3lla
29.10.07,16:11
Dobrý deň,

rád by som sa spýtal, akým kurzom mám zúčtovať pôžičku v cudzej mene.

Spoločník požičal 1000 EUR s kurzom NBS 33 Sk t.j. 33.000 Sk som zaúčtoval do pokladne 211/249(365).


O mesiac mu firma vrátila 1000 EUR, avšak s kurzom NBS 34 Sk, t.j. môžem zúčtovať túto sumu 249(365)/211. Čo s kurzovým rozdielom? Na účte 249(365) by nemali predsa vznikať kurzové rozdiely. Nemám vrátenie tej pôžičky zaúčtovať kurzom 33 Sk????
Veľká vďaka.
betka
29.10.07,17:16
§ 24
Účtovanie kurzových rozdielov
(1) Na účtoch pohľadávok, záväzkov, dlhodobého finančného majetku a krátkodobého finančného majetku sa účtujú kurzové rozdiely vznikajúce v účtovníctve ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu z dôvodu inkasa pohľadávok, platby záväzkov a predaja dlhodobého finančného majetku a krátkodobého finančného majetku so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 563 – Kurzové straty alebo v prospech účtu 663 – Kurzové zisky. O kurzových rozdieloch sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu najmä z dôvodu postúpenia pohľadávky, vkladu pohľadávky do základného imania, vzájomného započítania pohľadávky.
(2) Kurzové rozdiely nevznikajú pri
a) zmene veriteľa u dlžníka a u veriteľa, ak za jeho dlžníka bude plniť iný dlžník,
b) splácaní peňažných vkladov od spoločníka do obchodných spoločností a družstiev; rozdiel sa účtuje ako pohľadávka alebo ako záväzok voči vkladateľovi.
Lila
30.10.07,11:57
Tu ide o pôžičku, tu kurzový rozdiel vzniká.
ekonom99
30.10.07,12:08
ID zaúčtovať treba kurz 34 Sk, vtedy boli peniaze vrátené a je to deň uskutočnenia účtovného prípadu Kurz.rozdiel sa zaúčtuje ako daňový náklad.
Martinella
17.03.08,13:23
Potrebuje od Vás odobriť jeden prípad finančnej výpomoce.Mám pôžičku od spoločníka v Kč(bezúročnú) a vrátim ju v prepočte na Sk. Vzniká mi tu kladný rozdiel teda kurzový zisk. Ak je so spoločníkom dohodnuté, že pri vzniku tohto kurzového rozdielu sa mu tento rozdiel vyplatí, z dôvodu aby nebol pôžičkou firme poškodený je to preňho výnos v zmysle §7odst.1 písm.c a má ho zahrnúť do daň.priznania?