vaness
28.02.05,12:19
prajem pekny den vsetkym fachmanom - uctovnikom.

Moj pripad je tentokrat takyto. Moj klilent - JU, neplatca DPH, minuly rok platil pausalnu dan. rad by zaradil do podnikania fotoaparat a ostatne prislusenstvo k nemu, ktore obstaral nasledovne:
1/ fotak, obstaral v roku 2002, cez splatkovy kalendar, bol splateny v roku 2003, suma 35 278 Sk
2/ objektiv na fotak, obstarany v roku 2002, splatkovy kalenrad splateny v roku 2004, suma 15 204 Sk
3/ prislusentstvo ku fotaku, obstarane v roku 2003 v hotovosti, 2466 Sk
4/ prislusenstvo k PC - rok 2003, 4032 Sk

MOje otazky su:
1/ v akej cene si moze zaradit do podnikania fotak a ostatne prislusenstva (bod 2 a 3)? ako to vsetko odpisovat? mam najprv technicky zhodnotit fotak a potom to vsetko odpisovat spolu?
2/ mozem zaradit do podnikania aj prislusentstvo k PC, ak PC v roku 2004 zhorel?
Vdaka
ata111
28.02.05,13:50
Odpisy môžeš uplatniť len z majetku, ktorý účtuješ a vlastníš k 31.12.2004. HIM z r. 2002 tretím rokom odpisovania, kedy by som postupne nahodila každý rok aj s techn. zhodnotením a vyrátala treťoročné odpisy. Prísl. k PC dáš do nákladov a potom čo so samotným PC? Dodaníš? .....? to neviem
vaness
28.02.05,14:52
Diky ata111, aspon ze tak.
dadika
12.03.06,10:26
Mám jednu otázočku.
SZČO-vykonáva výškové práce-nátery stožiarov v horskom prostredí-za účelom zisťovania stavu stožiarov si kúpil fotoaparát v sume 12 490,- Sk a zároveň i ptíslušenstvo-tašku, kartu a batériu v sume 2 378 ,- Sk.
Môžem mu to zaradiť do prevádzkovej réžie a evidovať ako DHM?
dom
12.03.06,10:42
Mám jednu otázočku.
SZČO-vykonáva výškové práce-nátery stožiarov v horskom prostredí-za účelom zisťovania stavu stožiarov si kúpil fotoaparát v sume 12 490,- Sk a zároveň i ptíslušenstvo-tašku, kartu a batériu v sume 2 378 ,- Sk.
Môžem mu to zaradiť do prevádzkovej réžie a evidovať ako DHM?

Tento fotoaparát bol daný do spotreby už pri kúpe /nebol zaradený na sklad/
je to výdavok ovplyvňujúci základ dane v druhovom členení prevádzková réžia. A by som evidovala v operatávnej evidencií.
dadika
12.03.06,11:02
vďaka, tak som to dala.
levelo
12.03.06,11:14
To už neplatí, že foťák alebo televízor si môže prihlásiť do živnosti len ten, čo má reklamu, alebo podobnú činnosť? Alebo kameru?
Môžem si dať do živnosti kameru, foťák, keď zdôvodním, že si fotím niečo pre živnosť? Napríklad stavbár, že fotí svoje stavebné práce?
Ďakujem.
Jana Acsová
12.03.06,11:16
To už neplatí, že foťák alebo televízor si môže prihlásiť do živnosti len ten, čo má reklamu, alebo podobnú činnosť? Alebo kameru?
Môžem si dať do živnosti kameru, foťák, keď zdôvodním, že si fotím niečo pre živnosť? Napríklad stavbár, že fotí svoje stavebné práce?
Ďakujem.Áno, čo sa týka tohto typu majetku, už nie je daňová uznateľnosť výdavkov spojených s ich obstaraním a odpisovaním nijako obmedzovaná. Daňovník však musí preukázať súvislosť výdavku s dosiahnutím, zabezpečením a údržaním svojich príjmov.
levelo
12.03.06,11:21
Ďakuje. Ešte sa pre istotu spýtam, či podľa Vášho názoru teda bude postačovať pre zdôvodnenie, že som kúpil foťák do firmy, že som nafotil 4-5 akcií za rok? Plátca DPH nie som.
Ekonómka mi tvrdila, že foťák ani televízor nesiem dávať do nákladov, keď nerobím reklamnú činnosť. Už v roku 2004 som mohol dať do nákladov takéto veci?
dadika
12.03.06,11:24
aj ja som bola proti, ale najvhodnejšie je predložiť asi aj dokumentáciu, priložiť nejaké tie fotečky.
evina
12.03.06,11:27
Ďakuje. Ešte sa pre istotu spýtam, či podľa Vášho názoru teda bude postačovať pre zdôvodnenie, že som kúpil foťák do firmy, že som nafotil 4-5 akcií za rok? Plátca DPH nie som.
Ekonómka mi tvrdila, že foťák ani televízor nesiem dávať do nákladov, keď nerobím reklamnú činnosť. Už v roku 2004 som mohol dať do nákladov takéto veci?
Nie je rozhodujúci počet akcií, ale rozhodujúce podľa mňa je, že fotíš akcie, ktoré súvisia s Tvojím podnikaním.
Mohol si si do dať do nákladov už i za rok 2004.
dom
12.03.06,11:31
Ďakuje. Ešte sa pre istotu spýtam, či podľa Vášho názoru teda bude postačovať pre zdôvodnenie, že som kúpil foťák do firmy, že som [/U[U]]nafotil 4-5 akcií za rok? Plátca DPH nie som.
Ekonómka mi tvrdila, že foťák ani televízor nesiem dávať do nákladov, keď nerobím reklamnú činnosť. Už v roku 2004 som mohol dať do nákladov takéto veci?

Ono to nie je o nafotení 4-5 akcií za rok. Musíš odôvodniť, že fotoaparát používaš v spvislosti s podnikaním.
Napr. stavebná firma, dováža napr. prírodný kameň zo zahraničia, kameň je dovezený kamionom, príde nekvalitný, odfotíme aby bol doklad k reklamácii....atď
levelo
12.03.06,11:33
Správa, že môžem dávať takéto veci do nákladov ma potešila. Dám to do roka 2005. Budem musieť svoju ekonómku konfrontovať s vedomosťami iných. Vidím, že má medzery.
Môžem dať za tú istú tému body dvom? Ďakujem.
Zita5
12.03.06,11:49
Správa, že môžem dávať takéto veci do nákladov ma potešila. Dám to do roka 2005. Budem musieť svoju ekonómku konfrontovať s vedomosťami iných. Vidím, že má medzery.
Môžem dať za tú istú tému body dvom? Ďakujem.

Ja by som ekonómku nekonfrontovala , pretože na túto tému je viac názorov .To ešte neznamená , že je všetko v poriadku .To Ti zaručiť nikto z nás nemôže .
Manual
12.03.06,11:57
Správa, že môžem dávať takéto veci do nákladov ma potešila. Dám to do roka 2005. Budem musieť svoju ekonómku konfrontovať s vedomosťami iných. Vidím, že má medzery.
Môžem dať za tú istú tému body dvom? Ďakujem.
Napr. my máme vo firme foťák za 28.000,- Robí sa strech domu. Predtým sa vyfotí stará ako vypadá a potom po rekonštrukcii a položení novej krytiny. Tieto fotky sú zakladané ako aj napr. doklad o vykonanej zákazke a slúžia v našom prípade aj pre dodavateľa krytiny, lebo podľa množstva odobratej a položenej krytiny je určitá provízia. To je príklad=návod, ako by si mal ten foťák využívať vo firme. Dá sa aj súkromne, ale ak ho dáš na firmu, musíš si niečo "vymyslieť" na čo ho používaš.
Pekný deň...
levelo
12.03.06,12:11
Zita5:
Píšete, že nemám konfrontovať ekonómku. Lenže robí účtovníctvo našej firme a nám jednoduché účtovníctva. A asi nie celkom dobre!
Foťák, kamera - to mohlo byť zaradené aj do firmy ako nákladové položky a mohli sme to mať lacnejšie o DPH. Keď si z firmy beriem odmenu, mohol som dať do firmy bloček za nákup foťáku. Vo firme máme TV a DVD rekordér. Ekonómka trvala na tom, že sa to musí nazvať ináč, aby to bola nákladová položka! Nekonfrontovať? Všetci sme denne nejako konfrontovaní!!!
Zita5
12.03.06,12:15
Zita5:
Píšete, že nemám konfrontovať ekonómku. Lenže robí účtovníctvo našej firme a nám jednoduché účtovníctva. A asi nie celkom dobre!
Foťák, kamera - to mohlo byť zaradené aj do firmy ako nákladové položky a mohli sme to mať lacnejšie o DPH. Keď si z firmy beriem odmenu, mohol som dať do firmy bloček za nákup foťáku. Vo firme máme TV a DVD rekordér. Ekonómka trvala na tom, že sa to musí nazvať ináč, aby to bola nákladová položka! Nekonfrontovať? Všetci sme denne nejako konfrontovaní!!!

Ja nepoznám Vaše účtovníctvo , ale priznajme si , koľko krát sa dáva do nákladov foťák, kamera a podobné veci ,ktoré si pekne s rodinou užívame , prečo by mala byť na vine ekonómka ?Netreba na ňu válať všetko . To je môj názor .Poznám podnikateľov , ktorý si kúpia značkovú vetrovku NIKE a trvajú na tom , aby im ju ekonómka uplatnila do nákladov , takže by som bola opatrná a nie suverén .V konečnom dôsledku príde daňová kontrola povyhadzuje určité vecičky a potom je zasa na vine ekonómka ?
To je dáke čudné , najskôr začnime od seba a potom vyžadujme a od ľudí okolo nás stopercentnosť.;)
evina
12.03.06,12:18
Zita5:
Píšete, že nemám konfrontovať ekonómku. Lenže robí účtovníctvo našej firme a nám jednoduché účtovníctva. A asi nie celkom dobre!
Foťák, kamera - to mohlo byť zaradené aj do firmy ako nákladové položky a mohli sme to mať lacnejšie o DPH. Keď si z firmy beriem odmenu, mohol som dať do firmy bloček za nákup foťáku. Vo firme máme TV a DVD rekordér. Ekonómka trvala na tom, že sa to musí nazvať ináč, aby to bola nákladová položka! Nekonfrontovať? Všetci sme denne nejako konfrontovaní!!!

Nevieme akú činnosť vykonávaš, tak napr. u TV a DVD by mohli byť event. problémy. Závisí aj kedy sa tieto spotrebiče kupovali, v ktorom roku.
Manual
12.03.06,12:20
Zita5:
Píšete, že nemám konfrontovať ekonómku. Lenže robí účtovníctvo našej firme a nám jednoduché účtovníctva. A asi nie celkom dobre!
Foťák, kamera - to mohlo byť zaradené aj do firmy ako nákladové položky a mohli sme to mať lacnejšie o DPH. Keď si z firmy beriem odmenu, mohol som dať do firmy bloček za nákup foťáku. Vo firme máme TV a DVD rekordér. Ekonómka trvala na tom, že sa to musí nazvať ináč, aby to bola nákladová položka! Nekonfrontovať? Všetci sme denne nejako konfrontovaní!!!
Patrik, ja byť tvojou ekonomkou, tak by som si pýtal písomne, že to tam aj napriek mojim/ekonomk./ upozorneniam chceš uplatniť do nákladov. Ako by si sa zachoval ??? A pri kontrole si zodpovedaj sám, pretože ekonomka s tým nesúhlasila, čo hovoríš na takýto postup ???:D
levelo
12.03.06,12:32
Manual:
Ale veď v zodpovednosti voči kontrole nie je problém. Ekonómka mala povedať: do nákladov je to možné dať. Treba to obhájiť, že je to v podnikaní využívané a potrebné. To už nie je jej problém, ale nás ostatných. Nikto od nej nechce, aby sa vyjadrovala ku činnosti. Ani nemôže sa vyjadrovať, lebo ju nerobí. Ona však tvrdí, že foťák a podobné nemôžu ísť do nákladov, lebo nemáme reklamnú činnosť. Čiže nesprávne odborné vyjadrenie, ktoré je potrebné korigovať. Zistím, či je na tejto stránke. Asi sa jej to dosť zíde!