anka-s
30.10.07,10:37
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť: občan kúpil pozemok, dostal stavebné povolenie, postavil dom. Od stavebného povolenia uplynul jeden rok. Dom nebol ešte skolaudovaný. Občan tento dom predal. Dal si urobiť znalecký posudok, v ktorom hodnota domu je vyššia ako hodnota, za ktorú ho predal. Nakoľko si stavbu realizoval svojpomocne, nemá žiadne doklady o nákupe stavebných hmôt a iných súvisiacich výdajov (resp. má, ale vo veľmi malej hodnote). Predaj rozhodne nespĺňa podmienky oslobodenia, musí ho zdaniť. Chcela by som vedieť, či je ešte nejaká možnosť ako znížiť základ dane - napr. znaleckým posudkom. Alebo bude musieť zdaniť PC - to málo dokladov = základ dane. Ďakujem.
ecuch
30.10.07,12:40
Obávam sa, že znalecký posudok nespĺňa podmienky preukázania výdavkov - znalecký posudok slúži na vyjadrenie hodnoty nehnuteľnosti, mie na preukazovanie výdavkov. Teda asi smola...
Johanka
30.10.07,12:44
Čo je výdavkom pri príjme z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti sa dočítaš tu http://www.porada.sk/t64019-dan-z-predaja-bytu.html#post559296
betka
30.10.07,16:25
Musím poznámočku.

I tie doklady, kt. je málo pomôžu, aby ste mali akotaký daňový výdavok, a zdanili ste iba rozdiel medzi príjmom a výdavkom. Cena vlastnej práce nie je danovým výdavkom.

Tehly na dom, cement, .... ste určite na dom nakúpili (a to sú veľké položky) , tieto doklady by ste mohli zrejme mať. Človek pri stavebných prácach chce vedieť, koľko ho aspoň cca nehnuteľnosť stojí.
Ak by sa Vám stavebný materiál začal rozpadávať (tehla), nebola by kvalitná ako by ste reklamovali?

PS......zmazala som....