Sabina 1
30.10.07,08:19
Ahojte poradáči, mám problém z hľadiska DPH. Podnikateľ, neplatiteľ DPH, FO, účtujúca v JU obstaral nákladné auto a príves na lízing v apríli 2007. S účinnosťou od 1.10.2007 sa stal platiteľom DPH. Môže si nárokvoať DPH z 1. zvšenej splátky uaplatenej v apríli 2007 prepočítanej k aktuálnemu dátumu v zmysle § 55 zákona o DPH? :confused:
Zoltán Kovács
30.10.07,07:22
Ahojte poradáči, mám problém z hľadiska DPH. Podnikateľ, neplatiteľ DPH, FO, účtujúca v JU obstaral nákladné auto a príves na lízing v apríli 2007. S účinnosťou od 1.10.2007 sa stal platiteľom DPH. Môže si nárokvoať DPH z 1. zvšenej splátky uaplatenej v apríli 2007 prepočítanej k aktuálnemu dátumu v zmysle § 55 zákona o DPH? :confused:

Myslím si, že nie. To auto nie je jeho majetkom. Zatial je iba nájomcom.
Vladimír Ozimý
30.10.07,07:23
uplatníte si DPH z ostatných splátok ale zo zvýšenej splátky by som ja neuplatňoval DPH...pretože vy si môžete dph uplatniť len s majetku ktorý ste nadobudli a tento majetok nadobudnete až po ukončení leasingu
Jana Acsová
30.10.07,07:27
Sabina 1
05.11.07,13:08
Ahojte poradácči, nakoľko nechcela som veriť k tomu, že líznigový majetok z hľadiska dane z príjmov je majetok odpisovaný, a pritom z prvej splátky nemôžem nárkovať DPH podávala som dopyt na drsr.sk ich odpověď je nasl.:

sluzby@drsr.sk

dátum 5.11.2007 14:26
predmet Odpoved na dopyt c.14684
odoslané z drsr.sk

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, si môže odpočítať daň viažúcu sa iba k majetku, ktorý nadobudla pred registráciou v zmysle § 55 zákona o DPH.
Platiteľ dane si však môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 2 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň z prijatých tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Prvá zvýšená splátka za službu finančného prenájmu je viazaná na obdobie celej doby prenájmu, to znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z tej časti prijatej služby, ktorú použije na účely svojho podnikania ako platiteľ.:cool:

Váš dopyt::
Dobrý deň, mala by som otázku ohľadne odpočtu DPH pri regstrácii z majetku. FO, podnikateľ, neplaiteľ DPH obstaral majetok na lízing v apríli 2007. S účinnosťou od 1.10.2007 sa stal plaiteľom DPH. Môže si nárokovať DPH z 1. zvýšenej splátky zaplatenej ešte pred registráciou DPH v zmysle § 55 zákona o DPH? Mám na mysli zostatok z 1.splátky prepočítanej podľa leasingového splátkového kalendáru. Ďakujem