stanley666
28.10.07,10:46
Ak SZČO zároveň zamestnáva sama seba, tak ako sa platia odvody do ZP a SP? Mám v tom trošku chaos...práve začínam robiť účto pre jednu FO živnostníka, ktorý vlastní hostinec a zároveň v tom hostinci aj pracuje. Vopred ďakujem.
Pepa
28.10.07,09:53
Ak SZČO zároveň zamestnáva sama seba, tak ako sa platia odvody do ZP a SP? Mám v tom trošku chaos...práve začínam robiť účto pre jednu FO živnostníka, ktorý vlastní hostinec a zároveň v tom hostinci aj pracuje. Vopred ďakujem.
:eek::eek:
SZČO nemôže zamestnávať sama seba. Jediné čo mi je z tvojej otázky jasné je, že začínaš.
Anja111
28.10.07,09:54
Ak SZČO zároveň zamestnáva sama seba, tak ako sa platia odvody do ZP a SP? Mám v tom trošku chaos...práve začínam robiť účto pre jednu FO živnostníka, ktorý vlastní hostinec a zároveň v tom hostinci aj pracuje. Vopred ďakujem.
SZČO nemôže zamestnávať sám seba. On je jednoducho len SZČO a aj odvody platí tak, ako SZČO...
stanley666
28.10.07,10:03
ok..áno..začínam...dva roky po škole.....tak ak tomu spravne rozumiem tak SZČO, pracuje vo svojej vlastnej prevádzke a platí odvody len ako SZČO. Ešte podotázka SZČO môže takisto odpracovať len 48 hodín týždenne vrátane nadčasov?
Rozalka
28.10.07,10:05
ok..áno..začínam...dva roky po škole.....tak ak tomu spravne rozumiem tak SZČO, pracuje vo svojej vlastnej prevádzke a platí odvody len ako SZČO. Ešte podotázka SZČO môže takisto odpracovať len 48 hodín týždenne vrátane nadčasov?
Nie, naňho sa limit nevzťahuje. Robí, koľko vládze. ;)
Anja111
28.10.07,10:07
ok..áno..začínam...dva roky po škole.....tak ak tomu spravne rozumiem tak SZČO, pracuje vo svojej vlastnej prevádzke a platí odvody len ako SZČO. Ešte podotázka SZČO môže takisto odpracovať len 48 hodín týždenne vrátane nadčasov?
Pochopil si to správne... A k podotázke toľko, že SZČO nie je zamestnanec a tak sa naňho ani nevzťahujú obmedzenia Zákonníka práce...
Pepa
28.10.07,10:07
ok..áno..začínam...dva roky po škole.....tak ak tomu spravne rozumiem tak SZČO, pracuje vo svojej vlastnej prevádzke a platí odvody len ako SZČO. Ešte podotázka SZČO môže takisto odpracovať len 48 hodín týždenne vrátane nadčasov?
Zákonník práce upravuje vzťahy zamestnanec-zamestnávateľ. SZČO môže pracovať od nevidím do nevidím :)
stanley666
28.10.07,10:08
fu...to myslíš vážne???...tak to je potom super....čiže mi týmto vlastne odpadajú mzdy..nakoľko pre SZČO je prijímov zisk, tak sám sebe mzdu neplatí...tak?
Anja111
28.10.07,10:09
fu...to myslíš vážne???...tak to je potom super....čiže mi týmto vlastne odpadajú mzdy..nakoľko pre SZČO je prijímov zisk, tak sám sebe mzdu neplatí...tak?
Správne...
stanley666
28.10.07,10:16
veľmi pekne Vám všetkým ďakujem....aspoň v niektorých veciach už mám jasno...idem riešiť ďalšie tzv. maličkosti...pre moju SZČO...
seeky
28.10.07,17:03
vztahuje sa toto iste aj na konatela s.r.o.?

Priklad: s.r.o. ma 2 konatelov a ziadnych zamestnancov (pracuju pre nu len konatelia). musia si konatelia vyplacat aspon minimalnu mzdu? alebo ich prijmom moze byt iba zisk?

ak si musia vyplacat mzdu su "zamestnancami" firmy na zklade mandatnej alebo inej zmuvy?

dakujem za odpoved
KEJKA
28.10.07,17:14
rozlišuj konateľov, spoločníkov, konateľov a súčasne spoločníkov. Odpovede na niektoré otázky treba riešiť osobitne.
Konateľ ale aj spoločník sa považuje za zamestnanca pre účely dane z príjmov ako aj pre cestovné náhrady. ZDP §5
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú

b) príjmy za prácu ........ , spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným ....... , a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce .......... pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,
seeky
28.10.07,18:21
rozlišuj konateľov, spoločníkov, konateľov a súčasne spoločníkov. Odpovede na niektoré otázky treba riešiť osobitne.
Konateľ ale aj spoločník sa považuje za zamestnanca pre účely dane z príjmov ako aj pre cestovné náhrady. ZDP §5
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú

b) príjmy za prácu ........ , spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným ....... , a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce .......... pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,


su to teda konatelia a zaroven spolocnici.

teda si tu mzdu vyplacat musia?
mozu si vyplatit iba minimalnu mzdu aby usetrili na daniach a odvodoch a potom si rozdelit cisty zisk, ktory uz nebudu zdanovat?
KEJKA
28.10.07,18:38
zákon nezakazuje, neprikazuje....
nemusíš vyplácať mzdu, odmenu.... spoločníci a zároveň konatelia môžu predsa robiť s tým, že si rozdelia zisk.
seeky
28.10.07,18:45
zákon nezakazuje, neprikazuje....
nemusíš vyplácať mzdu, odmenu.... spoločníci a zároveň konatelia môžu predsa robiť s tým, že si rozdelia zisk.

super, dik ;-)