kvieta
29.10.07,13:17
Cavte.. mozte mi poradit?
Mam takyto problem. Mam doslu fa na 20000 Sk. 1.3 sme uhradili 15000 a 20.3 5000. Ibaze ku mne sa PPD na 15000 dostal az teraz v oktobri, takze ja som mala doteraz tu fa ciastocne uhradenu. Ja si cislujem pokladnu kazdy mesiac zvlast, ale aj tak sa mi nechce celu SKK pokladnu za treti mesiac prepisovat, kedze ta uhrada bola z 1.3. Poradte co s tym. Vdaka
Zoltán Kovács
29.10.07,12:20
Cavte.. mozte mi poradit?
Mam takyto problem. Mam doslu fa na 20000 Sk. 1.3 sme uhradili 15000 a 20.3 5000. Ibaze ku mne sa PPD na 15000 dostal az teraz v oktobri, takze ja som mala doteraz tu fa ciastocne uhradenu. Ja si cislujem pokladnu kazdy mesiac zvlast, ale aj tak sa mi nechce celu SKK pokladnu za treti mesiac prepisovat, kedze ta uhrada bola z 1.3. Poradte co s tym. Vdaka

Úhradu zaúčtuj do pokladne októbrovým dátumom, s tým že na VPD napíš deň zaúčtovania z októbra. Ak ti soft povolí tak v knihe záväzkov to uhraď so správnym dátumom, čiže z marca.
Tweety
29.10.07,12:20
Ak účtovný prípad- pohyb peňazí cez pokladňu nastal v marci, čo aj nastal- naozaj ste faktúru zaplatili, je potrebné do marca aj zaúčtovať a opraviť stavy v pokladnici.
veronikasad
29.10.07,12:20
Tých 15 tis. ti pol roka nechýbalo v pokladni ?

-----
Veronika
kvieta
29.10.07,12:24
Nechybalo. Ja som len uctovnicka, s peniazmi nie som v kontakte. Tak do marca ci do oktobra teda zauctovat?
Tweety
29.10.07,12:25
Nechybalo. Ja som len uctovnicka, s peniazmi nie som v kontakte. Tak do marca ci do oktobra teda zauctovat?
Je tam marcový dátum, takže do marca.
Zoltán Kovács
29.10.07,12:26
Ja ako ext.účtovník takéto prípady účtujem do mesiaca kedy boli odovzdané doklady, s tým, že dátum vystavenia je marec, ale dátum zaúčtovania je október. Možno, že nie je to celkom kóšer, ale nemienim trebárs 5-6x prerábať doklady len z dôvodu lahostajnosti klienta.
ivako
29.10.07,12:40
Ja ako ext.účtovník takéto prípady účtujem do mesiaca kedy boli odovzdané doklady, s tým, že dátum vystavenia je marec, ale dátum zaúčtovania je október. Možno, že nie je to celkom kóšer, ale nemienim trebárs 5-6x prerábať doklady len z dôvodu lahostajnosti klienta.
Ja to robím tak ako smith. Niekedy sa pokladňa časovo nedá účtovať tak, ako by správne mala byť z už vyššie uvedeného dôvodu. A v pokladni mi peniaze nemusia chýbať. Zaplatí ich zo svojich a o polroka najde zapotrošený bločik a peniaze z pokladne si vezme až vtedy. Prax....:confused:
evina
29.10.07,12:48
Súhlasím so Smithom. Externí účtovníci by pri doržiavaní všetkých dátumov pri našich podnikateľoch prerábali pokladňu aj 10x ročne. Príjmem peniaze od podnikateľa v októbri /mal ich u seba a nedal ich do pokladne/ a faktúru dám uhradiť do záväzkov so správnym dátumom.

Sú to hold jednoducho veci medzi nebom a zemou :)...

P.s. Ak v decembri zistíme pri uzávierkach, že nám chýba doklad neprerábame tiež celý rok. Treba podľa ňa takéto prípady len podrobne zdôvodniť priamo v doklade prečo k tomu došlo...
Stefan2005
29.10.07,14:06
Pri odpovedi na danú otázku treba vziať do úvahy viaceré skutočnosti: či sa robí účtovníctvo externe (účtujem pozadu) alebo interne (t.j. tlačím číslované poklad. doklady v reálnom čase) - v otázke to nebolo spomenuté, aké sú možnosti softvéru (myslím tým možnosť zaradenia do ktorékoľvek obdobia a následné prečíslovanie a zoradenie dokladov), či je firma plátcom DPH , a pod.
Súhlasím so smithom, ale aj tweety má pravdu. Ale zoberme si príklad takého igelitkára - odovzdá v decembri všetky doklady za celý rok (a to sme ešte radi že nie až v marci) - tak predsa tiež neúčtujeme všetko s decembrovým dátumom, ale zoradíme doklady a zaúčtujeme ich do príslušného obdobia. Samozrejme iná je situácia, keď vo firme vedie pokladňu (pokladničnú knihu) hmotne zodpovedná osoba, ktorá riadne vystavuje číslované pokladničné doklady, tak potom v účtovníctve treba jednoznačne kopírovať pokladničnú evidenciu firmy...
evina
29.10.07,14:46
Pri odpovedi na danú otázku treba vziať do úvahy viaceré skutočnosti: či sa robí účtovníctvo externe (účtujem pozadu) alebo interne (t.j. tlačím číslované poklad. doklady v reálnom čase) - v otázke to nebolo spomenuté, aké sú možnosti softvéru (myslím tým možnosť zaradenia do ktorékoľvek obdobia a následné prečíslovanie a zoradenie dokladov), či je firma plátcom DPH , a pod.
Súhlasím so smithom, ale aj tweety má pravdu. Ale zoberme si príklad takého igelitkára - odovzdá v decembri všetky doklady za celý rok (a to sme ešte radi že nie až v marci) - tak predsa tiež neúčtujeme všetko s decembrovým dátumom, ale zoradíme doklady a zaúčtujeme ich do príslušného obdobia. Samozrejme iná je situácia, keď vo firme vedie pokladňu (pokladničnú knihu) hmotne zodpovedná osoba, ktorá riadne vystavuje číslované pokladničné doklady, tak potom v účtovníctve treba jednoznačne kopírovať pokladničnú evidenciu firmy...

V prípade igelitkára máme samozrejme možnosť zoradiť doklady v časovom slede.

Sú firmy, ktorým robíme externe účtovníctvo /nie sme teda hmotne zodpovedná osoba, ktorá vedie pokladňu/ mesačne, u niektorých možno kvartálne na základe prinesených dokladov a tu tiež spracovávame pokladničné doklady.. Ak už mám spracované takéto účtovníctvo do septembra, t.j. podnikateľovi aj odovzdávam mesačné, resp, kvartálne uzávierky a doklady spracované, napríklad aj kvôli DPH, nemám možnosť takýto doklad zaradiť späť do marca, o takýchto prípadoch hovoríme. Nie každý chvalabohu si dá spracovať účtovníctvo raz do roka...
evina
29.10.07,14:53
Ešte dodám, ani interná účtovníčka, ani pokladníčka nemôže vedieť, že faktúru niekto konateľovi, podnikateľovi uhradil v hotovosti, ak o tom tento mlčí a doklad nepredloží.
X-krát sa mi stalo, že po spracovaní štvrťroku som prebrala s konateľom všetky neuhradné faktúry a na takéto niektoré bloky si nespomenul...:confused:
Stefan2005
29.10.07,15:16
Ako som spomenul, akceptujem oba názory. Ale v tejto súvislosti mi nedá neopýtať sa na Váš názor: keď Vám zákazník odovzdá na účtovanie ním vystavený pokladničný doklad, aj ho čísluje? Vo väčšine prípadov totiž odovzdávajú len bločky, prípadne druhou stranou vystavený pokladničný doklad. (Mám na mysli malé firmy, SZČO)
evina
29.10.07,15:21
Ako som spomenul, akceptujem oba názory. Ale v tejto súvislosti mi nedá neopýtať sa na Váš názor: keď Vám zákazník odovzdá na účtovanie ním vystavený pokladničný doklad, aj ho čísluje? Vo väčšine prípadov totiž odovzdávajú len bločky, prípadne druhou stranou vystavený pokladničný doklad. (Mám na mysli malé firmy, SZČO)

Dúfam, že som dobre pochopila o čo ide..
Môj klient vystaví VPD - bez čísla - uhradil inému faktúru a ten mi odovzdá....
Áno stáva sa to. Ja vystavujem pokladničné doklady v softe, t.j. číslovanie zabezpečené. Ak sa mi stane takýto prípad priložím ten VPD k pokladničnému dokladu, ktorý ja vystavím a tam to tiež klient podpíše. Stáva sa mi to však už menej, lebo sa mi ich predsa len darí v niečom vycvičiť:)
Stefan2005
29.10.07,15:33
Presne to som mal evina na mysli. Totiž niekedy je fakt lepšie, keď tam neuvedie žiadne číslovanie, ako keď čísluje (a nepresne), lebo potom je problém zosúladiť číslovanie s účtovníctvom. Lebo niekedy ten doklad ani nemožno vymeniť (t.j. znova vypísať) keď je na ňom pečiatka a podpis obchodného partnera.
bsbs
30.10.07,13:44
Ahoj,
ja by som to riesil jednoducho. Vystavil by som VPD na sumu 20.000,- Sk s datumom 20.3.07 a zopol s obidvomi prijmovymi dokladmi (z 1.3. a 20.3.) a v PC by som uhradu 5000,- prepisal na 20.000,-. Problem by bol ak je platca DPH...
ekopo
30.10.07,16:47
Čiastočné úhrady DF nemajú s DPH nič spoločné. Tá je odpočítaná pri j zaevidovaní DF do evidencie podľa § 70 zák. o DPH.
"Zabudnuté" úhrady, bločky...atď zaúčtujem do obdobia, do ktorého časovo patria. Nerobí to žiadny problém.
dopravca
14.01.08,09:03
Našiel som bloky na PHM zo septembra. Som štvrtročný platca DPH. Dá sa s tým ešte niečo urobiť, alebo je to už pasé, ked som neporiadnik? Ďakujem
evina
14.01.08,09:06
Našiel som bloky na PHM zo septembra. Som štvrtročný platca DPH. Dá sa s tým ešte niečo urobiť, alebo je to už pasé, ked som neporiadnik? Ďakujem

Môžeš uplatniť aj vo IV.štvrťroku . § 51 zákona o DPH Ti to dovoľuje, aj keď si neporiadnik :);)