adinka55
29.10.07,09:40
Vystavujem mzdu za 9/2007 a trapia ma vymeriavacie zaklady. Zamestnanec nastupil do zamestnania v roku 2006, v mesiaci 9/2007 bol od 3.9.2007 PN az do konca mesiaca. Denny vymeriavaci zaklad na PN mi je jasny, ten pocitam podla roku 2006.
Nie je mi vsak jasny vymeriavaci zaklad pre odvod na socialnu poistovnu a pre ZP, ked vlastne neodpracoval ani jeden den v mesiaci a teda nema v podstate ani prijem?
Pre ZP si myslim kedze sa pocita na pracovne dni ze VZ = 0
Pri SP sa vsak vsetko prepocitava na kalendarne dni ............. a tu som skoncila, kdeze 1. 9 a 2.9 pripada na vikend.


Dakujem.
azuz
29.10.07,11:20
VZ pre ZP je 0,-Sk.
VZ pre SP sa platí za kalendárne dni, minimálne z minima.
Výpočet:
Min. VZ : Počet kal. dní v mes. x počet kal.dní, za kt.sa platí poist.
7600 : 30 x 2 = 507,-
Andyke
29.10.07,12:00
Iveta Matlovičová
29.10.07,16:48
Vystavujem mzdu za 9/2007 a trapia ma vymeriavacie zaklady. Zamestnanec nastupil do zamestnania v roku 2006, v mesiaci 9/2007 bol od 3.9.2007 PN az do konca mesiaca. Denny vymeriavaci zaklad na PN mi je jasny, ten pocitam podla roku 2006.
Nie je mi vsak jasny vymeriavaci zaklad pre odvod na socialnu poistovnu a pre ZP, ked vlastne neodpracoval ani jeden den v mesiaci a teda nema v podstate ani prijem?
Pre ZP si myslim kedze sa pocita na pracovne dni ze VZ = 0
Pri SP sa vsak vsetko prepocitava na kalendarne dni ............. a tu som skoncila, kdeze 1. 9 a 2.9 pripada na vikend.


Dakujem.

aj ja som riešila tento problém, obrátila som sa na SP a toť odpoveď, myslím, že pomôže:
Zákon o sociálnom poistení v § 138 ods. 1 ustanovuje, čo je vymeriavacím základom zamestnanca - príjem za vykonanú prácu a vymenované náhrady mzdy. Súčasne ale tento zákon ustanovuje, že VZ nemôže byť nižší, ako je platná minimálna mzda. Ale v prípade, že ide o skutočne vykonanú prácu, za ktorú je príjem, resp. ak sú vyplatené náhrady mzdy, pretože je na nárok. Prácu zamestnanec nevykonával, nemal ani nárok na náhradu mzdy, jeho príjem za príslušný mesiac bol v sume 0. Takže aj VZ zamestnanca v tomto mesiaci je v sume 0. V prílohe mesačného výkazu a príspevkov na SDS sa v rubrike počet dní uvedie 2, v rubrikách VZ sa uvedie 0, rovnako ako v rubrikách poistné.
:eek: