Zuzana Boháčová
29.10.07,17:44
Dobry večer,
prosím Vás o názor.
Účtujem mesačnú závierku registračnej pokladne obchodu.
Na mes.závierke je suma rozpísaná: hotovosť, platba kartou.
Hotovosť účtujem 211, platbu cez terminál 261 (presne podla sumy na mes.závierke).
Ked zaúčtujem príjem jednotlivých súm na bank.účet,dostanem na bank.účt e vyššiu sumu.
Čo nie je možné,lebo banka si z prijatých platieb zráža províziu,takže logicky mi má vyjsť príjem cez 261 na bank.účet nižší a rozdiel by mal ísť na 568 bank.poplatky.
Tak som si napočítala lístočky z dennej závierky-vychádza mi to rôzne,niektorý mesiac menej ako je uvedné na mes.závierke,niektoré mesiace zas vyššia suma.
Takže idem poopravovať sumy-mesačné platby cez plat.terminál.
Keďže na mes.závierke mám "natvrdo" napísanú sumu (už som upozornila majiteľov obchodu,budú im to musieť asi opraviť), ja si rozdiel zaúčtujem cez ID.
Keď som napočítala vyššie platby cez terminál,ako je uvedené na mes.závierke, rozdiel zaúčtujem 261/211,
nižší príjem účtujem -261/-211
rozdiel medzi príjmom na BU a DP na 568
(túto nezrovnalosť som zistila náhodou,keď som chcela zaúčtovať bank.províziu,a žial som nemala čo-v hl.knihe bolo opačné znamienko)
Môžem to opraviť a zaúčtovať vyššie uvedeným spôsobom?
Ďakujem
Paula
29.10.07,17:00
Neviem, ktorá banka, ale tá moja uvádza platbu cez terminál v plnej výške v jednom raidku a províziu mínusom v inom riadku. Takže prijatá platba kartou na uzávierke by sa mala rovnať príjmu na účte. Inak, ja na to idem z opačného konca, najprv zaúčtujem banku a presne tú sumu, ktorá prišla do banky cez platobné karty, zaúčtujem v rámci mesačnej uzávierky ako platby kartou bez ohľadu na sumu na uzávierke - niekedy dôjde k omylu zo strany predavača či rozmysleniu si kupujúceho. Istotu mám v tom, čo je na bankovom výpise.
Zuziana
29.10.07,17:28
Mám firmu, ktorej tiež platia platobnými kartami a mám dojem, že cez karty American expres pripisujú platbu poníženú o províziu, ale k tomu príde vždy avízo
Paula
29.10.07,17:31
Osobitnú súpisku platieb kreditkami komplet poskytuje každá slušná banka (bez ohľadu na vyššie spomínané American ex.) a to sa plne zhoduje so sumami na výpise.
Rozalka
29.10.07,18:36
Osobitnú súpisku platieb kreditkami komplet poskytuje každá slušná banka (bez ohľadu na vyššie spomínané American ex.) a to sa plne zhoduje so sumami na výpise.
Účtujem o rôznych bankách, preto ich rozlišujem aj v analytickej evidencii. Na konci mesiaca nie vždy sú tie účty vynulované, lebo ak zákazník použije terminál posledný pracovný deň mesiaca, platba príde až na začiatku nasledujúceho. Ako však píše Paula, treba porovnať so súpiskou z banky.
Zuzana Boháčová
29.10.07,19:58
sumár z banky mi dali len posledný mesiac-september-tam to bolo pekne vyčíslené
celková suma,provízia banky,a suma,ktorá bola pripísaná na bank.účet
len celý rok,od januára až do augusta mi nesedel,takže som to musela nasčitavať..
Zuzana Boháčová
16.11.07,14:25
ahojte
a ako prosim zaúčtujete na konci roka,napr. 31.12.2007 mi zákazník zaplatí platobnou kartou, tzn.ze peniaze uz mám v mesačnej závierke za december,lenže v skutočnosti mi na účet prídu až v januári 2008
účet 384 to pravdepodobne nebude..
stačí 261001-pri platbe do pokladne (tzn. 261001/604)
a že by sa to potom v januari dorovnalo?
ďakujem
Zoltán Kovács
16.11.07,14:45
ahojte
a ako prosim zaúčtujete na konci roka,napr. 31.12.2007 mi zákazník zaplatí platobnou kartou, tzn.ze peniaze uz mám v mesačnej závierke za december,lenže v skutočnosti mi na účet prídu až v januári 2008
účet 384 to pravdepodobne nebude..
stačí 261001-pri platbe do pokladne (tzn. 261001/604)
a že by sa to potom v januari dorovnalo?
ďakujem

V tomto prípade si myslím je správne použiť účet 261 s AE.
tinka111
21.09.09,10:32
Ahojte, prosim vas podla coho sa teda riadite. Podla dennych uzavierok terminalu ale podla sum ktore v skutocnosti pridu na ucet? Mne sa napr. nie vzdy zhoduju, niekedy je suma pripisana na ucet mensia ako ta z uzavierky, lebo banka vsetky platby este nezinkasovala a ked ich zinkasuje nasledne mi ich zase prirada o jeden ci dva dni neskor.
A este sa chcem opytat ci musim terminal uctovat:
najskor = 261 / 602, 343
a nasledne = 221 / 261
alebo mozem aj takto:
hotovost (cela trzba) = 211 / 602, 343
a nasledne post terminal = 261 / 211
a nakoniec = 221 / 261
Dakujem krasne za rady!
Lenka1979
21.09.09,10:36
Ahojte, prosim vas podla coho sa teda riadite. Podla dennych uzavierok terminalu ale podla sum ktore v skutocnosti pridu na ucet? Mne sa napr. nie vzdy zhoduju, niekedy je suma pripisana na ucet mensia ako ta z uzavierky, lebo banka vsetky platby este nezinkasovala a ked ich zinkasuje nasledne mi ich zase prirada o jeden ci dva dni neskor.
A este sa chcem opytat ci musim terminal uctovat:
najskor = 261 / 602, 343
a nasledne = 221 / 261
alebo mozem aj takto:
hotovost (cela trzba) = 211 / 602, 343
a nasledne post terminal = 261 / 211
a nakoniec = 221 / 261
Dakujem krasne za rady!

Tinka, kým Ti peniažky neprídu na účet-stále eviduješ na účte 261. Až po pripísaní na účet zaúčtuješ 221/261 a provízia banke 548/261. To prvé účtovanie je správnejšie podľa mňa.
tinka111
21.09.09,10:40
Cize cez id prvym sposbom a riadit sa mam podla uzavierok terminalu - spravne? A este otazka: kedze niekedy sa spravi uzavierka az za 2 alebo 3 dni staci to jednych zapisom ku dnu kedy sa spravi? Nemusim to rozdelovat podľa jednotlivych dni alebo ano?
Lenka1979
21.09.09,10:43
Cize cez id prvym sposbom a riadit sa mam podla uzavierok terminalu - spravne? A este otazka: kedze niekedy sa spravi uzavierka az za 2 alebo 3 dni staci to jednych zapisom ku dnu kedy sa spravi? Nemusim to rozdelovat podľa jednotlivych dni alebo ano?

Áno, stačí, ja robím uzávierky terminálu na konci týždňa a na účte 261 analyticky rozlíšeného podľa terminálu vidím,aké peniažky mi na účet prídu, a potom podľa avíza od banky si rozdeľujem províziu.;)
tinka111
21.09.09,10:51
Este ak sa mozem opytat ak mam uzavierku terminalu spravenu pred 24:00 hodinou napr. za 4.8. - mam zauctovat id 4.8.; a zase ked mam po 24:00 hodine tak 5.8.? Dakujem - snad to uz bude vsetko!
Lenka1979
21.09.09,10:55
Este ak sa mozem opytat ak mam uzavierku terminalu spravenu pred 24:00 hodinou napr. za 4.8. - mam zauctovat id 4.8.; a zase ked mam po 24:00 hodine tak 5.8.? Dakujem - snad to uz bude vsetko!

áno.:D
Rozalka
21.09.09,16:36
Províziu za terminál účtujem na základe súpisu, takže mám na konci mesiaca (väčšinou) zostatok na 379.
Ak mám zostatok na 379, musí byť aj na 261.

Kvôli prehľadnosti účet 261 mám veľmi-veľmi vyšpecifikovaný, napr. za každú predajňu samostatne.
ZuzanaA
14.10.09,06:56
Chcem sa spýtať, či účtujete všetci denné uzávierky pokladne? (V prvom príspevku sa hovorilo o účtovaní mesačnej uzávierky) . Je v poriadku účtovať aj len raz mesačne? Ďakujem.
betka
14.10.09,10:24
Chcem sa spýtať, či účtujete všetci denné uzávierky pokladne? (V prvom príspevku sa hovorilo o účtovaní mesačnej uzávierky) . Je v poriadku účtovať aj len raz mesačne? Ďakujem.

JA účtujem denne.
Vela z poraďákov účtuje mesačne.
Raz sa ma pri DK spýtali, či sa mi to chce, a či mi naozaj sedia príjmy. Povedala som, ano, možeme počítať.
ZuzanaA
14.10.09,10:56
Ďakujem Betka za odpoveď, takže by malo byť v poriadku aj to mesačné účtovanie. DK by nemala mať námietky? :)
betka
14.10.09,11:07
Poraďáci, však účtujete i mesačne.....
robin1
14.10.09,11:10
Poraďáci, však účtujete i mesačne.....
Ano, ja učtujem mesačne, ale mám to v smernici "spomenuté", aby som si zdôvodnila mínusové stavy pokladne počas mesiaca.
ZuzanaA
14.10.09,11:12
Ano, ja učtujem mesačne, ale mám to v smernici "spomenuté", aby som si zdôvodnila mínusové stavy pokladne počas mesiaca.

Presne kvôli tým mínusovým stavom ma to zaujíma. :cool:
M@jka
14.10.09,11:37
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či všetci účtujete platobné karty cez 261, lebo my vo firme často účtujeme platobné karty/ hotel, čerpacie stanice/ a stále to účtujeme cez účet 315, presne podľa denných uzavierok. Účet 315 mám saldokontný, každá prevádzka ma svoj variabilný symbol,mesačne rozlíšený, takže vždy po uzavierke mesiaca si to viem odkontrolovať, či mám všetko uhradené a nemám s tým žiadny problém. Je to chyba účtovať cez 315?:rolleyes: