mamina h.
29.10.07,09:01
dobry den, potrebovala by som poradit:

vlatnim byt viac ako 5 rokov, nikdy som tam nemala prihlaseny trvaly pobyt, v poslednej dobe ho prenajimam, dan z prijmu za prenajom platim.

planujem ten byt predat, ale bolo mi povedane, ze kvoli tomu, ze ten byt prenajimam, budem povinna zaplatit dan z predaja, aj napriek tomu ze ten byt vlastnim viac ako 5 rokov; vraj ju platit nebudem musiet az po 5 rokoch od ukoncenia prenajimania;

co si o tom myslite? je to naozaj tak? vopred dakujem.
Pepa
29.10.07,08:04
dobry den, potrebovala by som poradit:

vlatnim byt viac ako 5 rokov, nikdy som tam nemala prihlaseny trvaly pobyt, v poslednej dobe ho prenajimam, dan z prijmu za prenajom platim.

planujem ten byt predat, ale bolo mi povedane, ze kvoli tomu, ze ten byt prenajimam, budem povinna zaplatit dan z predaja, aj napriek tomu ze ten byt vlastnim viac ako 5 rokov; vraj ju platit nebudem musiet az po 5 rokoch od ukoncenia prenajimania;

co si o tom myslite? je to naozaj tak? vopred dakujem.
Predpokladám, že byt nebol v obchodnom majetku ale je tu dôležitá jedna vec: aké výdavky si si uplatňovala?
mamina h.
29.10.07,08:18
byt v obchodnom majetku asi nemam, moc sa tomu nerozumiem, ale rozhodne som ho neodpisovala... vydavky som si uplatnovala bezne, ako: oprava wc, nove ziarovky...
vieroslava
29.10.07,09:22
Polkial si o byte neučtovala ako o obchodnom majetku a vlastníš ho dlhšie ako 5 rokov, aj napriek tomu, že si ho prenajímala, neplatíš pri predaji daň z príjmu.
mamina h.
29.10.07,09:28
Predpokladám, že byt nebol v obchodnom majetku ale je tu dôležitá jedna vec: aké výdavky si si uplatňovala?
pepa, preco sa ma pytat, ake konkretne vydavky som uplatnovala?
Pepa
29.10.07,10:49
pepa, preco sa ma pytat, ake konkretne vydavky som uplatnovala?
http://www.porada.sk/t30601-p3-opat-prenajom-domu.html#post283892
Skús pozrieť aký je rozdiel medzi výdavkami ktoré preukazuješ /vedieš evidenciu/ alebo výdavkami uplatňované percentom .....
mamina h.
29.10.07,13:44
http://www.porada.sk/t30601-p3-opat-prenajom-domu.html#post283892
Skús pozrieť aký je rozdiel medzi výdavkami ktoré preukazuješ /vedieš evidenciu/ alebo výdavkami uplatňované percentom .....

som SZOC, mam dost vysoke naklady na prevadzkovanie mojej szoc, asi bude teda problem tu... tym padom mam ten byt automaticky ako obchodny majetok?!
Aljok
29.10.07,15:21
som SZOC, mam dost vysoke naklady na prevadzkovanie mojej szoc, asi bude teda problem tu... tym padom mam ten byt automaticky ako obchodny majetok?!

Pozri ZoDP
§ 2
Základné pojmy
Na účely tohto zákona sa rozumie

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu

§ 6

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať, c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
mamina h.
08.11.07,13:05
takze aby som to uzavrela, ci tomu dobre rozumiem:

pokial budem chciet byt predat napriklad buduci rok, nebude mi odpustena dan z predaja, pretoze som ten byt prenajimala...

dovod: kedze ho vyuzivam na dosahovanie prijmu (prenajimam ho) a teda sa povazuje za obchodny majetok, z toho vyplyva, ze do 5 rokov od skoncenia prenajimania by bol predaj zdanovany?

naozaj je to tak? :mee: