molnarova2
30.10.07,08:04
ahojte
chcela by som zareagovať a zároveň poprosiť o Vaše názory.
k článku v dnešnom SME /príjem z prenájmu netreba vždy zdaniť"
Ja si myslím, že toto čo píšu platí len u napr. dôchodcoch ktorí nemajú už žiadny iný príjem.
Ak človek ktorí pracuje /ZČ/ a popri tom má príjem z prenájmu tak si musí zrátať a zdaňovať všetky príjmy /potvrdenie o príjme od zamestnávateľa/ príjmy z prenájmu resp. ak podniká tak príjmy z podnikania ,
zráta ČZD z jednotlivých príjmov a zdaňuje.
Je namieste tento článok?:confused:
Braňo
30.10.07,07:08
Ak myslíš tento článok :
http://www.sme.sk/c/3561543/Prijem-z-prenajmu-netreba-vzdy-zdanit.html

je tam jasne uvedené, že príjem do 24900 sa nezdaňuje.
Zoltán Kovács
30.10.07,07:09
Nečítal som ten článok, ale príjem z nájmu do výšky 5x životného minima je oslobodená od dane. A to u každého, aj keď mám aj iné príjmy.
Johanka
30.10.07,09:08
ahojte
chcela by som zareagovať a zároveň poprosiť o Vaše názory.
k článku v dnešnom SME /príjem z prenájmu netreba vždy zdaniť"
Ja si myslím, že toto čo píšu platí len u napr. dôchodcoch ktorí nemajú už žiadny iný príjem.
Ak človek ktorí pracuje /ZČ/ a popri tom má príjem z prenájmu tak si musí zrátať a zdaňovať všetky príjmy /potvrdenie o príjme od zamestnávateľa/ príjmy z prenájmu resp. ak podniká tak príjmy z podnikania ,
zráta ČZD z jednotlivých príjmov a zdaňuje.
Je namieste tento článok?:confused:
Poznáš?
§9 ods.1 Zákona o dani z príjmov
Od dane je oslobodený príjem

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima
39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

;) bez obmedzení vo vzťahu k dôchodcom, či iným skupinám daňovníkov, bez obmedzení vo vzťahu k iným druhom príjmu či ich výške ...
253
31.10.07,16:10
Čítal som ten článok, ale hneď na tej istej strane v SME je odpoveď k tejto téme od odborníčky na dane p.Piršelovej, kde píše, že napr. otec dôchodca bude povinný podať daňové priznanie "len vtedy, ak hrubý príjem z prenájmu (z časti podľa spoluvlastníckeho podielu) po znížení o uvedenú časť, ktorá je od dane oslobodená (24900Sk), bude vyšší ako 47808 Sk". Toto nie je úplne v súlade s citovaným článkom a s príkladom výpočtu.
Pretože nie som ekonóm, tomuto nerozumiem a prosím odborníkov o vysvetlenie. Ďakujem
Aljok
31.10.07,16:30
ZoDP
§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

§ 11 ods.2 upravuje nezdaniteľnú časť na daňovníka:
(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima,

živ. minimum k 1.1.2007 = 4 980Sk
nezdaniteľná časť na daň. = 19,2 x 4 980 = 95 616 Sk

To znamená, že ak bude mať daňovník zdaniteľné príjmy rovnajúce sa, alebo nižšie ako 47 808 Sk ( 95 616:2), nemusí podávať DP.