qwery551
30.10.07,09:16
Dobry den

Kupil som pred par mesiacmi byt ale kedze sa trocha pomenili veci musel som ho teraz predat. Predaj sa uskutocnil cez realitku.(kedze ceny podskocili nieco som na nom zarobil) Viem ze budem musiet zaplatit dan, co bude ale danovy zaklad predajna cena alebo rozdiel medzi nakupnou a predajnou cenou. a budem si moct odpocitat od zakladu dane popatok realitke??

dakujem
Johanka
30.10.07,08:21
Prevod vlastníctva nehnuteľnosti je príjmom podľa §8 ods.1 písm.b/ Zákona o dani z príjmov.
Pri tomto druhu príjmov je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu, b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku, d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely, e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckýchakcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

;)
petmar
31.10.07,14:21
Tiež mám podobný prípad predaja bytu po 10-tich mesiacoch, ale cenu pre svatovcov chcem dať rovnakú, ako som byt kúpil v januári t.r. Treba platiť daň? Priznám sa, že z odpovede Johanky som to nepochopil (ako ing.technik)
Zoltán Kovács
31.10.07,14:24
Tiež mám podobný prípad predaja bytu po 10-tich mesiacoch, ale cenu pre svatovcov chcem dať rovnakú, ako som byt kúpil v januári t.r. Treba platiť daň? Priznám sa, že z odpovede Johanky som to nepochopil (ako ing.technik)
Od predajnej ceny sa môže odpočítať nadobúdacia cena. Z rozdielu sa platí daň, ak nesplňaš podmienku oslobodenia od dane podľa §9 ZoDP.
petmar
31.10.07,14:28
Ďakujeme! Peter a Marta
Johanka
31.10.07,15:14
Tiež mám podobný prípad predaja bytu po 10-tich mesiacoch, ale cenu pre svatovcov chcem dať rovnakú, ako som byt kúpil v januári t.r. Treba platiť daň? Priznám sa, že z odpovede Johanky som to nepochopil (ako ing.technik)
Ani sa nečudujem, moja odpoveď bola celkom na inú otázku. Zadávateľ vedel, že bude platiť daň, pýtal sa na výdavky. Aj keď zhluk slov " kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec " nie je veľmi náročné preložiť z jazyka zákonodarcu do jazyka nášho kmeňa :).