ivanaj
30.10.07,08:55
Ahoj, ako a kde by som si mohla vyziadat potvrdenie od lekara, ak mi zamestnanec dorucil PN o uraze (nebol pracovny) ci nahodou nebol sposobeny pod vyplyvom alkoholu. Na Socialnej poistovni ma informovali ze si to ako zamestnavatel mozeme vyziadat.
Mate s tym skusenost?
anmary
30.10.07,08:33
Existuje tlačivko - formát A5 - Záznam o úraze. Toto tlačivko sa vypisuje ak je PN spôsobená úrazom. Vypisuje ho zamestnanec, kde uvedie ako k úrazu došlo a či bol spôsobený niekym iným, pod vplyvom alkoholu,... Zamestnanec ho podpíše, čím si je za uvedené údaje zodpovedný.:)
willma
30.10.07,08:44
ak nebola robená skúška na alkohol, tak to nemáte ako zistiť. A keďže nejde o pracovný úraz zaujímal by ma dôvod, prečo vám záleží či bol alkohol alebo nie.
Peťo
30.10.07,08:48
Ahoj, ako a kde by som si mohla vyziadat potvrdenie od lekara, ak mi zamestnanec dorucil PN o uraze (nebol pracovny) ci nahodou nebol sposobeny pod vyplyvom alkoholu. Na Socialnej poistovni ma informovali ze si to ako zamestnavatel mozeme vyziadat.
Mate s tym skusenost?

Socialna poisťovň k likvidácií nemocenského za nepracovný uraz (nie urazového príplatku pri prac.úraze) žiada priložiť vyplnené tlačivo "Hlásenie úrazu na účely nemocenského " a podpísané poistencom ( nie zamestnavateľom). Tam poistenec prehlasuje , že mimoprac.úraz sa nestal pod vplyvom alkoholu alebo iných navykových látok. Vyjadrenie lekára o ich ich použití si môžeš overiť priamo na Potvrdení o doč.PN , kde v prípade použitia alkoholu by zaškrtol kolonky "Úraz " a "Použitie alkoholu a iných navykových látok " . Tlačivo - Hlásenie úrazu na učely nemocenského nájdeš na port. Soc. poisťovne - Nemoc.poistenie - Formuláre - a Hlásenie úrazu ... . Tiež si na PORADE najdi heslo mimopracovný úraz . Pekný deň.
Peťo
30.10.07,09:07
ak nebola robená skúška na alkohol, tak to nemáte ako zistiť. A keďže nejde o pracovný úraz zaujímal by ma dôvod, prečo vám záleží či bol alkohol alebo nie.

... napríklad pre zníženie Náhrady príjmu o polovicu od 1. dňa, ak sa stal dočasne PN pod vplyom alkoholu resp.iných navykových látok. najdlhšie do 10. dňa. ( § 8 ods.3 zak. 462/2003 ). Pekný deň.
willma
30.10.07,09:09
... napríklad pre zníženie Náhrady príjmu o polovicu od 1. dňa, ak sa stal dočasne PN pod vplyom alkoholu resp.iných navykových látok. najdlhšie do 10. dňa. ( § 8 ods.3 zak. 462/2003 ). Pekný deň. Zas som o kúsok múdrejšia, ďakujem :)
Livia2
04.08.09,07:33
Ahoj, prosím poradte : zamestnanec spôsobil dopravnú nehodu (pod vplyvom alkoholu, dokonca bez vodičáku, ktorý mu už za alkohol zobrali predtým), chvalabohu sa nikomu nič nestalo, ani jemu, odnieslo si to len auto. Lenže lekár na PN mu nezaznačil požitie alkoholu, len že ide o nepracovný úraz a Hlásenie o úraze nemám (zamestnanec nevypísal, aj keď som mu tlačivo dávala osobne už 2x). Čo teraz s tým? Mám mu vyplatiť náhradu príjmu v plnej výške alebo krátiť, alebo nevyplatiť, kým nepredloží Hlásenie? A ak aj uvedie v Hlásení, že bol pod vplyvom alkoholu, môžem mu vôbec náhradu príjmu krátiť, keď to na PN uvedené nie je?
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
04.08.09,07:37
Ahoj, prosím poradte : zamestnanec spôsobil dopravnú nehodu (pod vplyvom alkoholu, dokonca bez vodičáku, ktorý mu už za alkohol zobrali predtým), chvalabohu sa nikomu nič nestalo, ani jemu, odnieslo si to len auto. Lenže lekár na PN mu nezaznačil požitie alkoholu, len že ide o nepracovný úraz a Hlásenie o úraze nemám (zamestnanec nevypísal, aj keď som mu tlačivo dávala osobne už 2x). Čo teraz s tým? Mám mu vyplatiť náhradu príjmu v plnej výške alebo krátiť, alebo nevyplatiť, kým nepredloží Hlásenie? A ak aj uvedie v Hlásení, že bol pod vplyvom alkoholu, môžem mu vôbec náhradu príjmu krátiť, keď to na PN uvedené nie je?
Ďakujem za odpoveď.
Ak dopravnú nehodu riešila polícia, vyžiadajte si stanovisko od nej
margaretka71
08.10.09,11:12
Zamestnanec mi doniesol PN-ku, v ktorej má zaškrtnutý pracovný úraz, ktorý sa mu stal 7.10.2009 o 11.30 hod. Hneď musel ísť na ošetrenie. PN má vystavenú až od 8.10.2009. Od kedy sa vyplatí zamestnancovi PN od 7.10. alebo až od 8.10. podľa vystavenej PN? Niečo sa mi marí, že aj hodina úrazu rozhoduje o začiatku vyplácania PN. Poraďte mi prosím.
margaretka71
08.10.09,11:32
Prosíííím, neviem mi niekto poradiť?