa skutočnosť, čisa poštovné započítava do hodnoty zásielky alebo nie, zavisí či je to poštovné uvedené na faktúre/ proforma faktúre alebo nie ? - máte s týmto nejaké skúsenosti ?
Majka
20.10.08,13:00
Prosim Vas ako uctujete tieto faktury a JCD? aky predpis pouzivate?
Mne teraz prisla prvy krat taktato faktura z Canady na tovar ktory bude nasim majetkom
2035 USD zaklad
373 USD dph
2408 USD k uhrade
a colny dlh z fedexu 9 413.sk.
Majka
20.10.08,19:29
prosim Vas vie mi niekto poradit? dakujem ;)
stockynko
21.10.08,14:20
Ako je to teda, ked si objednam sluzby cez internet z tretich krajin. Napriklad software, resp. ine sluzby, pri ktorych nie je ziadna fyzicka dodavka. Takisto by som mal potom ist na colnicu, priznat sa im a ze chcem zaplatit clo? :)

Dakujem za odpoved ;)
marcelle11
23.10.08,18:03
Ja som si vydrazila na e-bayi svadobne saty od sukromnej osoby a zaplatila som jej 170 USD cez paypal. 100 $ za saty a 70$ za postovne priority airmail. Nieco ako clo ma vobec nenapadlo. Z USA mi uz prislo prostrednictvom e-bay vela veci medzi inym hodinky Donna Karan (DKNY) ale nikdy som nic na poste neplatila, len mi balik odovzdali akoby mi prisiel z Bratislavy. Len raz mi prisla zasielka vykradnuta, ale to mi predavajuci preplatil. Takze sa musim priznat ani som nevedela, ze nejake clo sa moze platit (naivne som si myslela, ze sa to plati len pri dovoze alkoholu a cigariet) Ja si veselo nakupujem a chodia mi zasielky z celeho sveta, bez vedomia, ze ma to moze nieco dodatocne stat. Ano, to som si vsimla, vzdy to bolo oznacene ako gift ale nevenovala som tomu ziadnu pozornost. Chcem sa vsak opytat, podla coho colnici urcia hodnotu tovaru posielany postou fyzickou osobou inej fyzickej osobe?
Excise Duty
23.10.08,18:35
Ja som si vydrazila na e-bayi svadobne saty od sukromnej osoby a zaplatila som jej 170 USD cez paypal. 100 $ za saty a 70$ za postovne priority airmail. Nieco ako clo ma vobec nenapadlo. Z USA mi uz prislo prostrednictvom e-bay vela veci medzi inym hodinky Donna Karan (DKNY) ale nikdy som nic na poste neplatila, len mi balik odovzdali akoby mi prisiel z Bratislavy. Len raz mi prisla zasielka vykradnuta, ale to mi predavajuci preplatil. Takze sa musim priznat ani som nevedela, ze nejake clo sa moze platit (naivne som si myslela, ze sa to plati len pri dovoze alkoholu a cigariet) Ja si veselo nakupujem a chodia mi zasielky z celeho sveta, bez vedomia, ze ma to moze nieco dodatocne stat. Ano, to som si vsimla, vzdy to bolo oznacene ako gift ale nevenovala som tomu ziadnu pozornost. Chcem sa vsak opytat, podla coho colnici urcia hodnotu tovaru posielany postou fyzickou osobou inej fyzickej osobe?
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2913:20070101:SK:PD F
Pozri Hlavu II, kapitolu 3, články 28 až 36.
Pozri a toto:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983R0918:20040501:SK:PD F
marcelle11
24.10.08,13:03
Dakujem velmi pekne. Z toho mi vyplyva, ze v takomto pripade sa clo neplati.
kofko
27.10.08,08:58
Mozte mi niekto poradit ako postupovat pri dovoze textilu z USA (textil je vyrobeny v inej krajine, nie v USA)? Tovar bude doruceny postou. Som zivnostnik, neplatca DPH, tovar je urceny na dalsi predaj.
Su tam nejake obmedzenia co sa tyka textilu? Aky je celkovy postup prace s colnicou? Musim sa nejako zaregistrovat na colnom urade? potom vypisem JCD a uhradim colny dlh? Prosim o radu, dakujem...