xBORISx
28.10.07,14:22
Ahojte poradaci,
potrebujem pomoc s jednou vecou...je taka situacia ze sro chce predat pozemok ale nema v predmete podnikania predaj nehnutelnosti, moze predat nehnutelnost aj tak? Viete mi to prosim opriet aj o konkretne ustanovenia v zakone? Dakujem pekne
Johanka
28.10.07,13:33
Spoločnosť bude predávať pre ňu nepotrebný majetok ;), takéto obchody nemusí mať nutne v predmete činnosti (nakladá s majetkom spoločnosti). Podobne sa predávajú aj motorové vozidlá a iné ...
Účtová osnova pamätá na takýto druh výnosu účtom 641 - Tržby z predaja dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku . Spôsob účtovania nájdeš v Postupoch účtovania .
Johanka
28.10.07,13:38
Ešte doplním, že takýto predaj sa v zmysle § 4 ods.9 Zákona o DPH nazapočítava do obratu pre účely DPH.

(9)... Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
xBORISx
28.10.07,14:06
Dakujem, ale mal som skor na mysli ci moze predat aj obycajne pozemky ktore vlastni aj bez toho aby mala takuto cinnost zapisanu v predmete podnikania....ci nepojde o nedovolene podnikanie...jednoducho jednorazovo preda pozemok, nechce vykonavat realitnu cinnost len chce predat jeden pozemok, moze?
Johanka
28.10.07,14:11
Písala som o niečom inom ???
Pozemok je dlhodobý majetok evidovaný na účte 031 ... majetok ako ktorýkoľvek iný , evidovaný v účtovej triede 0 - Dlhodbý majetok ....
xBORISx
28.10.07,14:12
Ok, ja uctovnemu vyjadreniu nerozumiem :)Cize moze?
Johanka
28.10.07,14:13
Môže :).
Johanka
28.10.07,14:15
Ahojte poradaci,
potrebujem pomoc s jednou vecou...je taka situacia ze sro chce predat pozemok ale nema v predmete podnikania predaj nehnutelnosti, moze predat nehnutelnost aj tak? Viete mi to prosim opriet aj o konkretne ustanovenia v zakone? Dakujem pekne


Ok, ja uctovnemu vyjadreniu nerozumiem :)Cize moze?

To, čomu nerozumieš, je opora ;).
xBORISx
28.10.07,14:19
ok dakujem...lebo dakde som cital ze to nepatri do bezneho obchodneho styku a ze firma nemoze predat svoje pozemky ked nema v predsmete podnikania predaj nehnutelnosti... :)