niky32123
28.10.07,07:16
Prajem dobrý deň!

Chcela by som sa opýtať, ako máme v našom SVB odvolať terajšieho predsedu (domovníka). Musí byť zvolený hneď nový? Aké sú teda postupy pri odvolaní a zvolení nového? Ďakujem za všetky rady
zsolt69
28.10.07,15:40
Na odvolanie ako na zvolenie potrebujete 2/3 väčšinu všetkých majiteľov bytov.
196500
29.10.07,06:47
Na odvolanie predsedu podľa zák.182/93 v znení 325/2007 §7c predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a neb.priestorov.
Elena Navrátilová
29.10.07,14:46
Prikladám zákon č. 325/2007, pojednáva o správcovi štátneho majetku, podľa mňa sa nevzťahuje na SVB predsedov.
Mária27
29.10.07,16:45
Na odvolanie predsedu podľa zák.182/93 v znení 325/2007 §7c predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a neb.priestorov.


Správne má byť "v znení 268/2007"
196500
30.10.07,07:07
:D:D:D
196500
30.10.07,07:08
Zákon č.325/2007 už nadobudol účinnosť 1.10.2007!!!
Elena Navrátilová
30.10.07,07:12
Zákon č.325/2007 už nadobudol účinnosť 1.10.2007!!!
Však to je tam napísané, že nadobúda účinnosť k 1.10.2007 ale týka sa správy štátneho majetku. SVB nie sú štátny majetok.
zsolt69
30.10.07,15:02
Na odvolanie ako na zvolenie potrebujete 2/3 väčšinu všetkých majiteľov bytov.
Prepáčte, máte pravdu.
Mária27
30.10.07,19:39
Zákon č.325/2007 mení aj bytový zákon:

Čl. III

Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 151/1995 Z. z., zákona č. 158/1998 Z. z., zákona č. 173/1999 Z. z., zákona č. 252/1999 Z. z., zákona č. 400/2002 Z. z., zákona č. 512/2003 Z. z., zákona č. 367/2004 Z. z., zákona č. 469/2005 Z. z. a zákona č. 268/2007 Z. z. sa mení takto:

1. V § 7 ods.1 sa slová "krajským úradom" nahrádzajú slovami "obvodným úradom v sídle kraja (ďalej len "správny orgán")".

2. V § 7d ods. 3 sa slová "krajskému úradu" nahrádzajú slovami "správnemu orgánu".

3. § 30 znie:


"§ 30


Finančné prostriedky, ktoré obec získa z predaja bytov, nebytových priestorov, domov alebo ich častí, pozemkov zastavaných domom, ako aj z priľahlých pozemkov, sú príjmom rozpočtu obce. Obec tieto prostriedky môže použiť len na obnovu a rozvoj bytového fondu a výstavbu a obnovu infraštruktúry obce. Nevyčerpané finančné prostriedky sú zdrojom fondu rozvoja bývania obce a obec ich môže použiť iba na obnovu a rozvoj bytového fondu a výstavbu a obnovu infraštruktúry obce; o použití fondu rozvoja bývania obce rozhoduje obecné zastupiteľstvo.".
niky32123
05.11.07,17:06
Takže v podstate, treba spratiť návrh na odvolanie predsedu SVB a dať ho podpísať majiteľom bytov? Inak ak je nás 36, tak podpisov musí byť min. 24?
evciatko
23.06.08,10:51
OSIM VAS PEKNE , JA SOM SA STRETLA S VELKOU AROGANCIOU A NEOCHOTOU SVB , PRI PREDAJI BYTU, A PRI TZV POZIADAVKE DAT 10 000.- ZALOHU NA PRIPADNE NEDOPLATKY, KTORE TAM VSAK NIKDY NEBOLI A ANI NIEJE PREDPOKLAD DLHU...POTOM JE ROZDIEL TEJTO KAUCIE NA 3-OJIZB.BYT ALEBO NA GARSONKU...TO UZ SI NAOZAJ MOZU ROBIT SVB CO LEN CHCU ??? SUHLAS SCHODZE A MAJITELOV MI ODMIETLI UKAZAT...DAKUJEMZA AKUKOLVEK ODPOVED ALE SERIOZNU, CHCEM TO DAT NA SUD...
peton
23.06.08,11:10
mimotemy Kruci, Slováci začínajú byť právne podkutí a pre všetky krivdy na nich pácháne sa chcú hneď súdiť. Paráda. Tomu sa hovorí právny štát.:D:D:D

Ale teraz vážne a hlavne s chladnou hlavou. Všetko je to o postavení zmluvy o spoločenstve a dohodách medzi vlastníkmi. Ak ste si to v minulosti schválili, a máte to v uznesení, stanovách resp. v dodatku k zmluve, že pri predaji bytu sa bude plátiť tzv. kaucia na prípadné nedoplatky z vyúčtovaní, tak asi bol na to dosť vážny dôvod. Zrejme sa stávalo, že starý majiteľ odišiel bez uvedenia adresy a vyúčtovanie nebolo nielen kde doručiť, ale ho nemal aj kto zaplatiť.
Takže ukľudni svoje emócie, ešte raz požiadaj predsedu SVB o možnosť nahliadnutia do dokumentov za účelom, že "kaucia" bola skutočne odsúhlasená vlastníkmi. Predseda je povinný Ti vyhovieť. Ak nevyhovie, požiadaj o to isté radu spoločenstva. Ak Ti nevyhovejú ani oni, v tom prípade, je dôvodné predpokladať, že "kaucia" odsúhlasená nebola, teda na ňu nemajú nárok. V tom prípade to rieš normálnou ľudskou dohodou, že im necháš kontaktnú adresu na dodanie vyúčtovania a doporučujem dohodnúť sa s nimi, že im necháš aspoň tisícku (aby nerobili ďalšie obštrukcie) na prípadné vysporiadanie. Tak bude vlk sýty aj koza celá.
Takže kašli na súdy, tie sú podstatne drahšie a pamätaj - dlho trvajú. :D
majkii
23.06.08,11:18
OSIM VAS PEKNE , JA SOM SA STRETLA S VELKOU AROGANCIOU A NEOCHOTOU SVB , PRI PREDAJI BYTU, A PRI TZV POZIADAVKE DAT 10 000.- ZALOHU NA PRIPADNE NEDOPLATKY, KTORE TAM VSAK NIKDY NEBOLI A ANI NIEJE PREDPOKLAD DLHU...POTOM JE ROZDIEL TEJTO KAUCIE NA 3-OJIZB.BYT ALEBO NA GARSONKU...TO UZ SI NAOZAJ MOZU ROBIT SVB CO LEN CHCU ??? SUHLAS SCHODZE A MAJITELOV MI ODMIETLI UKAZAT...DAKUJEMZA AKUKOLVEK ODPOVED ALE SERIOZNU, CHCEM TO DAT NA SUD...

My máme klauzulu v zmluve o výkone správ, že v prípade zmeny vlastníka, je povinný uhradiť pôvodný vlastník sumu 5000,- Sk, na prípadný nedoplatok zistený pri ročnom zúčtovaní. Totiž skutočné vyučtovanie nákladov za užívanie bytu Vám spávca resp. SVB zašle najneskôr do 31.5 náasledujúceho roka. Až vtedy budete vedieť, či nedoplatky máte alebo nie. Ja osobne považujem sumu 5000,- sk za primeranú a nejedná sa o nič nezvičajné. Predpokladám, že takéto niečo budete mať aj vy napr. v stanovách SVB, skúste si to pozrieť.
cervena
24.06.08,05:19
OSIM VAS PEKNE , JA SOM SA STRETLA S VELKOU AROGANCIOU A NEOCHOTOU SVB , PRI PREDAJI BYTU, A PRI TZV POZIADAVKE DAT 10 000.- ZALOHU NA PRIPADNE NEDOPLATKY, KTORE TAM VSAK NIKDY NEBOLI A ANI NIEJE PREDPOKLAD DLHU...POTOM JE ROZDIEL TEJTO KAUCIE NA 3-OJIZB.BYT ALEBO NA GARSONKU...TO UZ SI NAOZAJ MOZU ROBIT SVB CO LEN CHCU ??? SUHLAS SCHODZE A MAJITELOV MI ODMIETLI UKAZAT...DAKUJEMZA AKUKOLVEK ODPOVED ALE SERIOZNU, CHCEM TO DAT NA SUD...
Ja som ako predseda SVB spravila to isté. Majiteľovi bytu, ktorý bol prenajímaný a teda nik nevedel odhadnúť, aké bude vyúčtovanie, som podpísala papier o tom , že na byte nie sú nedoplatky, až keď poslal na účet zálohu 10 000Sk. Pri vyúčtovaní predchádzajúceho roku totiž nedoplatky mal a platil pomerne malé nájomné. Tento rok mal napriek nízkemu nájomnému preplatok, keďže byt nebol obývaný po celý rok, ten som mu vrátila a dohodli sme sa že mu skúsim odhadnúť koľko bude platiť za prvý polrok tohto roku, aby som mu vrátila časť zálohy s tých 10 000Sk. Všetko mu nevrátim, lebo v prípade, že by bol na byt nedoplatok za rok 2008, musela by som to platiť asi sama. Skús sa s nimi dohodnúť, ale vyúčtovanie je vždy až k máju nasledujúceho roku.
Maj sa
Alena
Halli
24.06.08,05:30
OSIM VAS PEKNE , JA SOM SA STRETLA S VELKOU AROGANCIOU A NEOCHOTOU SVB , PRI PREDAJI BYTU, A PRI TZV POZIADAVKE DAT 10 000.- ZALOHU NA PRIPADNE NEDOPLATKY, KTORE TAM VSAK NIKDY NEBOLI A ANI NIEJE PREDPOKLAD DLHU...POTOM JE ROZDIEL TEJTO KAUCIE NA 3-OJIZB.BYT ALEBO NA GARSONKU...TO UZ SI NAOZAJ MOZU ROBIT SVB CO LEN CHCU ??? SUHLAS SCHODZE A MAJITELOV MI ODMIETLI UKAZAT...DAKUJEMZA AKUKOLVEK ODPOVED ALE SERIOZNU, CHCEM TO DAT NA SUD...

Dodávam, že je rozdiel ...a veľký sťahovať sa v zime a sťahovať sa po lete... to si si ozaj istá, že ti budú stačiť zálohy na vynaložené náklady? Vieš, že SVB platí v zime oveľa viac za teplo, ako mu príde od vlastníkov na účet /nakoľko sa mesačne platí 1/12ina /...SVB v prípade stahovačky v zime dotuje vlastníkov, pretože platí celé faktury, nielen 1/12inu...a tak ak vlastník zmizne a odsťahuje sa, vymáhaj potom nedoplatky. Nie každý je seriózny a v prípade sťahovačky už nemáš páky na vratenie nedoplatku. Ja beriem zálohu 2000,-sk, alebo dohodou.