jaja37
30.10.07,09:07
Dobrý deň, prosím o radu. Od roku 1997 som majiteľkou pozemku, ktorý som zdedila. Idem ho predať. Som teda majiteľkou pozemku 10 rokov. Pri predaji som povinná zaplatiť daň 19 % z hodnoty pozemku?
Zoltán Kovács
30.10.07,08:18
Dobrý deň, prosím o radu. Od roku 1997 som majiteľkou pozemku, ktorý som zdedila. Idem ho predať. Som teda majiteľkou pozemku 10 rokov. Pri predaji som povinná zaplatiť daň 19 % z hodnoty pozemku?

Predaj pozemku je oslobodená od dane, nakoľko je splnená podmienka § 9 ZoDP, 5 rokov vlastníctva.
jaja37
30.10.07,08:24
Veľmi pekne ďakujem, ale zmiatla ma v zákone jedna vec. Pozemok som zdedila po strýkovi, teda nie podľa zákona v priamom rade. Strýko ale nemal žiadnych iných dedičov. Aj tak tam platí oslobodenie?
Johanka
30.10.07,09:39
Nakoľko si nenadobudla nehnuteľnosť dedením v priamom rade nebudeš uplatňovať oslobodenie od dane podľa §9 ods.1 písm. c/, ale uplatníš oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm.b/, pretože spĺňaš podmienku vlastníctva
viac ako 5 rokov ;).


§ 9 (1) Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ( tu sa neskúma akým spôsobom si nehnuteľnosť nadobudla) alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku, c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade ( toto nie je Tvoj prípad) alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a),.......
svedia
24.09.08,08:51
Ahojte prosím o radu či to správne chápem... Keď niekto predáva pozemok, vlastní ho viac ako 5 rokov neplatí zaň daň. Ale chcem sa opýtať keď ho predáva osoba SZČO( ktorá ho nemá vo vlastníctve firme- čiže súkromne po rodičoch) taksi ho musí vypísať do DP???? Ďakujem...
Pepa
24.09.08,09:03
Ahojte prosím o radu či to správne chápem... Keď niekto predáva pozemok, vlastní ho viac ako 5 rokov neplatí zaň daň. Ale chcem sa opýtať keď ho predáva osoba SZČO( ktorá ho nemá vo vlastníctve firme- čiže súkromne po rodičoch) taksi ho musí vypísať do DP???? Ďakujem...
Ak sa jedná o oslobodený príjem /vlastníš viac ako 5 rokov, nebol v obchodnom majetku - čiže príjem je oslobodený/ do DP neuvádzaš.