stanley666
28.10.07,11:37
Dobrý deň prajem, chcel by som sa spýtať, ako účtovný softvér, by ste mi odporúčali pre SZČO odvetvie podnikania Pohostinstvo (ľudovo povedané "Krčma")..a taktiež aké účtovníctvo: jednoduché alebo podvojné....ja som myslel na Money S3 a podvojné účtovníctvo....ale nie som si istý, či je to správny výber. Ďakujem
veronikasad
28.10.07,10:54
Dobrý deň prajem, chcel by som sa spýtať, ako účtovný softvér, by ste mi odporúčali pre SZČO odvetvie podnikania Pohostinstvo (ľudovo povedané "Krčma")..a taktiež aké účtovníctvo: jednoduché alebo podvojné....ja som myslel na Money S3 a podvojné účtovníctvo....ale nie som si istý, či je to správny výber. Ďakujem

Pre pohostinstvo stačí - pokiaľ SZČO nie je zapísaná v obchodnom registri - jednoduché účtovníctvo.
Čo sa týka vhodného SW, každý radí to, s čím robí a má skúsenosti. Ja robí JU na softe ALFA, môžeš vyskúšať bezplatnú demoverziu na www.kros.sk (http://www.kros.sk).

------
Veronika
Rozalka
28.10.07,10:55
Dobrý deň prajem, chcel by som sa spýtať, ako účtovný softvér, by ste mi odporúčali pre SZČO odvetvie podnikania Pohostinstvo (ľudovo povedané "Krčma")..a taktiež aké účtovníctvo: jednoduché alebo podvojné....ja som myslel na Money S3 a podvojné účtovníctvo....ale nie som si istý, či je to správny výber. Ďakujem
Pre SZČO jednoznačne jednoduché, nie že by bolo jednoduchšie, ale ľahšie zvládnuteľné.:)
stanley666
28.10.07,11:02
no presne v tom je problém...učil som sa, maturoval a ako tak v praxi ovládam podvojné učtovníctvo, keď som tak nad tým uvažoval, tak mi bolo jasné, že pre taký malý podnik je najlepšie JÚ...ale mam obavu, že sa ho naučím...xixi:)..asi to bude musieť moja maminka hodiť na niekoho iného...:---:D
veronikasad
28.10.07,11:07
no presne v tom je problém...učil som sa, maturoval a ako tak v praxi ovládam podvojné učtovníctvo, keď som tak nad tým uvažoval, tak mi bolo jasné, že pre taký malý podnik je najlepšie JÚ...ale mam obavu, že sa ho naučím...xixi:)..asi to bude musieť moja maminka hodiť na niekoho iného...:---:D
Pokiaľ máš základy podvojného, jednoduché zvládneš, príp. si doplň vedomosti nejakým kurzom. Daňové zákony platia pre obidve účtovníctva, treba ich študovať stále
Skús si stiahnuť tú demo verziu, dá sa k nej kúpiť manuál, myslím, že je aj priamo v programe.
Na príp. nejasnosti je tu PORADA

-------
Veronika
KEJKA
28.10.07,11:10
JÚ nie je jednoduché... má viacero úskalí, najmä ak prevýšiš obrat (perspektívne je možné, že na to bude stačiť 1,2 mil.Sk za rok miesto doterajších 1,5) a staneš sa platiteľom DPH.
V budúcnosti pri prechode na s.r.o. vyvstane další problém - všimni si kolko je tu príspevkov a dotazov tohto druhu.
================
Ja každému odporúčam viesť podvojné účtovníctvo - osobitne v takom prípade ako máš ty, kde je väčšinou cash, nie pohľadávky.
a tiež, že máš v PU jasnejšie a teda aj prípadnú prácu externej účtovníčky si vieš skontrolovať.
Rozalka
28.10.07,11:11
no presne v tom je problém...učil som sa, maturoval a ako tak v praxi ovládam podvojné učtovníctvo, keď som tak nad tým uvažoval, tak mi bolo jasné, že pre taký malý podnik je najlepšie JÚ...ale mam obavu, že sa ho naučím...xixi:)..asi to bude musieť moja maminka hodiť na niekoho iného...:---:D
ČO by si to nezvládol. V konečnom dôsledku je jednoduché taký odvar podvojného, akurát nepoužívaš čísla účtov. Napr. zápis 211/261 v jednoduchom zaúčtuješ: prírastok hotovosti - stĺpec pokladňa príjem, súvsťažný zápis je priebežné položky výdaj (akoby D), nákup materiálu: pokladňa výdaj a nákup materiálu. VŽDY použiješ akoby 2 účty!
stanley666
28.10.07,11:11
no to s tou PORADOU..je užasná vec...demoverziu už sťahujem....s podvojným som nemal nikdy problém..aj keď som ho ešte v praxi nikdy neaplikoval...ok..tak idem študovať a nastaviť tu Alfu
stanley666
28.10.07,11:16
no asi koniec koncov predsa ostanem pri PU...nakolko si neviem predstavit učtovanie bez čísel a mojich milovaných predkontácii...preboha..veď som maturoval z účta na 1 so stratou jedneho boda...tak asi by som fakt nemal robiť to JÚ...
stanley666
28.10.07,11:17
po prečítaní príspevku od Rozalky v tom mám už úplen jasno...žiadne JÚ nebude...šak to čistý chaos pre človeka, čo viem PÚ....a aj tak sa raz bude musieť prejsť len a PÚ...sa mi raz také niečo dostalo do uší...
veronikasad
28.10.07,11:34
po prečítaní príspevku od Rozalky v tom mám už úplen jasno...žiadne JÚ nebude...šak to čistý chaos pre človeka, čo viem PÚ....a aj tak sa raz bude musieť prejsť len a PÚ...sa mi raz také niečo dostalo do uší...
U fyzickej osoby zatial žiadny povinný prechod na PU nehrozí - ale u našich poslancov človek nikdy nevie. Po dosiahnutí obratu 1,5 mil. SK sa firma stane povinným platiteľom DPH. Ak neuvažujete v budúcnosti so založením sro - moja vlastná skúsenosť - v "krčme" zatiaľ stačí JU, aj keď sú ti šibeničky zo školy milšie. /A to neberiem do úvahy porovnanie ceny za SW JU a PU, pracnosť ročnej účtovnej závierky a DP .../

-------
Veronika
KEJKA
28.10.07,11:57
SW na PU sú aj pomerne lacné, ak to robí človek vo vlastnej réžii a ešte to aj ovláda.... RUZ a DPPO nie je také pracné ako sa zdá nezainteresovanému.
Práve pre platiteľov DPH je PU úžasné.
a prechod na PU som nemala na mysli povinné, ale dobrovoľné - ked SZČO pochopí, že cez s.r.o. bude cashovo vychádzať lepšie.
stanley666
29.10.07,22:45
no takze moja szčo sa sro nikdy nestane...takisto ako sa nestane ani platcom DPH, lebo obrat 1,5 mil nehrozí....cize ostanem pri PU o cenu za soft nejde...je to vlastne náklad...cim viac nákladov, tým nizsí hospodársky výsledok, tým nižšie dane..krasna matematika.....
olio
03.11.07,17:29
no takze moja szčo sa sro nikdy nestane...takisto ako sa nestane ani platcom DPH, lebo obrat 1,5 mil nehrozí....cize ostanem pri PU o cenu za soft nejde...je to vlastne náklad...cim viac nákladov, tým nizsí hospodársky výsledok, tým nižšie dane..krasna matematika.....
:confused: