zuzanka222
29.10.07,10:30
Prosím o radu!účtovanie v JU/SZČO/Ak spravím chybu v zápise FO/pohľadávky/,ktorej DPH sa zapíše do zdaniteľného plnenia . 2Q,a prídem na to až v 3Q po obdržaní úhrady a zápise do denníka,musí sa podať oprav né daňové priznanie DPH ,alebo sa to môže opraviť v tom 3Q/úhrada prišla dosť neskoro/?neviem do akého termínu sa má podať opravné DP
AHA
29.10.07,09:37
Je treba DDP DPH za druhý kvartál.
abel
29.10.07,09:42
§ 39 ods. 2 Zákon o správe daní a poplatkov:
Ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie alebo hlásenie. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.
A nie opravné, ale dodatočné.
zuzanka222
29.10.07,10:16
No ale ja som vlastne zaplatila viac DU .
Johanka
29.10.07,10:31
Je úplne jedno, či si zaplatila viac alebo menej. Zdaniteľné obchody musia byť uvedené v DP v tom zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť. Ak si z akéhokoľvek dôvodu pochybila, jediné správne riešenie je dodatočné DP.
Pri uplatnení nároku na odpočet dane vieme využiť ustanovenie §51 ods.2 Zákona o DPH .
zuzanka222
29.10.07,10:50
No dobre,ale ja som to urobila tak,že som v 2Q zaplatila viac a v 3Q som to opravila a zaplatila mene j, ja viem že to nebolo podĺa predpisov ale nedala som ani nevzala DU peniaze,bohužial išlo o rok 2006,takže sa s tým nedá už nič robiť.
zuzanka222
29.10.07,10:56
malá poznámka k tomu,v žiadnom prípadene nešlo o úmysel počkodiť DU ,len jednoducho stal sa omyl pti zápise čiastky do Pohľadávok.
Johanka
29.10.07,13:23
No dobre,ale ja som to urobila tak,že som v 2Q zaplatila viac a v 3Q som to opravila a zaplatila mene j, ja viem že to nebolo podĺa predpisov ale nedala som ani nevzala DU peniaze,bohužial išlo o rok 2006,takže sa s tým nedá už nič robiť.
Prečo by sa už s tým nedalo nič robiť ???
Ak by si mala kontrolu, tak 3Q máš zle ...
Johanka
29.10.07,13:26
malá poznámka k tomu,v žiadnom prípadene nešlo o úmysel počkodiť DU ,len jednoducho stal sa omyl pti zápise čiastky do Pohľadávok.
V §35 Zákona o správe daní a poplatkov sa (žiaľ) neskúma úmýsel či neúmysel ;).
zuzanka222
29.10.07,13:47
No tak potom by som poprosila čo s tým,ako to mám opraviť? a vlastne prečo mám 3Q zle?ve´d v 2Q som mala uskutoč.zd.plnenie zvýšené a v 3Q som ho znížila .
Zita5
29.10.07,14:03
No tak potom by som poprosila čo s tým,ako to mám opraviť? a vlastne prečo mám 3Q zle?ve´d v 2Q som mala uskutoč.zd.plnenie zvýšené a v 3Q som ho znížila .

Podať DDP za II.Q a zároveň DDP za III.Q .

.......................
Najskôr som dala súhlas pod príspevok č.2 , kde bol uvedený len DDP druhý kvartál, ale po Vašom príspevku č. 6 , kde uvádzate že ste si to opravila v rámci riadnych daňových priznaní , som za to , že treba vyhotovoiť DDP aj II.Q aj III.Q.

Alebo potom napíšte riadne otázku , s presne definovanou chybou , v čom ste pochybila konkrétne a čo sto opravili v ďalšom štvrťroku .
zuzanka222
29.10.07,14:15
Aj k´ed sa to týka roku 2006?a zdôvodnenie?
zuzanka222
29.10.07,14:27
Budem konkrétna,V2Q som vystavila FO/pohladávku/na 5000.-ale pri zápise som dala o lednu 0 viac /takzv.židovské čislo/ukončila somQ a poslala daň.prizn.DPH.Vv3Q prišla úhrada a ja som vtedy zistila chybu.V denníku mám ri správnu prijatú úhradu a,v dph som opravila DZ aj DPH.
Džudi
29.10.07,14:30
Určite podať DDP ako Ti radia ostatní, len neviem či je ešte lehota, že ak si si spôsobila škodu podaním zlého DP vrátia Ti sumu, len 12 mesiacov spätne, ale vlastne kontrolovať a dorubovať môžu až 5 rokov. Takýto sme mali prípad voľakedy , len neviem či tieto lehoty platia alebo je to staré?
Johanka
29.10.07,14:40
Aj k´ed sa to týka roku 2006?a zdôvodnenie?
Potrebuješ zdôvodniť povinnosti daňovníka :eek:?
Je dostatočným zdôvodnením znenie §45 Zákona o správe daní a poplatkov ?
§ 45
Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane
(1) Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.
Johanka
29.10.07,14:44
Je úplne jedno, či si zaplatila viac alebo menej. Zdaniteľné obchody musia byť uvedené v DP v tom zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť. Ak si z akéhokoľvek dôvodu pochybila, jediné správne riešenie je dodatočné DP.

Doplním:
Podáš DDP za II.Q/2006 aj za III.Q/2006 so správnymi číslami.
Korunovo budeš v poriadku, akurát si (svojou vinou) " úverovala" štátny rozpočet ... Za DDP za III.Q/2006 Ti bude vyrúbená sankcia podľa spomínaného § 35 Zákona o správe daní a poplatkov, pretože si podaním DDP zvýšiš vlastnú daňovú povinnosť.
zuzanka222
29.10.07,14:57
No nič som neni dlžná a ešte budem sankcionovaná?to je správne,veď jedenQ som uhradila viac,a druhý menej.vedˇsom DU nebrala ani o 1Sk.Viem že postup nebol správny,ale mám na to upozorniť?mám velké obavy
evina
29.10.07,15:02
Určite podať DDP ako Ti radia ostatní, len neviem či je ešte lehota, že ak si si spôsobila škodu podaním zlého DP vrátia Ti sumu, len 12 mesiacov spätne, ale vlastne kontrolovať a dorubovať môžu až 5 rokov. Takýto sme mali prípad voľakedy , len neviem či tieto lehoty platia alebo je to staré?

Obmedzenie 12 mesiacov spätne už neplatí ...
evina
29.10.07,15:05
No nič som neni dlžná a ešte budem sankcionovaná?to je správne,veď jedenQ som uhradila viac,a druhý menej.vedˇsom DU nebrala ani o 1Sk.Viem že postup nebol správny,ale mám na to upozorniť?mám velké obavy

Johanka Ti najmä v príspevku 5 vysvetlila, že si použila nesprávny postup. To, že si v druhom kvartáli uhradila viac si si mala pýtať vrátiť DDP a písomne požiadať o vrátenie preplatku. Nemáš zo zákona právo robiť úpravy v 3. štvrťroku, čiže v tomto si si uplatnila vyšší odpočet ako si mala a za to budeš /ak budeš/ sankcionovaná. Ak podáš DDP sankcia je v polovičnej výške, ak Ti to zistí DÚ je v 100% výške.
Johanka
29.10.07,15:08
Z čoho máš obavy ? Však nie sme supermani .... :).
Pri našej práci nie je problém pomýliť sa. Inštitút dodatočného daňového priznania z nejakého dôvodu zákonodarca vymyslel, tak ho využívajme na nápravu chýb svojich a aj chýb , za ktoré poväčšine nemôžeme. S tým, že s touto prácou a s podnikaním ako takým sú pri pochybení spojené aj sankcie ,sa musíš zmieriť ;).
Nemysli si, že mňa osobne nejako obzvlášť baví vyrábať dodatočné DP k akejkoľvek dani - ale robím to, lebo čušanie pod dekou a tajné sny o tom, že sa na chyby úmyselné či neúmyselné nikdy nepríde ,nie je správne riešenie ;). A to ešte musím v niektorých prípadoch vyvinúť nadľudské úsilie a presvedčiť o vyššie napísanom klienta :) .
Johanka
29.10.07,15:14
No nič som neni dlžná a ešte budem sankcionovaná?to je správne,veď jedenQ som uhradila viac,a druhý menej.vedˇsom DU nebrala ani o 1Sk.Viem že postup nebol správny,ale mám na to upozorniť?mám velké obavy
Nejde o to, či si obrala alebo neobrala - vyčíslila si nesprávnu výšku vlastnej daňovej povinnosti - a to je problém ;).
Neviem ako dlho sa venuješ účtovníctvu, ale treba mať na pamäti (nielen pri DPH), že existuje množstvo povinností tzv. nepeňažnej povahy. Ich nesplnenie nie je vôbec lacné (a už sme zase pri §35 Zákona o správe daní a poplatkov :)) - a pri zasielaní či nezasielaní kadejakých oznámení tiež neoberáme štát ani o korunu ;).
zuzanka222
29.10.07,15:14
ďakujem! všetkým za odpovede ,urobím opravu.ešte raz ďakujem
abel
29.10.07,15:23
Zuzanka, my všetci ti tu veríme, že si vôbec nemala v úmysle oklamať štátny rozpočet, ani si ho neoklamala, ale zbytočne ti budeme prikyvovať, že máš pravdu. Chcela si počuť, ako to je, a Johanka ti to tu trpezlivo vysvetľuje už dve strany. Ver mi, že kontrolóri postupujú podľa zákona a znení §§, tak máš dve možnosti: podať dodatočné DP za 2. a 3.Q/2006, alebo tíško čakať, že sa na to nepríde. A uznáš aj sama, že radiť Ti, aby si tichúčko čakala, na to nepotrebuješ poradcov. A určite si ani kvôli takej rade nepísala, že tichúčko čakaj, možno na to neprídu.
Takže teraz je to už len na Tebe.