ojka
29.10.07,09:11
Mám prenájom nehnuteľnosti v ktorej som vykonal rekonštrukciu teda vymenil okná, schody z dreva, podlaha atď. Ako to mám odpisovať. Majiteľ mi dal súhlas ,že vykonané tech. zhodnotenie môžem odpisovať. Mám to odpisovať ako budovu tj 20 rokov a musí byť k tomu nejaké vyjadrenie o kolaudácii alebo nie? Díky
betka
29.10.07,17:29
Ide o TZ-iný majetok, zaradíte do 4.OS (názov INY MAJETOK.TZ nehnuteľnosti) a odpisujete 20 rokov.

Ibaže:
Výmena okien nie je TZ, pretože ide o porovnateľné vlastnosti. Ak ste vymenili okná za špeciálne, napr. nepriestrelné, alebo ste ich zvačšili, zmenšili na nehnuteľnosti, vtedy to považujeme za TZ.

Výmena podlahy-oprava.

Je dôležité rozoznávať pojmy oprava a TZ. TZ je podľa par. 29 ZDP napr. - rekonštrukcia, kde dochádza k zásahom do majetku, kt. majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitat. zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov.

Za zmenu techn. parametrov nepovažujeme zámenu použiteľného materiálu pri dodržaní jeho porovnat. vlastností.

Upozorňujem na tieto skutočnosti z toho dôvodu, pretože v súvislosti s opravami má prenajímateľ podľa par. 17/23 isté povinnosti, teda oprava bude súčasťou ZD prenajímateľa. Pozor..
ekopo
29.10.07,17:40
doplním dôležité §§ zák. o dani z príjmov, ktoré sa vzťahujú na túto problematiku:
§ 22 ods.1
§ 22 ods 6 písm. d
a najmä pre nájomcu
§ 24 ods. 2