alex1000
30.10.07,07:37
Ahojte, poradaci.

Poprosim Vas o radu :confused:pri oneskorenych blokoch z registracnej pokradnice. Za 3. kvartal firma podala DPH priznanie (stvrtrocny platca). Vcera mi z firmy volali, ze mi omylom nedodali k spracovaniu DPH za 3. kvartal bloky z registracnych pokladnic za nakup PHM pre sluzobne auto.
Mam podat DDP alebo si mozem DPH z tychto blockov odpocitat v 4. kvartali. Nie som si tym ista, kedze sa nejedna o oneskorenie zo strany dodavatela, ale len o zabudlivost firmy. Vopred dakujem a zelam prijemny den.
Vladimír Ozimý
30.10.07,06:44
len stručne riadite sa podľa par. 51 ods 2 to jest môžete tieto bločky zaradiť aj v 4. kvartály keďe podľa tohoto zákona ide o faktúru a par. umožňuje zaradiť doklad aj nasledujúce zdaňovacie obdobie...
Jana Acsová
30.10.07,06:46
alex1000
30.10.07,07:45
Velmi pekne dakujem za odpoved. DPH priznanie firma podavala 25.10.2007. Je aj v tomto pripade mozne odpocitat DPH za oneskorene doklady z ERP v 4. Q 2007?
Nie som si totiz ista tou vetou pre moj pripad: "v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za obdobie, kedy vzniklo právo na odpočítanie dane (3. Q 2007) máte doklad z ERP. Túto podmienku dodržíte, ak máte doklad z ERP v termíne do 25. 10. 2007.
Vladimír Ozimý
30.10.07,07:53
Takže takto znie ten par. 51 ods 2

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

no máte to zadefinované takto to jest v prípade ak by ste do podania daňového priznania nemali tento doklad tak ho môžete uplatniť len v období kedy obdržite doklad to jest ak by ste Fa z tretieho kvartálu dostali poštou až v 1. kvartáli nasledujúceho roka tak musíte uplatniť tuto dph až v prvom kvartáli. Pokiaľ takýto doklad obdržíte napr. 26.10 po podaní daňového priznania nemôžete sa rozhodnúť že podáte dodatočné a opravíte to v treťom kvartáli napríklad kvôli vysokej daňovej povinnosti musíte to uplatniť v štvrtom kvartáli ale ak obdržíte doklad do podania daňového priznania môžete sa rozhodnúť či uplatnite túto dph v tomto zdaňovacom období ktorého sa týka alebo nasledujúcom je to na vás je to legálna možnosť regulovania si vlastnej daňovej povinnosti alebo nadmerného odpočtu...
Jana Acsová
30.10.07,08:11
Nie som si totiz ista tou vetou pre moj pripad: "v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za obdobie, kedy vzniklo právo na odpočítanie dane (3. Q 2007) máte doklad z ERP. Túto podmienku dodržíte, ak máte doklad z ERP v termíne do 25. 10. 2007.Nestotožňujte sa s tým, že ste nemali doklad Vy ako účtovník/čka. Doklad bol na firme ... možno v šuflíku, ale bol. Nie je veľmi reálne zasielanie dokladov z ERP kupujúcemu s časovým oneskorením. Obdržanie neznamená deň, kedy doklad dostane do rúk osoba zodpovedná za jeho spracovanie. Existuje na firme niečo ako "obeh dokladov". Tak to je potrebné chápať.
alex1000
30.10.07,08:24
O obehu dokladov sa ani nebudem vyjadrovat, mam pocit, ze obcas obiehaju okolo zemegule a az potom sa dostanu ku mne.
DPH si teda uplatnim v 4. Q a nezostava mi nic ine, ako stale upozornovat a kontrolovat firmu, ci mi dala vsetky doklady.
Johanka
30.10.07,08:25
V citovanom ustanovení § 51 ods. 2 je veľmi zrozumiteľne napísané, že PLATITEĽ vykoná odpočítanie dane .... ak má doklad .
Nič o účtovníkovi ;).
Anja111
30.10.07,08:32
Tiež mám také skúsenosti... Teraz v októbri som dostala od jedného klienta doklad, síce septembrový, ale z vlaňajšieho roka...
Mikolajova
30.10.07,08:37
Ja som dostala doklady z nákupu PHM za 04/2007 tak sme sa po vzájomnej konzultácii so šéfom dohodli, že uvedenú DPH nebudeme nárokovať, takže bude to pre nás nedaňová (pripočítateľná položka k ZD). Doklad sa nám dostane do účtovaníctva v tom mesiaci, kedy mi ho fyzicky doručil.
Vladimír Ozimý
30.10.07,08:51
Ja som dostala doklady z nákupu PHM za 04/2007 tak sme sa po vzájomnej konzultácii so šéfom dohodli, že uvedenú DPH nebudeme nárokovať, takže bude to pre nás nedaňová (pripočítateľná položka k ZD). Doklad sa nám dostane do účtovaníctva v tom mesiaci, kedy mi ho fyzicky doručil.

všetko záleži na dohode medzi účtovníkom a klientom...pokiaľ klient je seriozny a v pohode pochopí pokiaľ ide o malú položku väčšinou je jednoduchšie to dať na nedaňové ako práca naviac a platenie tejto práce :)
alex1000
30.10.07,08:59
Praveze u nas sa nejedna o malu polozku, takze firma by to mala rada v nakladoch. Len dufam, ze sa neobjavia aj dalsie "skryte poklady".
adenka
07.11.07,11:18
Bločky sa nepovažujú za Faktúru...nemá všetky náležitosti...takže tieto si možno uplatniť len v období, ktorého sa týkajú. Keďže sa k vám dostali až po DPH tak máte jedine 2 možnosti: Podať dodatočné alebo si DPH neuplatniť.
emgeton
07.11.07,11:23
Bločky sa nepovažujú za Faktúru...nemá všetky náležitosti...takže tieto si možno uplatniť len v období, ktorého sa týkajú. Keďže sa k vám dostali až po DPH tak máte jedine 2 možnosti: Podať dodatočné alebo si DPH neuplatniť.


Pozrite si §71/5 zák. 222/2004 Zz. Potom asi zmeníte názor.

Uplatnenie práva na odpočet DPH je takmer vo všetkých prípadoch viazané na faktúru ( §51/1 a-d; zák. 222/2004 Zz) . Podľa vášho názoru by sme si pri bločkoch vôbec nemohli uplatniť právo na odpočet dane.
adenka
09.11.07,15:04
Áno keď si čítam zákon tak by som to tiež dávala aj do iných mesiacov, ale chcela by som vidieť toho daňováka, ktorý by mi to nevyhodil. Lebo skutočnosť býva iná. Aj teraz na školení k novele DPH sme dostali jednoznačnú odpoveď, že len do toho mesiaca, v ktorom bolo plnenie....tak....je to na nervy...
Johanka
09.11.07,15:11
A aký by mal dôvod neuznať právo daňovníka na odpočet dane v nasledujúcom zdaňovacom období, keď mu to zákon o DPH v §51 ods.2 umožňuje ?
Myslím, že toto je o tom, čo tu meliem stále dokola. Pri kontrole mať hlavu hrdo hore a neklopiť uši ;). Samozrejme to vyžaduje nie osobné sebavedomie, ale profesionálne ....
evina
09.11.07,15:23
Áno keď si čítam zákon tak by som to tiež dávala aj do iných mesiacov, ale chcela by som vidieť toho daňováka, ktorý by mi to nevyhodil. Lebo skutočnosť býva iná. Aj teraz na školení k novele DPH sme dostali jednoznačnú odpoveď, že len do toho mesiaca, v ktorom bolo plnenie....tak....je to na nervy...

Ak ťa to upokojí, tak p. Kováčiková na školení /DRSR/ ešte pred viac ako rokom povedala, že môžeš uplatniť aj v nasledujúcom období v zmysle §51.

Mňa upokojuje k tomu hlavne zákon, ktorý platí i pre pracovníkov DÚ na celom území SR.
evina
09.11.07,15:32
Áno keď si čítam zákon tak by som to tiež dávala aj do iných mesiacov, ale chcela by som vidieť toho daňováka, ktorý by mi to nevyhodil. Lebo skutočnosť býva iná. Aj teraz na školení k novele DPH sme dostali jednoznačnú odpoveď, že len do toho mesiaca, v ktorom bolo plnenie....tak....je to na nervy...

Možno keď začneme písať, kto na školeniach hovorí takéto veci v rozpore so zákonom, tak bude presun k iným školiteľom a postupne sa úroveň školení zvýši...
Melnick
11.11.07,15:29
Možno mimotemy ale neviem rýchlo nájsť vhodnejšiu tému.


Prosím Vás čo robiť ?????
Z čiste osobných dôvodov prešiel ku mne klient - JÚ -platiteľ DPH.
Od januára 2006 má zaúčtované doklady, ktoré ja považujem za neplatné a vysvetlím prečo. Zároveň prosím o Váš názor.
V diskontnej predajni je možné zaregistrovať sa ako odberateľ, kde môže nakupovať so zľavou tovar, určený na ďalší predaj - čiže cena ako z veľkoskladu. Legálny doklad spĺňa všetky náležitosti. V tej istej diskontnej predajni však môže nakúpiť za rovnakú / VOC/ cenu , ale na doklade nie je jeho meno, IČO, DIČ-proste nič, ale je tam uvedené iba: Diskontný predaj.
Takýto doklad teda nemusí nikde zaevidovať - čiže je to podľa mňa nákup na čierno / neviem prečo som ho vyčervenila/ a takéto doklady nemajú čo hľadať v účtovníctve, alebo sa mýlim??? Pretože doteraz tam má iba také a vlastne aj za minulý rok sú tam len diskontné nákupy.:eek::eek::eek::eek:
Orsz
11.11.07,15:37
Možno mimotemy ale neviem rýchlo nájsť vhodnejšiu tému.


Prosím Vás čo robiť ?????
Z čiste osobných dôvodov prešiel ku mne klient - JÚ -platiteľ DPH.
Od januára 2006 má zaúčtované doklady, ktoré ja považujem za neplatné a vysvetlím prečo. Zároveň prosím o Váš názor.
V diskontnej predajni je možné zaregistrovať sa ako odberateľ, kde môže nakupovať so zľavou tovar, určený na ďalší predaj - čiže cena ako z veľkoskladu. Legálny doklad spĺňa všetky náležitosti. V tej istej diskontnej predajni však môže nakúpiť za rovnakú / VOC/ cenu , ale na doklade nie je jeho meno, IČO, DIČ-proste nič, ale je tam uvedené iba: Diskontný predaj.
Takýto doklad teda nemusí nikde zaevidovať - čiže je to podľa mňa nákup na čierno / neviem prečo som ho vyčervenila/ a takéto doklady nemajú čo hľadať v účtovníctve, alebo sa mýlim??? Pretože doteraz tam má iba také a vlastne aj za minulý rok sú tam len diskontné nákupy.:eek::eek::eek::eek:

Majka, myslím, že sa zbytočne ľakáš. Ak je tam uvedený diskotný predaj (to znamená že ide o lacnejši predaj, resp. predaj so zľavou pre zaregistrovaných ) a doklad má označenie a je riadne z RP, nie je to na čierno. Zober si napr. názov hotovostný zákazník - takých mávam veľa, žiadne iné údaje, a nie je to na čierno, tiež ide o veľkosklad. Nie je povinnosťou pri takýchto dokladoch, ktoré majú formu dokladu z RP, aby tam bolo uvedené meno odberateľa. Alebo som Ťa nepochopila správne?
KEJKA
11.11.07,15:38
Možno som benevolentná, ale ak nákupy zaeviduje, vedie skladové hospodárstvo a má príjmy z jeho predaja, prečo to neuznať?
KEJKA
11.11.07,15:39
takže sme sa zhodli......
Melnick
11.11.07,15:46
Majka, myslím, že sa zbytočne ľakáš. Ak je tam uvedený diskotný predaj (to znamená že ide o lacnejši predaj, resp. predaj so zľavou pre zaregistrovaných ) a doklad má označenie a je riadne z RP, nie je to na čierno. Zober si napr. názov hotovostný zákazník - takých mávam veľa, žiadne iné údaje, a nie je to na čierno, tiež ide o veľkosklad. Nie je povinnosťou pri takýchto dokladoch, ktoré majú formu dokladu z RP, aby tam bolo uvedené meno odberateľa. Alebo som Ťa nepochopila správne?
Erika , pochopila si úplne správne. Ja tam tiež nakupujem, ale vzhľadom k tomu, že to nakupujem legálne mám tam meno, IČO, DIČ. Myslím si ,že takéto nákupy označené ako Diskontný predaj vedú daňovníka k čachrovaniu. Jeden môžem dať, lebo mi to vyhovuje a druhý nedám , lebo som krátil tržby a nechcem mať veľké nákupy- o toto mi ide a pravdu poviem - spotila som sa ,keď som to uvidela. Nechám sa :) a rada ukľudniť. Ďakujem.:)
Melnick
11.11.07,15:46
Možno som benevolentná, ale ak nákupy zaeviduje, vedie skladové hospodárstvo a má príjmy z jeho predaja, prečo to neuznať?
Skladové hospodárstvo nevedie.
KEJKA
11.11.07,15:50
podľa mňa si evidovať zásoby musí. ale to je iná téma.
Predaj musí evidovať v ERP, alebo musí mať faktúry. Čachrovať môže, aj ked kúpi na IČO. Podľa mňa toto spadá do jeho zodpovednosti, nie do zodpovednosti účtovníka.
Stefan2005
11.11.07,17:14
Erika , pochopila si úplne správne. Ja tam tiež nakupujem, ale vzhľadom k tomu, že to nakupujem legálne mám tam meno, IČO, DIČ. Myslím si ,že takéto nákupy označené ako Diskontný predaj vedú daňovníka k čachrovaniu. Jeden môžem dať, lebo mi to vyhovuje a druhý nedám , lebo som krátil tržby a nechcem mať veľké nákupy- o toto mi ide a pravdu poviem - spotila som sa ,keď som to uvidela. Nechám sa :) a rada ukľudniť. Ďakujem.:)

Aj podľa mňa môžeš byť celkom kľudná. Keď si nadhodila túto tému, vybavili sa mi kupujúci, ktorí s preplnenými košíkmi stáli a vždycky stoja pred pokladňami veľkých obchodných reťazcov. A je medzi nimi veľa živnostníkov a kupujú akciový tovar pre svoje malé dedinské alebo periférne obchodíky. A dostanú len blok z RP (nemajú na ňom svoje IČO...) a stačí im to. Keď som takto raz stretol známeho, sám od seba, akoby na ospravedlnenie mi hovorí: tu ma vyjde liter mlieka o 2,50 lacnejšie, ako keby mi to doniesli z mliekární. Môžem to potom predávať aj ja o niečo lacnejšie ...
Ako povedala Kejka: nespadá to do zodpovednosti účtovníka.
Rozalka
11.11.07,17:22
Aj podľa mňa môžeš byť celkom kľudná. Keď si nadhodila túto tému, vybavili sa mi kupujúci ...
Ako povedala Kejka: nespadá to do zodpovednosti účtovníka.
Keď už je táto téma, aj ja sa stretávam s dokladmi, keď z jednej predajne po sebe v priebehu 2 hodín má aj 5 dokladov. Pripadalo mi, že tam zametal dlážku ... až som raz jedného "vymákla" postávať pri pokladni a čakal na správne doklady....
KEJKA
11.11.07,17:32
Keď už je táto téma, aj ja sa stretávam s dokladmi, keď z jednej predajne po sebe v priebehu 2 hodín má aj 5 dokladov. Pripadalo mi, že tam zametal dlážku ... až som raz jedného "vymákla" postávať pri pokladni a čakal na správne doklady....
aj takí sú.... čo narobíš?
Stefan2005
11.11.07,18:11
Keď už je táto téma, aj ja sa stretávam s dokladmi, keď z jednej predajne po sebe v priebehu 2 hodín má aj 5 dokladov. Pripadalo mi, že tam zametal dlážku ... až som raz jedného "vymákla" postávať pri pokladni a čakal na správne doklady....

Vo svojej odpovedi nemal som zrovna na mysli takýchto (áno, sú aj takí!), fakt ale je, že si aj tí riadnejší stúpnu 3-4x do fronty, lebo na jeden nákup možno zobrať len x-malospotrebiteľských balení....
dracica
05.02.08,07:57
na školení sa niekto opýtal na tieto oneskorené bloky z ERP /ak zamestnanec prinesie doklad z ERP v mes. 04/2007 a dátum dodania na doklade je 02/2007/ odpoved bola jednoznačná ak je to mes. plat. DPH nemôže si odpočítať DPH ani za 04/2007 a ani za mes. 03/2007, pretože doklad z ERP mu vytlačili v deň nákupu. to znamená, že doklad do podania DPH za 02/2007 mal...v takomto prípade je potrebné urobiť dodatočné priznanie DPH za 02/2007
margaretka71
06.12.09,10:29
Už som prečítala všetky príspevky v tejto téme, a neviem sa rozhodnúť, či môžem zo 6-tich dokladov z 30. 9. 2009 odpočítať DPH v 4. Q. 2009 /tiež mi ich dali neskoro/. Dokonca suma DPH nie je zanedbateľná. Napíše mi niekto jednoznačnú odpoveď? Nerada by som urobila chybu. Naviac SZČO je už od 1. 11. 2009 neplatca DPH. Takže je to posledné DPH /iba za 10 mesiac vo 4. Q. 2009./ Ďakujem
marjankaj
06.12.09,10:41
Už som prečítala všetky príspevky v tejto téme, a neviem sa rozhodnúť, či môžem zo 6-tich dokladov z 30. 9. 2009 odpočítať DPH v 4. Q. 2009 /tiež mi ich dali neskoro/. Dokonca suma DPH nie je zanedbateľná. Napíše mi niekto jednoznačnú odpoveď? Nerada by som urobila chybu. Naviac SZČO je už od 1. 11. 2009 neplatca DPH. Takže je to posledné DPH /iba za 10 mesiac vo 4. Q. 2009./ Ďakujem


Môžeš vo 4.Q.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
margaretka71
06.12.09,10:42
Veľmi pekne ďakujem. Prajem pekný zvyšok dňa.
nokia901
15.01.10,16:10
Ešte by som aj ja mala k tejto téme otázku, aby som si ujasnila niektoré veci.

Takže ak podľa zákona "najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočet dane vzniklo " tak to tzn., že už z decembra 2009 doklad z ERP /napr. nákup PHM/ nemôžem zaúčtovať v januári 2010 ?

Správne tomu rozumiem ?
Jarka 1
15.01.10,16:14
Ešte by som aj ja mala k tejto téme otázku, aby som si ujasnila niektoré veci.

Takže ak podľa zákona "najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočet dane vzniklo " tak to tzn., že už z decembra 2009 doklad z ERP /napr. nákup PHM/ nemôžem zaúčtovať v januári 2010 ?

Správne tomu rozumiem ?

Správne si to pochopila. Do dňa podania DP k DPH si doklad mala, veď bol z ERP vystavený v roku 2009.