HILFIGER
28.10.07,21:09
Zdravím všetkých,

na jar začnem stavbu rodinného domu, som z juhozápadného Slovenska, rozhodol som sa pre klasické keramické tehly (Wienerberger alebo Porotherm) o hrúbke 38cm + zateplneie. To je však pre mňa stále záhada, no a mám havne tieto 2 dilemy:

1. akú hrúbku zateplenia zvoliť? 10cm, prípadne stačí v uvedených klimatických podmienkach aj 5cm hrúbka?

2. aký materiál použiť? čítal a počul som o tom, že pri novostavbách sa odporúča minerálna vata, nakoľko prepúšťa vlhkosť a dom môže tak trochu "dýchať" a odparovať všetku tú vodu z mokrých procesov...

Vopred dík za radu...

MK
misomiso
29.10.07,08:21
Ja som jednoznacne za polystyren.

Su rozne nazory na schopnost prepustania pary tych vonkajsich omietok (a to aj v pripade, ze su predavane ako paropriepustne).

Ak omietka nie je dostatocne paropriepusta, kondenzuje sa voda pod nou, teda v mineralnej vlne. Ta vlhne, tym straca na izolacnych vlastnostiach a cele sa to tym este zhorsuje.

Ak zvolis dostatocnu hrubku polystyrenu, tak sa to dostane rosny bod priamo do polystyrenu. Kedze v polystyrene nic kondenzovat nemoze, ziaden kondenz sa nekona. Steny su dostatocne teple na to, aby vlhli a tepelnoizolacne vlastnosti zostavaju stale rovnake.
HILFIGER
29.10.07,09:05
Dakujem za radu!..

Avsak vynara sa otazka - co je dostatocna hrubka polystyrenu???
misomiso
29.10.07,10:14
Na http://www.brickon.sk/090_horna/04_tepelna/vypocet_zateplenia/posudenie.html

je vypocet hrubky zateplenia, ale nie je tam rosny bod (mozno niekto hodi nejaky link). Kazdopadne 5cm splna bohato dnesnu normu na tepelny odpor(norma sa ale stale sprisnuje). Ja by som ale dal minimalne 10 cm (ale skor viac) pretoze je to v podstate za rovnake peniaze.
ROMBOR
29.10.07,10:38
ahoj

buduci rok idem stavaj aj ja - a tiez v lokalite juhozapadneho slovenska, takze tema "zateplenie" je mi blizka (okrem inych tem) .. posielam kratky urivok z casopisu Moj dom - ohladne oboch materiálov na zateplenie -

... oba materiály majú porovnateľné tepelnoizolačné vlastnosti. Materiály na báze minerálnej a sklenej vlny majú vyššiu cenu, ale vynikajúce akustické vlastnosti, dobrú požiarnu odolnosť a veľmi dobre prepúšťajú vodnú paru. Penový polystyrén je lacnejší, ale pri niektorých výrobkoch sa objavili problémy s chemickou stálosťou a horľavosťou. Sú menej prijateľné najmä z ekologického hľadiska...

oba materialy maju svoje klady a aj zapory (cenovo v sucasnosti nepredstavuju az taky velky rozdiel), treba sa len rozhodnut - pripadne poradit so stavebnikom - ja som skor za mineralnu vlnu

r
HILFIGER
29.10.07,11:30
Dakujem za odpovede a rady.. ..ako vidim, budem mat tych dilem a otaznikov este ovela viac, ako som predpokladal.....
misomiso
29.10.07,12:14
ahoj

buduci rok idem stavaj aj ja - a tiez v lokalite juhozapadneho slovenska, takze tema "zateplenie" je mi blizka (okrem inych tem) .. posielam kratky urivok z casopisu Moj dom - ohladne oboch materiálov na zateplenie -

... oba materiály majú porovnateľné tepelnoizolačné vlastnosti. Materiály na báze minerálnej a sklenej vlny majú vyššiu cenu, ale vynikajúce akustické vlastnosti, dobrú požiarnu odolnosť a veľmi dobre prepúšťajú vodnú paru. Penový polystyrén je lacnejší, ale pri niektorých výrobkoch sa objavili problémy s chemickou stálosťou a horľavosťou. Sú menej prijateľné najmä z ekologického hľadiska...

oba materialy maju svoje klady a aj zapory (cenovo v sucasnosti nepredstavuju az taky velky rozdiel), treba sa len rozhodnut - pripadne poradit so stavebnikom - ja som skor za mineralnu vlnu

r

Podla mna to su take marketingove tahy - spominat akusticke vlastnosti. Samozrejme ze akusticky utlm je neporovnatelny. Ale obvodovy mur RD neprepusta prakticky nic. Ak do RD vnika nejaky hluk, tak je to vzdy cez okna, ale aj toto je dnes uz silno potlacene v pripade kvalitnych okien.

A spominat poziarnu bezpecnost? V pripade obvodoveho muru z vonkajsej strany? Ved to by uz musel byt aky ohen, (z vonkajsej strany), aby zapalil polystyren pod tou vrstvou cementoveho lepidla. Ak sa zacne tavit polystyren n avonkajsej fasade, tak to znamena, ze ohen ja v takom stave, ze z vnutra domu uz nezostalo davno absolutne nic.
lubica_02
29.10.07,19:05
Ja osobne by som zatepľovala polystyrénom o hrúbke 10 cm a viac by som uvažovala o kvalite omietky. Súhlaím úplne s názorom misomiso.
Zoltán Kovács
29.10.07,19:18
A čo tak 8 cm polystyrénu? Podľa mňa 10 cm je už priveľa v naších zemepisných šírkach (rozumej juhozápad SR). Pod Tatrami by som jednoznačne dával 10 cm.
lubica_02
29.10.07,19:53
Neviem, možno teraz sú mierne zimy,ale čo bude o 2 a viac rokov nikto nevie, ak nie 10 cm ,tak určite minimálne 7 cm.A to je už minimálny rozdiel v cene, tak načo špekulácie. Je to len môj názor a
pod Tatramisami zdá 10 cm málo,len ak sú hrubšie obvodové múry tak by malo stačiť.
Stefan2005
29.10.07,19:54
Pri novostavbe existuje ešte ďalší spôsob zateplenia - tzv. sendvičové - kedy izolácia sa kladie medzi obvodové múry. Ak ťa táto problematika zaujíma dopodrobna, existujú podobné stránky ako je táto naša, ale zamerané na stavebníctvo. Môžem doporučiť: http://www.e-filip.sk/
Zoltán Kovács
29.10.07,20:06
Neviem, možno teraz sú mierne zimy,ale čo bude o 2 a viac rokov nikto nevie, ak nie 10 cm ,tak určite minimálne 7 cm.A to je už minimálny rozdiel v cene, tak načo špekulácie. Je to len môj názor a
pod Tatramisami zdá 10 cm málo,len ak sú hrubšie obvodové múry tak by malo stačiť.

Zimy sú čoraz miernejšie, globálne oteplenie...... Takže neočakávam radikálne zmeny v klime.
misomiso
29.10.07,20:52
A čo tak 8 cm polystyrénu? Podľa mňa 10 cm je už priveľa v naších zemepisných šírkach (rozumej juhozápad SR). Pod Tatrami by som jednoznačne dával 10 cm.

Kdesi som cital odborny clanok o byvani v horizonte dvoch - troch desatroci, dostupnost energii, nove trendy a pod. Resume z toho bolo, ze nad 25 - 30 cm polystyrenu sa uz neoplati, pretoze na zdovjnasobenie tepelneho odporu by sa muselo ist do nerealnych hrubok (60 cm), ale ze 20 - 30 cm je do blizkej buducnosti ideal.

Neviem co riesite, ked chcete dat 8, tak si uvedomte, ze ked date namiesto toho 16, dosiahnete dvajnasobny odpor a straty tepla klesnu podstatne. Samozrejme neklesnu na polovicu, pretoze na celkovom odpore sa zucastnuje aj nosny mur a potom hlavne okna, ale ked uz zateplijem, tak nesetrim nekay centimeter, pretoze o 5 rokov uz to zasa nebude splnat normu, ktora sa stale sprisnuje.
zsolt69
30.10.07,15:17
Počuli ste už aj o hydroizolačnom nástreku na fasády? Aké máte skúsenosti?
lubica_02
30.10.07,20:05
Počula som, neviem nič bližšie - firmy boli na školení,ale sami sú o kvalite a efektívnosti nie presvedčení
zsolt69
31.10.07,14:52
Včera som čítal o jednej firme, ktorá prevádza tento hydroizolačný nástrek. Šetrenie uvádzajú na 25%. Podľa mňa to je málo. Tento systém ešte nevyskúšali dostatočne.
misomiso
31.10.07,15:37
A ako vyzera povrch? Ako kvaplova jaskyna alebo to aj nejko zarovnaju?
Stefan2005
31.10.07,15:41
Počuli ste už aj o hydroizolačnom nástreku na fasády? Aké máte skúsenosti?
Pravdepodobne si mal na mysli termokeramické nátery.
Majú (podľa údajov výrobcu) funkciu tepelnej keramickej membrány - zabraňuje vode a vzdušnej vlhkosti prenikaniu do podkladu, zároveň ale umožňuje jej odparenie, čím reguluje vlhkosť podkladu a zároveň zvyšuje tepelný odpor celej konštrukcie.
Odráža späť do priestoru až 86% slnečného žiarenia. Tým znižuje náklady v zime na kúrenie a v lete na klimatizáciu.
Hovoria o dokázaných úsporách na kúrenie 29%.
Nátery sú vo viacerých prevedeniach podľa druhu podkladov a sú aplikovateľné ako v exteriéri (od fasády až po strechu) tak v interiéri.
bony-p
31.10.07,18:05
na tejto stránke si môžeš vyrátať hrúbku izolácie aj sám http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=68&h=38&obor=1 , moja osobná skúsenosť je , že 5 cm je málo aspoň 8 cm a pri rodinnom dome je jedno či polystyrén alebo minerálnu vlnu ja som dal polystyrén pred 6 rokmi a som spokojný ročne ušetrím zhruba 800 kubíkov plynu na ploche 100m2
mirec29
01.11.07,17:24
5 cm? 7cm? 8cm? 10cm? Ludkovia! Naozaj Vam ide iba o splnenie normy na tepelny odpor steny? Nevadi Vam, ze svoje peniaze budete vyhadzovat doslova "hore kominom"? (budete kurit cim dalej tym drahsimi palivami). Vzhladom na buducnost je pri stavbe domu potrebne radikalne zmenit myslenie. Je potrebne zabudnut na kurenie v klasickom prevedeni (radiatory, podlahovka, krb...). Netreba kurit, ale zateplit v normalnej hrubke 30-40 cm tepelnej izolacie. Treba stavat PASIVNY DOM. Na globalne oteplovanie by som sa nespoliehal. Ak zblbne Golfsky prud, ktory teraz ohrieva sever Europy, bude u nas zima asi ako teraz vo Svedsku a Finsku. Globalne oteplovanie moze pre nas znamenat velke ochladenie. Nebojte sa pasivnych domov - je to nutnost ako prezit. (sirsie suvislosti, debata na dlho)
duves
03.11.07,09:33
Včera som čítal o jednej firme, ktorá prevádza tento hydroizolačný nástrek. Šetrenie uvádzajú na 25%. Podľa mňa to je málo. Tento systém ešte nevyskúšali dostatočne.
Asi pred 2 rokmi som cital o zaujimavej technologii zateplovania, ktora spociva v nanaseni nateru, ktory obsahuje drobne castice latky, ktora sa pouziva na tepelny stit raketoplanov. NASA udajne povolila tento patent pouzivat aj v inych odvetviach.
Na ten clanok som v podstate zabudol. A videl som na TV kanali s obratenym veckom v ramci vysielania „Stavajme s Leonardom“ od Leonard TV product. spomenutu technologiu, ktora sa coraz viac presadzuje pri zateplovani budov. Da sa aplikovat aj v interieroch.
A podla TV vysielania je zateplenie porovnatelne avsak cenovo vyhodnejsie.
http://www.thermoshield.sk/



5 cm? 7cm? 8cm? 10cm? Ludkovia! Naozaj Vam ide iba o splnenie normy na tepelny odpor steny? Nevadi Vam, ze svoje peniaze budete vyhadzovat doslova "hore kominom"? (budete kurit cim dalej tym drahsimi palivami).
Ano, skutocne moznos suhlasit.
Vyrobcovia tepla by mali dostat po paprčiach za ich politiku rozpocitavania nakladov, resp. ocakavanych tržieb. Jednoducho, čim menej odoberieme tepla, tym viac narastie jednotokova cena tepla. To musi skonciť.
AndrejG
03.11.07,18:51
Zimy sú čoraz miernejšie, globálne oteplenie...... Takže neočakávam radikálne zmeny v klime.

To si ludia iba namyslaju, ze zimy su mierne. Pred 2 rokmi bolo chvilami -20 aj na juhu. Potom dalsia zima bola tepla a hned vsetci hovorili o oteplovani. Tato zima bude zasa chladna. Nic sa nemeni, tak to bolo aj pred 20-30 rokmi.
AndrejG
03.11.07,18:54
Hlavne je blbost stavat z hrubych tehal. Cim hrubsia tehla, tym viac musi byt zateplenia, aby sme dostali rosny bod do zateplenia. Ked napr. pri 25cm tehle nam staci 8cm, pri 44cm uz potrebujeme minimalne 15cm. Takze ked si postavite dom z 44 + date 5 EPS(klasika), rosny bod bude bud v murive alebo medzi murivom a zatepleni. Po 5 rokoch ked date zateplenie dole, stena bude plesniva. Navyse hruba tehla je zbytocna investicia, ktora este uberie aj z priestoru. Osobne by som isiel do 25+15, alebo 30+15. Vsetko nad 30 je zbytocne na rodinny dom, lebo to udrzi aj mensiu bytovku.
SASAN
03.11.07,19:41
Myslim si ,ze je jedno kde zateplujes, zateplenie totiz bude fungovat aj v lete, teda nebude sa ti prehrievat stavba,,,
ale k zatepleniu ,,,,stretol som sa s nazorom ,ze lepsie ako zateplit 10 cm polyst.je zateplit 2x 5 cm ,posunute o 90 stupnov, z dovodu minimalizacie spar ,a udajne lepsich tepelnoizolacnych vlastnosti pri takejto montazi ,,,odskusane to nemam
Zoltán Kovács
03.11.07,19:52
Myslim si ,ze je jedno kde zateplujes, zateplenie totiz bude fungovat aj v lete, teda nebude sa ti prehrievat stavba,,,
ale k zatepleniu ,,,,stretol som sa s nazorom ,ze lepsie ako zateplit 10 cm polyst.je zateplit 2x 5 cm ,posunute o 90 stupnov, z dovodu minimalizacie spar ,a udajne lepsich tepelnoizolacnych vlastnosti pri takejto montazi ,,,odskusane to nemam

Toto je zaujímavé. Má niekto bližšie info?
AndrejG
03.11.07,22:45
Myslim si ,ze je jedno kde zateplujes, zateplenie totiz bude fungovat aj v lete, teda nebude sa ti prehrievat stavba,,,
ale k zatepleniu ,,,,stretol som sa s nazorom ,ze lepsie ako zateplit 10 cm polyst.je zateplit 2x 5 cm ,posunute o 90 stupnov, z dovodu minimalizacie spar ,a udajne lepsich tepelnoizolacnych vlastnosti pri takejto montazi ,,,odskusane to nemam

Ano, to je pravda. Druhym zateplenim sa prekryju tepelne mosty. Tak isto sa robi aj podlaha, tak neviem preco sa steny robia jednou vrstvou. Pasivne domy sa dokonca musia robit na 2 vrstvy.
duves
04.11.07,06:32
To si ludia iba namyslaju, ze zimy su mierne. Pred 2 rokmi bolo chvilami -20 aj na juhu. Potom dalsia zima bola tepla a hned vsetci hovorili o oteplovani. Tato zima bude zasa chladna. Nic sa nemeni, tak to bolo aj pred 20-30 rokmi.
Az tak to nie je. Viem na ktoru zimu mieris. Lenze od septembra 2006 do augusta 2007 sme tu mali priemernu teplotu ako v Padovskej nizine na severe talianska. A tak horuce leta som v detstve nazazival, ked bolo nanajvys +32 tak to boli rekordy. A zasa si zimy pametam, ze plny dvor snehu byval (v nizine, zahorie).
Sucasnu situaciu mozno charakterizivat ako rozkolisanu. Ale je pravda, ze nikto nevie s presnostou urcit ako sa to bude dalej vyvijat.
AndrejG
04.11.07,20:00
Az tak to nie je. Viem na ktoru zimu mieris. Lenze od septembra 2006 do augusta 2007 sme tu mali priemernu teplotu ako v Padovskej nizine na severe talianska. A tak horuce leta som v detstve nazazival, ked bolo nanajvys +32 tak to boli rekordy. A zasa si zimy pametam, ze plny dvor snehu byval (v nizine, zahorie).
Sucasnu situaciu mozno charakterizivat ako rozkolisanu. Ale je pravda, ze nikto nevie s presnostou urcit ako sa to bude dalej vyvijat.

No ked clovek niekedy pozera pocasie a je nejaka rekordna teplota, ci uz vysoka alebo nizka, castokrat sa spomenie nejaky historicky datum. Napriklad, ze teplota bola najvyssia od roku 1954. To znamena, ze uz vtedy bol tiez taky rekord ale pochybujem, ze vtedy to niekto pripisoval globalnemu oteplovaniu. Ale je pravda, ze priroda je rozkolisana, pocasie sa tazko predpoklada, ale ze by za 10 rokov boli uz iba teple zimy, to nehrozi. Mozno za 1000 rokov. :)
zsolt69
05.11.07,14:51
[quote=duves;561487]Asi pred 2 rokmi som cital o zaujimavej technologii zateplovania, ktora spociva v nanaseni nateru, ktory obsahuje drobne castice latky, ktora sa pouziva na tepelny stit raketoplanov. NASA udajne povolila tento patent pouzivat aj v inych odvetviach.
Na ten clanok som v podstate zabudol. A videl som na TV kanali s obratenym veckom v ramci vysielania „Stavajme s Leonardom“ od Leonard TV product. spomenutu technologiu, ktora sa coraz viac presadzuje pri zateplovani budov. Da sa aplikovat aj v interieroch.
A podla TV vysielania je zateplenie porovnatelne avsak cenovo vyhodnejsie.
http://www.thermoshield.sk/

Presne na tejto stránke som čítal. Nechcel som tam udať adresu aby som neporušil pravidlá. Naozaj ešte musí prejsť určitá doba, aby aj tento systém bol vyskúšaný.Novinkám veľmi neveríme, veď platíme z vlastnej peňaženky!!!
misomiso
05.11.07,15:58
To je ta pena, co pri starte vzdy po kusoch opadava a poskodzuje plast raketoplanu?
patrikK
05.11.07,18:31
pri hrúbke 38cm muriva ešte treba zateplenie? myslím si že to je už dosť prehnané, potom je na zváženie typ muriva, napríklad YTONG 375mm nepotrebuje dalšie zateplenie. Z odborného hľadiska je investícia do takého to zateplenia zbytočná (kedy sa vráti späť vo forme úspory?)a nemôžte zabudnúť na klímu v takom dome.
220870
09.11.07,21:06
Vo Francúzku je najnovšia doporučená norma 15 cm min.Sklenná vata je nech to znie akokoľvek, ešte väčší sajrajt ako polystyrén.Totižto sa v nej vynikajúco darí plesňam.Radosť žiť.Ak ti môžem poradiť nestavaj obvodové múry 3800mm ale 4500mm ,z pálenej tehly ( nie protherm Pezinok je to brajgel z ktorého sa vyplavujú soli) Seta alebo niečo z dovozu, a máš to o.k.
AndrejG
12.11.07,21:31
Vo Francúzku je najnovšia doporučená norma 15 cm min.Sklenná vata je nech to znie akokoľvek, ešte väčší sajrajt ako polystyrén.Totižto sa v nej vynikajúco darí plesňam.Radosť žiť.Ak ti môžem poradiť nestavaj obvodové múry 3800mm ale 4500mm ,z pálenej tehly ( nie protherm Pezinok je to brajgel z ktorého sa vyplavujú soli) Seta alebo niečo z dovozu, a máš to o.k.

Ako preboha suvisi vata s plesnami? Vata prepusta vlhkost, narozdiel od polystyrenu. Teda nema v dome co kondenzovat. Z hrubych tehal dnes stavia uz iba clovek, ktory prespal poslednych 20 rokov. Najefektivnejsie je stavat z tenkeho muriva a davat hrube zateplenie. V tom pripade to moze byt aj polystyren, lebo rosny bod vytiahneme beznecne daleko uz muru, alebo medzery medzi murom a eps a nehrozia ani plesne ani vysoke ucty za kurenie. 25 tehla + 15 EPS. Ale keby som staval dalsi dom, uz robim 25 tehla + 25 zateplenie.
krvaj
09.01.08,07:20
Ahoj. ja len tolko....



Pokiaľ zatepľujete novostavbu z moderných murovacích prvkov (veľkoformátové vysoko tepelnoizolačné tehlové bloky, presné tvárnice z bieleho pórobetónu a pod.) , tak tých 5 cm zrejme postačuje, pokiaľ, pravda, nestaviate nízkoenergetický alebo pasívny dom.
Pokiaľ však hovoríme o zatepľovaní dvadsať-tridsaťročných domov z plných alebo dierovaných tehál, zo šedého plynosilikátu alebo škvárobetónu - tu naša odpoveď znie:
5 cm polystyrénu určite nestačí!
Napriek svojej masívnosti (veľkej hrúbke) majú steny z tradičných murovacích prvkov len minimálnu tepelnoizolačnú schopnosť:
Ak by sme napríklad chceli dosiahnuť tepelný odpor R=2,0 m2.K/W u steny z plných pálených tehál, musela by mať táto stena hrúbku až 1,72 m! Naproti tomu rovnakú tepelnú ochranu poskytne fasádny polystyrén už v hrúbke 8 cm!

Inak povedané, každý dom z plných pálených tehál "znesie" zateplenie izolantom hrúbky minimálne 8 cm, pretože samotné murivo je z hľadiska tepelnej izolácie v podstate úplne neúčinné. A to platí nielen o plných pálených tehlách, ale o ktoromkoľvek tradičnom murovacom materiále.
Okrem toho je dobré si uvedomiť, že cena jedného centimetra izolantu je v pomere k celkovým nákladom na zateplenie zanedbateľná, efektívnosť vynaložených prostriedkov pritom určuje najmä použitá hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy!
Bez ohľadu na to, akú hrúbku izolácie použijete, musíte zaplatiť materiál na lepenie i stierkovanie, povrchovú úpravu, prácu realizačnej firmy, lešenie a podobne.
Čím väčšiu hrúbku izolácie však použijete, tým viac budete šetriť v priebehu životnosti zatepľovacieho systému a tým lepšiu ochranu vášmu domu i vašej rodine pred zimným chladom i letnou horúčavou poskytnete.
Pri návrhu zatepľovacieho systému sa preto neriaďte "dobrými" radami susedov, ale obráťte sa na odborníkov - pomôžu vám navrhnúť optimálnu hrúbku zatepľovacieho systému práve pre váš konkrétny dom. A určite vás presvedčia, že
NEŠETRITE NA HRÚBKE - UŠETRÍTE!

Správne zateplený dom určite dýcha.
Navyše je rozumné pozrieť sa na problém "dýchania" (alebo správnejšie PAROPRIEPUSTNOSTI) obvodového plášťa odborne a bez zbytočných emócií.
Schopnosť obvodovej steny prepúšťat vodné pary ("dýchať") popisuje veličina difúzny odpor. Čím väčší difúzny odpor steny, tým menej vodnej pary stena prepustí a tým menej teda "dýcha". Difúzny odpor rastie s hrúbkou konštrukcie, zároveň paropriepustnosť obvodovej steny závisí od toho, z čoho je postavená - v prípade zateplenej steny teda od vlastností samotného muriva i vlastností jednotlivých vrstiev zatepľovacieho systému.

Na obrázku vidíme porovnanie difúzneho odporu steny z rôznych murovacích prvkov, zateplenej rôznymi druhmi zatepľovacieho systému.
Už na prvý pohľad sú zrejmé tri skutočnosti
• difúzny odpor samotnej steny je zvyčajne väčší než difúzny odpor dodatočného zateplenia, t.j. samotná obvodová stena prepustí menej vodnej pary než je schopný prepustiť zatepľovací systém - záleží teda skôr na tom, z čoho je dom postavený, než na tom, čím je zateplený
• pokiaľ zatepľujeme murivo z plných tehál alebo z iných hutných murovacích prvkov, môžeme použiť ktorýkoľvek zatepľovací systém - jeho paropriepustnosť bude vždy zrejme vyššia než paropriepustnosť pôvodného muriva
• vyjadrenie o "NEDÝCHANÍ" (resp. nízkej paropriepustnosti) zateplenej steny je zavádzajúce - aj ten najhutnejší murovací materiál zateplený polystyrénom prepustí niekoľkonásobne viac vodnej pary ako napríklad hydroizolácia
Okrem toho - paropriepustnosť obvodovej steny sa niekedy zbytočne preceňuje. V bežnom byte alebo rodinnom dome sa pri normálnej prevádzke vytvorí výrazne menej vodnej pary, ako dokáže prepustiť ktorákoľvek obvodová stena.
Inak je to samozrejme v prevádzkach, ktoré vytvárajú veľké množstvo vodnej pary, ako sú priemyselné kuchyne, verejné kúpele či bazénové haly. Tu môže viesť nižšia paropriepustnosť obvodových stien k výrazným poruchám obvodového plášťa.
V oblasti bytových stavieb však tiež majú systémy s vyššou paropriepustnosťou (napr. Baumit open alebo minerálny systém) svoje opodstatnenie:
• pokiaľ sa zatepľuje starý dom s murivom poškodeným zvýšenou vlhkosťou a soľami
• pokiaľ sa zatepľujú steny postavené z murovacích prvkov z vyššou paropriepustnosťou (napr. tvárnice z pórobetónu)
• pokiaľ sa zatepľuje veľmi rýchlo postavený dom s veľkým množstvom zabudovanej vlhkosti - tu môže vysoko paropriepustný zatepľovací systém urýchliť vysušovanie stavby a zvýšiť kvalitu bývania v prvých rokoch po dokončení stavby
Pokiaľ chcete mať istotu, že váš zateplený dom bude "dýchať", obráťte sa na odborníkov - posúdia zateplenie z hľadiska difúzie vodnej pary a v prípade potreby navrhnú vhodné riešenie, ktoré vám zabezpečí príjemnú klímu vo vašom dome či byte.


S pozdravom Krvaj
Peter Briatka
09.01.08,07:45
V zásade by som doporučil minerálnu vlnu, ale na trhu je množstvo materiálov na rôznych bázach a keď si niekto myslí, že je odborníkom na zateplovanie lebo pozná EPS a MW tak je na veľkom omyle.

Kľudne použi EPS. Na hrúbke nešetri - náklady na pár cm hrúbky navyše sú zanedbateľné v porovnaní s celkovou investíciou resp. s podielom nákladov na prácu. Každopádne je veľmi dôležité aby si použil omietku s čo najnižším súčiniteľom difúzneho odporu.
AndrejG
09.01.08,21:32
Ja som za kombinaciu EPS a rekuperacia. Cenovo to ani nieje ovela drahsie ako samotna vata, lebo jej ceny su 3-4x vyssie ako eps.
Lubo7
09.01.08,23:02
Ak zblbne Golfsky prud, ktory teraz ohrieva sever Europy, bude u nas zima asi ako teraz vo Svedsku a Finsku. Globalne oteplovanie moze pre nas znamenat velke ochladenie. Nebojte sa pasivnych domov - je to nutnost ako prezit. (sirsie suvislosti, debata na dlho)

Nez zblbne golfsky prud, nebude po sucasnych domoch davno ani pamiatky, toto by som povazoval skor za sirenie poplasnej spravy :)
AndrejG
10.01.08,01:25
Teraz som pozeral predpoved pocasia a zaroven tam bol pisany aj rekord na toto obdobie. V roku 1934 bolo 26 stupnov. Keby sa to stalo dnes, 2 dni su plne spravy o globalnom oteplovani. Ludia si myslia, ze za 5 rokov tu budeme mat Floridu, pritom zimy su stale rovnake, ked stupa priemerna teplota, tak tak minimalne, ze ani za 20 rokov si nevsimneme ziadnu zmenu(ked ju samozrejme nebudeme nasilu hladat ako teraz).
dilnak
10.01.08,13:30
tak ak zblbne golfský prúd to zateplenie sa hodí bude slúžiť ako ochrana proti horúčavám. Nejdem tu rozoberať čo je lepšie a hrubku ale doležité sú tu hlavne detaily. 38 z moderných materialov je dostačujuca ak sa zas neskombinuje s doložením plnej pálenej na špaletách, prekladoch, a pod stropom. To iste platí aj o betone v týchto miestach. Ak sa už teda niekde musí použiť nezabudať na dobré zaizolovanie min 8 cm a zalícovanej s vonkajšou stranou múru
lucoli
10.01.08,13:48
A čo izolácia zo styrconu? Chystáme sa rekonštruovať a zatepľovať starší RD. Má niekto skúsenosti s týmto materiálom?
AndrejG
10.01.08,18:55
Vsetko treba zateplovat...lebo co betonove preklady, strop, atd? To by boli take tepelne mosty, ze by mohli rovno okna ostat non-stop otvorene. :)
Rotro
18.09.09,08:29
Ahoj. ja len tolko....



Pokiaľ zatepľujete novostavbu z moderných murovacích prvkov (veľkoformátové vysoko tepelnoizolačné tehlové bloky, presné tvárnice z bieleho pórobetónu a pod.) , tak tých 5 cm zrejme postačuje, pokiaľ, pravda, nestaviate nízkoenergetický alebo pasívny dom.
Pokiaľ však hovoríme o zatepľovaní dvadsať-tridsaťročných domov z plných alebo dierovaných tehál, zo šedého plynosilikátu alebo škvárobetónu - tu naša odpoveď znie:
5 cm polystyrénu určite nestačí!
Napriek svojej masívnosti (veľkej hrúbke) majú steny z tradičných murovacích prvkov len minimálnu tepelnoizolačnú schopnosť:
Ak by sme napríklad chceli dosiahnuť tepelný odpor R=2,0 m2.K/W u steny z plných pálených tehál, musela by mať táto stena hrúbku až 1,72 m! Naproti tomu rovnakú tepelnú ochranu poskytne fasádny polystyrén už v hrúbke 8 cm!

Inak povedané, každý dom z plných pálených tehál "znesie" zateplenie izolantom hrúbky minimálne 8 cm, pretože samotné murivo je z hľadiska tepelnej izolácie v podstate úplne neúčinné. A to platí nielen o plných pálených tehlách, ale o ktoromkoľvek tradičnom murovacom materiále.
Okrem toho je dobré si uvedomiť, že cena jedného centimetra izolantu je v pomere k celkovým nákladom na zateplenie zanedbateľná, efektívnosť vynaložených prostriedkov pritom určuje najmä použitá hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy!
Bez ohľadu na to, akú hrúbku izolácie použijete, musíte zaplatiť materiál na lepenie i stierkovanie, povrchovú úpravu, prácu realizačnej firmy, lešenie a podobne.
Čím väčšiu hrúbku izolácie však použijete, tým viac budete šetriť v priebehu životnosti zatepľovacieho systému a tým lepšiu ochranu vášmu domu i vašej rodine pred zimným chladom i letnou horúčavou poskytnete.
Pri návrhu zatepľovacieho systému sa preto neriaďte "dobrými" radami susedov, ale obráťte sa na odborníkov - pomôžu vám navrhnúť optimálnu hrúbku zatepľovacieho systému práve pre váš konkrétny dom. A určite vás presvedčia, že
NEŠETRITE NA HRÚBKE - UŠETRÍTE!

Správne zateplený dom určite dýcha.
Navyše je rozumné pozrieť sa na problém "dýchania" (alebo správnejšie PAROPRIEPUSTNOSTI) obvodového plášťa odborne a bez zbytočných emócií.
Schopnosť obvodovej steny prepúšťat vodné pary ("dýchať") popisuje veličina difúzny odpor. Čím väčší difúzny odpor steny, tým menej vodnej pary stena prepustí a tým menej teda "dýcha". Difúzny odpor rastie s hrúbkou konštrukcie, zároveň paropriepustnosť obvodovej steny závisí od toho, z čoho je postavená - v prípade zateplenej steny teda od vlastností samotného muriva i vlastností jednotlivých vrstiev zatepľovacieho systému.

Na obrázku vidíme porovnanie difúzneho odporu steny z rôznych murovacích prvkov, zateplenej rôznymi druhmi zatepľovacieho systému.
Už na prvý pohľad sú zrejmé tri skutočnosti
• difúzny odpor samotnej steny je zvyčajne väčší než difúzny odpor dodatočného zateplenia, t.j. samotná obvodová stena prepustí menej vodnej pary než je schopný prepustiť zatepľovací systém - záleží teda skôr na tom, z čoho je dom postavený, než na tom, čím je zateplený
• pokiaľ zatepľujeme murivo z plných tehál alebo z iných hutných murovacích prvkov, môžeme použiť ktorýkoľvek zatepľovací systém - jeho paropriepustnosť bude vždy zrejme vyššia než paropriepustnosť pôvodného muriva
• vyjadrenie o "NEDÝCHANÍ" (resp. nízkej paropriepustnosti) zateplenej steny je zavádzajúce - aj ten najhutnejší murovací materiál zateplený polystyrénom prepustí niekoľkonásobne viac vodnej pary ako napríklad hydroizolácia
Okrem toho - paropriepustnosť obvodovej steny sa niekedy zbytočne preceňuje. V bežnom byte alebo rodinnom dome sa pri normálnej prevádzke vytvorí výrazne menej vodnej pary, ako dokáže prepustiť ktorákoľvek obvodová stena.
Inak je to samozrejme v prevádzkach, ktoré vytvárajú veľké množstvo vodnej pary, ako sú priemyselné kuchyne, verejné kúpele či bazénové haly. Tu môže viesť nižšia paropriepustnosť obvodových stien k výrazným poruchám obvodového plášťa.
V oblasti bytových stavieb však tiež majú systémy s vyššou paropriepustnosťou (napr. Baumit open alebo minerálny systém) svoje opodstatnenie:
• pokiaľ sa zatepľuje starý dom s murivom poškodeným zvýšenou vlhkosťou a soľami
• pokiaľ sa zatepľujú steny postavené z murovacích prvkov z vyššou paropriepustnosťou (napr. tvárnice z pórobetónu)
• pokiaľ sa zatepľuje veľmi rýchlo postavený dom s veľkým množstvom zabudovanej vlhkosti - tu môže vysoko paropriepustný zatepľovací systém urýchliť vysušovanie stavby a zvýšiť kvalitu bývania v prvých rokoch po dokončení stavby
Pokiaľ chcete mať istotu, že váš zateplený dom bude "dýchať", obráťte sa na odborníkov - posúdia zateplenie z hľadiska difúzie vodnej pary a v prípade potreby navrhnú vhodné riešenie, ktoré vám zabezpečí príjemnú klímu vo vašom dome či byte.


S pozdravom Krvaj


OPÍSANÉ!! zo stránky tatrametal.sk/concent/view/31/1

a mimo ineho sú niektore body su učelovo prisposobene tomu že firma CHCE PREDAVAT!! zateplovaci system.
napr. porovnavať murivo s hydroizolaciou moze len neviem ako to slusne nazvat ... ignorant?
tak isto veta "samotné murivo je z hľadiska tepelnej izolácie v podstate úplne neúčinné" však?
a plno inych ....
Takze ak chete poradit tak aj s rozumom...
alltracboy
17.10.09,17:32
najhorsie je, ze tu hladam, hladam... a nikde neviem najst nejaku super zhrnutu temu ohladne zateplenia.. mozno ani nie ohladne zateplenia, ale obvodovom murive. Chcel by som stavat dom, a mozem sa samozrejme rozhodnut z coho, a ci zateplim alebo nie. Na vsetko ked precitam x prispevkov, ze je nieco dobre, hned najdem x prispevkov co to vyvracaju, alebo poukazuju na rozne nedostatky.. Co je vlastne take TOP v stavbe domov? Ako spravit obvodove mury, tak aby boli dobre teploizolacne, a aj zdravotne nezavadne? Aby sa vyhlo vsetkym tym problemom, ohladne rosneho bodu, plesniam a podobne? Okna by som chcel dat co najlepsie- trojsklo, zateplenie povaly-samozrejmost, strechu by som chcel celu zadebnit drevom a mozno aj tam trochu tepelnej izolacie, aj ked to bude sluzit len ako povala-odkladaci priestor.
220870
17.10.09,18:25
Ak by som staval novostavbu ja tak určite by to vyzeralo asi takto obvodové murivo Heluz . 380-440mm murovaný na tepelnoizolačnú maltu +Styrodur + 150mm klinker alebo niečo podobné
http://www.heluz.sk/index.php?html_id=200200&menu_id=200000
http://www.heluz.sk/index.php?html_id=1004000&menu_id=0
interiér vápenno( hasené vápno) cementové omietky, (žiadny vrecovaný strojný sajrajt).

Ale jednoznačná odpoveď na vašu otázku asi nejestvuje.
alltracboy
17.10.09,19:44
mam dost stiesnene podmienky na dlzku.. myslim ze 600mm mur si tam asi nemozem dovolit. K comu je tam dobra ta dalsia stena z klinker-u?
220870
17.10.09,20:13
V podstate celé projekty na takéto domy sú dokonalé bez tepelných mostov a s minimálnymi stratami .Plus úplne riešia problém vlhnutia stien , rosných bodov a pod.Je to najpoužívanejší spôsob výstavby RD v Nemecku.Ak si vezmem za vzor kvality Nemecké staviteľstvo (od ktorého sa máme stále čo učiť).Tak v DE si fasádnym polystyrénom zatepluje domy len najnižšia spoločenská skupina.Dať si ako povrchovú úpravu akrylátovú omietku( u nás je to niečo ako top, cool) u nich znamená chudák čo si nemôže dovoliť nič poriadne. Nemusí sa zrovna použiť klinker.Ale tehla klinker sa dožije aj nekrytá a vystavená všetkým poveternostným podmienkam dlhého veku.Prečo? myslíte že v Anglicku, Holandsku ,severnom Nemecku ,Dánsku ....atd sú domy obložené tehlovými pásikmi alebo priamo murované z tehál ( tak ako je to na tom obrázku)bez omietok( o zateplení polystyrénom ani nesnívajú)... je to preto že je tam vysoká vlhkosť vzduchu , časté hmly a dažde tj. na omietky ako také by sa chytali machy lišajníky. Akrylátové omietky sú vhodné niekde na juh Európy alebo na juh Sk ale nie pod Tatry.S tým je aj spojené zateplenie fasádnym polystyrénom.
Ak sa nič mimoriadne v stavebníctve nestane, tak tým systémom , na ktorý som vám poukázal ,sa bude v najbližšej budúcnosti uberať aj Slovenské staviteľstvo.
misomiso
17.10.09,20:28
V podstate celé projekty na takéto domy sú dokonalé bez tepelných mostov a s minimálnymi stratami .Plus úplne riešia problém vlhnutia stien , rosných bodov a pod.Je to najpoužívanejší spôsob výstavby RD v Nemecku.Ak si vezmem za vzor kvality Nemecké staviteľstvo (od ktorého sa máme stále čo učiť).Tak v DE si fasádnym polystyrénom zatepluje domy len najnižšia spoločenská skupina.Dať si ako povrchovú úpravu akrylátovú omietku( u nás je to niečo ako top, cool) u nich znamená chudák čo si nemôže dovoliť nič poriadne. Nemusí sa zrovna použiť klinker.Ale tehla klinker sa dožije aj nekrytá a vystavená všetkým poveternostným podmienkam dlhého veku.Prečo? myslíte že v Anglicku, Holandsku ,severnom Nemecku ,Dánsku ....atd sú domy obložené tehlovými pásikmi alebo priamo murované z tehál ( tak ako je to na tom obrázku)bez omietok( o zateplení polystyrénom ani nesnívajú)... je to preto že je tam vysoká vlhkosť vzduchu , časté hmly a dažde tj. na omietky ako také by sa chytali machy lišajníky. Akrylátové omietky sú vhodné niekde na juh Európy alebo na juh Sk ale nie pod Tatry.S tým je aj spojené zateplenie fasádnym polystyrénom.
Ak sa nič mimoriadne v stavebníctve nestane, tak tým systémom , na ktorý som vám poukázal ,sa bude v najbližšej budúcnosti uberať aj Slovenské staviteľstvo.

A ako potom zateplit dom pod Tatrami?
220870
17.10.09,21:00
Tak ako je na obrázku.Ak to nieje možné tak jedine tým polystyrénom.
tolyaasch
18.10.09,05:19
Spústa informácii ale konzekvencia žiadna. Nie som z toho múdrejší. Môj momentálny stav je 38+ pálená (38x29x24) tehla zatiaľ z vonkajšej strany len nahádzaný "špric" a neviem čo ďalej. Izolovať/neizolovať? Stačí klasická omietka alebo tam dať EPS? Keď EPS tak akej hrúbky? A ako to je vlastne s rosným bodom?
220870
18.10.09,06:53
Ahoj. ja len tolko....



Pokiaľ zatepľujete novostavbu z moderných murovacích prvkov (veľkoformátové vysoko tepelnoizolačné tehlové bloky, presné tvárnice z bieleho pórobetónu a pod.) , tak tých 5 cm zrejme postačuje, pokiaľ, pravda, nestaviate nízkoenergetický alebo pasívny dom.
Pokiaľ však hovoríme o zatepľovaní dvadsať-tridsaťročných domov z plných alebo dierovaných tehál, zo šedého plynosilikátu alebo škvárobetónu - tu naša odpoveď znie:
5 cm polystyrénu určite nestačí!
Napriek svojej masívnosti (veľkej hrúbke) majú steny z tradičných murovacích prvkov len minimálnu tepelnoizolačnú schopnosť:
Ak by sme napríklad chceli dosiahnuť tepelný odpor R=2,0 m2.K/W u steny z plných pálených tehál, musela by mať táto stena hrúbku až 1,72 m! Naproti tomu rovnakú tepelnú ochranu poskytne fasádny polystyrén už v hrúbke 8 cm!

Inak povedané, každý dom z plných pálených tehál "znesie" zateplenie izolantom hrúbky minimálne 8 cm, pretože samotné murivo je z hľadiska tepelnej izolácie v podstate úplne neúčinné. A to platí nielen o plných pálených tehlách, ale o ktoromkoľvek tradičnom murovacom materiále.
Okrem toho je dobré si uvedomiť, že cena jedného centimetra izolantu je v pomere k celkovým nákladom na zateplenie zanedbateľná, efektívnosť vynaložených prostriedkov pritom určuje najmä použitá hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy!
Bez ohľadu na to, akú hrúbku izolácie použijete, musíte zaplatiť materiál na lepenie i stierkovanie, povrchovú úpravu, prácu realizačnej firmy, lešenie a podobne.
Čím väčšiu hrúbku izolácie však použijete, tým viac budete šetriť v priebehu životnosti zatepľovacieho systému a tým lepšiu ochranu vášmu domu i vašej rodine pred zimným chladom i letnou horúčavou poskytnete.
Pri návrhu zatepľovacieho systému sa preto neriaďte "dobrými" radami susedov, ale obráťte sa na odborníkov - pomôžu vám navrhnúť optimálnu hrúbku zatepľovacieho systému práve pre váš konkrétny dom. A určite vás presvedčia, že
NEŠETRITE NA HRÚBKE - UŠETRÍTE!

Správne zateplený dom určite dýcha.
Navyše je rozumné pozrieť sa na problém "dýchania" (alebo správnejšie PAROPRIEPUSTNOSTI) obvodového plášťa odborne a bez zbytočných emócií.
Schopnosť obvodovej steny prepúšťat vodné pary ("dýchať") popisuje veličina difúzny odpor. Čím väčší difúzny odpor steny, tým menej vodnej pary stena prepustí a tým menej teda "dýcha". Difúzny odpor rastie s hrúbkou konštrukcie, zároveň paropriepustnosť obvodovej steny závisí od toho, z čoho je postavená - v prípade zateplenej steny teda od vlastností samotného muriva i vlastností jednotlivých vrstiev zatepľovacieho systému.

Na obrázku vidíme porovnanie difúzneho odporu steny z rôznych murovacích prvkov, zateplenej rôznymi druhmi zatepľovacieho systému.
Už na prvý pohľad sú zrejmé tri skutočnosti
• difúzny odpor samotnej steny je zvyčajne väčší než difúzny odpor dodatočného zateplenia, t.j. samotná obvodová stena prepustí menej vodnej pary než je schopný prepustiť zatepľovací systém - záleží teda skôr na tom, z čoho je dom postavený, než na tom, čím je zateplený
• pokiaľ zatepľujeme murivo z plných tehál alebo z iných hutných murovacích prvkov, môžeme použiť ktorýkoľvek zatepľovací systém - jeho paropriepustnosť bude vždy zrejme vyššia než paropriepustnosť pôvodného muriva
• vyjadrenie o "NEDÝCHANÍ" (resp. nízkej paropriepustnosti) zateplenej steny je zavádzajúce - aj ten najhutnejší murovací materiál zateplený polystyrénom prepustí niekoľkonásobne viac vodnej pary ako napríklad hydroizolácia
Okrem toho - paropriepustnosť obvodovej steny sa niekedy zbytočne preceňuje. V bežnom byte alebo rodinnom dome sa pri normálnej prevádzke vytvorí výrazne menej vodnej pary, ako dokáže prepustiť ktorákoľvek obvodová stena.
Inak je to samozrejme v prevádzkach, ktoré vytvárajú veľké množstvo vodnej pary, ako sú priemyselné kuchyne, verejné kúpele či bazénové haly. Tu môže viesť nižšia paropriepustnosť obvodových stien k výrazným poruchám obvodového plášťa.
V oblasti bytových stavieb však tiež majú systémy s vyššou paropriepustnosťou (napr. Baumit open alebo minerálny systém) svoje opodstatnenie:
• pokiaľ sa zatepľuje starý dom s murivom poškodeným zvýšenou vlhkosťou a soľami
• pokiaľ sa zatepľujú steny postavené z murovacích prvkov z vyššou paropriepustnosťou (napr. tvárnice z pórobetónu)
• pokiaľ sa zatepľuje veľmi rýchlo postavený dom s veľkým množstvom zabudovanej vlhkosti - tu môže vysoko paropriepustný zatepľovací systém urýchliť vysušovanie stavby a zvýšiť kvalitu bývania v prvých rokoch po dokončení stavby
Pokiaľ chcete mať istotu, že váš zateplený dom bude "dýchať", obráťte sa na odborníkov - posúdia zateplenie z hľadiska difúzie vodnej pary a v prípade potreby navrhnú vhodné riešenie, ktoré vám zabezpečí príjemnú klímu vo vašom dome či byte.


S pozdravom Krvaj
http://translate.google.sk/translate?hl=sk&langpair=de%7Csk&u=http://www.konrad-fischer-info.de/2131bau.htm&prev=/translate_s%3Fhl%3Dsk%26q%3Dpo%25C5%25A1kodenia%2B polystyr%25C3%25A9nov%25C3%25BDch%2Bfas%25C3%25A1d %26sl%3Dsk%26tl%3Dde
S pozdravom.
alltracboy
18.10.09,07:54
V podstate celé projekty na takéto domy sú dokonalé bez tepelných mostov a s minimálnymi stratami .Plus úplne riešia problém vlhnutia stien , rosných bodov a pod.Je to najpoužívanejší spôsob výstavby RD v Nemecku.Ak si vezmem za vzor kvality Nemecké staviteľstvo (od ktorého sa máme stále čo učiť).Tak v DE si fasádnym polystyrénom zatepluje domy len najnižšia spoločenská skupina.Dať si ako povrchovú úpravu akrylátovú omietku( u nás je to niečo ako top, cool) u nich znamená chudák čo si nemôže dovoliť nič poriadne. Nemusí sa zrovna použiť klinker.Ale tehla klinker sa dožije aj nekrytá a vystavená všetkým poveternostným podmienkam dlhého veku.Prečo? myslíte že v Anglicku, Holandsku ,severnom Nemecku ,Dánsku ....atd sú domy obložené tehlovými pásikmi alebo priamo murované z tehál ( tak ako je to na tom obrázku)bez omietok( o zateplení polystyrénom ani nesnívajú)... je to preto že je tam vysoká vlhkosť vzduchu , časté hmly a dažde tj. na omietky ako také by sa chytali machy lišajníky. Akrylátové omietky sú vhodné niekde na juh Európy alebo na juh Sk ale nie pod Tatry.S tým je aj spojené zateplenie fasádnym polystyrénom.
Ak sa nič mimoriadne v stavebníctve nestane, tak tým systémom , na ktorý som vám poukázal ,sa bude v najbližšej budúcnosti uberať aj Slovenské staviteľstvo.
no ja sa nemozem rovnat s nemcami v plate.. mozno ani s tymi ich chudakmi :D pacia sa mi take tehlove domy, ale toto asi bude dooost expensive. Kolko zhruba stoji meter stvorcovy toho co pisete, a kolko klasicky mur + nejake zateplenie zodpovedajuce (orientacne)? Som z okolia BA. Este by som uvazoval nad hrubym murom z heluzu bez izolacie.
220870
18.10.09,08:07
Ja som takéto stavby v Nemecku videl na videu.Bolo to celé o perfektnej organizácii a súhre realizujúcich firiem.Murovaný dom hotový za dva mesiace ,na kľúč na zelenej lúke.Celá ulica cca 50 domov.Keď prvý ukončovali posledný začínali stavať.Matne si pamätám cenu cca dvakrát drahšie ako niečo podobné v SK.Vysvetlenie k tým chudákom.Mám starého kamaráta ktorý tam pracuje ako Doktor na nejakej klinike cca 10 rokov.Na Slovensku som mu staval dom.Fasádu samozrejme akrylová omietka.Jeho poznámka na ten materiál znela.Ak by som si také niečo dal na dom vo štvrti kde bývam v podnájme v Nemecku tak by ma všetci osi.rali a ukazovali na mňa prstom.Tiež ma to celkom zarazilo .U nich najmä tej doktorskej fajty je to niečo hnusné a nechutné, nezdravé.Použitelné na rýchlo výstavbu a činžiaky.
alltracboy
18.10.09,08:50
cize klinker tam ma len esteticku funkciu. Styrodur je zrejme dost draha varianta zateplenia v porovnani s EPS-ale zasa staci tensia vrstva. co je taky kompromis medzi kvalitou a cenou? osobne sa mi nepozdava, ze by som mal pozerat von cez mur hrubsi ako 50cm. neviem urcit co je dobre a co nie. V projekte je 375mm heluz +8cm eps. Mne sa pozdava aj Ytong.. vyzera ze sa z ho lahko stava, lahko sa robia drazky apod.
220870
18.10.09,09:00
Klinker tam plní ochrannú funkciu niečo ako omietka na stenách..Klinker tehla je počasím prakticky nezničiteľná.Proti Ytongu nič nemám.Akurát dlhšie schne .
alltracboy
18.10.09,09:20
nestaci v tom pripade iba nejaky obklad z palenych tehal? videl som nieco s hrubkou tusim okolo 5cm. Akurat som pozeral tepelny odpor steny bez a so zateplenim, a samozrejme, ze zateplenie je vyznamne +. Len myslim ze stale nikto neodpovedal na staru otazku, ako je to s mineralnou vlnou. Ked niekto pisal, ze sa rosny bod presunie do EPS kde v podstate neskodi, tak v mineralnej vlne by hlhnutie sposobilo stratu teploizolacnych vlastnosti a bohvie co este. asi neexistuje jednoznacny recept -taka a taka tehla alebo porobeton a na to taka a taka izolacia, pripadne bez izolacie? Dokial som nepocul o tom rosnom bode tak som mal podstatne kludnejsi spanok :D
misomiso
18.10.09,09:32
nestaci v tom pripade iba nejaky obklad z palenych tehal? vydel som nieco s hrubkou tusim okolo 5cm. Akurat som pozeral tepelny odpor steny bez a so zateplenim, a samozrejme, ze zateplenie je vyznamne +. Len myslim ze stale nikto neodpovedal na staru otazku, ako je to s mineralnou vlnou. Ked niekto pisal, ze sa rosny bod presunie do EPS kde v podstate neskodi, tak v mineralnej vlne by hlhnutie sposobilo stratu teploizolacnych vlastnosti a bohvie co este. asi neexistuje jednoznacny recept -taka a taka tehla alebo porobeton a na to taka a taka izolacia, pripadne bez izolacie? Dokial som nepocul o tom rosnom bode tak som mal podstatne kludnejsi spanok :D

Presne tak, ja o mineralnej vlne ani neuvazujem. To by sa musela dat pod nu nejaka parozabrana. Teoreticky by to snad aj islo, no stazilo by to lepenie.
220870
18.10.09,09:41
Neviem aké máte skúsenosti a koľko toho viete o stavebníctve a o stavebných postupoch.Skúsim to vysvetliť na príklade.Zateplenia šikmých striech sa realizujú z 90% sklennou vatou.To najdôležitejšie pri kladení vaty je to že medzi škridlu a tú vatu sa používa paropriepustná fólia.Je to z toho dôvodu, ak by sa nejaká voda predsa len dostala do tej vaty ,aby sa mohla odpariť.Voda vo vate a ani v žiadnej inej stavebnej konštrukcii okrem základového betónu nesmie byť.Preto aby sa voda do tej vaty nedostala sa z interiérovej strany montuje PARO NEPRIPUSTNÁ FÓLIA.Je bezpodmienečne nevyhnutné aby sa táto fólia namontovala na 100%. Ak si predstavíte fasádu zateplenú vatou tak sú tieto dve fóliové vrstvy viacmenej kladené naopak.Vrstva spájajúca obvodový múr tam nieje a vrstva spájajúca vatu s exteriérom je takmer paronepriepustná silikátová omietka.
Na vašu základnú otázku či zatepliť 380mm hrubú obvodovú stenu je ťažko odpovedať440 by som určite nezateploval u 380 je to ani tak ani tak.
Rosný bod.Je si treba uvedomiť že rosný bod je pre vatu fakt problém.Pre polystyrén až taký nie.Rosný bod vzniká pri cca +5°C a nižších teplotách.Na to aby premrzol 5cm hrubý polystyrén by muselo byť cca -5°C .Koľko takých dní do roka je , je otázne.S tým rosným bodom sa podľa mňa u polystyrénu viac špekuluje a zavádza ,ako sa o ňom skutočne vraví pravda.Ja nemám učiteľský talent a nedokážem to čo mám v hlave vysvetliť pár vetami
,tak to skúsim na príklade .Ak by skutočne bol problém rosného bodu a premŕzal by 5cm hrubý polystyrén( výrobcovia sa snažia presviedčať o tom aby sa dával min 12 cm,prečo to robia je asi každému jasné).Tak potom na 8 poschdových činžiakoch zateplených 5 cm poly... by nutne po každej alebo v priebehu každej zimy keď klesnú teploty pod -5°C a oteplí sa pod -5°C nutne musel vznikať výtok vyzrážaných vodných pár v oblasti napojenia tepelnej izolácie a soklov.Vzhľadom na deravosť pôvodných obvodových plášťov činžiakov by sa muselo jednať doslova o potoky vody a nie pár kvapiek .Ale nedeje sa tak .Takže to znamená len jedno .Teória o rosnom bode a prax sú odlišné.
220870
18.10.09,11:51
Rosný bod ( jeho teplotné vyjadrenie ) závisí od relatívnej vlhkosti vzduchu - napr. ak povedzme pri teplote 22 stupňov je relatívna vlhkosť 55 % ,tak tento istý vzduch ( relatívne uzavretý vzduch s vodnými parami ) dosiahne pri "x" stupňov Celzia svoj rosný bod = 100 % relatívnu vlhkosť = para začne kondenzovať (na kondenzačných jadrách, alebo chladnejších bodoch ( v tom istom uzavretom priestore).

Wyky vraví :
Rosný bod alebo teplota rosného bodu je teplota , pri ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami (relevantná vlhkosť vzduchu dosiahne 100%). Ak teplota klesne pod tento bod, nastáva kondenzácia .
Vzduch za určitej teploty môže obsahovať iba určité množstvo vodných pár. Čím je teplota vzduchu vyššia, tým viac vlhkosti dokáže prijať. Ak sa vzduch začne ochladzovať, vodné pary začnú kondenzovať. Podmienkou je ale prítomnosť kondenzačných jadier.
Rosný bod sa dá považovať za iné vyjadrenie absolútnej vlhkosti vzduchu.

PS
Neviem kde v rozpätí hodnôt "X" (teplôt rosných bodov ) je +5 st. Celsia. Spodná hranica ale bude asi 0 st. Celsia.
Ja viem ovládam to čo ste napísali.+5 je len približný bod ktorý je zhruba najpravdepodobnejší z bodov ktoré sa môžu vyskytovať medzi polystyrénovou tabuľou a obvodovým múrom zatepleného domu pri ktorom môže dochádzať jku kondenzácii vodných pár.Ale taktiež to kľudne môže byť iná teplota....bod .ja som si tých 5°C vybral len ako príklad.
Spodná hranica môže byť asi aj nižšie.Voda potom kondenzuje v podobe sriene.
andreaS
18.10.09,12:12
a co ta nova tehla od Heluzu - family 50... alebo je to uz zbytocne a tu istu funkciu splni aj 44?
220870
18.10.09,17:06
HELUZ FAMILY 50 som sa zatial v praxi nestretol.Ak je pravda to čo tvrdí výrobca...po omietnutí 30mm termoomietkou spĺňa podmienky na certifikáciu pasívneho domu, tak klobúk dolu.Z tehlami od Heluz mám len pozitívne skúsenosti.Perfektne vypálená hlina nepokrútené .nepopraskané murivo bez kamienkov a nečistot.Nevidel som ani jeden kus ktorý by bol zasolený alebo sa z neho niečo vyplavovalo.Môžem len doporučiť.
andreaS
18.10.09,17:13
nam sa to cele zateplovanie dako nepaci, preto sme hladali material, kt. to nevyzaduje... v projekte mame tehlu 44... ale teraz je novinka prave ta 50-tka od heluzu, tak sme nahlodani... :)

o vzhlade fasady mame zatial chabe predstavy... paci sa nam fasadny obklad... nevieme este ako sa pohybuju ceny... ale taka predstava je kamen s drevom alebo kamen s fasadnym obkladom... tak decentne zvolene, nie prekombinovane...

akurat cakame na vypocet potreby tehal na nas dom, tak potom si vypocitame rozdiel pri nakupe 44ky a 50tky a podla toho sa zrejme rozhodneme...
alltracboy
18.10.09,17:35
ja budem mat sice v projekte 380 tehlu ktora ze cca o 40 az 50% lacnejsia ako family 50, ale asi by tam islo zateplenie. pozeral som sortiment 380 tehal a maju tam rozne 1/2 a 1/3 kusy, kdezto z tej family 50 som taketo nieco nevidel.

Chcel by som robit drevenny strop ako Kejka, ako sa to ma zaizolovat aby to bolo zodpovedajuce tym super tehlam? :D Ak je povala ako skladovaci priestor tak tie dalsie rady nad vencom uz mozu byt z uzsich tehal nie?
andreaS
18.10.09,17:38
tymi 1/2 a 1/3 myslis tie extra tehly napr. pre okenne otvory?

my chceme pouzit cely ich kompletny system okrem stropu, kt. bude betonovy... paci sa nam to z hladiska tepelnych strat a mensej pracnosti... u teraz upozornujem manzela, ze pri stavbe nechcem vidiet zamaltovane casty stien, doplacanie toho co chyba a podobne... je nato cely system, tak budu robit z neho a stena bude len tehlovia ziadne patlaniny :D

no pozeram ich cennik a veruze pri 50tke nemaju tieto doplnkove tehly :( iba pri 49...

a podla ich tabulky sa 50tke bez zateplenia vyrovna sti38 az s 12cm polystyrenu...
220870
18.10.09,18:42
ja budem mat sice v projekte 380 tehlu ktora ze cca o 40 az 50% lacnejsia ako family 50, ale asi by tam islo zateplenie. pozeral som sortiment 380 tehal a maju tam rozne 1/2 a 1/3 kusy, kdezto z tej family 50 som taketo nieco nevidel.

Chcel by som robit drevenny strop ako Kejka, ako sa to ma zaizolovat aby to bolo zodpovedajuce tym super tehlam? :D Ak je povala ako skladovaci priestor tak tie dalsie rady nad vencom uz mozu byt z uzsich tehal nie?
cca 60 cm vaty.Môžu byť z užších tehál.
220870
18.10.09,19:18
Nie každý dokáže dorátať potrebu množstvo prekladov ,kubíkov spotrebovanej malty ,stvrťových ,polovičných tehál spojovacích kotiev na priečky ,uloženia stopu .Prirátať pracnosť zhotovenia fasády a úžitkovú časovú hodnotu diela.Ak by som to chcel trochu porovnať.Dom z lisovaného dreva postavíte cca o 1/4 lacnejšie.Ale môže byť že za 10 rokov stratí 60% svojej hodnoty .U murovaného bude hodnota do budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou rásť.
andreaS
19.10.09,04:22
dukats: cenovy rozdiel materialu si vypocitam aj sama, len potrebujem mat ten pocet tehal :) pretoze chceme pouzit cely ich system nie len klasicke tehly a rezat...

este mam dotaz: ten fasadny obklad je vlastne odvetrana fasada? alebo tento obklad neplni ziadnu funkciu okrem estetickej? este som sa tomu nezacala naplno venovat, lebo kym budeme robit fasadu, tak pretecie vela vody ;)
alltracboy
19.10.09,05:40
este mam dotaz: ten fasadny obklad je vlastne odvetrana fasada? alebo tento obklad neplni ziadnu funkciu okrem estetickej? este som sa tomu nezacala naplno venovat, lebo kym budeme robit fasadu, tak pretecie vela vody ;)
no zhodou okolnosti som to vcera cital.. pokial das tie cele tehly klinker tak sa to robi ako odvetrana fasada. a ked obkladove pasiky, tak tie sa lepia priamo na budovu. Aj ked zaujimave by bolo spravit odvetranu konstrukciu a na to tie obkladove pasiky. ale neviem ci by pri tom tych usetrenych 7cm to malo zmysel. Pokial si mala na mysli obkladove tehly.
andreaS
19.10.09,05:48
dakujem :)

ale myslela som na take tie velke dosky, zvacsa s kovovym efektom... napr. jedna tabula ma rozmer 50x100mm... ale rozmerovo su uplne variabilne, ale nam sa pacia v takych vacsich obdlznikoch...
momka94
19.10.09,09:41
zateplit co najvacsou hrubkou, dosiahnut co najvacsi tepelny odpor uz v izolacii aby rosny bod nevznikal v tehle,samozrejme pouzit dobru paropriepustnu omietku.......ja by som volila dierovaný polystyren, pozri Baumit-open.
220870
19.10.09,16:35
Baumit open je do neba volajúca sprostosť.Ten čo to vymyslel sa musí od smiechu o zem trepať ,koľko Slovače mu na tú hovadinu skočilo.
bjuty smis
19.10.09,17:35
mne vychádza ako najlacnejšia stavba z betonových tvárnic Easy blok. Sú hrubé 20 cm + 20 - 25cm EPS. Máte niekdo aj zlý názor na takúto skladbu múrov?
alltracboy
19.10.09,17:42
najlepsiu skladbu steny vymyslel moj kolega, ale... je to problematicke spravit doma bez debniacich pripravkov
220870
19.10.09,17:56
mne vychádza ako najlacnejšia stavba z betonových tvárnic Easy blok. Sú hrubé 20 cm + 20 - 25cm EPS. Máte niekdo aj zlý názor na takúto skladbu múrov?
Betón bude asi murivo následujúcich rokov.Ak sa tvárnica vyrobí podľa všetkých pravidiel a noriem nemal by byť problém.Určite budete musieť počítať s vyššou cenou práce v porovnaní s tehlovým murivom .Problematickejšie a hlavne drahšie je vysekávanie drážok sietí.Úplnou samozrejmosťou pomerne hrubé zateplenie .S hrúbkou zateplenia rastie aj riziko nestability fasádnych dosiek, tým možné poruchy fasádnych omietok.
alltracboy
21.10.09,11:29
akurat som sa docital o Ytong Multipor . co vy na to?
ciners
21.10.09,11:42
akurat som sa docital o Ytong Multipor . co vy na to?

Spodna rada by mala mat zaklad, je to dost tazke. Mne sa to lubi,otazne je,ci to ma fakt take vlastnosti ako pisu,ale zase kedze klamliva reklama je trestny cin,tak nejak torealite zodpovedat musi. Co sa tyka zateplovania novostavby,tu som skepticky-v reklamach porovnavaju zatepleny a nezatepleny dom,ale s tym,ze stary nezatepleny. Bolo by zaujimave porovnat Ytong s odporom vyse 4 a zateplenie s odporom 6, kolko predstavuje taketo usetrenie rocne korun ci eur. Potom by som nad zateplenim novostavby zacal uvazovat.
alltracboy
21.10.09,11:57
mam taky pocit ze ked postavim dom tak v nom budem par rokov byvat nech to preschne a potom sa rozhodnem ci zateplit alebo nie. uz som toho cely zmateny.. cele to zateplovanie. keby bola aspon nejaka jednoznacna formulka, ze tehlovy-EPS, porobeton-mineralna vlna. inak ten multipor je raz tak drahy na m2 ako nabasil tej istej hrubky.-80mm.
tepelny odpor:

multipor 0,045 W(m.K)
EPS 0,038 W(m.K)
nobasil 0,039 W(m.K)

stavat neviem z coho budem, projekt udava heluz 380+80mm izolacia, uvazujem aj na Ytongom..asi co bude lacnejsie, lebo tazko povedat co je lepsie. Je jasne, ze cim vysia teplena izolacia stien tym lepsie, takze ani neuvazujem v podstate ze by som nezateploval. akurat som vyratal ze na zateplenie stropu podla cennikovej ceny nobasilu ma bude stat okolo 900EUR za 40cm izolacie, co sa mi nezda tak drahe.
ciners
21.10.09,12:21
900eur? posli prosim ta link, ja som hladal nieco pre rodicov a take lacne som nenasiel :(
Ytong castokrat ludia povazuju za blato, aj ked nechapem preco, je lacnejsi ako tehla a ja na nom nevidim nic zle, izoluje lepsie ako tehla, lahsie sa da rezat. Budu ta mozno prehovarat,ze ma nizsiu pevnost, co je pri stavbe bungalovu totalne jedno, aj tak ma 10krat vyssiu pevnost,ako je namahanie v stene.
alltracboy
21.10.09,12:41
900eur? posli prosim ta link, ja som hladal nieco pre rodicov a take lacne som nenasiel :(

http://www.zateplovacimaterial.sk/cenniky/pdf/nobasil.pdf

o ytongu som snival dlho pokial som nezacal citat, ze sa to neda zateplit EPS a ked ma vlnu tak to bude vlhnut kvoly rosnemu bodu a neviem co vsetko..
ciners
21.10.09,12:57
http://www.zateplovacimaterial.sk/cenniky/pdf/nobasil.pdf

o ytongu som snival dlho pokial som nezacal citat, ze sa to neda zateplit EPS a ked ma vlnu tak to bude vlhnut kvoly rosnemu bodu a neviem co vsetko..

:D Never somarinam z internetu, da sa aj Ytong zateplit polystyrenom a aj min. vlnou. Nie som predajca Ytongu,aby to nevyznelo,ze ho propagujem,ale vzhladom na cenu si myslim,ze je to dobra volba.Akurat teraz kreslim dom, kde na Ytong davam polystyren, nie som kamarat s polystyrenom,ale ked ho tam investor chce,tak mne ostava uz len prepocitat kolko ho tam dat. A mozem ti povedat,ze da sa to. :)
ciners
21.10.09,12:59
Alltracboy, diky za link, to som zabudol dopisat vyssie :)
alltracboy
21.10.09,13:09
ako vsetko sa da..ale ci je to aj dobre :D ja razim filozofiu, " ked je nieco lepsie, treba priplatit" :D nerad by som potom ten EPS daval dolu a kukal na zhnitu stenu
bjuty smis
21.10.09,15:49
alltracboy,
a z čoho budeš teda nakonie stavať?
alltracboy
21.10.09,16:49
alltracboy,
a z čoho budeš teda nakonie stavať?
asi z toho co bude lacnejsie. ked z tehal tak brusene, ale neviem ci najdem partiu co to vie robit. Ja som typ ktory ked vidi, ze sa nieco flaka, tak som schopny vyhodit ludi zo stavby a robit si to sam. Vtedy by bol lepsi ytong. Na ytong sa minie menej omietok, kolega z toho tiez staval a urcite vsetko pozistoval.. mozno spravim to co on.. ytong + mineralna vlna.
220870
21.10.09,16:55
ako vsetko sa da..ale ci je to aj dobre :D ja razim filozofiu, " ked je nieco lepsie, treba priplatit" :D nerad by som potom ten EPS daval dolu a kukal na zhnitu stenu
Ytong a polystyrén no problém.Problém je keď sa to robí všelijak len nie tak ako by sa malo.
220870
21.10.09,17:03
http://www.zateplovacimaterial.sk/cenniky/pdf/nobasil.pdf

o ytongu som snival dlho pokial som nezacal citat, ze sa to neda zateplit EPS a ked ma vlnu tak to bude vlhnut kvoly rosnemu bodu a neviem co vsetko..
Toto nebude vlhnúť.Rosný bod nemá šancu.:eek::D:D
alltracboy
21.10.09,17:14
OMG :D to je dom pre sibirske podmienky? Co stoji take zateplenie? m2?
220870
21.10.09,17:24
Neviem čo stojí materiál ale bude to brutal cena.Pasívny dom je pasívny dom.Ale, len toľko v interiéri je zavesený teplomer ,zatiaľ na ňom nebadať teplotné zmeny, možno je zaseknutý....
alltracboy
22.10.09,09:19
Ytong a polystyrén no problém.Problém je keď sa to robí všelijak len nie tak ako by sa malo.

no a ako by sa to malo? odpoved typu ze na to treba 20cm EPS neakceptujem :D je tajomstvo v detailoch okolo otvorov, alebo v hrubke? videl som stranku kde sa dala zadat hrubka steny a izolacie, vnutorna a vonkajsia teplota, vyhodilo to prechod tepla cez stenu, ale nebola tam stupnica. Takze tazko urcit kde sa nachadza ten kriticky rozsah teplot
Hop377
22.10.09,10:13
220870
22.10.09,15:51
no a ako by sa to malo? odpoved typu ze na to treba 20cm EPS neakceptujem :D je tajomstvo v detailoch okolo otvorov, alebo v hrubke? videl som stranku kde sa dala zadat hrubka steny a izolacie, vnutorna a vonkajsia teplota, vyhodilo to prechod tepla cez stenu, ale nebola tam stupnica. Takze tazko urcit kde sa nachadza ten kriticky rozsah teplot
Pozrite si moje stránky je tam toho trochu viac .Samozrejme je to všetko o detailoch, napojeniach jednotlivých konštrukcií ale bez hrúbky sa to tiež nedá.Na tých fotto je je 30cm EPS.
alltracboy
22.10.09,17:42
Pozrite si moje stránky je tam toho trochu viac .Samozrejme je to všetko o detailoch, napojeniach jednotlivých konštrukcií ale bez hrúbky sa to tiež nedá.Na tých fotto je je 30cm EPS.
to som vsetko precital... ale moc mudrejsi niesom. teda pokial myslis ten blog v stavebnom denniku. Uvidim ako bude ciners stavat a mozno sa necham inspirovat.
alltracboy
25.10.09,13:01
Myslis tuto stranku_..: http://www.stavba-online.sk/pomocky/zateplenie-vypocet.html

nie.. myslim tuto: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=68&h=38&obor=9

ked je rosny bod 12-13 stupnov a ma byt mimo stenu, tak jednoznacne cim lepsia stena, tym hrubsie zateplenie. Pokial by som dal ytong 375 teploizolacny, tak na to aby bola teplota 13 stupnov v polystyrene, musel by som ho dat na to 50cm. pri 250 ytong by stacilo 35cm EPS. Samozrejme, ze pri prvom priklade bol tepelny odpor systemu 14.78 a pri druhom "len" 10,24m2K/W. cize mam pocit v v novych domoch je vzdy rosny bod v stene a to zateplenie sa berie len ako bonus pre nizsie vykurovacie naklady. Jedine ze by niekto fakt staval dom z 20cm betonu a 20 eps.. to by malo akurat parametre ako 375 ytong lambda akurat s tym, ze rosny bod by bol v EPS. Cize mne z toho vychadza, ze akekolvek zateplovanie novostavby len zvysuje tepelny odpor-co je samozrejme, ale mrznutie v stene a rosny bod neodstrani pokial sa tam neda fakt hruba vrstva tepelnej izolacie
ciners
25.10.09,13:44
Ludia prosim, kaslite uz na rosny bod,ano? Neviem,kde sa tieto teorie nabrali,ale to takto jednoducho nefunguje. Vzdy bude bod v stene,kde teplota bude pod tymi vasimi 13stupnami a potom co? To zavisi od viac faktorov,nie len od priebehu teplot. Jednak tepelna skladba, potom difuzna atd. Stiahnite si aspon demo program Teplo a ten urcite funguje, nejake pseudoprogramy nie. Bolo by dobre,ak to niekoho zaujima komplexne si nastudovat nejaku knihu,napriklad od Chmurneho Tepelna ochrana budov,lebo po precitani par clanoov na nete,si to laik castokrat zle vysvetluje. Tym nechcem niekoho urazat,ale pomoze to aj vam nebat sa vselijakych kecov,co najdete na nete.
ciners
25.10.09,15:14
alltracboy, kasli na tu kalkulacku na nete. vobec sa to nepyta na difuzny odpor,ako to tam tak vidim. Predstav si takuto situaciu: 30ka ytong+10cm nobasil+omietka a druhu situaciu 30ka ytong+10cm nobasil+omietka+natres omietku gumoasfaltom. To len tak teoreticky pre pochopenie, nikto to gumoasfaltom natierat nebude :)
Tu mas 2 skladby, ktore maju rovnaky priebeh teplot v konstrukcii. Jedna bude ok a druha bude vlhnut a plesniviet. Toto je cca myslene tou difuznou skladbou, ze to nezavisi len od priebehu teplot,tam ide o nasytenost a tlaky vodnych par v konstrukcii.
alltracboy
25.10.09,16:41
no jooo.. a ty teda ako s tym domom pre sestru? budete zateplovat ten ytong alebo nie? A dalsia otazka.. vravis ze robite drevenny strop. Robi sa v tom pripade len jeden veniec? Normalne podla projektu je tusim 11 radov tehal potom keramicky strop zaliaty betonom potom jedna rada tehal (alebo dve pri zvysenej variante)a dalsi veniec, na to pomurnice. Da sa stavat z ytongu alebo z tehal ze 12 tehal +1 alebo 2 v pripade zvysenia a potom veniec? neviem co pomrvili na tej alfe 105 ktorej sa rozisli mury, ale zrejme to malo nieco spolocne s vencom
ciners
25.10.09,17:18
no jooo.. a ty teda ako s tym domom pre sestru? budete zateplovat ten ytong alebo nie? A dalsia otazka.. vravis ze robite drevenny strop. Robi sa v tom pripade len jeden veniec? Normalne podla projektu je tusim 11 radov tehal potom keramicky strop zaliaty betonom potom jedna rada tehal (alebo dve pri zvysenej variante)a dalsi veniec, na to pomurnice. Da sa stavat z ytongu alebo z tehal ze 12 tehal +1 alebo 2 v pripade zvysenia a potom veniec? neviem co pomrvili na tej alfe 105 ktorej sa rozisli mury, ale zrejme to malo nieco spolocne s vencom

My to robime z Ytongu, cely system Ytong, aj tie ich preklady (keby som vedel,ze jeden ma 200kil,tak to nechcem :D ). Veniec tiez zalievame do tych ich U profilov a podla toho,aky detail riesime,tak tam doplname aj kombi dosky. zateplovat sa nebude, toto ma odpor vyse 4. Zateplene budu zaklady a strop. My tam mame jeden veniec a na ten ulozime strop a strechu, druhy veniec nebude.
Tam,kde im roztiahlo tie steny urobili hambalkovy krov a nezabezpecili horizontalne reakcie z krovu-ludovo povedane krov sa roztiahol a potiahol aj steny. Mali tam dost vela faktorov na kope, tazky Bramac, zly veniec, klasicky hambalok nie je vhodny,ak mas dreveny strop,treba nejake tiahlo a to tam nebolo a ta firma-to boli dvaja typci,absolutne bez murarskeho ci stavarskeho vzdelania a sami to stavali akoze firma, jeden taky pokrceny jedno oko mu hladelo inde ako druhe a druhy tiez taky divny. A malo to aj zaujimavu dohru-ta kvazy firma chcela zhodit vinu na tesarov,co robili krov,tak som spravil posudok,kde sa stala chyba, bez oznacovania vinnika,cisto technicka chyba. Navrhol som nejake opatrenia len tak a mali si vybrat,co su schopny spravit. Tak tato kvazy firma presvedcila investora,ze statik je zly,ze treba noveho,takeho asi co povie,ze za to mozu ti tesari. Odvtedy ma investor ignoruje, nechal mi kopu veci,co som mu chcel vratit a nemam ako :confused: Dokonca som nasiel investora aj tu na porade,kde hladal teda noveho statika. Na posudku sa samozrejma podielalo viac kolegov, tak vlastne tych hlupych statikov bolo viac :D Tak v stratke popisane,co sa tam stalo teda. Tam boli obvodove steny odtrhnute od vnutornych tak, ze tam sa zmestila ruka, pre predstavu,ze neslo a nejake male puklinky a s tym uz tazko nieco robit,aby to bolo ok.
220870
25.10.09,17:40
Dôležité je či firmy postupovali podľa projektu?
ciners
25.10.09,17:50
Dôležité je či firmy postupovali podľa projektu?

Vymenili betonovy strop za dreveny bez toho,aby sa aspon investora spytali. Len to spravili a povedali,ze to je lacnejsie,ale dosledky.....Ved s tym robis, dosledky poznas z dennej praxe :)
220870
25.10.09,18:03
:D:D:D
alltracboy
25.10.09,20:13
Vymenili betonovy strop za dreveny bez toho,aby sa aspon investora spytali. Len to spravili a povedali,ze to je lacnejsie,ale dosledky.....Ved s tym robis, dosledky poznas z dennej praxe :)zdalo sa mi, ze si pisal, ze ten trop u tvojej sestri bude tiez drevenny.. hmm. V projekte je keramicky strop, ktory to aj samozrejme drzi viac pokope, ale pokial sa tam daju este dva rady tehal a spravili by ten veniec tak isto, tak sa to tiez rozide nie? Ja len potrebujem vediet, ze ked by som robil drevenny strop ako na to. Len kazdy kto tam dava derevenny ma iny typ stavby.. kejka betonove mury, smith bude mat tiez beton.. zasa upravujem ... ty teda nebudes zvysovat podkrovie a dokonca ho znizis?

Chcel som len vediet ci sa to robi tak, ze sa vymuruje 11 radov, na to da daju tramy, potom sa vymuruju dalsie dva rady a spravy poriadny veniec s dobrym armovanim. Strecha je tam hambalkova takze ten tlak sa snazi roztiahnut ten veniec. Ja by som bol nerad aby sa to stalo aj mne :D neviem ako to mohla ta "firma" na tom druhom dome tak posrat. Keby mali byt problemy tak radsej dam keramicky strop ako je v projekte
ciners
26.10.09,07:37
My davame dreveny, ale moja sestra ma v rodine 2 statikov :D tak ma trosku vyhodu. My sme dali 11radov Ytong, na to Uprofil-do neho vystuz venca+beton. Na ten veniec pojde pomurnica a aj tramy stropu. Vodorovne sily budu prenasat tramy,ktore pojdu od jednej pomurnice po druhu a budu s nou zviazane, nieco ako vazny tram stolice.
alltracboy
26.10.09,08:01
tak to hej.. ja som chcel ale trochu vyssiu povalu s moznostou spravenia takje nudzovej izbicky. Vy ten dom budete mat nizsi ako v projekte.

rozpraval som sa s kolegom o tom roztiahnutom dome a on povedal, ze podla neho spravili chybu ludia co robili krov. Lebo vraj ked sa zle spravia vazniky (kliestiny--neviem ako sa to vola) tak nieje venca co by urzal tie tony ktore tam vzniknu tou pakou (zle navrhnuty krov). idealny krov je asi ten co robit ty.. Asi budem musiet aj ja nejakeho statika splasit.
ciners
26.10.09,10:31
Praveze tu krovarov nebolo mozne vinit, oni urobili podla projektu,len ti co robili ostatok nieco len tak zmenili. A tesar nie je povinny poznat statiku,dodrzal projekt a je kryty.
alltracboy
26.10.09,11:26
alfa105 ma v projekte kliestiny asi v polovici strechy. architekt spomenul, ze zvysovali podkrovie o tehlu a dali drevenny strop.. a na to aby sa to zvysenie dalo spravit musia okrem tehly navyse aj zdvihnut kliestiny... o dost. Cize mozno v projekte ani nieje ratane s takou upravou. Mozno ma alfa 106 uplne ine tramy pisane v projekte. neverim, ze pokial dali iba drevenny strop a krov bol podla projektu, ze by sa mohlo stat taketo nieco. Lebo ja som zacul ze dali drevenny strop + zdvihnutie muru z coho vyplyva , ze chceli povalu po ktorej sa da chodit vzpriamene, cize museli aj s skliestinami hybat, inak by boli stale vo vyske cca 1,6m od podlahy. neviem presne fakty, takze iba vymyslam. asi by som nemal temu zahlcovat somarinami.. ale toto ma velmi zaujima
ciners
26.10.09,12:39
V podstate je jedno,kde su kliestiny,lebo kliestiny su tlacene a tahane zacinaju byt,az ked sa krov roztiahne, co uz je neskoro. V projekte tieto sily preberaju medzistlpiky, si ich tam vsimni,su tam nakreslene a prenasaju ich do betonoveho stropu. To nevadi,ze su keramicke tvarnice v strope,to je stale betonovy strop len rebrovany. A ked vymenis beton za drevo,tak to treba doriesit a tam to nedoriesili, pritom stacilo dat od pomurnice po pomurnicu tahadlo,nejaky tram a zakotvit do pomurnice jednej a druhej. No nam sa mudruje,keby sme videli len prachy a mali 7 tried ludovej skoly,tak by sa nam tiez zdalo,ze je vsetko ok :D
chandler
26.10.09,14:12
ciners: ake opatrenie si vymyslal na ten roztiahnuty krov? lebo mna napada len to cele rozmontovat a spravit znovu poriadne, alebo nejakym komplikovanym mechanickym sposobom to stahovat spat - ale to by som asi ani neskusal.
ciners
26.10.09,14:15
no nevymyslel som nic, tam to stroskotalo, ze som sice navrhol par sposobov,nieco ako uvadzas,ale dal som im vybrat,co su schopni z toho spravit alebo to potom rozobrat. A tam ma uz potom vysachovali,oni potrebovali zarobit a nie cosi rozoberat. Investor ma ignoruje,takze ani neviem, co s tym dalej je.
chandler
26.10.09,14:36
no mozno pocitaju s tym ze ked napadne sneh tak to spadne aj same a aspon nebudu musiet rozoberat :)
vtedy sa aj investor asi spamata, a pocitam ze stale hlada "dobreho" statika co povie ze za to moze krov. len pocitam, ze takeho asi nikdy nenajde :)
ciners
26.10.09,14:50
hlada, to mas pravdu. hladal aj tu na porade a stalo sa mu,ze sa pomylil,chcel volat nejakeho statika a volal mne o cenovu ponuku,tak bol z toho dost dobry trapas :) akoze dostal som za ten posudok nejake peniaze,len ma mrzi,ze to skoncilo take nedorobene z mojej strany. Snaha bola, len mi nezdviha telefon a na maily nereaguje a ja uz tiez na to v podstate kaslem. Len si u mna zabudol nejake veci a chcel som mu ich vratit a nemam ako :)
alltracboy
26.10.09,15:58
V podstate je jedno,kde su kliestiny,lebo kliestiny su tlacene a tahane zacinaju byt,az ked sa krov roztiahne, co uz je neskoro. V projekte tieto sily preberaju medzistlpiky, si ich tam vsimni,su tam nakreslene a prenasaju ich do betonoveho stropu. To nevadi,ze su keramicke tvarnice v strope,to je stale betonovy strop len rebrovany. A ked vymenis beton za drevo,tak to treba doriesit a tam to nedoriesili, pritom stacilo dat od pomurnice po pomurnicu tahadlo,nejaky tram a zakotvit do pomurnice jednej a druhej. No nam sa mudruje,keby sme videli len prachy a mali 7 tried ludovej skoly,tak by sa nam tiez zdalo,ze je vsetko ok :D
http://www.porada.sk/t109137-p3-rodinne-domy-alfa-105-alfa-106-solar-praktik-81-a.html#post1189593
alaya1
26.06.13,11:11
Mam otazku ohladne zateplenia takeho bungalovu. Vykurovanie je podlahove, +krb a prieduchy. Material je ytong ., nie je ani omiestnuty zvonka.

Kolko cca priblizne stoji take zateplenie..
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQTaF-GZ6fMXd8cyJjT-QHG66rwSSPXGn4y4Ma-6LV1wa9BJNGL

Malo to ist asi do podobnej otazky, snad to nevadi, zle som to v teme zaradila do odpovede.
TomasHC
26.06.13,16:07
Záleží od typu zateplenia (vata, EPS - či už klasický, alebo nejaký "tuningový"), hrúbky zateplenia, spôsobu lepenia (kleber, pena), kotvenia (typ kotiev, počet), použitý typ klebru na armovaciu vrstvu, typ sieťky, počet m2, rohových profilov, okapových líšt...

Veľa premenných, nič z toho ste neuviedli. Na bugalow ktorý má povedzme 120-140 m2 a "primeraný" počet okien a dverí + klasický EPS 70F a bežné materiály, môžete rátať cca 3000€. Samozrejme, bez omietky. Pri nejakej forme svojpomoci a vyslovene lacných materiálov to môže byť 2000€, ak sa dá vata, kvalitná sieťka, profily a nejaký lepší kleber, tak aj 6000€.
alaya1
26.06.13,17:54
dakujem, no islo mi o pribliznu cenu za finalny vyrobok, aj s vymalovanim. Ja na predaj taky bungalov a chcela som len vediet, kolko by este trebalo k cene domu pripocitat za zateplenie, vymalovanie fasady, aby bola aj financna uspora pri vykurovani najlepsia.
TomasHC
26.06.13,19:24
dakujem, no islo mi o pribliznu cenu za finalny vyrobok, aj s vymalovanim. Ja na predaj taky bungalov a chcela som len vediet, kolko by este trebalo k cene domu pripocitat za zateplenie, vymalovanie fasady, aby bola aj financna uspora pri vykurovani najlepsia.

Fasáda ma vyšla ďalších 3000€...
100par
23.07.13,09:15
Zateplit ci nezateplit? Urcite zateplit! Stavebny system by mal byt len konstrukciou - ci uz ide o tehlu, porobeton, beton, ocel, drevo ... kvoli statike. Kvoli tepelnoizolacnym vlastnostiam stavby treba dostatocnu vrstvu izolacie
A opat - moznosti je niekolko
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10132/1342408/Chystate-sa-zateplit-rodinny-dom
http://urobsisam.topky.sk/stavba-a-rekonstrukcia/zateplenie-fasada/tepelnoizolacne-materialy-a-zateplenie-1655.html
A co sa tyka cenoveho porovnania - vzdy bude zalezat aj na aktualnej cene prac a stavebnych materialov, moznosti prefinancovania (uver, splatky ...) na tom, ci si to niekto spravi svojpomocne alebo to zveri specialistom.
Arava
11.03.14,03:53
Má niekto skúsenosti so zateplením fasády obkladom od firmy www.novabrik.cz ???
Arava
12.03.14,12:26
Má niekto skúsenosti so zateplením fasády obkladom od firmy www.novabrik.cz ???
Naozaj nikto nemá skúsenosti so zateplením fasádnym obkladom novabrik, ani nikto nič nepočul a ani nevidel.....????
Pegas38
23.07.18,19:36
Ja viem že veľmi oneskorene reagujem, náhodou som narazil na túto tému. Vlhkost muriva v dome a rosný bod. No koľko vlhkosti produkuje zvnútra napríklad rodinný dom,aby to bola tak závažná téma?
Dalšia vec, minerálna vlna je parádne paropriepustná a to nie je žiadny mýtus,ani marketingový tah ,ale skutočnost. Pokiaľ človek použije minerálnu vlnu od popredných výrobcov...u nás sú Isover a Knauf najrozšírenejšie ,tak ako aj inde v EU ,tak nemusí riešit žiadny nezmyselný, rosný bod,lebo žiadny nebude. Tam treba mysliet na finálnu úpravu v podobe paropriepustnej omietky, ktorej je na sk viac ako dost vo vysokej kvalite,za rozumnú cenu. Ziadna plesen sa konat nebude ani pri slabšom zateplení.

Ono bohato stačí aj 10 cm vlny a rozdiel je obrovský a citelný, či už na teplo v lete a chlad v zime.Teda ak sú okná a dvere v poriadku.

EPS je vraj nehorľavý,ale hasiči by vedeli povedat aj niečo iné. Takže tam ten marketing je značný. Dalšia vec, nikto z predajcov nehovorí o tom, že v prípade požiaru ľudia zomrú na otravu plynmi a následne uhoria,alebo neuhoria vôbec iba sa otrávia. EPS je natoľko toxický, že stačí aby sa topil,nemusí ani horiet ako sľubujú aby Vás zabili jeho toxické plyny. Vraj stačí pár riadnych nádychov a ste mimo. EPS neprepustí žiadnu paru,ked už to toľko preberáte a stena je ako sparená rit v elastákoch v lete,vraj treba vetrat otvorenými oknami. Tak vetrajte.Ale ako som písal hore,tej pary až toľko nebude,takže to píšem skôr z recesie.

Dávat na staršiu socialistickú stavbu, kde je napr.kváder 30 cm+omietka vnútorná 4-5cm a brizolit aj 6 cm na fasáde , čo je už cez 40 centy ešte 20 ku EPS+sietka,lep a ometka a okná už ani nevidno ...? ved ked chce niekto nízkonákladový dom,alebo nulový,tak nech stavia nový a nesnaží sa urobit zo psa mačku...môj názor. Radšej investujem do kvalitného vykurovacieho systému a solárnej techniky na ohrev vody a budem na tom lepšie...

Dalej som postrehol príspevok, že vraj sa neotepľuje a zimy sú rovnaké a treba zateplovat čo najviac. Neviem kde dotyčný žije, na akej planéte ,ale ja si studenú zimu pamätám snád už iba z detstva,ked treštalo 3 mesiace v kuse a nechodilo sa do školy pre kalamity. To skôr zateplujeme aby nám nebolo teplo v lete,ako zima v zime.

Takže pre mna vlna je prírodný, nezávadný produkt ,ktorý nesviní životné prostredie, je absolútne nehorľavý, kedže kamen moc nehorí ,tam je trieda horľavost A1 , nedymí , je paropriepustná. EPS je umelý bordel , je extrémne lacný na výrobu a prináša väčšie zisky výrobcom, na druhú stranu , pri zateplení podlahovej plochy a základov je vhodný,ked už niekto chce vykurovat nulák svojím dychom .
Majte sa tu pekne
marleau
24.07.18,13:29
Ja viem že veľmi oneskorene reagujem, náhodou som narazil na túto tému. Vlhkost muriva v dome a rosný bod. No koľko vlhkosti produkuje zvnútra napríklad rodinný dom,aby to bola tak závažná téma?
Dalšia vec, minerálna vlna je parádne paropriepustná a to nie je žiadny mýtus,ani marketingový tah ,ale skutočnost. Pokiaľ človek použije minerálnu vlnu od popredných výrobcov...u nás sú Isover a Knauf najrozšírenejšie ,tak ako aj inde v EU ,tak nemusí riešit žiadny nezmyselný, rosný bod,lebo žiadny nebude. Tam treba mysliet na finálnu úpravu v podobe paropriepustnej omietky, ktorej je na sk viac ako dost vo vysokej kvalite,za rozumnú cenu. Ziadna plesen sa konat nebude ani pri slabšom zateplení.

Ono bohato stačí aj 10 cm vlny a rozdiel je obrovský a citelný, či už na teplo v lete a chlad v zime.Teda ak sú okná a dvere v poriadku.

EPS je vraj nehorľavý,ale hasiči by vedeli povedat aj niečo iné. Takže tam ten marketing je značný. Dalšia vec, nikto z predajcov nehovorí o tom, že v prípade požiaru ľudia zomrú na otravu plynmi a následne uhoria,alebo neuhoria vôbec iba sa otrávia. EPS je natoľko toxický, že stačí aby sa topil,nemusí ani horiet ako sľubujú aby Vás zabili jeho toxické plyny. Vraj stačí pár riadnych nádychov a ste mimo. EPS neprepustí žiadnu paru,ked už to toľko preberáte a stena je ako sparená rit v elastákoch v lete,vraj treba vetrat otvorenými oknami. Tak vetrajte.Ale ako som písal hore,tej pary až toľko nebude,takže to píšem skôr z recesie.

Dávat na staršiu socialistickú stavbu, kde je napr.kváder 30 cm+omietka vnútorná 4-5cm a brizolit aj 6 cm na fasáde , čo je už cez 40 centy ešte 20 ku EPS+sietka,lep a ometka a okná už ani nevidno ...? ved ked chce niekto nízkonákladový dom,alebo nulový,tak nech stavia nový a nesnaží sa urobit zo psa mačku...môj názor. Radšej investujem do kvalitného vykurovacieho systému a solárnej techniky na ohrev vody a budem na tom lepšie...

Dalej som postrehol príspevok, že vraj sa neotepľuje a zimy sú rovnaké a treba zateplovat čo najviac. Neviem kde dotyčný žije, na akej planéte ,ale ja si studenú zimu pamätám snád už iba z detstva,ked treštalo 3 mesiace v kuse a nechodilo sa do školy pre kalamity. To skôr zateplujeme aby nám nebolo teplo v lete,ako zima v zime.

Takže pre mna vlna je prírodný, nezávadný produkt ,ktorý nesviní životné prostredie, je absolútne nehorľavý, kedže kamen moc nehorí ,tam je trieda horľavost A1 , nedymí , je paropriepustná. EPS je umelý bordel , je extrémne lacný na výrobu a prináša väčšie zisky výrobcom, na druhú stranu , pri zateplení podlahovej plochy a základov je vhodný,ked už niekto chce vykurovat nulák svojím dychom .
Majte sa tu pekne

K dokonalosti príspevku chýba ešte dodať, že polystyrén je oproti vate reproduktor.