ecc
28.10.07,00:07
Chcel by som zacat podnikat v tychto oblastiach: velkoobchod, maloobchod, sluzby v informatike - predaj, prenajom, montaz, opravy a poradenstvo..., no a to hlavne je: reklamna cinnost - tvorba, predaj a prenajom reklamy na internete. Samozrejme vsetko v oblasti volnych zivnosti.

Sidlo planujem mat doma, mame v pivnici nevyuzitu jednu miestnost (je v nej aj kurenie, ak by niekoho zaujimalo ako prezit zimu), takze by som si tam zriadil taku malu kancelariu. Mam k dispozicii slusny stol, ktory sa nepouziva, taktiez police a ine vybavenie potrebne pre kancelariu. Chcel by som vsak poziadat o dotaciu na pocitac (bedna, monitor, tlaciaren, operacny system), tj. do vysky 30 tisic alebo kolko je dovolene. Na toto vybavenie by isla zrejme cela suma, pretoze by som rad kupil uz nieco lepsie a pre grafika nie je najlepsie pracovat na malom monitore, takze vycerpat tuto sumu problem nebude. Moja otazka skor smeruje na nabytok: Vzhladom na to, ze mam k dispoziici urcity nabitok, ale v malej miestnosti, mal by som zaujem poziadat o dotaciu na nabytok (stol pre pc, mensi stol a 2 ci 3 kresla), ktore by som pouzil do druhej miestosti na poschodi. Tato miestnost by sluzila ako taka mensia "rokovacka", proste by som v nej so zakaznikom vedel konzultovat co a ako, velky stol by som pouzil pre PC (PC by som pouzival vlastny), mensi stol a kresla ako posedenie pri kave, moznost rozlozit na stol graficke navrhy a podobne veci... Nebol by problem s dotaciou za ucelom kupy nabytku a vybavenia miestnosti + uviest do podnikatelskeho planu, ze cast nabytku a jeden PC budem pouzivat zo svojho majetku alebo to radsej neuvadzat?

Na tomto fore som sa docital, ze moznost ziadat dotaciu na PC je mozne len do vysky 30 000 (resp. 29999), ale co v pripade programov, ktore su nutne ku praci? Napriklad program Adobe Photoshop v obchode alza.sk stoji 29 777 korun, ale vzhladom k predchadzajucej verzii (ktoru vlastnim) by bol mozny upgrade za 10 223 korun. Je mozne poziadat v tomto pripade o dotaciu na programove vybavenie, ktore je nutne k podnikaciu a je vyuzivane dennodenne k praci?

Akym sposobom by prebiehala kontrola tejto dotacie, ci bola vyuzita a zdokladovana spravne? Stacilo by potom ukazat nabytok a fakturu za kupu nabytku, pocitac a jeho fakturu? Problem by nastal v pripade programov, pretoze okrem originalneho CD a faktury sa bude tazko dokazovat kupa programu a najma jeho legalnost, v pripade operacneho systemu Windows to je mozne originalnym CD a nalepkou na pocitaci, ako by asi posudili toto vyuzitie pracovnici, ktori budu robit kontrolu?

Dakujem za vycepravajuce odpovede.
ecc
30.10.07,22:00
Nikto nic aspon male nasmerovanie a mala pomoc?
Igy
31.10.07,06:07
Je to dost specificka otazka a myslim ze len tazko sa tu dockas konkretnej odpovede. Odporucam ti zajst priamo na urad kde budes ziadat o dotaciu a tam polozit tieto otazky. Vysvetlia ti co a ako spravit priamo z prvej ruky.
Zoltán Kovács
31.10.07,06:13
Chcel by som zacat podnikat v tychto oblastiach: velkoobchod, maloobchod, sluzby v informatike - predaj, prenajom, montaz, opravy a poradenstvo..., no a to hlavne je: reklamna cinnost - tvorba, predaj a prenajom reklamy na internete. Samozrejme vsetko v oblasti volnych zivnosti.

Sidlo planujem mat doma, mame v pivnici nevyuzitu jednu miestnost (je v nej aj kurenie, ak by niekoho zaujimalo ako prezit zimu), takze by som si tam zriadil taku malu kancelariu. Mam k dispozicii slusny stol, ktory sa nepouziva, taktiez police a ine vybavenie potrebne pre kancelariu. Chcel by som vsak poziadat o dotaciu na pocitac (bedna, monitor, tlaciaren, operacny system), tj. do vysky 30 tisic alebo kolko je dovolene. Na toto vybavenie by isla zrejme cela suma, pretoze by som rad kupil uz nieco lepsie a pre grafika nie je najlepsie pracovat na malom monitore, takze vycerpat tuto sumu problem nebude. Moja otazka skor smeruje na nabytok: Vzhladom na to, ze mam k dispoziici urcity nabitok, ale v malej miestnosti, mal by som zaujem poziadat o dotaciu na nabytok (stol pre pc, mensi stol a 2 ci 3 kresla), ktore by som pouzil do druhej miestosti na poschodi. Tato miestnost by sluzila ako taka mensia "rokovacka", proste by som v nej so zakaznikom vedel konzultovat co a ako, velky stol by som pouzil pre PC (PC by som pouzival vlastny), mensi stol a kresla ako posedenie pri kave, moznost rozlozit na stol graficke navrhy a podobne veci... Nebol by problem s dotaciou za ucelom kupy nabytku a vybavenia miestnosti + uviest do podnikatelskeho planu, ze cast nabytku a jeden PC budem pouzivat zo svojho majetku alebo to radsej neuvadzat?

Na tomto fore som sa docital, ze moznost ziadat dotaciu na PC je mozne len do vysky 30 000 (resp. 29999), ale co v pripade programov, ktore su nutne ku praci? Napriklad program Adobe Photoshop v obchode alza.sk stoji 29 777 korun, ale vzhladom k predchadzajucej verzii (ktoru vlastnim) by bol mozny upgrade za 10 223 korun. Je mozne poziadat v tomto pripade o dotaciu na programove vybavenie, ktore je nutne k podnikaciu a je vyuzivane dennodenne k praci?

Akym sposobom by prebiehala kontrola tejto dotacie, ci bola vyuzita a zdokladovana spravne? Stacilo by potom ukazat nabytok a fakturu za kupu nabytku, pocitac a jeho fakturu? Problem by nastal v pripade programov, pretoze okrem originalneho CD a faktury sa bude tazko dokazovat kupa programu a najma jeho legalnost, v pripade operacneho systemu Windows to je mozne originalnym CD a nalepkou na pocitaci, ako by asi posudili toto vyuzitie pracovnici, ktori budu robit kontrolu?

Dakujem za vycepravajuce odpovede.

Do podnikateľského plánu musiš uviesť všetky tieto položky, ktoré si vymenoval aj s odhadovanou cenou. Použitie na iné účely ako máš uvedené v pod.pláne nie je prípustné.
Dotácia sa dá dostať aj na zariadenia kancelárie aj na soft. Všetky nakúpené veci bude treba označiť logom ESF (ÚP dá nálepky). Pri kontrole skúmajú doklady o nadobodnutí (teda faktúry, bločky z ERP). Pri softe stačí, že máš doklad o kúpe, iné nekontrolujú. (To sú moje skúsenosti pri dotácii, keď priateľka žiadala).
1marta3
31.10.07,06:47
Moja skúsenosť softvér do 50 tis. ale najlepšie urobíš, keď zájdeš na konkrétny úrad práce, lebo tam budú posudzovať oprávnenosť výdavku. Ešte je dôležité ako to budeš viesť v účtovníctve či Ti softvér navýši hodnotu počítača alebo to budeš viesť oddelene.
ecc
31.10.07,13:04
Dobre, dakujem zatial za rady. Bol som dnes na urade a pytal som sa na to, udajne nakup pocitacia nie je limitovany sumou 30 000 korun, takze neviem potom ako to je, lebo tu som cital, ze je tam limit. Dotacia sa da cerpat dva roky, co je celkom dobre, pretoze sa da pouzit aj neskor a je mozne z nej platit zo zaciatku aj poistenie, ale treba to uviest do podnikatelskeho zameru.

Este by ma zaujimalo ako je to s tymi nalepkami, to proste nalepim na bednu, na monitor, na stol, na skrinu... proste na vsetko co kupim? Dokladovanie prebieha len formou faktur a blockov ci chodia aj osobne kontrolovat, ci su tie nalepky skutocne nalepene? Dufam, ze to nebudu nalepky vo velkost 20x20cm.
Zoltán Kovács
31.10.07,13:13
Dobre, dakujem zatial za rady. Bol som dnes na urade a pytal som sa na to, udajne nakup pocitacia nie je limitovany sumou 30 000 korun, takze neviem potom ako to je, lebo tu som cital, ze je tam limit. Dotacia sa da cerpat dva roky, co je celkom dobre, pretoze sa da pouzit aj neskor a je mozne z nej platit zo zaciatku aj poistenie, ale treba to uviest do podnikatelskeho zameru.

Este by ma zaujimalo ako je to s tymi nalepkami, to proste nalepim na bednu, na monitor, na stol, na skrinu... proste na vsetko co kupim? Dokladovanie prebieha len formou faktur a blockov ci chodia aj osobne kontrolovat, ci su tie nalepky skutocne nalepene? Dufam, ze to nebudu nalepky vo velkost 20x20cm.

Veruže chodia kontrolovať nálepky. Veľkosťou sú asi 5x5cm, ale treba aj miesto výkonu označiť a to už je nálepka asi 20x20cm + tabulka (dodajú), že zabezpečuješ implementáciu Národného projektu.
ecc
31.10.07,17:29
Aha, tak to by potom problem nemal byt tu nalepku nalepit na viditelne miesto, rovnako by nemal byt problem umiestnit tabulku.
Katy a R
31.10.07,17:51
Dobre, dakujem zatial za rady. Bol som dnes na urade a pytal som sa na to, udajne nakup pocitacia nie je limitovany sumou 30 000 korun, takze neviem potom ako to je, lebo tu som cital, ze je tam limit. Dotacia sa da cerpat dva roky, co je celkom dobre, pretoze sa da pouzit aj neskor a je mozne z nej platit zo zaciatku aj poistenie, ale treba to uviest do podnikatelskeho zameru.

Este by ma zaujimalo ako je to s tymi nalepkami, to proste nalepim na bednu, na monitor, na stol, na skrinu... proste na vsetko co kupim? Dokladovanie prebieha len formou faktur a blockov ci chodia aj osobne kontrolovat, ci su tie nalepky skutocne nalepene? Dufam, ze to nebudu nalepky vo velkost 20x20cm.

Ak sa jedná o príspevok na samozamestnnie (Schéma de minimis) - tak už tie nálepky nie sú aktuálne. :rolleyes:
ecc
01.11.07,21:03
Ano, dnes som stretol kamarata a pytal som sa ho na to, ze ked si bral on tuto dotaciu, tak ze nalepku dostal, ale nedavno si robil jeho otec zivnost a ze uz ziadnu nalepku nedostal. No dakujem vsetkym za rady, este sa poinformujem na urade prace co a ako.
robomil1
06.11.07,21:27
Ja som bral akurat dotaciu z UP na tieto iste cinnosti, poprve zajdi na UP a vyziadaj si tlaciva nakolko, oni ti tam vsetko ostatne vysvetlia, ak si dlhodobo nezamestnany mas narok na vyssiu smu v nasom okrese tj. REVUCA bol prispevok 88758 sk na zaciatok podnikania ( uprava priestorov, moze sa z toho platit aj socialne aj zdravotne, nakup techniky avsak do 30tis nad 30 odpisy.) ak je to este aktualne mozem ti poslat moj podnikatelsky zamer akurat nemam rozpocet lebo som ho odovzdal a zabudol spravit kopiu

len viem ze ja som ziadal sumu cez 150 tis len na techniku ale len tych 88 dostanem niekedy teto mesiac..

co je najhlavnejsie nemozes si zobrat zivnost, ale to ti na UP povedia ze co kedy a ako.

Akurat mam spanielsku ddinu z tlaciva na DU inac tu toho najdes okolo celeho potom dost
ecc
08.11.07,21:29
Robomil1, bol som vcera na urade, ukazal som aj ukazku podnikatelskeho zameru a zhodnotenie bolo, ze je to vyborne. Pytal som sa ako to je s dotaciami, kolko ludi ich dostane a udajne skoro vsetci, len teraz zacal byt problem, pretoze zacalo o tuto dotaciu ziadat coraz viacej ciganov a su s tym len problemy, takze sa to bude pravdepodobne menit. Papier na ziadost som vyplnim hned tam a odniesol, termin mam stanoveny na 5.12.2007, to je ten najblizsi mozny termin. Ak som dobre pochopil co a ako, tak najskor pojdem pred tu komisiu a ak dobre dopadnem, tak az potom zacnem s vybavovanim zivnosti, ci mozem uz zacat zivnost vybavovat teraz, ale datum zacatia uvediem napriklad od noveho roku? O tych peniazoch na nakup techniky viem, je to vsak mierny skrt cez rozpocet, pretoze som mal v plane kupit pc + tlaciaren, samozrejme nieco lepsie a taktiez kupit vlastny server, takze tato moznost pada. Socialne aj zdravotne mam v plane z toho platit, no a kedze to minut vsetko nemozem, tak zrejme si tu dotaciu necham po dobu dvoch rokov - najskor ten PC a nejake zariadenie kancelarie, vizitky, pera... to vsetko samozrejme uvediem do podnikatelskeho planu, taktiez este musim premysliet co sa moze v buducnosti hodit, aby som to tam mohol doplnit a ak by bolo nutne napriklad o rok, aby som mohol na to tie peniaze vyuzit. Nalepky sa udajne uz nedavaju, rovnako sa ani nedokladuje na co tie peniaze boli pouzite (dokladovanie fakturami & blockami), ale robia sa len namatkove kontroly z UP. Verim, ze vsetko dobre prebehne a ja sa uspesne pustim do podnikania. Zaroven ti chcem zazelat vela statia v podnikani a nech sa ti dari. Ak by si mi mohol poslat ten zamer, tak ta poprosim na mail techynal@zoznam.sk, budem ti vdacny! Dakujem.

Edit: Aby som nezabudol, mam narok na 70 950 korun ci kolko to presne bolo.
Katy a R
08.11.07,21:43
Podmienkou na získanie dotácie je podnikteľský zámer a úspešné zvládnutie testu. Potom máš nárok na dotáciu. Ak by si test neurobil, môžeš absolvovať školenie - a robiť ho znova. Keď si trošku preštuduješ živnostenský zákon (pozri prílohy), k tomu základné veci o sociálnom a zdravotnom poistení - termíny, platenie odvodov, daní .... - to sú veci, ktoré aj tak musíš vedieť. (do koľkých dní treba nahlásiť zmeny na DU, na SP a pod), tak to zvládneš ľavou zadnou ..
A prečo máš problém s nákupom počítača? chceš nejaký veľmi drahý:confused:
lebo ja mám skúesnosť, že nákup počítačov, aj programov je bežný.
ecc
09.11.07,15:38
To vies, ak mienis poskytovat urcite sluzby, pracovat s grafikou, tak nebudes kupovat Tesco PC. Ja ku praci potrebujem nieco vykonnejsie s velkym monitorom, dostatocnu diskovu kapacitu, zalohovanie a taktiez chcem kupit svoj server. To je investicia aj za viac ako stotisic, ale vyzera to tak, ze to budem musiet platit zo svojho, resp. doplatit.
Katy a R
09.11.07,16:43
To vies, ak mienis poskytovat urcite sluzby, pracovat s grafikou, tak nebudes kupovat Tesco PC. Ja ku praci potrebujem nieco vykonnejsie s velkym monitorom, dostatocnu diskovu kapacitu, zalohovanie a taktiez chcem kupit svoj server. To je investicia aj za viac ako stotisic, ale vyzera to tak, ze to budem musiet platit zo svojho, resp. doplatit.

V počítačoch sa ja nevyznám - ale môžeš napríklad kúpiť pracovný stôl, stoličku (kvalitnejšiu), poličky, kontajner ... a nejaké programy by mohli byť v cene do 30 tis, .. monitor zvlášť.. , rezačka, .. už mi nič nenapadá.. Tých 70 tis (čo by si dostal) je fuč ako nič. Máš na to 2 roky.
ecc
09.11.07,23:28
Prave preto som to tu nechcel rozoberat :D Pokial som dobre pocuval, tak na UP mi povedali, ze dotaciu mozem vyuzit na socialne a aj zdravotne pouzitie, takze tam pojde urcite cast financi. Teraz sa poistenie zvysilo na nejakych 1130 korun ci kolko to, takze ked si to vezmem, tak len za rok to spravi takmer 15 tisic korun, nehovoriac o dalsom co treba platit. Cize o vyuziti 71 tisic sa urcite neda hovorit. V prvom momente to bude vsak pocitac, ktory je nutny pre pracu a mozno nejake to pohodlne kreslo alebo co, este si to dobre premyslim, taktiez vyroba nejakych reklamnych materialov v mensom pocte (pera+vizitky). Uvidime...