Slávka33
29.10.07,07:53
Zamestnávateľ umožňujem svojim zamestnancom stravovanie vo vlastnej reštautácii. Akým spôsobom si vyčísli náklad na stravu, ktorú si môže aj zaúučtovať? Musí si vytvoriť nejaký vnútorný predpis? A uplatniť si môže len 55 percent z celkovej sumy obedu aj keď im stravu poskytuje celú zdarma?Ďakujem
Chobot
29.10.07,07:48
Zamestnávateľ umožňujem svojim zamestnancom stravovanie vo vlastnej reštautácii. Akým spôsobom si vyčísli náklad na stravu, ktorú si môže aj zaúučtovať? Musí si vytvoriť nejaký vnútorný predpis? A uplatniť si môže len 55 percent z celkovej sumy obedu aj keď im stravu poskytuje celú zdarma?Ďakujem

Určite by som na to urobil nejaké interné usmernenie, nech to nikto nemôže spochybniť.

A do nákladov si môže dať nie 55% z ceny jedla, ale maximálne 55% z ceny stravného pre SC prvé pásmo, t.j. 55% zo sumy 89,- SK. Takže ty by si prispieval sumou 49,- SK a ostatné by si zamestnanci doplatili. Treba to však riadne ošetriť, lebo v hotovosti im to nemôžeš vyplatiť. Asi by som na tvojom mieste vystavil nejaké stravovacie poukážky na tú hodnotu, ktorú by zamestnanci dostali (počet podľa počtu prac. dní) a tie by používali ako platbu za obed.
Rozalka
29.10.07,08:04
Zamestnávateľ umožňujem svojim zamestnancom stravovanie vo vlastnej reštautácii. Akým spôsobom si vyčísli náklad na stravu, ktorú si môže aj zaúučtovať? Musí si vytvoriť nejaký vnútorný predpis? A uplatniť si môže len 55 percent z celkovej sumy obedu aj keď im stravu poskytuje celú zdarma?Ďakujem
Ak podáva zamestnancom obed zdarma - pozor na § 8 ods. 3 ZDPH
orom
29.10.07,08:43
My poskytujeme zamestnancom tiez stravu vo vlastnej restauracii, pricom ich nijako neobmedzujeme poctom jedal, kvantitou, no na konci mesiaca si na kazdeho zamestnanca spravim tabulku s OC jedal bez DPH, pricom 55% si dam do nakladov, 2% prispievam zo socialneho fondu, a na zvysnych 43% nahodim DPH a strhnem zamestnancom. Vychadza im to cca 15-20 Sk aj s danou na odpracovanu sluzbu a su spokojni. Dufam, ze postup som zvolil spravny:rolleyes:
Rozalka
29.10.07,09:23
My poskytujeme zamestnancom tiez stravu vo vlastnej restauracii, pricom ich nijako neobmedzujeme poctom jedal, kvantitou, no na konci mesiaca si na kazdeho zamestnanca spravim tabulku s OC jedal bez DPH, pricom 55% si dam do nakladov, 2% prispievam zo socialneho fondu, a na zvysnych 43% nahodim DPH a strhnem zamestnancom. Vychadza im to cca 15-20 Sk aj s danou na odpracovanu sluzbu a su spokojni. Dufam, ze postup som zvolil spravny:rolleyes:
Nezabudnite na daň z príjmov:

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
e) suma rovnajúca sa hodnote 45 % z rozdielu, o ktorý úhrn výdavkov (nákladov) z prevádzky vlastného stravovacieho zariadenia prevyšuje úhrn príjmov z jeho prevádzky,

Zjednodušene povedané: stratu z vlastného stravovacieho zariadenia treba vyčísliť samostatne a 45% tejto straty pripočítať k základu dane.
Marína
29.10.07,09:29
My poskytujeme zamestnancom tiez stravu vo vlastnej restauracii, pricom ich nijako neobmedzujeme poctom jedal, kvantitou, no na konci mesiaca si na kazdeho zamestnanca spravim tabulku s OC jedal bez DPH, pricom 55% si dam do nakladov, 2% prispievam zo socialneho fondu, a na zvysnych 43% nahodim DPH a strhnem zamestnancom. Vychadza im to cca 15-20 Sk aj s danou na odpracovanu sluzbu a su spokojni. Dufam, ze postup som zvolil spravny:rolleyes:
Súhlasím s účtovaním, čo sa týka počtu stravných jednotiek(ďalej SJ) nie. Tie len do výšky nároku. Zamestnávateľ si môže dať do nákladov suroviny(vstup) len do výšky spotreby na nárokovateľný počet SJ podľa kalkulácie. Napr. v 10/2007 nárok = 23 SJ
Výpočet na 1/SJ:
hodnota(cena) jedla podľa kalkulácie = 60 Sk
príspevok ZĽ 55% = 33 Sk
príspovok zo SF = 3 Sk
rozdiel(základ DPH) = 24 Sk
DPH 19% = 4,60 Sk
ZC hradí = 28,60 Sk
spolu za 10/2007 = 23*28,60 Sk
Heni
31.10.07,06:52
teoreticky, ak to veľmi pritiahnem za vlasy... môžem mať cenu jedla podľa kalkulácie v hodnote 48,95 - prípadne v hodnote 50,-Sk (48,95 platí ZĽ a 1,05 zo SF) - a túto mám ako zamestnávateľ v nákladoch a zamestnanec teda za obedy neplatí nič?
Rozalka
31.10.07,10:36
teoreticky, ak to veľmi pritiahnem za vlasy... môžem mať cenu jedla podľa kalkulácie v hodnote 48,95 - prípadne v hodnote 50,-Sk (48,95 platí ZĽ a 1,05 zo SF) - a túto mám ako zamestnávateľ v nákladoch a zamestnanec teda za obedy neplatí nič?
Teoreticky áno. Radšej by som ale predala za 1,- vrátane DPH, lebo : zákon o DPH, §8 odst. 3 hovorí
Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu.
Rozalka
19.02.08,18:49
Nezabudnite na daň z príjmov:

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
e) suma rovnajúca sa hodnote 45 % z rozdielu, o ktorý úhrn výdavkov (nákladov) z prevádzky vlastného stravovacieho zariadenia prevyšuje úhrn príjmov z jeho prevádzky,

Zjednodušene povedané: stratu z vlastného stravovacieho zariadenia treba vyčísliť samostatne a 45% tejto straty pripočítať k základu dane.

Vytiahla som na svetlo môj vlastný citát, lebo potrebujem poradiť:
Strata z vlastného stravovacieho zariadenia zahŕňa aj účtovné odpisy,
ako postupovať ďalej? pripočítať k základu dane 45% straty bez odpisov, odpisy celé pripočítať k ZD a daňové odpisy celé odpočítať?
Skúšala som rôzne verzie, prikladám v súbore.
Rozalka
20.02.08,19:20
Nikto sa nestretol s podobným prípadom?
armaturka
26.02.08,18:06
Vytiahla som na svetlo môj vlastný citát, lebo potrebujem poradiť:
Strata z vlastného stravovacieho zariadenia zahŕňa aj účtovné odpisy,
ako postupovať ďalej? pripočítať k základu dane 45% straty bez odpisov, odpisy celé pripočítať k ZD a daňové odpisy celé odpočítať?
Skúšala som rôzne verzie, prikladám v súbore.
Už si vyriešila túto úlohu? lebo teraz aj moja priateľka sa s tým pasuje, dik.
Rozalka
26.02.08,18:46
Už si vyriešila túto úlohu? lebo teraz aj moja priateľka sa s tým pasuje, dik.
Myslím, že áno: zamyslela som sa nad tým zdravým sedliackym rozumom a vypočítala som, koľko by sa platila daň, keby nebolo to stratové stredisko, pre zjednodušenie som vychádzala z účtovného zisku v sume 0,00 Sk. Pripočítala som účtovné odpisy.
Vyšiel mi základ dane (podľa príkladu) 43784,00
pripočítala som 45 % straty = 75922,00
odpočítala som 55% daňových odpisov 31187,00 SK (daňové odpisy neuplatňujem celé, lebo len 55% straty môžem uplatniť)
čím mi vyšiel základ dane 88519,00 Sk
Tento základ dane v mojom príklade mi vyšiel a v riešeniach c) a d).
Snáď to bude takto dobre.