Soňula
30.10.07,11:20
poprosila by som o radu, ohľadom kúpy pozemka. chceli by sme prikúpiť pozemok k chalupe. Na tomto pozemku stojí dreváreň. Avšak pri zistovaní majiteľa tohto pozemku na internete som zistila, že majiteľov je 13. Bude to mať význam s každým spísať zmluvu/ ak ho vypátrame/, overiť, vložiť na kataster...? A keď všetkých nanájdem, ma to zmysel mať odkúpene podiely z pozemku napr. od 6 - tich ?
Ide mi o to, že by som bola nerada, keby si niakym šikovnejším spôsobom neprivlastnil tento pozemok sused./nakoľko takáto dreváreň s drevom na zimu je na chalupe nenahraditeľná/.
Vopred ďakujem, veľmi ma poteší, ak budem o čosi múdrejšia. Na druhej strane, či mi to po vyčíslení / všetkých výdavkov, kolkov/, nepríde tento pozemok pekne draho.
najag
30.10.07,11:49
Samozrejme, ze kupa musi byt uzatvorena so vsetkymi 13. vlastnikmi, nebude to jednoduche, mozno ze niektori neziju, mozno ze nebolo ani dedicske konanie ohladom uvedeneho pozemku. Takze je potrebne ich vsetkych vyhladat, oslovit, dat navrh na kupu a ked niekto nebude suhlasit, tak je to k nicomu, pretoze najprv by museli sa sudne vysporiadat oni sami.
Soňula
30.10.07,11:59
Takže ak nebudem mať súhlas zmluvy/od všetkých 13 stich vlastníkov, tak ten pozemok nemôže byť môj?
Zoltán Kovács
30.10.07,12:03
Takže ak nebudem mať súhlas zmluvy/od všetkých 13 stich vlastníkov, tak ten pozemok nemôže byť môj?

Môžeš byť iba spoluvlastníkom, podľa toho od kolkých sa ti podarí odkúpiť podiel.
najag
30.10.07,13:46
Netreba zabudat, ze spoluvlastnik pozemku ma za povinnost ponuknut najprv pozemok k odkupeniu dalsim spoluvlastnikom. Takze, ak potom niekto odkupi cast, stava sa spoluvlastnikom s najvacsim podielom a moze poziadat sud o zrusenie spoluvlastnictva ostatnych a potom sam predat pozemok. Nesplnenie povinnosti moze zakladat neplatnost kupnej zmluvy a sudom sa jej dovola. Holt, pozemky su pozemky.
Eulalia
31.10.07,04:22
Ak by sa Ti podarilo zohnať všetkých spoluvlastníkov a dohodnúť sa s nimi, nemusíš robiť 13 zmlúv, stačí jedna, na ktorej budú ako predávajúci uvedení tí 13 spoluvlastníci.
Spoluvlastníci si môžu medzi sebou predávať podiely bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. Len tretím osobám musia predať so súhlasom všetkých.
Soňula
31.10.07,06:35
Zatial všetkým ďakujem za rady, dnes idem na kataster zistiť presne, kto je spoluvlastníkom toho pozemku. /zistenie na katasterportály je informačné-vlastná skúsenosť/. Pekný deň prajem.