tetrisss
28.10.07,16:32
Mile kuchtiace poradacky, dnes som piekla jablkovy kremes podla najnovsieho Zivota, je betalny:D, ale ked trochu postoji, cesto sa premoci a velmi tazko sa s nim manipuluje. Mam este jeden podobny recept, vynikajuci na chut /mozem posluzit/ ale je tu ten isty problem. Ako by sa tomu dalo predist?
wagner
28.10.07,15:48
Asi tak, ako keď robíš štrúdlu. Posypeš cesto strúhankou. Ale neviem či to pomôže aj v tomto prípade. Vyskúšaj a oznám nám to. Potom pridaj aj recept.
Kazu
28.10.07,16:08
Mile kuchtiace poradacky, dnes som piekla jablkovy kremes podla najnovsieho Zivota, je betalny:D, ale ked trochu postoji, cesto sa premoci a velmi tazko sa s nim manipuluje. Mam este jeden podobny recept, vynikajuci na chut /mozem posluzit/ ale je tu ten isty problem. Ako by sa tomu dalo predist?

Postrúhané jablká vymačkať zo šťavy.
tetrisss
28.10.07,16:42
Ponuknem vam oba recepty, lebo len tak sa vlasne vidi co s tym.
Jablkovy kremes:
Cesto: 5 vajec, 150 g polohrubej muky, 150g praskoveho cukru, 1/2 pr.do pec., 3 lyzice vody.
Jablkova napln:1kg ocistenych jablk, 2 vanilkove cukry
Pudingovy krem:7 dl mlieka, 2 Zlate klasy, 100 g praskoveho cukru, 40g krystaloveho cukru, 200g masla.
Jablka postruhame, zmiesame s vanilkovym cukrom a rozlozime na vacsi plech vylozeny alobalom. Cesto: zltky vymiesame s cukrom, pridame vodu, muku s praskom do peciva a nakoniec sneh, rozotrieme na jablka, upecieme pri 16O st. 15 min.
Na krem uvarime puding z mlieka, pudingu a kryst. cukru, nechame vychladnut, maslo vymiesame s pras.cukrom a zmiesame s pudingom.
Cesto po vychladnuti otocime, stiahneme alobal, na to natrieme pudingovy krem. Potom podla typu vyslahame jednu slahacku v prasku a natrieme na vrch.Posypeme struhanou cokoladou.

Jablkove rezy:
Cesto: 6 vajec, 150 g kryst.cukru, 150 g hrubej muky.
Jablkova napln: 1 kg ocistenych jablk, 1 vanilkovy cukor, trochu skorice, citronova kora.
Orechovy krem: zvarime 6 lyzic vody a 200g kryst.cukru, do toho 250g mletych orechov, nechame vychladnut a zapracujeme do 150g masla.
Postup je ten isty.
Kazu
28.10.07,16:57
Ponuknem vam oba recepty, lebo len tak sa vlasne vidi co s tym.
Jablkovy kremes:
Cesto: 5 vajec, 150 g polohrubej muky, 150g praskoveho cukru, 1/2 pr.do pec., 3 lyzice vody.
Jablkova napln:1kg ocistenych jablk, 2 vanilkove cukry
Pudingovy krem:7 dl mlieka, 2 Zlate klasy, 100 g praskoveho cukru, 40g krystaloveho cukru, 200g masla.
Jablka postruhame, zmiesame s vanilkovym cukrom a rozlozime na vacsi plech vylozeny alobalom. Cesto: zltky vymiesame s cukrom, pridame vodu, muku s praskom do peciva a nakoniec sneh, rozotrieme na jablka, upecieme pri 16O st. 15 min.
Na krem uvarime puding z mlieka, pudingu a kryst. cukru, nechame vychladnut, maslo vymiesame s pras.cukrom a zmiesame s pudingom.
Cesto po vychladnuti otocime, stiahneme alobal, na to natrieme pudingovy krem. Potom podla typu vyslahame jednu slahacku v prasku a natrieme na vrch.Posypeme struhanou cokoladou.

Jablkove rezy:
Cesto: 6 vajec, 150 g kryst.cukru, 150 g hrubej muky.
Jablkova napln: 1 kg ocistenych jablk, 1 vanilkovy cukor, trochu skorice, citronova kora.
Orechovy krem: zvarime 6 lyzic vody a 200g kryst.cukru, do toho 250g mletych orechov, nechame vychladnut a zapracujeme do 150g masla.
Postup je ten isty.


Jablká sa na alobale prikryjú cestom a len sa udusia. Zostane tam veľa šťavy a keď sa koláč preklopí, šťava celkom rozmočí cesto. Bude naozaj dobré ak sa šťava zo surových jabĺk primerane vytlačí.
Tie recepty vyzerajú lákavo. Určite ich upečiem.
bobotova
28.10.07,17:54
Dobrý večer, kdesi som počula, že aby jablká neboli v štrúdle moc premočené, tak ich nestrúhame, ale len nakrájame na plátky. Už som tak robila štrúdlu, a je to pravda, a ani cesto navrchu nepuká, ale je pekne v celku. Myslím, že by sa to dalo použiť aj na ten krémeš.
fimka
28.10.07,18:01
Súhlasím s miernym vytlačením šťavy z jabĺk aj s posypaním cesta strúhankou. A možno by pomohlo aj to, keby sa koláč preklopil na tortové oplátky.
tetrisss
28.10.07,18:19
Súhlasím s miernym vytlačením šťavy z jabĺk aj s posypaním cesta strúhankou. A možno by pomohlo aj to, keby sa koláč preklopil na tortové oplátky.

mozno ze tie oblatky by boli ucelne, dufam ze to neohrozi ich bajecnu chut. Skusim, potom poviem.:rolleyes:
ilona
29.10.07,04:58
Ja pečiem tiež niečo ako jablkový kremeš,ale mne to jablká nerozmočia,lebo pod ne dám piškoty.Lístkové cesto rozdelím na 2 časti.Jeden rozvaľkám,dám na plech,na to poukladám okrúhle piškóty,na ne pohár udusených jabĺk potom uvarený puding z 1 l mlieka a 2 vanilkových pudingov,cukru, prikryjem 2 časťou lístkového cesta a šup do rúry.Po vychladnutí pokrájať a spapať,je fajný.
smudla
03.11.07,21:10
Mile kuchtiace poradacky, dnes som piekla jablkovy kremes podla najnovsieho Zivota, je betalny:D, ale ked trochu postoji, cesto sa premoci a velmi tazko sa s nim manipuluje. Mam este jeden podobny recept, vynikajuci na chut /mozem posluzit/ ale je tu ten isty problem. Ako by sa tomu dalo predist?

ahoj, aby Ti cesto nezvlho príliš od jabĺk / týka sa to akéhokoľvek koláča, závinu, kde sa dávajú surové jablká...atď/ stačí k nastrúhaným jablkám primiešať trochu klasického vanilkového pudingového prášku /napr. Zlatý kals/...pri priemerne šťavnatých jablkách postačí polovica..puding ich zahustí a neuberie im na vláčnosti...

P.S.: inak, čo sa receptu týka, skôr sa mi osvedčilo piecť jablká na celofáne, než na alobale
;)
tetrisss
04.11.07,17:11
ahoj, aby Ti cesto nezvlho príliš od jabĺk / týka sa to akéhokoľvek koláča, závinu, kde sa dávajú surové jablká...atď/ stačí k nastrúhaným jablkám primiešať trochu klasického vanilkového pudingového prášku /napr. Zlatý kals/...pri priemerne šťavnatých jablkách postačí polovica..puding ich zahustí a neuberie im na vláčnosti...

P.S.: inak, čo sa receptu týka, skôr sa mi osvedčilo piecť jablká na celofáne, než na alobale
;)

Ten vanilkovy puging je asi super napad, za to velmi pekne dakujem, kedze som teraz lietala po svojich korenoch, az v sobotu, potom poviem, ale inak na tom celofane si to velmi neviem predstavit. Este raz ď.:)