eluša
28.10.07,17:23
K 31.10.07 predávam jednoizbový byt, ktorý mám v osobnom vlastníctve. Požiadala som ekonómku SVB, ktoré spravuje i môj byt, o zúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu k uvedenému dátumu. Jej odpoveď bola, že to nevie urobiť a že sa jej to nedá a doporučila mi, aby som trvala na zapracovaní formulky v kúpnej zmluve , ktorá po ročnom zúčtovaní nákladov za byt bude riešiť, ako si náklady s novým majiteľom bytu vysporiadame. Mne, ani kupujúcemu sa to nepáči a pretože neviem, či takéto situácie rieši zákon, prosím takto o radu. Ďakujem
KEJKA
28.10.07,16:31
áno, aj ja som to mala zapracované. Bola formulka, že predávajúci nič nedlhuje - SVB to potvrdilo (platil preddavky, ale byt neobýval).
Takže ja som platila následne preddavky a vyúčtovanie už prišlo mne.
Ak máš pochybnosti, tak si porovnaj vyúčtovania za predchádzajúce roky, výrazne by sa nedoplatky-preplatky líšiť nemali.
Elena Navrátilová
28.10.07,16:52
Správca v prítomnosti oboch zúčastnených buď osobne urobí odpisy z meračov, alebo tak ako sa zúčastnení dohodnú na odpisoch. Správca urobí vyúčtovanie k 31.5.2008 za služby spojené s bývaním v roku 2007. Ona /ekonomka/skutočne nemôže vedieť reálne náklady za služby spojené s bývaním, preto sa platia zálohové platby. Predávajúci dostane vyúčtovanie od 1.1.2007 do 31.10.2007 a novýmajiteľ od 1.11.2007 do 31.12.2007 k 31.5.2008. Potvrdenie od správcu, že nemá predávajúci voči SVB dlh slúži hlavne pre kataster.
vlastník
28.10.07,18:48
Správca v prítomnosti oboch zúčastnených buď osobne urobí odpisy z meračov, alebo tak ako sa zúčastnení dohodnú na odpisoch. Správca urobí vyúčtovanie k 31.5.2008 za služby spojené s bývaním v roku 2007. Ona /ekonomka/skutočne nemôže vedieť reálne náklady za služby spojené s bývaním, preto sa platia zálohové platby. Predávajúci dostane vyúčtovanie od 1.1.2007 do 31.10.2007 a novýmajiteľ od 1.11.2007 do 31.12.2007 k 31.5.2008. Potvrdenie od správcu, že nemá predávajúci voči SVB dlh slúži hlavne pre kataster.

Nesúhlasím s týmto názorom, že správca osobne urobí odpočet k určitému dátumu. Správny názor má účtovníčka, aby si tieto náležitosti zapracovali v kúpno-predajnej zmluve. Zákon NR SR č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov v § 8a ods.2 „Správca je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome“. Nie na jednotlivých vlastníkov bytov počas roka. Ak zadávateľka otázky tvrdí, že predáva byt k určitému dátumu, tak to nie je pravda. Nový vlastník sa stáva vlastníkom až vkladom do katastra. Dokonca sa môže stať, že katastrálny úrad pre procesné chyby preruší konanie o vklade, čo potom, akým dátumom rozúčtovávať vlastníkov?
Elena Navrátilová
28.10.07,19:24
Nesúhlasím s týmto názorom, že správca osobne urobí odpočet k určitému dátumu. Správny názor má účtovníčka, aby si tieto náležitosti zapracovali v kúpno-predajnej zmluve. Zákon NR SR č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov v § 8a ods.2 „Správca je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome“. Nie na jednotlivých vlastníkov bytov počas roka. Ak zadávateľka otázky tvrdí, že predáva byt k určitému dátumu, tak to nie je pravda. Nový vlastník sa stáva vlastníkom až vkladom do katastra. Dokonca sa môže stať, že katastrálny úrad pre procesné chyby preruší konanie o vklade, čo potom, akým dátumom rozúčtovávať vlastníkov?
Zadávateľka sa nepýtala na základe čoho sa mení vlastník. To jej je zrejmé. Ale sa pýtala či sa nedá pri zmene vlastníka urobiť vyúčtovanie. Aspoň ja som to tak pochopila. Takže ak sa mýlim, ospravedlňujem sa, ale ja som zadanie otázky tak pochopila. A ekonomka skutočne teraz nevie urobiť vyúčtovanie za služby spojené s bývaním. CDT si svoje náklady tiež nevie dofakturovať ani k 31.12., aj on platí skutočné náklady na základe vyúčtovacej faktúry. Prítomnosť správcu je vždy vhodnejšia, dá sa tým predísť možným reklamáciam ročného vyúčtovania.
svojar
29.10.07,05:52
Vyúčtovanie nákladov za byt sa nedá spraviť v priebehu roka. Nevedia sa totiž konečné výsledky. Napr. množstvo tepla vieme začiatkom januára, ale náklady na ohrev vody a vodu samotnú keď je dobre tak vo februári.
Polis
29.10.07,07:14
Je to jasne, že sa v priebehu roka nedá urobiť vyučtovanie, veď niektoré faktúry sa služby prídu až v januári alebo februári.
matonni1
30.10.07,21:07
Každý má svoju pravdu, vlastníci (pôvodný aj nový), ako aj správca. Ja robím s nehnuteľnosťami a praktizuje sa to tak, že vyúčtovanie sa síce robí odo dňa, kedy začne nový (niekedy ešte ani nie) vlastník užívať byt. Stavy meračov sa nahlásia také, aké sú v deň kedy sa byt odovzdáva. Na základe odpočtov už správcovia vedia približne určiť, či platené zálohy stačia alebo nie. Potvrdenie, ktoré však vyžaduje kataster ku prevodu nemá nič spoločné s vyúčtovaním, týka sa to len záloh a je to v podstate len formalita. Predtým sa žiadalo takéto potvrdenie pre potreby kupujúceho, ale nedávalo sa na kataster. Samotné vyúčtovanie závisí od správcu. U nás správcovské spoločnosti riešia vyúčtovanie za konkrétne obdobie s tým, kto v tomto období byt užíval. Samozrejme v nasledujúcom kalendárnom roku najneskôr do konca mája. Opakom je stavebné bytové družstvo, ktoré pri prevode pod klauzulkou "Všetky práva a povinnosti prechádzajú na nadobúdateľa" chápe aj to, že ak má pôvodný užívateľ bytu akékoľvek vyúčtovanie (+ alebo -), vyplatia, resp. vymáhajú ho od nového. A to sa ešte len rieši. Pri podpise zmluvy si to nikto neuvedomuje až do momentu, kedy otvoria obálku s vyúčtovaním. Neviem či máte takéto skúsenosti so stavebnými bytovými družstvami aj vy, alebo som jediná.
Mária27
30.10.07,22:18
Stavebnému bytovému družstvu stačí napísať, že ste sa dohodli a ako, bude to rešpektovať. Samozrejme, že ked mu dáte možnosť veliť, vyberie si ľahšiu cestu - vlastníka či nájomníka, na ktorého má dosah v dome.
lindavub
31.10.07,11:48
vyúčtovanie nákladov sa robí do 31.5. nasledujúceho roka. správcovi odovzdaj stavy všetkých meračov ku dňu prevodu bytu /keď sa pôjdete odhlásiť/ dobré je keď to máš aj v kúpnej zmluve a podpísané nasledujúcim vlastníkom - t.j. voda a teplo, a správca je povinný vystaviť vyúčtovanie na obdobie pre teba a na obdobie pre druhého vlastníka, takto sa majú prepočítavať aj všetky ostatné služby - teda upratovanie, osvetlenie .... robí sa to ako tzv. osobomesiace - ale záleží na tom ako má dom podpísanú Zmluvu o výkone správy.
lubica_02
31.10.07,12:06
Doporučuje s BD komunikovať hlavne písomne - veľmi radi dávajú vyúčtovanie služieb novému vlastníkovi, aj keď s týmito nákladmi nemá nič spoločné.
vlastník
03.11.07,10:49
vyúčtovanie nákladov sa robí do 31.5. nasledujúceho roka. správcovi odovzdaj stavy všetkých meračov ku dňu prevodu bytu /keď sa pôjdete odhlásiť/ dobré je keď to máš aj v kúpnej zmluve a podpísané nasledujúcim vlastníkom - t.j. voda a teplo, a správca je povinný vystaviť vyúčtovanie na obdobie pre teba a na obdobie pre druhého vlastníka, takto sa majú prepočítavať aj všetky ostatné služby - teda upratovanie, osvetlenie .... robí sa to ako tzv. osobomesiace - ale záleží na tom ako má dom podpísanú Zmluvu o výkone správy.

Prosím cituj ten zákon z ktorého vychádzaš, že správca je povinný vystaviť vyúčtovanie na obdobie pre jedného vlastníka a pre druhého vlastníka.
lubica_02
03.11.07,11:25
lindavub - správca je povinný predložiť vlastníkom bytov vyúčtovanie za predchádzajúci rok najneskôr do 31.mája nasledujúceho roku.Spracovať vyúčtovanie nie je možné v priebehu roka, nakoľko správca neobdržal zúčtovacie faktúry za teplo a za teplú vodu, el. energia v spoločných priestoroch býva vyúčtovaná väčšinou 1 krát /niekde 2x / do roka.
Toto všetko je obsiahnuté v zákone 182/1993 .
matonni1
14.01.08,10:21
Toto by bolo ideálne. Kúpna zmluva pri družstevnom byte sa však nerobí. Robí sa medzi účastníkmi len Zmluva o prevode členských práv a povinností a to je štandartné tlačivo, ktoré si stvorilo SBD a v nej je zakotvené, že "Všetky práva a povinnosti pôvodného nájomcu preberá na seba nový nájomca". Táto na prvý pohľad všeobecná veta však je veľmi záludná. Týka sa to aj vyúčtovania. Nedajú Vám ani šancu, aby ste sa rozhodli za vyúčtovanie. Z ich strany je to VRAJ v poriadku, že novému nájomcovi vyúčtujú služby starého nájomcu. Darmo si starý aj nahlási na SBD, aby toto vyúčtovanie poslali na jeho novú adresu už pri samotnom prevode. :mad:Fyzicky prídu v jednej obálke dve vyúčtovania, ale len novému. Tomu potom prevedú buď preplatok (akýkoľvek aj 20.000), alebo aj opačne vymáhajú od neho nedoplatok. :mad: Je to špinavstvo, pretože som sa snažila to pre klientov dať ošetriť právnikovi, teda formou dohody o vyúčtovaní. Teda prehlásenie, že pôvodný nájomník si v prípade nedoplatku tento uhradí a zároveň, že nový prípadný preplatok vráti pôvodnému nájomníkovi. Stanovisko však znelo, že v podstate takáto dohoda je len formalitou medzi účastníkmi, ale právne nevymožiteľná, pretože ani jeden z účastníkov sa nemôže dopredu vzdať svojich práv a povinnosti. Tak kde je pravda. Ako to ošetriť? :confused:Neporušuje SBD zákon? Stanovy schvaľujú ľudia, ktorí sa v takých veciach nevyznajú a často pokiaľ sa ich to bytostne netýka je im to ťažko vysvetľuje. Snažila som sa o to niekoľkokrát.
jholubok
02.06.09,06:20
Dobrý deň, dnes je 2.6.2009 a ja som nedostala vyúčtovanie za rok 2009 - neviete ako mám teraz postupovať a čo môžem v tejto veci robiť? Pred chvíľou som kontaktovala správcu a ten mi povedal že "domovník" zdržuje papiere u seba - je tu dáka možnosť im v tomto smere "ZAVARIŤ" ?
Elena Navrátilová
02.06.09,06:35
Dobrý deň, dnes je 2.6.2009 a ja som nedostala vyúčtovanie za rok 2009 - neviete ako mám teraz postupovať a čo môžem v tejto veci robiť? Pred chvíľou som kontaktovala správcu a ten mi povedal že "domovník" zdržuje papiere u seba - je tu dáka možnosť im v tomto smere "ZAVARIŤ" ?

Zaujímavý príspevok ... zavariť správcovi? Máš rýchlejšie čakať kým sa niekto vyjadrí alebo ísť za zástupcom a vypýtať si to vyúčtovanie? Budeš v obraze aká je realita.
http://www.porada.sk/t111797-p7-vyuctovanie-za-rok-2008-a.html#post1060221

http://www.porada.sk/t82784-p14-vyuctovanie-za-byt.html#post1058960
http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html#post1011622
Tu máš témy kde sa aj "zaváralo" správcovi (aj keď neviem čo mu chceš "zavárať" keď sa vyjadril jasne že máte vyúčtovanie u zástupcu alebo po Tvojom u "domovníka").
Chobot
02.06.09,06:38
Dobrý deň, dnes je 2.6.2009 a ja som nedostala vyúčtovanie za rok 2009 - neviete ako mám teraz postupovať a čo môžem v tejto veci robiť? Pred chvíľou som kontaktovala správcu a ten mi povedal že "domovník" zdržuje papiere u seba - je tu dáka možnosť im v tomto smere "ZAVARIŤ" ?

Komu chceš zavariť? Správcovi alebo domovníkovi? A aké konkrétne "papiere" zdržuje domovník? Sú to vyúčtovania? Ak áno, tak choď za domovníkom a daj mu hubovú polievku, že prečo ťa nečakal pri vchode, že kedy prídeš z práce domov, aby ti mohol do ruky dať vyúčtovanie. Alebo že prečo ti ho nehodil do schránky.

Ak sú to iné "papiere", tak upresni aké. Z toho, čo si napísal nevieme určiť príčinu, prečo si nedostal vyúčtovanie.
jholubok
02.06.09,06:51
zdržujú moje vyúčtovanie - chcem zavariť správcovi (mňa to vôbec nezaujíma komu dali papiere oni a keď ich dali neschopným ľuďom tak ich mali informovať o tom dokedy to majú spraviť) Ono je to problém v tom že správca má k tomu stále taký prístup - každý je ticho a oni si robia čo chcú - v roku 2006 som im posielala sťažnosť a nik sa do dnešného dňa nevyjadril :-)
Chobot
02.06.09,07:15
zdržujú moje vyúčtovanie - chcem zavariť správcovi (mňa to vôbec nezaujíma komu dali papiere oni a keď ich dali neschopným ľuďom tak ich mali informovať o tom dokedy to majú spraviť) Ono je to problém v tom že správca má k tomu stále taký prístup - každý je ticho a oni si robia čo chcú - v roku 2006 som im posielala sťažnosť a nik sa do dnešného dňa nevyjadril :-)

Tak pokiaľ nedostaneš vyúčtovania, tak neplať správcovi poplatok za správu, máš na to nárok zo zákona.
Elena Navrátilová
02.06.09,07:21
zdržujú moje vyúčtovanie - chcem zavariť správcovi (mňa to vôbec nezaujíma komu dali papiere oni a keď ich dali neschopným ľuďom tak ich mali informovať o tom dokedy to majú spraviť) Ono je to problém v tom že správca má k tomu stále taký prístup - každý je ticho a oni si robia čo chcú - v roku 2006 som im posielala sťažnosť a nik sa do dnešného dňa nevyjadril :-)

Zástupcu si volíte Vy. Takže treba zvažovať koho si zvolíš. No vieš ak si tú sťažnosť formulovala ako tu... na hotovku, tak to možno ani nebrali ako sťažnosť. Ak sa Ti nevyjadril toľké roky tak sa sťažuj na kompetentných miestach. Myslím, že taká schôdza je ideálna. Iní vlastníci nemusia s Tebou súhlasiť ohľadom správcu. Vôbec nemusia mať také problémy, pocity a preto to nikto nerieši. Ani tu mi to nepríde že potrebuješ radu. Ty chceš "zavariť" správcovi, tak v čom konkrétne chceš tú radu? Vôbec nerozumiem či vôbec chceš niečo riešiť okrem "zavarenia". Aj o tom kto Vás spravuje predsa rozhodujú vlastníci. V konečnom dôsledku Vami zvolený zástupca je práve tým pravý a jediným kto má komunikovať so správcom. Pozri si zmluvu o výkone správy, resp. mandátnu zmluvu. Podľa toho akú formu správy v dome máte.
jholubok
02.06.09,09:05
len problém je v tom, že my nefungujeme ako normálne "spoločenstvo" už asi 2 roky sa nekonala žiadna schôdza a každý to má niekde - každý je ticho aj my sme boli ale tento rok nás prešla trpezlivosť tak by sme to už chceli riešiť. A tá moja sťažnosť bola formulovaná ako sťažnosť - mali tam vytýčené body s ktorými nesúhlasíme a ktoré boli spravené zle.
Halli
02.06.09,16:34
Dobrý deň, dnes je 2.6.2009 a ja som nedostala vyúčtovanie za rok 2009 - neviete ako mám teraz postupovať a čo môžem v tejto veci robiť? Pred chvíľou som kontaktovala správcu a ten mi povedal že "domovník" zdržuje papiere u seba - je tu dáka možnosť im v tomto smere "ZAVARIŤ" ?

Buď rada že si nedostala vyúčtovanie za r. 2009 :D:D
jholubok
03.06.09,07:00
Mám dobrú správu - v schránke som si našla len lístoček že sa mám zastaviť u správcu po vyúčtovanie. Predal mi ho len jeho syn, že otec nie je doma takže nemohol dostať "hubovú" polievočku odo mňa. Vo vyúčtovaní som mala malé prekvapenie - ja bývam na kraji bytovky celkom hore a prekvapili ma koeficienty(korekcie) - minulý rok sme mali v každej izbe rovnaké a tento rok kde sme mali vypálenú 0 (prešli sme na topenie elektrikou) tam sme dostali najväčší koeficient a tam kde sme mali niečo vypálené tam sme dostali menší ako minulého roku - neviete mi niekto poriadiť ako sa to vlastne posudzuje a či mali na niečo také nárok- a čerešnička na torte je, že mám kamaráta, ktorý býva v tom istom bloku ale býva v strede na prízemí a tomu sa ušli väčšie koeficienty ako minulý rok.
Elena Navrátilová
03.06.09,07:13
Mám dobrú správu - v schránke som si našla len lístoček že sa mám zastaviť u správcu po vyúčtovanie. Predal mi ho len jeho syn, že otec nie je doma takže nemohol dostať "hubovú" polievočku odo mňa. Vo vyúčtovaní som mala malé prekvapenie - ja bývam na kraji bytovky celkom hore a prekvapili ma koeficienty(korekcie) - minulý rok sme mali v každej izbe rovnaké a tento rok kde sme mali vypálenú 0 (prešli sme na topenie elektrikou) tam sme dostali najväčší koeficient a tam kde sme mali niečo vypálené tam sme dostali menší ako minulého roku - neviete mi niekto poriadiť ako sa to vlastne posudzuje a či mali na niečo také nárok- a čerešnička na torte je, že mám kamaráta, ktorý býva v tom istom bloku ale býva v strede na prízemí a tomu sa ušli väčšie koeficienty ako minulý rok.

Predpokladám že sa nezúčastňuješ na schôdzach v dome. Pre výpočet tepla platí Vyhláška 630/2005 a v prílohe č. 2 sú doporučované koeficienty a korekcie. Ale dôležité je to čo sa odsúhlasí. A byt nad neobývaným prízemím je najchladnejší. Tak sa už toľko nediv a neprekvapuj. Ale pre uspokojenie Tvojho neustáleho prekvapenia... choď za predsedom SVB (to sa mi zdá že si písala že máte založené) a opýtaj sa ho na to. Osobne u mňa by si s hubovou polievkou nepochodila. On nie je Tvoj poskok ale aj Tebou zvolený. Tak sa k nemu tak správaj. Všetko sa dá riešiť v rámci legislatívy. Teraz sama som z Tvojich "zaváraní" a hubových polievok v neistote... či je to všetko len nedostatočným ovládaní legislatívy alebo máte aj správcu na mandátnu zmluvu. Nakoniec tak chaoticky používaš výrazy ktoré sú špecifické. Ten správca v poslednom príspevku je bývalé označenie domovníka? :rolleyes:
jholubok
03.06.09,07:36
Pani Navratílová - už som písala, že v našom bloku sa žiadne schôdze nekonajú ale ako vidím, že Vy to pochopiť neviete - ale aj tak Vám ďakujem že sa unúvate písať.
Elena Navrátilová
03.06.09,07:49
Pani Navratílová - už som písala, že v našom bloku sa žiadne schôdze nekonajú ale ako vidím, že Vy to pochopiť neviete - ale aj tak Vám ďakujem že sa unúvate písať.

Ak sa nekonajú ... zákona 182/1993 umožňuje zvolať schôdzu aj vlastníkom. Takže mne to nepríde ako normálne že ste všetci spokojní alebo nespokojní? Len z tých vyššie napísaných príspevkov nie je jasné akú formu správy vo Vašom dome vlastne máte. Tak nebolo by od veci to uviesť na správnu mieru a potom sa skôr dá odpovedať aké vôbec máte možnosti na zmenu. Ak teda nechcete len niekomu "zavariť". Ak áno, tak je škoda písať ako to máte zle a nič nefunguje. Citácia zo zák. 182/1993 § 11a


Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.
Chobot
03.06.09,08:27
Pani Navratílová - už som písala, že v našom bloku sa žiadne schôdze nekonajú ale ako vidím, že Vy to pochopiť neviete - ale aj tak Vám ďakujem že sa unúvate písať.

NA správe domu sa treba zúčastňovať aj aktívne, nie len pasívne čakať, že niekto niečo urobí, zvolá...

Pokiaľ osoby, ktoré spravujú váš dom (stále si nenapísala, či máte založené Spoločenstvo vlastníkov bytov, alebo či máte zmluvu o výkone správy s nejakou správcovskou spoločnosťou) nevykonávajú správu tak, ako by mali, mali by ste si ako vlastníci zmeniť buď správcu, formu správy alebo zmeniť orgány SVB, ak máte založené SVB.

Zo zákona by mal správca, alebo orgán SVB zvolať aspoň 1x ročne schôdzu. Ak to neurobia, môžu si aj vlastníci zvolať schôdzu, kde kľudne môžu navrhnúť a odsúhlasiť iného správcu, či zmeniť orgány SVB.
jholubok
03.06.09,09:39
len problém je v tom, že náš blok sú to taký "dôchodkári" ktorým je všetko jedno - áno je to smiešne že už dva roky sa nekonala žiadna schôdza a to nás veľmi rozčuľuje ale čo zmôžu 2 rodiny keď blok má 40 rodín a každému je dobre. My patríme pod bytové družstvo - 36 bytov je už odkúpených - máme správcovskú spoločnosť ktorá nás spravuje a máme hlavného člena pre celý blok a potom každý vchod má svojho "domovníka"
Halli
04.06.09,13:58
Predpokladám že sa nezúčastňuješ na schôdzach v dome. Pre výpočet tepla platí Vyhláška 630/2005 a v prílohe č. 2 sú doporučované koeficienty a korekcie. Ale dôležité je to čo sa odsúhlasí. A byt nad neobývaným prízemím je najchladnejší. Tak sa už toľko nediv a neprekvapuj. Ale pre uspokojenie Tvojho neustáleho prekvapenia... choď za predsedom SVB (to sa mi zdá že si písala že máte založené) a opýtaj sa ho na to. Osobne u mňa by si s hubovou polievkou nepochodila. On nie je Tvoj poskok ale aj Tebou zvolený. Tak sa k nemu tak správaj. Všetko sa dá riešiť v rámci legislatívy. Teraz sama som z Tvojich "zaváraní" a hubových polievok v neistote... či je to všetko len nedostatočným ovládaní legislatívy alebo máte aj správcu na mandátnu zmluvu. Nakoniec tak chaoticky používaš výrazy ktoré sú špecifické. Ten správca v poslednom príspevku je bývalé označenie domovníka? :rolleyes:

Súhlasím s Elenkou a odporúčam si založiť vlastnú tému s názvom
"Ako nám je dobre pod OSBD"
A my SVBčkari Vám budeme radiť a radiť ,ako to čo najdlhšie vydržať...:rolleyes:
ruci
05.06.09,05:32
zdravim vsetkych
a zaroven sa ospravedlnujem, lebo budem trocha mimo temy, lebo som tu spravnu nenasla
ide o vyuctovanie prevazdkovych nakladov za nebytove priestory v nebytovom dome
niektory z uzivatelov pozaduju, aby vyuctovanie obsahovalo vysku nakladov kazdeho uzivatela, to zn. uzivatel bude mat na svojom vyuctovani celkove naklady za prevadzkove naklady, svoje prevadzkove naklady a tiez prevadzkove naklady kazdeho uzivatela osobitne
? je to vobec mozne, neviem najst zakonne ustanovenie, ktore to dovoluje ?
dakuejm
Elena Navrátilová
05.06.09,05:34
Čo považuješ za prevádzkové náklady.
ruci
05.06.09,05:43
vodne, stocne, elektrina, teplo, ostatne naklady za spolocne priestory (upratovacka, vratnik)
Elena Navrátilová
05.06.09,05:47
vodne, stocne, elektrina, teplo, ostatne naklady za spolocne priestory (upratovacka, vratnik)

vodné + stočné = z pomerového merača v byte? Alebo spoločné priestory?
Elektrina len spoločné priestory?
Upratovačka, vrátnik... toto by som dala cez samostatnú položku.
Elektrika na spoločné priestory sa tiež dáva do vyúčtovania samostatnou položkou. Vodné + stočné to máte vysoké náklady?
ruci
05.06.09,05:55
asi som to nezrozumitelne napisala, ze co vlastne chcem :-) prepac elenka
vyuctovanie nakladov mame urobene pre kazdeho samostatne, ale problem je ten ze niektory z uzivatelov chcu mat na tom svojom vlastnom vyuctovani (za svoje uzivane kancelarie a prislusne spolocne priestory) aj vysku nakladov ostatnych uzivatelov v budove, pekne podelene, aby videli kto kolko plati a ci je to dobre rozratane podla podlahovych ploch atd.
Elena Navrátilová
05.06.09,05:59
Za nebytové priestory predsa dostávajú vyúčtovanie. Ak on chce vedieť koľko platí sused tak to je predsa podelenie nákladov v závislosti od veľkosti podielu nebytového priestoru.
ruci
05.06.09,06:07
presne tak chce vediet kolko plati sused (presnejsie vsetci susedia), skusala som hladat ci sa im to moze dat do vyuctovani, logika veci hovori, ze preco by to mal vediet kolko plati sused, ked vo svojom vyuctovani ma celkove naklady, svoj podiel na celkovych nakladoch
ale chcem si byt ista a opriet to o nejake ustanovenie zakona, no nic som nenasla
rozmyslala som, ze teda pisomne oslovim ostatnych, ci suhlasia s tym, aby sa robilo taketo spolocne vyuctovanie a ak napisu ze nie tak to neurobim, ale ak niekto napise ze ano a niekto ze nie, hm?
Elena Navrátilová
05.06.09,06:40
Ono sa treba oprieť o zákona o osobných údajoch. Nemá ho to prečo zaujímať.
ruci
05.06.09,07:42
dakujem
skusim nieco vyspekulovat
Mária27
05.06.09,07:57
Ono sa treba oprieť o zákona o osobných údajoch. Nemá ho to prečo zaujímať.

Čo s tým má zákon o osobných údajoch?
Každý vlastník má právo nazrieť do celého rozúčtovania, nemusí však byť všetko, predovšetkýcm o platbách iných vlastníkov, uvedené vo vyúčtovaní bytu.
ruci
05.06.09,08:19
Ono sa treba oprieť o zákona o osobných údajoch. Nemá ho to prečo zaujímať.
tak som si pozrela zakon o ochrane osobnych udajov, tyka sa len fyzickych osob
kedze uzivatelia (najomnici) nebytov su vacsinou pravnicke osoby, tak tato vyhovorka je nepouzitelna
neviete prosim Vas, ak v zmluve nie je ustanovenie o mlčanlivosti, kde mozem najst zakonne ustanovenie o povinnosti zachovavat mlcanlivost o zmluvnych vztahoch?
Blankake
05.06.09,08:23
tak som si pozrela zakon o ochrane osobnych udajov, tyka sa len fyzickych osob
kedze uzivatelia (najomnici) nebytov su vacsinou pravnicke osoby, tak tato vyhovorka je nepouzitelna
neviete prosim Vas, ak v zmluve nie je ustanovenie o mlčanlivosti, kde mozem najst zakonne ustanovenie o povinnosti zachovavat mlcanlivost o zmluvnych vztahoch?
No ale tí ostatní vlastníci bytov sú fyzické osoby a ako také majú asi nárok na ochranu osobných údajov.
Elena Navrátilová
05.06.09,09:29
tak som si pozrela zakon o ochrane osobnych udajov, tyka sa len fyzickych osob
kedze uzivatelia (najomnici) nebytov su vacsinou pravnicke osoby, tak tato vyhovorka je nepouzitelna
neviete prosim Vas, ak v zmluve nie je ustanovenie o mlčanlivosti, kde mozem najst zakonne ustanovenie o povinnosti zachovavat mlcanlivost o zmluvnych vztahoch?

Nech si ukazujú navzájom vyúčtovania. To už je ich osobná vec. Ty jedine na základe splnomocnenia, že môžeš. Inak to nerob. To nie sú veci ktoré sa verejne na požiadanie ukážu.
Mária27
05.06.09,10:48
No ale tí ostatní vlastníci bytov sú fyzické osoby a ako také majú asi nárok na ochranu osobných údajov.

Osobné údaje nie je rozúčtovanie nákladov - z toho žiadnu osobu neidentifikuješ.
Blankake
05.06.09,11:27
Osobné údaje nie je rozúčtovanie nákladov - z toho žiadnu osobu neidentifikuješ.
Osobné údaje neznamenajú len údaje, podľa ktorých sa zistí totožnosť osoby, ale aj údaje týkajúce sa zdravotného stavu, finančnej situácie, sexuálnej orientácie, náboženského presvedčenia .... danej osoby.
Mária27
05.06.09,13:45
Osobné údaje neznamenajú len údaje, podľa ktorých sa zistí totožnosť osoby, ale aj údaje týkajúce sa zdravotného stavu, finančnej situácie, sexuálnej orientácie, náboženského presvedčenia .... danej osoby.

A čo z toho zákona zakazuje spoluvlastníkom zistiť, či sa správne rozúčtovávajú spoločné náklady?
Blankake
05.06.09,13:51
A čo z toho zákona zakazuje spoluvlastníkom zistiť, či sa správne rozúčtovávajú spoločné náklady?
Ale nie v takej forme, že im niekto ukáže rozúčtovania jednotlivých vlastníkov s konkrétnymi menami (jedine, že by na to dali súhlas), ináč na to nemá nikto právo, alebo sa mýlim?
Mária27
05.06.09,14:10
Ona nechce vidieť ich celé vyúčtovanie len časť, čo sa týka spoločných priestorov "prislusne spolocne priestory) aj vysku nakladov ostatnych uzivatelov v budove, pekne podelene, aby videli kto kolko plati a ci je to dobre rozratane podla podlahovych ploch atd." Či tam budú mená alebo čísla bytov (veď sa poznajú) - ide jej o plochy bytov a platby. Tu nie je nič osobné.
Elena Navrátilová
05.06.09,14:12
A čo z toho zákona zakazuje spoluvlastníkom zistiť, či sa správne rozúčtovávajú spoločné náklady?

Takže ... zistí to podľa toho že si pozrie napr. faktúry k predmetným položkám a porovná s údajmi za objekt ktorý je napr. ako v tomto prípade nebytovým. Potom si môže nájsť čas a prejaviť záujem o faktúry k predmetným položkám. Alebo sa zúčastní na zhromaždení kde sa predkladá finančná správa k vyúčtovaniu. Stále je možnosť legislatívne čistá a priechodná. Ale nie tým že bude od niekoho požadovať cudzie vyúčtovanie aby si on pohodlne kontroloval a druhý nech má nepríjemnosti lebo porušil legislatívu.
sito
05.06.09,14:14
Osobné údaje nie je rozúčtovanie nákladov - z toho žiadnu osobu neidentifikuješ.

Správne, Majka. Ale treba to podať v anonymnej podobe, pretože súčasne sú osobné údaje aj podielom bytov na hospodárení domu. A hospodárenie domu už nie je osobný údaj. Alebo si budú vlastníci niečo tajiť medzi sebou? Ktokoľvek môže svoje vyúčtovanie, zároveň aj rozúčtovanie ukázať komukoľvek. Tým neporušuje ochranu osobných údajov. Alebo nejaký diktátor, diktát im v tom zabráni?
Blankake
05.06.09,14:20
Ona nechce vidieť ich celé vyúčtovanie len časť, čo sa týka spoločných priestorov "prislusne spolocne priestory) aj vysku nakladov ostatnych uzivatelov v budove, pekne podelene, aby videli kto kolko plati a ci je to dobre rozratane podla podlahovych ploch atd." Či tam budú mená alebo čísla bytov (veď sa poznajú) - ide jej o plochy bytov a platby. Tu nie je nič osobné.
No potom by musel správca (alebo kto vypracoval rozúčtovanie) uviesť všetky náklady jednotlivých užívateľov bytov ale bez mena... lebo podľa mňa druhý sused nemusí vedieť, akú ja mám spotrebu vody (keď máme merače), či mi potom vyjde preplatok alebo nedoplatok je to moja osobná vec, nie?
Mária27
05.06.09,14:21
Takže ... zistí to podľa toho že si pozrie napr. faktúry k predmetným položkám a porovná s údajmi za objekt ktorý je napr. ako v tomto prípade nebytovým. Potom si môže nájsť čas a prejaviť záujem o faktúry k predmetným položkám. Alebo sa zúčastní na zhromaždení kde sa predkladá finančná správa k vyúčtovaniu. Stále je možnosť legislatívne čistá a priechodná. Ale nie tým že bude od niekoho požadovať cudzie vyúčtovanie aby si on pohodlne kontroloval a druhý nech má nepríjemnosti lebo porušil legislatívu.

Asi sme sa minuli pri písaní príspevku. Pozri vyššie.
Mária27
05.06.09,14:23
No potom by musel správca (alebo kto vypracoval rozúčtovanie) uviesť všetky náklady jednotlivých užívateľov bytov ale bez mena... lebo podľa mňa druhý sused nemusí vedieť, akú ja mám spotrebu vody (keď máme merače), či mi potom vyjde preplatok alebo nedoplatok je to moja osobná vec, nie?

Prepána, kto chce vidieť tvoju spotrebu vody? Ide o SPOLOČNÉ PRIESTORY!
Je tu o ničom.
Blankake
05.06.09,14:28
Prepána, kto chce vidieť tvoju spotrebu vody? Ide o SPOLOČNÉ PRIESTORY!
Je tu o ničom.
Keď ide o spoločné priestory, načo je niekomu rozúčtovanie nákladov jednotlivých užívateľov bytov?
Alebo som ja asi zle pochopila otázku od ruci, citujem:

"...ide o vyuctovanie prevazdkovych nakladov za nebytove priestory v nebytovom dome
niektory z uzivatelov pozaduju, aby vyuctovanie obsahovalo vysku nakladov kazdeho uzivatela, to zn. uzivatel bude mat na svojom vyuctovani celkove naklady za prevadzkove naklady, svoje prevadzkove naklady a tiez prevadzkove naklady kazdeho uzivatela osobitne..." :confused:
načo sú im prevádzkové náklady každého užívateľa osobitne?
Mária27
05.06.09,14:37
K tomu si pridaj druhú časť:
asi som to nezrozumitelne napisala, ze co vlastne chcem :-) prepac elenka
vyuctovanie nakladov mame urobene pre kazdeho samostatne, ale problem je ten ze niektory z uzivatelov chcu mat na tom svojom vlastnom vyuctovani (za svoje uzivane kancelarie a prislusne spolocne priestory) aj vysku nakladov ostatnych uzivatelov v budove, pekne podelene, aby videli kto kolko plati a ci je to dobre rozratane podla podlahovych ploch atd.

Zadávateľka sama zle formuluje otázku, možno zle formulovali aj tí, čo chceli vidieť "náklady" na spoločné priestory. Už kdesi na začiatku som odpovedala, že každý má právo nahliadnuť platieb (podľa plôch) a do rozúčtovania, nemusí to byť vo vyúčtovaní jednotlivých bytov. Zrejme majú niektorí prenajaté aj spoločné priestory ...
Ale prosím neplecť sem zákon o osobných údajoch.
Blankake
05.06.09,14:41
K tomu si pridaj druhú časť:
asi som to nezrozumitelne napisala, ze co vlastne chcem :-) prepac elenka
vyuctovanie nakladov mame urobene pre kazdeho samostatne, ale problem je ten ze niektory z uzivatelov chcu mat na tom svojom vlastnom vyuctovani (za svoje uzivane kancelarie a prislusne spolocne priestory) aj vysku nakladov ostatnych uzivatelov v budove, pekne podelene, aby videli kto kolko plati a ci je to dobre rozratane podla podlahovych ploch atd.

Zadávateľka sama zle formuluje otázku, možno zle formulovali aj tí, čo chceli vidieť "náklady" na spoločné priestory. Už kdesi na začiatku som odpovedala, že každý má právo nahliadnuť platieb (podľa plôch) a do rozúčtovania, nemusí to byť vo vyúčtovaní jednotlivých bytov. Zrejme majú niektorí prenajaté aj spoločné priestory ...
Ale prosím neplecť sem zákon o osobných údajoch.

Zákon o osobných údajoch som tu nespomenula prvá ja. ;)
Elena Navrátilová
05.06.09,14:43
Takže... čo sa týka nebytových priestorov tiež je samostatné. Podľa jednotlivých nebytových priestorov. Takže aj celkové náklady tam sú isto vedené. Aj jednotlivé zálohy a náklady pre konkrétneho užívateľa.
Elena Navrátilová
05.06.09,14:47
Zákon o osobných údajoch som tu nespomenula prvá ja. ;)

Ja ak sa nemýlim. Ale to myslím nie je problém tohto problému ale to že niekto si nárokuje na informácie, ktoré nie sú verejné. Určite nemá nárok nikto pozerať do druhé vyúčtovania. Či sa bavíme o FO alebo PO. Aj FO môže mať predsa nebytový priestor rovnako v prenájme ako PO. Predsa SZČO je FO podnikajúca na základe živnostenského listu. Takže riešme či má nárok niekto "čumieť" do cudzieho vyúčtovania alebo nie. Môj názor... jednoznačne nie. Legislatíva umožňuje skontrolovať, reklamovať.
Elena Navrátilová
05.06.09,14:49
Prepána, kto chce vidieť tvoju spotrebu vody? Ide o SPOLOČNÉ PRIESTORY!
Je tu o ničom.
Nebolo zadanie o nebytových priestoroch? Nebytový priestor je iný ako spoločný. Neviem ale už to tu je nejaké zmrníkované, nie?
Blankake
05.06.09,14:54
Nebolo zadanie o nebytových priestoroch? Nebytový priestor je iný ako spoločný. Neviem ale už to tu je nejaké zmrníkované, nie?
Ruci uviedla "za svoje uzivane kancelarie a prislusne spolocne priestory"... ale je pravda, že sa tu zbytočne hádame bez nej, lebo nikto nevieme s istotou povedať, o čo jej vlastne išlo, či sme sa navzájom pochopili. ;)
Elena Navrátilová
05.06.09,15:00
Ruci uviedla "za svoje uzivane kancelarie a prislusne spolocne priestory"... ale je pravda, že sa tu zbytočne hádame bez nej, lebo nikto nevieme s istotou povedať, o čo jej vlastne išlo, či sme sa navzájom pochopili. ;)

:rolleyes: No jasné... kancelária. Ak to má ako prenájom od SVB nejakú bývalú pivnicu tak zrejme to je zavádzajúce. Lebo sa môže jednať aj o spoločné priestory. Tak zrejme ide o to že niekto chce skontrolovať či zaplatila za energie a ostatné služby viazané na predmetný prenájom. Takže mala by to mať riešené aj v zmluve o prenájme ako budú tieto záležitosti uhrádzané. A ak chcú členovia SVB vidieť ako to bolo rozúčtované tak by to nemal byť problém ani pre jednu stranu. Účtovníčka to mala predložiť pri predkladaní vyúčtovania. Môj názor.
Blankake
05.06.09,15:12
Až teraz som si všimla úplne prvú otázku zadávateľky (ruci), kde píše "ide o vyuctovanie prevazdkovych nakladov za nebytove priestory v nebytovom dome"
Teraz som z toho úplne dopletená - nebytový dom? Ja som si myslela, že ide o bytový dom, kde v spoločných alebo nebytových priestoroch sú nejaké kancelárie a že užívatelia týchto kancelárií chcú vidieť rozúčtovanie ostatných vlastníkov bytov, aby si mohli porovnať svoje náklady... a preto som reagovala na to, že na takéto konkrétne údaje nemajú nárok.
Elena Navrátilová
05.06.09,15:19
:rolleyes: No jasné... kancelária. Ak to má ako prenájom od SVB nejakú bývalú pivnicu tak zrejme to je zavádzajúce. Lebo sa môže jednať aj o spoločné priestory. Tak zrejme ide o to že niekto chce skontrolovať či zaplatila za energie a ostatné služby viazané na predmetný prenájom. Takže mala by to mať riešené aj v zmluve o prenájme ako budú tieto záležitosti uhrádzané. A ak chcú členovia SVB vidieť ako to bolo rozúčtované tak by to nemal byť problém ani pre jednu stranu. Účtovníčka to mala predložiť pri predkladaní vyúčtovania. Môj názor.


Až teraz som si všimla úplne prvú otázku zadávateľky (ruci), kde píše "ide o vyuctovanie prevazdkovych nakladov za nebytove priestory v nebytovom dome"
Teraz som z toho úplne dopletená - nebytový dom? Ja som si myslela, že ide o bytový dom, kde v spoločných alebo nebytových priestoroch sú nejaké kancelárie a že užívatelia týchto kancelárií chcú vidieť rozúčtovanie ostatných vlastníkov bytov, aby si mohli porovnať svoje náklady... a preto som reagovala na to, že na takéto konkrétne údaje nemajú nárok.
mimotemy :D:D:D:D:D Ruci nás tu uvádzaš do rozpakov? :rolleyes: Uveď to na správnu mieru. Ďakujeme.
sito
05.06.09,15:27
Ale nie v takej forme, že im niekto ukáže rozúčtovania jednotlivých vlastníkov s konkrétnymi menami (jedine, že by na to dali súhlas), ináč na to nemá nikto právo, alebo sa mýlim?

Blanka, nemýliš. V príspevku vyúčtovanie za rok 2008 si požiadala pani Iwett o zverejnenie ročného vyúčtovania. Ak by pani Iwett neuverejnila ročné vyúčtovanie, bola by sa dozvedela, zistila to o čo požiadala účastníkov PORADY? Uviedla osobné údaje? Vie niekto na PORADE o koho sa jedná? Kde býva?

Ale to si môže každý pozrieť, ako sa dujú veci okolo osobných údajov riešiť bez osobných údajov.
Blankake
05.06.09,15:30
Blanka, nemýliš. V príspevku vyúčtovanie za rok 2008 si požiadala pani Iwett o zverejnenie ročného vyúčtovania. Ak by pani Iwett neuverejnila ročné vyúčtovanie, bola by sa dozvedela, zistila to o čo požiadala účastníkov PORADY? Uviedla osobné údaje? Vie niekto na PORADE o koho sa jedná? Kde býva?

Ale to si môže každý pozrieť, ako sa dujú veci okolo osobných údajov riešiť bez osobných údajov.
Ale veď nikto jej nekázal uvádzať meno, adresu, č. bytu... a mohla (keby sa jej chcelo) uviesť fiktívne čísla a my by sme jej len ukázali postup, ako sa dopracuje k výsledku.
sito
05.06.09,15:55
Ale veď nikto jej nekázal uvádzať meno, adresu, č. bytu... a mohla (keby sa jej chcelo) uviesť fiktívne čísla a my by sme jej len ukázali postup, ako sa dopracuje k výsledku.

Blanka, máš pravdu. Ale keď uviedla skutočné údaje bez osobných údajov dozvedela sa viac o tom, čo požadoval. Tak isto kráter, keby poskytla skutočné údaje bola by dostala odbornejšiu odpoveď.

Tým chcem povedať, že ak nie je dostatok informácii, je ťažko poradiť. Dochádza k omylom, nedorozumeniam, niekedy aj invektívam, ale aj tie prospievajú, aby sa veci pohli dopredu, alebo sa budeme vracať späť?
Blankake
05.06.09,15:59
Blanka, máš pravdu. Ale keď uviedla skutočné údaje bez osobných údajov dozvedela sa viac o tom, čo požadoval. Tak isto kráter, keby poskytla skutočné údaje bola by dostala odbornejšiu odpoveď.

Tým chcem povedať, že ak nie je dostatok informácii, je ťažko poradiť. Dochádza k omylom, nedorozumeniam, niekedy aj invektívam, ale aj tie prospievajú, aby sa veci pohli dopredu, alebo sa budeme vracať späť?
No mňa teda vôbec neazujímalo meno, adresa, ani konkrétne sumy... kľudne mohla Iwett uviesť fiktívne (zaokrúhlené čísla), ale to by musela celé rozúčtovanie prepísať :rolleyes:
Iwett
05.06.09,17:01
No mňa teda vôbec neazujímalo meno, adresa, ani konkrétne sumy... kľudne mohla Iwett uviesť fiktívne (zaokrúhlené čísla), ale to by musela celé rozúčtovanie prepísať :rolleyes:
....a to sa mi veru nechcelo:D:D:D
ruci
06.06.09,12:55
mimotemy :D:D:D:D:D Ruci nás tu uvádzaš do rozpakov? :rolleyes: Uveď to na správnu mieru. Ďakujeme.

Tak ja sa Vam vsetkym ospravedlnujem, som to ale maska :rolleyes:

som na zaciatku uviedla, ze som sa vopchala do tejto temy "vyuctovanie nakladov bytu" hoci sa pytam na vyuctovanie za nebytove preistory - kancelarie v nebytovom dome, v tomto dome nie je ani jeden byt
uzivatelianebytovych priestorov chcu vyhotovit vyuctovania s udajmi o celkovych nakladoch za celu budovu, svoje naklady za ich vlastne kancelarie aj za uzivane spolocne priestory a tiez tie nestastne naklady ostatnych uzivatelov za ich kancelarie aj za uzivane spolocne priestory
chcu si pekne vsetko kontrolovat a ja nemam zaujem niecotajit, ale nechcem im dat udaje, ktore im nie som opravnena dat
lubica_02
16.06.09,20:57
Pani Navratílová - už som písala, že v našom bloku sa žiadne schôdze nekonajú ale ako vidím, že Vy to pochopiť neviete - ale aj tak Vám ďakujem že sa unúvate písať.

jholubok :
ešte som to nedočítala dokonca, ale keďže Ste SVB - tak Elenkine slová sú O.K. - takže prvoradým partnerom pre akýkoľvek problém pre člena SVB ( vlastník bytu v dome ) , je
1. predseda SVB, ktorý v dome býva a je riadne na schôdzi zvolený a zapísaný v registri SVB ako predseda právneho subjektu
2. Správca domu - tento nebýva v dome a je riadne zvolený a zároveň pracuje v zmysle mandátnej zmluvy - jeho hlavným partnerom v komunikácii je predseda SVB- ale svoje požiadavky, návrhy ....môže predložiť ktorýkoľvek člen SVB
Domovník nie je vhodný partner na riešenie SVB.
Všetky náležitosti domu sa riešia v prípade SVB na zhromaždení

Tieto názvy si treba osvojiť a potom správne komunikovať aj v prípade sťažností ( alebo pochvaly ) za vykonanú prácu. Len toľko - zatiaľ - idem čítať ďalej...