Pohar
30.10.07,14:03
Dobrý deň
prosím poradte mi, som v zúfalej situácii.Dcéra je druháčka. Majú v triede strašne zlé dievča, ktoré V 1. triede mi ju hodila o radiátor, v triede kradla peniaze, desiate. Proste katastrofa dieťa.Teraz sa to začalo opakovať, zas mi rýpe do môjho dieťaťa. Pričom moje dieťa sa radšej nechá ubiť ako by sa pobilo.Triedna ju napomína, ale asi to nestačí. Dnes mi dokonca jej otec vynadal, že keď ešte raz obviním jeho dieťa zo šikanovania dá ma na súd. Asi aby som sa zľakla........Čo robiť, dcéra je jednotkárka a neviem čo robiť.......Môžem dodatočne riešiť to hodenie o radiátor? Dodatočne u riaditeľky? POradte ako skoncovať s agresívnym deckom, ktoré vyrastá v agresívnej rodine...........Môže ma on dať na súd že som napomenula jeho dieťa? Alebo ja jeho že mi vynadal? A jeho dcéra šikanuje moju? Ako to celé skrotiť...Mám nevýhodu, triedna je ich kamarátka, ale zatiaľ všetko riešila v náš prospech........
Braňo
30.10.07,13:27
Ručne stručne. Žiaľ nevieš, ako budú reagovať jej rodičia.
BXLmiami
30.10.07,13:29
Najjednoduchšie by bolo prejsť na inú školu,ale ak to nie,tak najprv sa sťažovať učiteľke,ale písomne,aby o tom bol doklad,ak to nepôjde tak obísť učiteľku a písomne sa sťažovať u riaditeľa školy,pokiaľ to bude písomné ,bude sa to musieť riešiť,pri ustnom sťažovaní to môžu odškriepiť.Je ale na zváženie ak týmto spôsobom donútite učiteľku k reakcii proti jej kamarátom,aby si to v dalšom neodnieslo Vaše dieťa.Preto tá prvá veta a síce prejsť na inú školu.
Chobot
30.10.07,13:37
Dobrý deň
prosím poradte mi, som v zúfalej situácii.Dcéra je druháčka. Majú v triede strašne zlé dievča, ktoré V 1. triede mi ju hodila o radiátor, v triede kradla peniaze, desiate. Proste katastrofa dieťa.Teraz sa to začalo opakovať, zas mi rýpe do môjho dieťaťa. Pričom moje dieťa sa radšej nechá ubiť ako by sa pobilo.Triedna ju napomína, ale asi to nestačí. Dnes mi dokonca jej otec vynadal, že keď ešte raz obviním jeho dieťa zo šikanovania dá ma na súd. Asi aby som sa zľakla........Čo robiť, dcéra je jednotkárka a neviem čo robiť.......Môžem dodatočne riešiť to hodenie o radiátor? Dodatočne u riaditeľky? POradte ako skoncovať s agresívnym deckom, ktoré vyrastá v agresívnej rodine...........Môže ma on dať na súd že som napomenula jeho dieťa? Alebo ja jeho že mi vynadal? A jeho dcéra šikanuje moju? Ako to celé skrotiť...Mám nevýhodu, triedna je ich kamarátka, ale zatiaľ všetko riešila v náš prospech........

Na šikanu neexistuje jednoduchý návod, každý prípad môže byť iný a mať svoje osobitnosti. Treba to riešiť v súčinnosti najmä školy. Asi by bolo dobré zorganizovať prostredníctvo triednej stretnutie vás, triednej a rodičov spolužiačky.

To hodenie o radiátor sa stalo asi dávnejšie, teraz to už ťažko preukážeš, čo sa presne stalo. Môžete to spomenúť na tom spoločnom pohovore, ale hlbšie riešiť to už nemá význam.

Pokiaľ sa rodičia tej spolužiačky stavajú na jej strany a nepripúšťajú šikanu, je to o to ťažšie. Myslím, že nejakého súdu sa báť nemusíš, neviem, či majú nejaký pádny dôvod. Samotné obvinenie zo šikany asi nebude dôvodom na žalobu.

Ešte mi napadá taká možnosť. Dnes je veľmi moderné, že si školáci všetko nakrúcajú na mobily. Nemá nejakú kamarátku, ktorá by v prípade, že zase by si tá spolužiačka dovoľovala na Tvoju dcéru, to celé natočila? Aby ste mali dôkaz. Keby ste také video prezentovali riaditeľovi alebo jej rodičom, asi by nemali protiargumenty.
Pohar
30.10.07,13:52
Na šikanu neexistuje jednoduchý návod, každý prípad môže byť iný a mať svoje osobitnosti. Treba to riešiť v súčinnosti najmä školy. Asi by bolo dobré zorganizovať prostredníctvo triednej stretnutie vás, triednej a rodičov spolužiačky.

To hodenie o radiátor sa stalo asi dávnejšie, teraz to už ťažko preukážeš, čo sa presne stalo. Môžete to spomenúť na tom spoločnom pohovore, ale hlbšie riešiť to už nemá význam.

Pokiaľ sa rodičia tej spolužiačky stavajú na jej strany a nepripúšťajú šikanu, je to o to ťažšie. Myslím, že nejakého súdu sa báť nemusíš, neviem, či majú nejaký pádny dôvod. Samotné obvinenie zo šikany asi nebude dôvodom na žalobu.

Ešte mi napadá taká možnosť. Dnes je veľmi moderné, že si školáci všetko nakrúcajú na mobily. Nemá nejakú kamarátku, ktorá by v prípade, že zase by si tá spolužiačka dovoľovala na Tvoju dcéru, to celé natočila? Aby ste mali dôkaz. Keby ste také video prezentovali riaditeľovi alebo jej rodičom, asi by nemali protiargumenty.
no ona sa vyhrážal že ked ešte raz napomeniem jeho dcéru dá ma na súd........:D normálne zistujem akí su ludia .........
dominika
30.10.07,13:53
Keď bol môj syn tretiak na ZŠ, zažíval šikanu od syna školníka s partiou. Bili ho na záchode, strašili do cestou zo školy, posmievali sa mu.
O dva roky staršia dcéry chodievala k nemu do triedy zastať sa ho, ale šikanu nezastavila.
Vyriešila som to prechodom z jedného dňa na druhý na inú ZŠ.
Potom som sa dopočula, že to vyšetrovali...
Nemyslím si, že keby bol syn ostal na škole, neboli by si ho odchytili a pomstili by sa mu.
Pohar
30.10.07,13:55
mám dať všetko na papieri triednej?

Iná škola? rozmýšlala som, ale mám ukázať dcére útek z boja? alebo bojovať so somárom?
Pohar
30.10.07,13:57
Keď bol môj syn tretiak na ZŠ, zažíval šikanu od syna školníka s partiou. Bili ho na záchode, strašili do cestou zo školy, posmievali sa mu.
O dva roky staršia dcéry chodievala k nemu do triedy zastať sa ho, ale šikanu nezastavila.
Vyriešila som to prechodom z jedného dňa na druhý na inú ZŠ.
Potom som sa dopočula, že to vyšetrovali...
Nemyslím si, že keby bol syn ostal na škole, neboli by si ho odchytili a pomstili by sa mu.
a ste spokojná?
Melnick
30.10.07,14:03
Najjednoduchšie by bolo prejsť na inú školu,ale ak to nie,tak najprv sa sťažovať učiteľke,ale písomne,aby o tom bol doklad,ak to nepôjde tak obísť učiteľku a písomne sa sťažovať u riaditeľa školy,pokiaľ to bude písomné ,bude sa to musieť riešiť,pri ustnom sťažovaní to môžu odškriepiť.Je ale na zváženie ak týmto spôsobom donútite učiteľku k reakcii proti jej kamarátom,aby si to v dalšom neodnieslo Vaše dieťa.Preto tá prvá veta a síce prejsť na inú školu.Pre Pohar: :)
Učiteľ je ten, ktorý by si mal ako prvý všimnúť, že v triede sa niečo deje. Zabudla som pred slovo učiteľ napísať "dobrý" , pretože ak je to iba jeho zamestnanie a nie povolanie nič podobné nezbadá. Bohužiaľ,že aj medzi dievčatami sa vyskytujú podobné individuá.
Najskôr by sa mal problém riešiť v škole a až potom ak situácia by bola pre Tvoju dcéru neznesiteľná ,riešila by som prestup na inú školu. Prečo by mala svoj kolektív a určite aj priateľov opušťať Tvoja dcéra ,potrestaná by v podstate bola ona a nie vinník, kvoli ktorému situácia vznikla.
To nafotenie na mobil sa mi zdá tiež dobrý nápad - ako argument.
A ešte niečo - skús navrhnúť Tvojej dcére nech začne chodiť na nejaký krúžok ,kde sa venujú bojovému umeniu - taká sebeobrana nie je na zahodenie aj do budúcna.:):):)
katkaj
30.10.07,14:04
mám dať všetko na papieri triednej?

Iná škola? rozmýšlala som, ale mám ukázať dcére útek z boja? alebo bojovať so somárom?

nepovedala by som že by to bol útek z boja. Niekedy je lepšie sa stiahnuť pokiaľ ešte následky nie sú veľké. V dnešnej dobe mám pocit že deti nemajú problém už aj niekoho zastreliť keď sa im to v tej chvíli zdá to najlepšie a frajerské riešenie.

Treba v prvom rade pozerať na zdravie a psychiku dieťaťa, pretože niektoré "boje" sú veľmi ťažké a časovo dlhé....:confused::mee:
Pohar
30.10.07,14:07
Pre Pohar: :)
Učiteľ je ten, ktorý by si mal ako prvý všimnúť, že v triede sa niečo deje. Zabudla som pred slovo učiteľ napísať "dobrý" , pretože ak je to iba jeho zamestnanie a nie povolanie nič podobné nezbadá. Bohužiaľ,že aj medzi dievčatami sa vyskytujú podobné individuá.
Najskôr by sa mal problém riešiť v škole a až potom ak situácia by bola pre Tvoju dcéru neznesiteľná ,riešila by som prestup na inú školu. Prečo by mala svoj kolektív a určite aj priateľov opušťať Tvoja dcéra ,potrestaná by v podstate bola ona a nie vinník, kvoli ktorému situácia vznikla.
To nafotenie na mobil sa mi zdá tiež dobrý nápad - ako argument.
A ešte niečo - skús navrhnúť Tvojej dcére nech začne chodiť na nejaký krúžok ,kde sa venujú bojovému umeniu - taká sebeobrana nie je na zahodenie aj do budúcna.:):):)
vdaka. ved práve preto nechcem prestup, aby sa necítila že prehrala. vinník je inde. ako teda jej dodať sebadôvery proti tej spolužiačke? mám to dať na papier? triednej?
Melnick
30.10.07,14:14
vdaka. ved práve preto nechcem prestup, aby sa necítila že prehrala. vinník je inde. ako teda jej dodať sebadôvery proti tej spolužiačke? mám to dať na papier? triednej?
Choď za triednou, vysvetli jej situáciu a povedz jej, ak neurobia nápravu, že podnikneš ďalšie kroky -napr. podáš trestné oznámenie, že vo veci nekonali. Pohovor si so spolužiačkami svojej dcéry - vypočuj si aj ich názor na vec.
Počkaj nejakú dobu, ako sa voči problému postaví škola a potom konaj.:)
Nika
30.10.07,14:19
nepovedala by som že by to bol útek z boja. Niekedy je lepšie sa stiahnuť pokiaľ ešte následky nie sú veľké. V dnešnej dobe mám pocit že deti nemajú problém už aj niekoho zastreliť keď sa im to v tej chvíli zdá to najlepšie a frajerské riešenie.

Treba v prvom rade pozerať na zdravie a psychiku dieťaťa, pretože niektoré "boje" sú veľmi ťažké a časovo dlhé....:confused::mee:

Syn bol tiež šikanový na ZŠ. Bol šiestak a odmietol chodiť do školy. Tak som vybavila inú, bol spokojný a vrátilo sa mu aj sebavedomie...
JAJA11
30.10.07,14:24
Ja som sa tiež stretla so šikanou v triede môjho syna. Najskôr mali vybratého najmenšieho. Jeho rodičia to riešili preložením na inú školu. Potom, keďže môj syn patril medzi menších, prišiel na radu on. Ono to ani nebola fyzická šikana, ale psychická. Nedovolili mu odísť zo školy, musel robiť čo oni chceli. Doma sa nikdy nepriznal, len prišiel s tým, že chce prejsť na inú školu a ani nechcel povedať prečo. Keď som chcela kvôli tomu ísť do školy, zakázal mi to. Nakoniec to vyriešil tak, že povedal učiteľke, že sa mu nepáči, keď ho spolužiaci obmedzujú. (Ani dobrý učiteľ si nemusí všimnúť čo sa deje, lebo takýto žiaci si vedia dobre vybrať miesto, kde to robia.) Učiteľka to však našťastie nehodila za hlavu a nenápadne si overila skutočnosť. Vyriešilo sa to tak, že podnecovateľ musel prestúpiť na druhú školu. Odvtedy neboli problémy. A ak nechce učiteľ pristúpiť až k takémuto tvrdému kroku - takéhoto žiaka treba zamestnať aj cez prestávku a určite sa to zlepší. A to karate nie je zlý nápad. :rolleyes:
katkaj
30.10.07,14:35
Ja som sa tiež stretla so šikanou v triede môjho syna. Najskôr mali vybratého najmenšieho. Jeho rodičia to riešili preložením na inú školu. Potom, keďže môj syn patril medzi menších, prišiel na radu on. Ono to ani nebola fyzická šikana, ale psychická. Nedovolili mu odísť zo školy, musel robiť čo oni chceli. Doma sa nikdy nepriznal, len prišiel s tým, že chce prejsť na inú školu a ani nechcel povedať prečo. Keď som chcela kvôli tomu ísť do školy, zakázal mi to. Nakoniec to vyriešil tak, že povedal učiteľke, že sa mu nepáči, keď ho spolužiaci obmedzujú. (Ani dobrý učiteľ si nemusí všimnúť čo sa deje, lebo takýto žiaci si vedia dobre vybrať miesto, kde to robia.) Učiteľka to však našťastie nehodila za hlavu a nenápadne si overila skutočnosť. Vyriešilo sa to tak, že podnecovateľ musel prestúpiť na druhú školu. Odvtedy neboli problémy. A ak nechce učiteľ pristúpiť až k takémuto tvrdému kroku - takéhoto žiaka treba zamestnať aj cez prestávku a určite sa to zlepší. A to karate nie je zlý nápad. :rolleyes:

Obávam sa že tieto veci sú veľmi individuálne. Záleží na tom ako sa k tomu postaví učiteľka, škola...... Pretože aj učiteľ môže prispieť svojou neochotou riešiť tento problém k zhoršeniu situácie.
Ale samozrejme netreba to nechať len tak a treba podniknúť kroky ako bolo písané vyššie :rolleyes:
JAJA11
30.10.07,14:40
Pretože aj učiteľ môže prispieť svojou neochotou riešiť tento problém k zhoršeniu situácie.
Ale samozrejme netreba to nechať len tak a treba podniknúť kroky ako bolo písané vyššie :rolleyes:[/quote]

Áno, syn mal šťastie na Pani Učiteľku. :rolleyes::):rolleyes:
Pohar
30.10.07,14:53
Pretože aj učiteľ môže prispieť svojou neochotou riešiť tento problém k zhoršeniu situácie.
Ale samozrejme netreba to nechať len tak a treba podniknúť kroky ako bolo písané vyššie :rolleyes:

Áno, syn mal šťastie na Pani Učiteľku. :rolleyes::):rolleyes:[/quote]
a čo urobila učitelka? dali ste niečo aj na papieri?
Marianna01
30.10.07,15:04
Karate? to nie, ak ide o psychickú šikanu, nemôže na to dieťa reagovať karate alebo nejak podobne agresívne. A nemyslím si, že každé dieťa dokáže rozoznať, čo je adekvátna obrana. Keď mu rupnú nervy, môže zareagovať aj ono agresívnejšie, keď sa bude už cítiť, že na to má. Aj keď karate je presne o opaku, človek nikdy nevie...

Synovec bol v novej škole, kam sa presťahovali, tiež vystavený šikane, na starej nič podobné nepoznal. Odkiaľ viete, že po preložení na inú školu sa znova nestretne s podobným výrastkom a ochotným rodičom? Nie je riešenie pred problémom utekať, problém treba vyriešiť. Napríklad aj tak, ako urobili rodičia v synovcovej triede. Dali zvolať rodičko, špeciálne dbali na to, aby sa zúčastnili rodičia toho chlapca, rodičia detí, ktoré boli šikanované a deti, ktorých sa to týkalo. Rad radom tie deti hovorili svojmu "kamarátovi", čo im kedy spravil a ako sa pri tom cítili. Neviem si predstaviť, čo pri tom cítil ten chlapec, ale rodičia boli z toho úplne mimo. Keď im totiž učiteľka hovorila, že je s ich chlapcom problém, nechceli tomu veriť. Oči sa im otvorili, až keď v podstate polovička triedy rovno do očí povedala, čo im chlapec spravil. Čo urobili rodičia doma, to neviem, ale chlapec so šikanou prestal. A chodia naďalej do tej istej triedy, všetci pekne spolu, ale vedia, čo si smú a nesmú dovoliť jeden voči druhému. Funguje to.
Pohar
30.10.07,15:19
takže prosím - idem to zhrnúť.
Pondelok po prázdninách počkám ráno triednu, poviem že vec chcem riešiť takto: nech zavolá žiačku a nech sľúbi pred ňou že viac nebude robiť psychický teror......a nech sa ospravedlní za doterajšie šikany.
Má mi to stačiť, alebo poviem triedne že mám nachystaný papier s podrobným rozpisom šikán? Dať jej ho či počkať? Ale keď sa stane niečo vážne, nemám v ruke nič, absolútne nič.
Takže ako najlepšiea zároveň tak aby zas triedna nerobila zle môjmu dieťaťtu?
Mňa štve len jedno, že to dieťa je z rodiny kde ju bijú každý deň. ono si to potom vyzúri na deťoch v škole.
Ja sa len bojím aby mi ju nezhodilo zo schodov a nakoniec mi budeme mrzáci a ona ešte "hviezda". Ako teda? Prosím? Inú školu zatiaľ neriešim, nebudeme ako putovný pohár :D, ved tam môže byť šikana2.
Mám sa báť telefonických vyhrážok otca dieťaťa šikany? Ale nič by mi neurobil, len sa vyhrážal súdom......;), ale neviem ako by ma zažaloval, za čo? za dohovor jeho dcére? to môže?
Eulalia
30.10.07,15:35
takže prosím - idem to zhrnúť.
Pondelok po prázdninách počkám ráno triednu, poviem že vec chcem riešiť takto: nech zavolá žiačku a nech sľúbi pred ňou že viac nebude robiť psychický teror......a nech sa ospravedlní za doterajšie šikany.
Má mi to stačiť, alebo poviem triedne že mám nachystaný papier s podrobným rozpisom šikán? Dať jej ho či počkať? Ale keď sa stane niečo vážne, nemám v ruke nič, absolútne nič.
Takže ako najlepšiea zároveň tak aby zas triedna nerobila zle môjmu dieťaťtu?
Mňa štve len jedno, že to dieťa je z rodiny kde ju bijú každý deň. ono si to potom vyzúri na deťoch v škole.
Ja sa len bojím aby mi ju nezhodilo zo schodov a nakoniec mi budeme mrzáci a ona ešte "hviezda". Ako teda? Prosím? Inú školu zatiaľ neriešim, nebudeme ako putovný pohár :D, ved tam môže byť šikana2.
Mám sa báť telefonických vyhrážok otca dieťaťa šikany? Ale nič by mi neurobil, len sa vyhrážal súdom......;), ale neviem ako by ma zažaloval, za čo? za dohovor jeho dcére? to môže?
Nemôže Ťa zažalovať zato, že si požiadala učiteľku o riešenie situácie. Aj keby si hneď napísala písomnú sťažnosť nato, že cudzie dieťa šikanuje Tvoju dcéru, nie je tam nič, čo sa dá žalovať. To sú všetko plané vyhrážky. Musíš si len dať pozor a držať dobre nervy na uzde, aby si na to dievča nebola hrubá, aby si nepoužila voči nej žiadne vyhrážky, aj keď Ťa bude jazyk svrbieť akokoľvek. Nekompromisne, ale slušne. Naopak, Ty máš tromfy v ruke. Ak to nevyrieši škola - učiteľka, riaditeľ - riaditeľka, postupuj ďalej - školský odbor - neviem, pod koho patrí základná škola. A ešte je jedna dôležitá inštitúcia, ktorá sa tým musí na Tvoj podnet zaoberať - sociálny kurátor pre maloletých. Len neviem, či títo kurátori patria pod obecné, resp. okresné úrady, alebo pod úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak to nevyrieši škola, neváhaj a obráť sa na nich. Keď si tatíčka predvolajú, buď spľasne, alebo budeš za jeho vyhrážky môcť Ty podať na neho trestné oznámenie. Záleží na tom, ako sa situácia vyvrbí. Ak kurátor zistí, že to dievča je doma bité - a teda fyzicky týrané - môže podniknúť rôzne právne kroky voči rodičom dievčaťa, na ktoré Ty nemáš právo.
Pohar
30.10.07,15:42
Nemôže Ťa zažalovať zato, že si požiadala učiteľku o riešenie situácie. Aj keby si hneď napísala písomnú sťažnosť nato, že cudzie dieťa šikanuje Tvoju dcéru, nie je tam nič, čo sa dá žalovať. To sú všetko plané vyhrážky. Musíš si len dať pozor a držať dobre nervy na uzde, aby si na to dievča nebola hrubá, aby si nepoužila voči nej žiadne vyhrážky, aj keď Ťa bude jazyk svrbieť akokoľvek. Nekompromisne, ale slušne. Naopak, Ty máš tromfy v ruke. Ak to nevyrieši škola - učiteľka, riaditeľ - riaditeľka, postupuj ďalej - školský odbor - neviem, pod koho patrí základná škola. A ešte je jedna dôležitá inštitúcia, ktorá sa tým musí na Tvoj podnet zaoberať - sociálny kurátor pre maloletých. Len neviem, či títo kurátori patria pod obecné, resp. okresné úrady, alebo pod úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak to nevyrieši škola, neváhaj a obráť sa na nich. Keď si tatíčka predvolajú, buď spľasne, alebo budeš za jeho vyhrážky môcť Ty podať na neho trestné oznámenie. Záleží na tom, ako sa situácia vyvrbí. Ak kurátor zistí, že to dievča je doma bité - a teda fyzicky týrané - môže podniknúť rôzne právne kroky voči rodičom dievčaťa, na ktoré Ty nemáš právo.
Vďaka aj toto mi pomohlo. Ja som sa len chcela uistiť, že keď som tomu dieťaťu dohovorila že nech nerobí mojej dcére zle, že či som niečo porušila? podľa mňa nie. Veď brániť si musím svoje dieťa? Ja som jej len slovne dohovorila - nech jej dá pokoj.
Takže pondelok ma neminie pohovor s triednou, ktorý bude už x- tý. Najväčší problém je že triedna je s mamou šikany kamarátka........ale zatiaľ to navonok nie je poznať, zatiaľ je triedna objektívna.
Takže idem do boja. Ešte sa chcem uistiť, môže ma dať za niečo v budúcnosti na súd? ohlásiť polícii? Jeho dieťaťa som sa nedotkla a ani nedotknem. Čo môže on mať proti mne, resp. môjmu dieťaťu. Moje dieťa je jednotkárka najlepšia v triede. Uff, nikdy som si nemyslela že budem riešiť šikanu.......ale dcéra sa tvári že je silná...a chce to dotiahnuť do spravodlivosti. Mám dať triednej papier? ˇˇCi počkám, ale asi ho napíšem, a poviem jej že keď nezasiahne papier dávam riaditeľke.
Eulalia
30.10.07,15:49
Vďaka aj toto mi pomohlo. Ja som sa len chcela uistiť, že keď som tomu dieťaťu dohovorila že nech nerobí mojej dcére zle, že či som niečo porušila? podľa mňa nie. Veď brániť si musím svoje dieťa? Ja som jej len slovne dohovorila - nech jej dá pokoj.
Takže pondelok ma neminie pohovor s triednou, ktorý bude už x- tý. Najväčší problém je že triedna je s mamou šikany kamarátka........ale zatiaľ to navonok nie je poznať, zatiaľ je triedna objektívna.
Takže idem do boja. Ešte sa chcem uistiť, môže ma dať za niečo v budúcnosti na súd? ohlásiť polícii? Jeho dieťaťa som sa nedotkla a ani nedotknem. Čo môže on mať proti mne, resp. môjmu dieťaťu. Moje dieťa je jednotkárka najlepšia v triede. Uff, nikdy som si nemyslela že budem riešiť šikanu.......ale dcéra sa tvári že je silná...a chce to dotiahnuť do spravodlivosti. Mám dať triednej papier? ˇˇCi počkám, ale asi ho napíšem, a poviem jej že keď nezasiahne papier dávam riaditeľke.
Neboj sa Ty žiadneho súdu. Pokiaľ budeš postupovať, ako si písala, si čistá, nemá na Teba ani mäkké f. To sú skutočne len vyhrážky hrubiána, ktorý si myslí, že si môže dovoliť všetko na svete. Má dcéra kamarátky, ktoré by mohli dosvedčiť, že ju tá druhá šikanuje? Ak áno, boli by ochotné to povedať aj pred učiteľkou? A nehovoria o tom doma? Skús sa spojiť aj s rodičmi kamarátok Tvojej dcéry, možno o tom niečo vedia a mohli by sa k tomu vyjadriť. Šikana je trestný čin, maloletý ale nie je trestne zodpovedný. Preto sa na zodpovednosť môžu brať rodičia.
Pohar
30.10.07,15:55
Neboj sa Ty žiadneho súdu. Pokiaľ budeš postupovať, ako si písala, si čistá, nemá na Teba ani mäkké f. To sú skutočne len vyhrážky hrubiána, ktorý si myslí, že si môže dovoliť všetko na svete. Má dcéra kamarátky, ktoré by mohli dosvedčiť, že ju tá druhá šikanuje? Ak áno, boli by ochotné to povedať aj pred učiteľkou? A nehovoria o tom doma? Skús sa spojiť aj s rodičmi kamarátok Tvojej dcéry, možno o tom niečo vedia a mohli by sa k tomu vyjadriť. Šikana je trestný čin, maloletý ale nie je trestne zodpovedný. Preto sa na zodpovednosť môžu brať rodičia.
svedkov nepotrebujem všetko je už u triednej dosvedčené. ja viem že sa len súdom vyhráža........lebo by išiel aj sám proti sebe.......veď za čo by ma dal na súd? za napomenutie?
ok ludia ste tu zlatý. ešte že existuje porada. dodalo mi to elánu, a rozumu.
Ono platí v akej rodine vyrastá to decko tak sa správa. Otec šikany je tomu príkladom! Vynadá mne, doma zrúbe mater aj decko a a ešte sa tvári že je hrdina dňa! On je dosť agresívny, ja sa normálne bojím, že aj ne tresne! :eek:
ilom
30.10.07,16:14
Skús ešte preštudovať http://www.prevenciasikanovania.sk/
azla
30.10.07,16:37
svedkov nepotrebujem všetko je už u triednej dosvedčené. ja viem že sa len súdom vyhráža........lebo by išiel aj sám proti sebe.......veď za čo by ma dal na súd? za napomenutie?
ok ludia ste tu zlatý. ešte že existuje porada. dodalo mi to elánu, a rozumu.
Ono platí v akej rodine vyrastá to decko tak sa správa. Otec šikany je tomu príkladom! Vynadá mne, doma zrúbe mater aj decko a a ešte sa tvári že je hrdina dňa! On je dosť agresívny, ja sa normálne bojím, že aj ne tresne! :eek:

- nič sa neboj
- dcéru si musíš brániť, musí cítiť, že má v matke oporu
- podporujem myšlienku riešenia situácie, nie prestupu na inú školu /to
iba vo vynimočnom prípade/
- treba zapojiť do spolupráce aj spolužiacky aby sa dcéra cítila silnejšia

verím, že to čoskoro poriešite a držím palcehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
olio
31.10.07,03:26
Pozorne som si prečítala celú tému a chcem prispieť názorom.
Riešenie tohto problému by malo prebiehať len medzi tebou a učiteľkou. Nie je podstatné, kto tvoju dcéru šikanuje, z akej je rodiny, a či je učiteľka blízka dotyčného dievčaťa... Jednoducho predostri svoj problém učiteľke (štandardne sa takéto problémy písomne neriešia) s tým, aby navrhla ona riešenie situácie. Učiteľka pozná (mala by) všeobecnú klímu v triede, možno to nie sú výpady len na tvoju dcéru, ale možno je poškodzovaných detí viac... Musíš byť ale pripravená aj na taký výsledok, že nevinný podnet na nepochopiteľné správanie agresorky dáva dcéra a ten prerastá do šikany... Ak nedôjde k náprave, volila by som prestup, ale nie na inú školu. ale v rámci školy do inej triedy, ak takáto možnosť je. Nová pani učiteľka by to zobrala ako prejav dôvery a tá pôvodná by sa musela aspoň zamyslieť...

Problémy šikany pomáhajú riešiť aj Okresné pedagogicko-psychologické poradne, na ktoré sa môžeš obrátiť.

Ešte k nahrávaniu na mobil... Práve toto by mohol byť dôvod na stíhanie...

Prajem veľa šťastia, držím palce...
Pohar
31.10.07,06:20
Prosím, aký dôvod na stíhanie? Pre mňa, či dcérinu spolužiačku? Akože môžem nahrávať? či radšej nepokúšať?
abel
31.10.07,07:13
Mne osobne sa najviac páčil príspevok 18. Problém treba riešiť v širšej rovine, pokiaľ, ako vravíš, s učiteľkou si o tom už viackrát hovorila, a výsledok žiadny. Ty to môžeš posudzovať veľmi subjektívne, pretože ide o tvoje dieťa. Volila by som najprv stretnutie rodičov toho dievčaťa ( aj matky, nielen otca), učiteľky a teba. Na základe toho navrhnúť stretnutie s ostatnými žiakmi a rodičmi, aby videli aj tam, že nie si voči ich dcére zaujatá a že zrejme na tom niečo je. Možno preložia na inú školu svoje dieťa oni. A ešte by tu možno bola možnosť, porozprávať sa s tým dievčaťom, ale nie tak, aby mala pocit, že jej dohováraš. Ak vyrastá v takom prostredí, možno by bola vďačná za kúsok láskavého slova a iného prístupu. Má nejaké kamarátky? Možno nejaké posedenie v cukrárni alebo pozvať ju a ešte pár spolužiačok, vtiahnuť ju do kolektívu. Možno sa cíti odstrkovaná aj ona a reaguje tak, ako reaguje. Deti sa zlé nerodia. Ale na toto by si musela byť asi trochu psychológom.
Okrem toho, ťažko radiť, keď poznáme názor len jednej strany. Možno otec toho dievčaťa má rovnaký názor ako ty a považuje za šikanovanie dieťaťa tvoje správanie. A pravda môže byť niekde uprostred.
SERVIS
31.10.07,07:37
Tiež mám skúsenosť nie so šikanou, ale s hyperaktívnym dieťaťom, ktoré musí stále niečo robiť, najlepšie zle. Prečo by som mala nechať nepovšimnuté, keď pár krát riadne " ovalill " môjho syna zo zadu do hlavy?
No dopadla som tak, že dotyčný má diagnózu a teda môže všetko, a ja som tá čo sa rada sťažuje. Riaditeľ s podopretou hlavou, ponúka jediné riešenie - či chcem podať trestné oznámenie. Lebo on to nemá ako inak riešiť. Povzbudivé. Ja som zostala tá čudná. Ešte aj výchovná poradkyňa ma povzbudila - v škole sa stále niekto bije a niekto plače.
olio
31.10.07,08:54
Prosím, aký dôvod na stíhanie? Pre mňa, či dcérinu spolužiačku? Akože môžem nahrávať? či radšej nepokúšať?

Je to svojím spôsobom zásah do súkromia osoby. neviem to presne definovať a zdôvodniť, ale ak chceš niekoho nahrávať, sledovať... mala by si ho na to najskôr upozorniť...
JAJA11
31.10.07,09:18
Je to svojím spôsobom zásah do súkromia osoby. neviem to presne definovať a zdôvodniť, ale ak chceš niekoho nahrávať, sledovať... mala by si ho na to najskôr upozorniť...

Čiže keď chcem niekomu niečo dokázať, nemám šancu, lebo je jasné, že keď ho upozorním na to, že ho nahrávam, tak mi nič nespraví. :mad:
A čo ak to bude nahraté náhodne, spolužiačka sa len bude hrať s mobilom a náhodne sa jej to podarí nahrať, nebude mať čas upozorniť na to, že nahráva? Kto dokáže, že to bolo úmyselne? (Veď takto nemá slušný človek žiadnu šancu na ochranu svojich práv.) :o
Pohar
31.10.07,09:27
Chcem len reagovať na príspevok, že otec dievčaťa to môže brať ako moju šikanu...nie nemôže, ja to vždy riešim s triednu a triedna tiež dievča vždy upozornila.
A robila zle aj iným - kradla peniaze, desiate a sácačky a podobne. Ja viem že moc nezmôžem......psychológ dá decku papiere a ja som v "háji".....
Čo sa týka mňa - ja som sa s dievčaťom snažila vyjsť v ústrety, dokonca malo ku mne dôveru - prezradila mi že má vši a podobné veci..........Lenže zas sa zobudila jej agresivita a je to tu zas!
Dcéru inde dávať nechcem, má tam svojich kamarátov..........
čo teda? "Pohroziť" triednej že ešte raz bude šikanovaná dám to všetko na papier? Aj to že ona v 1. triede nekonala?
lindavub
31.10.07,09:40
Tiež som to riešila, vyriešili sme to spolu s dcérou prechodom na inú školu, škoda len, že sme to nespravili skôr. Tak ak máš možnosť inej školy, nestrácaj čas. A držím päste. Dieťa je prednejšie ako nejaký boj, výhra či prehra.
korduľa
31.10.07,12:38
neviem ci je riesenie prestup, ved na kazdej skole sa najdu deti, ktore su drze a zneuzivaju svoju prevahu nad slabsime. jednoznacne to ma podla mna riesit skola, urcite by som podala pisomne staznosti triedne ucitelke, riaditelke a nech to riesia. deje sa to v skole a ta ma zabezpecit dozor a zodpoveda za ziakov
willma
31.10.07,13:02
ja len pripájam link na stránku, dúfam že to nebude brať nik ako reklamu www.prevenciasikanovania.sk.
misomiso
31.10.07,13:30
mám dať všetko na papieri triednej?

Iná škola? rozmýšlala som, ale mám ukázať dcére útek z boja? alebo bojovať so somárom?

Pre mna by to nebol utek z boja ale vyhnutie sa boju. Ked bude Tvoje dieta chciet stastne prezit zivot, caka ho este vela bojov a hlavne vela rozhodnuti, ci do kokretneho boja vobec ist alebo nie.

Ak podam patent a niekto mi ho ukradne a zarobi na nom stovky milionov, pravdepodobne podjem do boja a pokusim sa vysudit to, na co mam narok. Ale co bybojujes na skole pre Tvoju dceru Ty? Nic. V najlepsom pripade dosiahnes normalne prostredie, na ktore by mal mat automaticky kazdy narok (ak by veci fungovali tak, ako maju)? Ved to iste (snad) mozes dosiahnut aj prechodom na inu skolu, mozno rychlejsie a v kazdom pripade jednoduchsie. Ja som chel iba napisat, ze si nemyslim, ze je vhodne bojovat vzdy a vsade, a to ani v pripade, ak si v prave...
martina0203
31.10.07,14:03
Pri takejto veci je vždy dôležitá písomná dokumentácia. Inak sa problém nebude riešiť. Dokumentáciu je dobré aj podpísať.Ak napíšete sťažnosť riaditeľovi, počítajte s tým, že jej rodičia budú predvolaný a budete zoči voči.
Nie je to jednoduché, ale v takej situácií si človek musí stáť za svojím a dotiahnuť začatú vec dokonca. Veľa šťastia.
danushka
31.10.07,20:39
Kto nezažil šikanu svojho dieťaťa...nepochopí trápenie šikanovaného ani rodičov obete. Viem o čom hovorím, presťahovali sme sa z jedného mesta do druhého, syn bol už na druhom stupni /ôsmak/ a prišiel do kolektívu, kde bola jasná hierarchia...Utekali sme z dvoch škôl a ja už som začala pochybovať o svojom synovi, všetci sme boli vyčerpaní a zronení v akom svete to žijeme. Až na tretej škole riaditeľ v tichosti monitoroval situáciu, urobila sa anonymná anketa medzi spolužiakmi, bol privolaný psychológ a veruže padali aj trojky zo správania s verejným vyhlásením vinníkov v školskom rozhlase pre výstrahu ďalším potencionálnym znepríjemnňovačom v iných triedach. Sú to ťažké chvíle a ničia sebavedomie dieťaťa. Často sú šikanované deti inteligentné, slušné, ktoré sú pravým opakom útočníkov. Veľa záleží od vedenia školy, ako sa postaví k problému šikany. POHAR, prajem Ti pevné nervy a stoj pri dcérke, nedaj sa nikým a ničím zastrašiť a pozeraj na veci triezvo, s učiteľkou rieš problém bez emócií, ale jasne daj najavo, že ak problém nevyrieši ona, budeš to riešiť s riaditeľom a trvať na analýze psychológom v danej triede.
Dnes je už syn na strednej škole a po skúsenostiach predchádzajúcich už vie kde a ako reagovať, resp. nereagovať. Pochopil, že vždy sa nájde nejaký provokatér, silák s veľkými rečami. Ja som mu na margo týchto skúseností povedala, že život je v podstate aj o tom, že stretávame aj zlých ľudí, ktorým sa nie vždy dá vyhnúť. Pre naše deti je veľmi dôležité cítiť oporu v rodine a vedomie toho, že nech sa stane čokoľvek dobré či zlé, bude doma pochopené a vždy sa nájde rozumné riešenie.

Veľa šťastia prajem všetkým, čo práve zápasia s podobným problémom.
Pohar
01.11.07,08:07
Ľudia ďakujem vám všetkým za odpovede a názory. Ešte ma trápi jedna vec: mama dotyčnej žiačky je kamarátka s triednou.......Triedna to zatiaľ drží na uzde, ale.....................Nahnevala som v utorok keď mi dcéra povedala, že si ju zavolala učiteľka, a povedala jej že nech už nežaluje na dotyčnú spolužiačku? Strašne ma to vytočilo? Takže už nemám cítiť oporu ani v triednej?
Viacerí na škole mi poradili prestup do triedy susednej - je tam mladšia a lepšia učiteľka. Poradte čo robiť, ak už spravím prestup, tak aj s dôsledkami na papieri? Mám v pondelok ešte ústne dohovoriť triednej? Alebo to rovno dať na papier a rozpútať to? Ešte jedna vec: dcéra má rada triednu, je jendotkárka ale v poslednom čase sa bojí hlásiť a nechce si robiť ani úlohy....ráno á problém ísť do školy..................Pričom nie je až taký slaboch, vie si aj presadiť, ale nechcem aby ju to psychicky poznačilo ......Prosím poradte ako to vyriešiť v pohode aj s triednou? Podotýkam že triedna je staršia pani (51 rokov) , nemá deti, a je tak trochu ukričaná v triede.....dosť na deti kričí pre hocičo.Naozaj už nevládzem, mám žiadať verejné ospravedlnenie dotyčnej žiačky pred celou triedou???? Myslím že by to psychicky pomohlo situácii............:(
danushka
01.11.07,16:58
Pohar, skús ešte raz situáciu prekonzultovať s triednou. Ak sa Tvoja dcéra prestala tešiť do školy, je často zadumaná a evidentne sa trápi - musíš zakročiť. Šikana na prvom stupni sa dá riešiť ľahšie ako vo vyšších ročníkoch a hlavne vypočuj dcérku čoho sa bojí a ako vidí riešenie ona. Možno by stačilo, keby triedna zavolala oboch rodičov a Vy rodičia by ste apelovali na obe dievčatká, aby z nich boli kamarátky. Totiž ak druhé dievča vycíti nejaký tlak a podporu od učiteľky, môže ju to vyburcovať ešte k väčšej aktivite. Skúste s triednou riešiť tento konflikt v mieri a láske. Predsa len malé deti sú formovateľné.
Ešte raz držím plačeky.
tetrisss
01.11.07,17:24
Je to velmi smutna tema, pretoze na dietati sa takyto dusevny a fyzicky utlak podpise na cely zivot . Zda sa mi, ze to co sme kedysi zazivali len v americkych filmoch je dnesna realita v nasich skolach. Bohuzial si aj ja myslim, ze postihnuty nema vela sanci, pokial sa nevie tvoja dcera branit sama, ty ju neobranis. Po vlastnej skusenosti viem, ze mlciaca vacsina ticho trpi nasilnika a mam dojem, ze vlastne su radi, ze ich sa to netyka. Vobec nie som ustupcivy typ, ale dnes by som to asi aj ja riesila prestupom na inu skolu, samozrejme po dohovore s dietatom, nevidim ucinnejsie riesenie. A radsej skor ako neskoro.
Danila
01.11.07,17:56
Pri sledovaní tejto témy je pre mňa osobne viac ako zarážajúce tak časté používanie slov boj, súboj, šikana, a mnoho ďalších, celkom určite neadekvátnych výrazov, ak sa jedná o deti vo veku 7-8 rokov. Na obidvoch stranách stojí malý človiečik. Jeden formovaný v prostredí " dobrom ", druhý formovaný v prostredí " zlom ". Ale predsa len aj v medzipriestore školy. Ak v tomto veku dieťa robí to čo robí / kradne, bije sa, hádže niekoho o radiátor / je to intenzívne vyslaný signál, že niečo nie je v poriadku. Signál pre poskytnutie pomoci. Jednému, aj druhému dieťaťu. Ak sa tak doteraz nestalo, tak potom len preto, že niekto zanedbal svoje povinnosti. A to je už o inom. Osobne by som dieťa preložila na inú školu aj preto, že táto škola celkom určite nespĺňa podmienky serioznej školy, ak nerieši takéto akútne prípady.
Chobot
01.11.07,18:02
Je to svojím spôsobom zásah do súkromia osoby. neviem to presne definovať a zdôvodniť, ale ak chceš niekoho nahrávať, sledovať... mala by si ho na to najskôr upozorniť...

Myslím, že v tomto prípade by neišlo o zásah do súkromia. Naopak, do súkromia zasahuje tá zlá spolužiačka. O súkromí pri fotení pozri tu:

http://www.porada.sk/t60842-nesuhlasim-so-zverejnenim-foto.html
kitky
02.11.07,01:17
Zufali ludia robia zufale veci.
A to plati tak na dospelych ako aj na deti. Mne je uprimne luto toho " zleho " dievcata, pretoze podla vsetkeho ma takych rodicov akych ma. A v case kedy sa formuje jej osobnost jej nema kto pomoct. Bohuzial takychto deti pribuda a su na kazdej skole a v kazdej triede.
Nemusia ublizovat len fyzicky.
Ty nemusis svoju dceru vlacit po skolach, kde jej moze vzdy niekto ublizit.
Ty ju mozes naucit ako celit niecomu tak, aby ju to psychicky neubijalo a neoberalo ju to o sebavedomie. Aby sa dokazala ona sama adekvatne branit.
Toto nie je rychle riesenie situacie, ale daleko ucinnejsie a hlavne v prostredi ktore pozna.
Den po dni, krok za krokom.
Najskor musi pochopit situaciu, co sa deje a preco sa to deje. Ako to na nu vplyva a co treba urobit, aby jej to neublizovalo.
Ver mi, ze tvoja dcera sa ti za to neskor podakuje.
A este nieco. Skus sa pozriet s nadhladom aj sama na seba. Ci nie si vo vztahu k dcere viac uzkostlivejsia, precitlivela, narocnejsia atd. nez je to potrebne.
Drzim palce.
Pohar
02.11.07,04:35
Zufali ludia robia zufale veci.
A to plati tak na dospelych ako aj na deti. Mne je uprimne luto toho " zleho " dievcata, pretoze podla vsetkeho ma takych rodicov akych ma. A v case kedy sa formuje jej osobnost jej nema kto pomoct. Bohuzial takychto deti pribuda a su na kazdej skole a v kazdej triede.
Nemusia ublizovat len fyzicky.
Ty nemusis svoju dceru vlacit po skolach, kde jej moze vzdy niekto ublizit.
Ty ju mozes naucit ako celit niecomu tak, aby ju to psychicky neubijalo a neoberalo ju to o sebavedomie. Aby sa dokazala ona sama adekvatne branit.
Toto nie je rychle riesenie situacie, ale daleko ucinnejsie a hlavne v prostredi ktore pozna.
Den po dni, krok za krokom.
Najskor musi pochopit situaciu, co sa deje a preco sa to deje. Ako to na nu vplyva a co treba urobit, aby jej to neublizovalo.
Ver mi, ze tvoja dcera sa ti za to neskor podakuje.
A este nieco. Skus sa pozriet s nadhladom aj sama na seba. Ci nie si vo vztahu k dcere viac uzkostlivejsia, precitlivela, narocnejsia atd. nez je to potrebne.
Drzim palce.
Dakujem za odpoved. Ale myslím že nie som citlivá. Neviem ktorej matke by nevadilo, keby jej dieťa niekto hádzal o radiátor, šticoval, a kradol mu peniaze atd atd......Pomaly zisťujem že sa to ešte otočí proti mne a mojej dcére...................
Ľuboslav
02.11.07,05:48
s tym ze sa to otoci proti tebe musis ratat v kazdom pripade. teraz si len treba poriadne rozmysliet ci mas zaujem ist do pomerne zloziteho sporu alebo sa doma uznesiete ze nie kazdy bitvu stoji za to vybojovat a ved nakoniec aj nasledky z vyhratej mozu byt ovela vaznejsie ako vcasny ustup-spor s hlupakom je vysoko rizikova zalezitost kde moze prist aj na skutky ktore clovek neskor trpko olutuje.
ak sa odhodlas presadit svoju pravdu za kazdu cenu tak radim vobec osobne nejednat s tym cuzim dietatom (nekontaktovat ho nedohovarat mu-nic sa tym nevyriesi a naopak by to pre teba neskor mohlo mat neziaduce nasledky). bud nech sa o to postara triedna riaditel alebo jeho rodicia - ty sa o to ani nepokusaj.
dalej je treba pisomne informovat triednu a vedenie skoly o tom co sa v skole deje a oznamit im ze taketo praktiky nemienis tolerovat + navrhnut nejaky rozumny termin na riesenie situacie pripadne ponuknut osobne stretnutie s vedenim skoly a rodicmi toho druheho dietata. takisto by som sa vobec nebal toho hlasoveho ci obrazoveho zaznamu dalsieho incidentu - som presvedceny ze konkretne tato zalezitost je nezalovatelna ale pripadne sa da odvolat napriklad na krajnu nudzu (trestny zakon).
a ak tento postup nezaberie tak si sadnut s nejakym advokatom a napisat rodicom toho druheho decka. dalej treba pisat staznosti vsade kam ta len napadne (zial vymozitelnost prava je v tejto republike uboha tak isto ako pravne povedomie obcanov a zatial vacsinou plati ze kto si skor viac a hlasnejsie stazuje ma pravdu-ako rozhoduju sudy radsej komentovat ani nebudem)- na socialny odbor nadriadenym riaditela skoly a samozrejme ak jednanie protistrany naplna skutkovu podstatu trestneho cinu tak podat trestne oznamenie policajtom.
ja osobne by som do toho nesiel-radsej by som vysvetlil svojmu dietatu ze su v zivote situacie ked su karty rozdane tak ze sa vyhrat jednoducho neda a je len na nom a jeho snazeni aby v buducnosti s podobnou verbezou vobec nemusel jednat pripadne s nimi dochadzal do styku len ked ho budu ziadat o pracu.
Gabi03
02.11.07,06:09
Zrejme neporadím nič, len chcem vyjadriť svoj postreh:
zdá sa mi, že s triednou učiteľkou už nič nevyriešiš. Zrejme si nebola len jedenkrát za ňou a stále sa nič nové nedialo. A je to pochopiteľné, keď je známa matky toho "zlého" dievčatka. Ako si i sama písala, ako to dievčatko tak i matka je doma týraná (či fyzicky alebo psychicky). Triedna drží stranu im, lebo možno je jej ľúto, čo sa to s nimi doma deje. V konečnom dôsledku, triedna učiteľka v tomto prípade nikdy nebude objektívna a akokoľvek by sa snažila, túto situáciu ona asi nevyrieši.
Mne pripadá najschodnejšie riešenie prestup toho druhého dievčatka. Aj ona sa dostane do iného kolektívu, triedna jej už nebude držať stranu viac, ako by mala a súčasný kolektív si môže "vydýchnuť".
Držím palce, aby si to bez ujmy kohokoľvek vyriešilo k spokojnosti najmä vás.
Igy
02.11.07,06:21
No ked si na mojho brata raz dovoloval jeho spoluziak a trvalo to dlhsie, jednoducho moja mama prisla za dotycnym akterom, zdrapila ho za golier a s nepricetnym vyrazom v tvari mu povedla: "Ak sa este raz co len dotknes mojho syna, garantujem ti ze sa domov zdravy nevratis a nepomoze ti nikto ani tvoji rodicia. Rozumies?"
Urobila to pred ostatnymi detmi. Chalanisko skoro pustil do gati, ale od vtedy bol v triede pokoj. Viem je to nestandardny postup a bolo to uz dost davno takze taketo veci sa dali. Niekto moze oponovat ze to moze poznacit psychiku toho dietata. Kaslem na to, aj na vsetky americke sposoby vychovy kde sa len nedajboze dotknut dietata. Ten maly srac deformoval psychiku v celej triede. Odvtedy si uz vsak na nikoho z triedy nedovolil...
zazil som aj siknau od ucitela na strednej skole. Psychicky tiral vybranych ziakov v triede. jednym som bol aj ja. Robil to tak ze cela trieda zostala v uzase a osoba na ktorej si zgustol bola po jeho akcii doslova zdeptana ze by nevedela povedat ani sovje meno. Stazovali sa na neho rodiacia, ucitelia, ziaci, riesilo sa to roky pred tym aj potom. Pomohla priama hrozba opat od mojich rodicov. zistili si kam chodi na pivo a dohodli sa s chlapikom z SBSky. Ten mu odkazal ze ak sa este co len raz opovazi deptat niekoho z tejto triedy, tak ho zmlatia tak ze uz sa v zivote piva nenapije. Od vtedy bol v nasej triede pokoj. Opat riesenie ktore spolocnost mozno odsudi, ale ked to inak nejde....

- No docital som predchadzajuce prispevky a musim dodat este nasledovne:
Utek do inej skoly alebo triedy riesi len problem tvojej dcery (aj to len mozno) a nie triedy ako takej. Sikana tam zostane a naviac tvojej dcere ukazes ze sa ma stiahnut. Ak chces aby tak robila cely zivot tak OK.
- Riesenie s triednou a papierovanie podla mna celu situaciu len zhorsuje. v konecnom dolsedku je vinnik len hrdina lebo sa o nom hovori a veci sa okolo neho riesia bez akejkolveh priamej hrozby. Co dostane dvojku zo spravania? Vsak to je akoby ste dali sportovcovi medajlu za jeho vykon.
- Vyhrazanie sudom zo strany rodicov? Nech sa vyhrazaju. Vyhrazajte sa aj vy. Ze mate svedkov, ze ich date na sud za neriesenie situacie a pod. Ak by aj doslo k sudu, hadam si nemyslite ze pojdete za toto sediet? Osobne by som sa nebal a isiel by som do toho aj keby mi hrozil sud. V konecnom dosledku by mala dcera citit vasu oporu a to ze za nu bojujete. Ak sa budete vy bat sudu, rodicov a ucitelky tak to asi tazko zmenite...
majka72
02.11.07,07:08
Dobrý deň
prosím poradte mi, som v zúfalej situácii.Dcéra je druháčka. Majú v triede strašne zlé dievča, ktoré V 1. triede mi ju hodila o radiátor, v triede kradla peniaze, desiate. Proste katastrofa dieťa.Teraz sa to začalo opakovať, zas mi rýpe do môjho dieťaťa. Pričom moje dieťa sa radšej nechá ubiť ako by sa pobilo.Triedna ju napomína, ale asi to nestačí. Dnes mi dokonca jej otec vynadal, že keď ešte raz obviním jeho dieťa zo šikanovania dá ma na súd. Asi aby som sa zľakla........Čo robiť, dcéra je jednotkárka a neviem čo robiť.......Môžem dodatočne riešiť to hodenie o radiátor? Dodatočne u riaditeľky? POradte ako skoncovať s agresívnym deckom, ktoré vyrastá v agresívnej rodine...........Môže ma on dať na súd že som napomenula jeho dieťa? Alebo ja jeho že mi vynadal? A jeho dcéra šikanuje moju? Ako to celé skrotiť...Mám nevýhodu, triedna je ich kamarátka, ale zatiaľ všetko riešila v náš prospech........
Pohar, Tvoja dcerka tento boj sama nevybojuje a v tomto veku si ani neuvedomuje, ze by vlastne mala bojovat.Citi nieco zle,nerozumie dovodom a tento nerozmotany uzlik si moze niest cely zivot kdesi v podvedomi. Davno si mala ziadat stretnutie s triednou a rodicmi toho druheho dievcatka.Ak by sa to neuskutocnilo, tak cez vedenie skoly(vsetko pisomne!).Rozpravat o tom s inymi rodicmi.Mozno je sikanovanych a sikanujucich deti viac, nie iba v tejto triede.Nemlcat, ide o TVOJE dieta.Ohlady na akekolvek vztahy tu nemaju miesto.Si mama a prvorada je Tvoja dcerka, nie to, co povie okolie a ktore vztahy to narusi, resp.ktore vztahy budes narusat Ty.Pedagogovi by v prvom rade malo zalezat na tom, aby taketo veci nevyskytovali v triede.Ak tam nie je dobra "klima" a vztahy, nemoze byt ani dobra vychova a vzdelavanie.A nechut Tvojej dcerky chodit do skoly..to je velmi vazny signal!Sama som matka a povolanim uc.prvostupniarka, takze poznam obe strany tejto mince.Neriesime v zivote len lahke a prijemne veci.Naber odvahu, nic neodkladaj..drzim palcek Tebe i Tvojej dcerke
Zita5
02.11.07,07:12
Môj názor skrátene , všetky ústne debaty považujem za nesprávne . Za správny postup by som považovala ten ,že po ústnom oznámení triednej učiteľke by som písomne oboznámila vedenie školy ,čo sa na ich škole robí v rámci triedy a žiadala by som prešetrenie celej situácie .Kópiu na vedomie by som poslala aj triednej učiteľke .Ak komunikujete písomne a máte doklad o doporučenom zaslaní , škola je zaviazaná k riešeniu pristúpiť . A takto to považujem za reči do prázdna so žiadnym výsledkom riešenia .

Dievča by som neprekladala do inej školy . Prečo ? Preto , že čo ak aj na druhej škole by bol podobný problém . Potom zasa by som hľadala dalšiu školu , kde by som ju preradila ?
kitky
02.11.07,07:59
Dakujem za odpoved. Ale myslím že nie som citlivá. Neviem ktorej matke by nevadilo, keby jej dieťa niekto hádzal o radiátor, šticoval, a kradol mu peniaze atd atd......Pomaly zisťujem že sa to ešte otočí proti mne a mojej dcére...................

...pises, ze tvoja dcera sa radsej necha ubit. myslela som to tak, ci ju tvoja vychova nevedie k nevedome k takemuto spravaniu.
Velakrat ani netusime co vsetko moze mat vplyv na nase deti.
Ja ta nehodnotim, ja som iba ponukla riesenie.Ale viem, ze jednostranne sa nic menit neda.
Pohar
02.11.07,08:01
s tym ze sa to otoci proti tebe musis ratat v kazdom pripade. teraz si len treba poriadne rozmysliet ci mas zaujem ist do pomerne zloziteho sporu alebo sa doma uznesiete ze nie kazdy bitvu stoji za to vybojovat a ved nakoniec aj nasledky z vyhratej mozu byt ovela vaznejsie ako vcasny ustup-spor s hlupakom je vysoko rizikova zalezitost kde moze prist aj na skutky ktore clovek neskor trpko olutuje.
ak sa odhodlas presadit svoju pravdu za kazdu cenu tak radim vobec osobne nejednat s tym cuzim dietatom (nekontaktovat ho nedohovarat mu-nic sa tym nevyriesi a naopak by to pre teba neskor mohlo mat neziaduce nasledky). bud nech sa o to postara triedna riaditel alebo jeho rodicia - ty sa o to ani nepokusaj.
dalej je treba pisomne informovat triednu a vedenie skoly o tom co sa v skole deje a oznamit im ze taketo praktiky nemienis tolerovat + navrhnut nejaky rozumny termin na riesenie situacie pripadne ponuknut osobne stretnutie s vedenim skoly a rodicmi toho druheho dietata. takisto by som sa vobec nebal toho hlasoveho ci obrazoveho zaznamu dalsieho incidentu - som presvedceny ze konkretne tato zalezitost je nezalovatelna ale pripadne sa da odvolat napriklad na krajnu nudzu (trestny zakon).
a ak tento postup nezaberie tak si sadnut s nejakym advokatom a napisat rodicom toho druheho decka. dalej treba pisat staznosti vsade kam ta len napadne (zial vymozitelnost prava je v tejto republike uboha tak isto ako pravne povedomie obcanov a zatial vacsinou plati ze kto si skor viac a hlasnejsie stazuje ma pravdu-ako rozhoduju sudy radsej komentovat ani nebudem)- na socialny odbor nadriadenym riaditela skoly a samozrejme ak jednanie protistrany naplna skutkovu podstatu trestneho cinu tak podat trestne oznamenie policajtom.
ja osobne by som do toho nesiel-radsej by som vysvetlil svojmu dietatu ze su v zivote situacie ked su karty rozdane tak ze sa vyhrat jednoducho neda a je len na nom a jeho snazeni aby v buducnosti s podobnou verbezou vobec nemusel jednat pripadne s nimi dochadzal do styku len ked ho budu ziadat o pracu.

ďakujem za názor. je to napísané super. a pravdivo.
naozaj so somárom nezmôžem nič.........a ked je decko doma ešte štvané. uvidím ako budú veci pokračovať.......porozprávam sa ešte s triednou a rozhodneme sa. každopádne nemám silu takto "bojovať" ešte dva roky, kým skonší 1. stupeň. bud dá teraz pokoj a bude to tolerovať, ale cúvnem........lebo bude mi len decko týrať! a ja doma mu nepomôžem.
Ach ja ľudia, kde to žijeme? v dobe plnej agresivity? či nespravodlivosti? ja by som v škole na bitku ani nepomyslela..............asi bola iná doba.........
Pepa
02.11.07,08:18
ďakujem za názor. je to napísané super. a pravdivo.
naozaj so somárom nezmôžem nič.........a ked je decko doma ešte štvané. uvidím ako budú veci pokračovať.......porozprávam sa ešte s triednou a rozhodneme sa. každopádne nemám silu takto "bojovať" ešte dva roky, kým skonší 1. stupeň. bud dá teraz pokoj a bude to tolerovať, ale cúvnem........lebo bude mi len decko týrať! a ja doma mu nepomôžem.
Ach ja ľudia, kde to žijeme? v dobe plnej agresivity? či nespravodlivosti? ja by som v škole na bitku ani nepomyslela..............asi bola iná doba.........
Prečo do "nemoty" riešiš problém s triednou? Už dávno by som nabehla za riaditeľom, vysvetlila mu čo sa deje, ako sa nič nerieši a ak nezakročí ani on ideš ďalej. Možno máš "mäkkú" povahu a problém sa snažíš riešiť veľmi "jemne". Ak áno, s tým ďaleko nezájdeš. Treba to riešiť rázne - ja som si takéto niečo vyprosila najskôr u triednej a keď nepomohlo tak u riaditeľa. A s triednou som to "riešila" len preto, aby som zistila či ma moje decko "neopíja rožkom" - tá mi potvrdila, že nie - neopíja :). A ona takéto veci vraj riešiť nebude :cool:. No tak sme riešili vyššie.
Pohar
02.11.07,08:19
Prečo do "nemoty" riešiš problém s triednou? Už dávno by som nabehla za riaditeľom, vysvetlila mu čo sa deje, ako sa nič nerieši a ak nezakročí ani on ideš ďalej. Možno máš "mäkkú" povahu a problém sa snažíš riešiť veľmi "jemne". Ak áno, s tým ďaleko nezájdeš. Treba to riešiť rázne - ja som si takéto niečo vyprosila najskôr u triednej a keď nepomohlo tak u riaditeľa. A s triednou som to "riešila" len preto, aby som zistila či ma moje decko "neopíja rožkom" - tá mi potvrdila, že nie - neopíja :). A ona takéto veci vraj riešiť nebude :cool:. No tak sme riešili vyššie.

a ako to dopadlo?
Pepa
02.11.07,08:23
a ako to dopadlo?
Je pokoj - z času na čas zahrmí, ale to sú už "hormóny" a to neriešim :)
Pepa
02.11.07,08:30
Ak by si chcela vedieť ako sa to riešilo - nepoviem ti lebo neviem. Ja som riaditeľovi povedala, že očakávam informáciu ako celú záležitosť vyriešil lebo som rozhodnutá pokračovať ďalej - tak ma telefonicky informoval, že celá záležitosť je vyriešená. A bola.
Pohar
02.11.07,08:34
Ak by si chcela vedieť ako sa to riešilo - nepoviem ti lebo neviem. Ja som riaditeľovi povedala, že očakávam informáciu ako celú záležitosť vyriešil lebo som rozhodnutá pokračovať ďalej - tak ma telefonicky informoval, že celá záležitosť je vyriešená. A bola.
A aká bola šikana na tvojom dietati? čo zlé jej robili?
Pepa
02.11.07,08:55
Tu išlo o psychický "teror" o.i. napr. dievča bolo týždenníčkou a postavila mi decko do kúta za nejakú hlúposť a potom sa na dcére zabávali ........ . Dieťa stálo v kúte, plakalo. Ja nezvyknem "zožrať" všetko čo mi naservíruje, ale toto bola jedna z vecí, ktorá ma vytočila.
Pohar
02.11.07,09:03
Tu išlo o psychický "teror" o.i. napr. dievča bolo týždenníčkou a postavila mi decko do kúta za nejakú hlúposť a potom sa na dcére zabávali ........ . Dieťa stálo v kúte, plakalo. Ja nezvyknem "zožrať" všetko čo mi naservíruje, ale toto bola jedna z vecí, ktorá ma vytočila.kto ju postavil do kúta? triedna? lebo ak tá žiačka, tak to som zhrozená............ v ktorej triede to bolo?
Pepa
02.11.07,09:08
kto ju postavil do kúta? triedna? lebo ak tá žiačka, tak to som zhrozená............ v ktorej triede to bolo?
Spolužiačka, mojenko, spolužiačka v piatej triede. Silná káva aj pre mňa.
Pohar
02.11.07,09:23
Spolužiačka, mojenko, spolužiačka v piatej triede. Silná káva aj pre mňa.
tak to aj pre mňa......
a učiteľka akože v pohode? super že si šla za riaditeľom. tu budem asi postupovať obdobne.....
predpokladám že tá vaša dotyčná spolužiačka bola tiež zo "super" rodiny.....držte sa a dúfam že už bude všetko ok.
Pohar
05.11.07,17:57
TAKžE SA VáM HLáSIM ZO SPRáVAMI.........
DNES BOL V šKOLE KľUD - DOTYčNá žIAčKA CHýBALA......
VRAJ V TRIEDE BOLO VESELO, NEBOL KRIK, ANI UčITELKA NEBOLA NERVOZNA, TAKžE DúFAM žE TO BUDE OK.
INáč DOZVEDELA SOM SA OD DALšEJ MATKY V TRIEDE žE AJ JEJ SYNOVI ROBí ZLE (POSKáKALA A DOLáMALA MU PERAčNíK, ZOšITY DOKAZILA A PROSTE VšELIčO)........MYSLíTE žE TO DIEťA JE ZDRAVé? RESP. NETRPí NIEčíM?
Eulalia
05.11.07,18:24
TAKžE SA VáM HLáSIM ZO SPRáVAMI.........
DNES BOL V šKOLE KľUD - DOTYčNá žIAčKA CHýBALA......
VRAJ V TRIEDE BOLO VESELO, NEBOL KRIK, ANI UčITELKA NEBOLA NERVOZNA, TAKžE DúFAM žE TO BUDE OK.
INáč DOZVEDELA SOM SA OD DALšEJ MATKY V TRIEDE žE AJ JEJ SYNOVI ROBí ZLE (POSKáKALA A DOLáMALA MU PERAčNíK, ZOšITY DOKAZILA A PROSTE VšELIčO)........MYSLíTE žE TO DIEťA JE ZDRAVé? RESP. NETRPí NIEčíM?

Nemyslím si, že to dieťa vyrastá v normálnom, zdravom, rodinnom prostredí. Žiadne dieťa nie je "vrodene" zlé. Spomínala si, že aj ju doma otec bije. Takže dcéra si svoje nešťastie vylieva na slabších, aby si kompenzovala pocity bezmocnosti z domova. Ak je to takto, tak potom je asi viac poľutovaniahodná ako Tvoja dcéra, pretože Tvoja dcéra cíti, že ju ľúbiš a že sa snažíš jej pomôcť. Dnes do školy neprišla. A čo zajtra, o týždeň?
Pohar
09.11.07,06:44
Zdravím vás som tu opäť. Veci sa v podstate nepohli nikam, agresívne decko je tento týždeň doma - neviem prečo, ale matka chodí každý den po úlohy. Zistila som aj že ostan= decká trpia - poskákané peračníky, zošity atd atd... Zarazil ma ďalší "krok" triednej učiteľky a vychovávateľky, ked zakázali celej triede mobili" a to ešte mojej dcére zdôraznili zvlásť ;).
Presne to ide podľa schémy ktorú tuším: agresívne decko sa ututlá pod koberec a tí čo sa sťažujú tých umlčíme.....
Dokonca deti dostali od učiteľky "príkaz" aby ich rodičia nevodili pred triedu ráno, ale len po budovu školy.........celkom iste to speje k izolovaniu....ak budem riešiť prestup tak asi so všetkými dôsledkami pre učiteľku......resp. rozmýšľam či jej nenapíšem "reklamný" článok do mestských novín....fakt nevládzem......dokonca sa na mna včera vyhúkala vychvávateľka, ked som sa jej spýtala či decko nezamestnaných môže navštevovať družinu(myslela som agresívne decko), lebo na zač,roka povedala že nemôžu....tak sa na mna vyhučala že mna do toho nič....a nech to UŽ NERIEŠIM!!!! nevládzem....poradte ako dalej. triedna sa tvári že je všetko v pohode....rozmýšlam pri prvom probléme šikany že hned zavolám políciu, - známym to pomohlo....
abel
09.11.07,07:00
NO COMMENT.
katkaj
09.11.07,07:08
Zdravím vás som tu opäť. Veci sa v podstate nepohli nikam, agresívne decko je tento týždeň doma - neviem prečo, ale matka chodí každý den po úlohy. Zistila som aj že ostan= decká trpia - poskákané peračníky, zošity atd atd... Zarazil ma ďalší "krok" triednej učiteľky a vychovávateľky, ked zakázali celej triede mobili" a to ešte mojej dcére zdôraznili zvlásť ;).
Presne to ide podľa schémy ktorú tuším: agresívne decko sa ututlá pod koberec a tí čo sa sťažujú tých umlčíme.....
Dokonca deti dostali od učiteľky "príkaz" aby ich rodičia nevodili pred triedu ráno, ale len po budovu školy.........celkom iste to speje k izolovaniu....ak budem riešiť prestup tak asi so všetkými dôsledkami pre učiteľku......resp. rozmýšľam či jej nenapíšem "reklamný" článok do mestských novín....fakt nevládzem......dokonca sa na mna včera vyhúkala vychvávateľka, ked som sa jej spýtala či decko nezamestnaných môže navštevovať družinu(myslela som agresívne decko), lebo na zač,roka povedala že nemôžu....tak sa na mna vyhučala že mna do toho nič....a nech to UŽ NERIEŠIM!!!! nevládzem....poradte ako dalej. triedna sa tvári že je všetko v pohode....rozmýšlam pri prvom probléme šikany že hned zavolám políciu, - známym to pomohlo....

A už si to riešila s vedením školy ?
Marti.ka
09.11.07,07:21
Neviem ako by som ja v takomto prípade postupovala, ale tiež si myslím, že ak to nerieši triedna učiteľka, tak sa obrátiť na vedenie školy a najlepšie asi aj písomne. Podľa toho čo som počula v médiách, tak sú povinní to riešiť. V poslednom čase sa o tomto probléme dosť rozvírila diskusia, takže si myslím, že si škola nemôže dovoliť to proste odignorovať.
Deti začínajú byť čoraz agresivnejšie a je to v mnohých prípadoch chyba rodičov, že to neriešia zavčasu. A nepriznajú si, že ich dieťa má problém. My sme mali problém už v škôlke. Učiteľky upozorňovali rodičov, už v škôlke, že deti sú veľmi agresívne a dokonca sa kopajú do brucha. A čo urobili rodičia? Takéto deti ďalej v tomto podporovali, dali ich na karate. Ako môže 5-ročné dieťa rozumieť filozofii karate, že je to forma sebeobrany a nie výučby techniky ako biť spolužiakov a skúšať si na nich nové výkopy.
SERVIS
09.11.07,07:31
POHAR, ja Ti verím. Celkom ako v mojom prípade, v našej škole. Tiež som to vzdala. Našťastie sa to živé dieťa trochu skludnilo a vôbec malo zakázané sa približovať k môjmu. Ale som bola sklamaná z prístupu triednej a aj riaditeľa. Tí držia spolu.
JAJA11
09.11.07,07:46
INáč DOZVEDELA SOM SA OD DALšEJ MATKY V TRIEDE žE AJ JEJ SYNOVI ROBí ZLE (POSKáKALA A DOLáMALA MU PERAčNíK, ZOšITY DOKAZILA A PROSTE VšELIčO)........MYSLíTE žE TO DIEťA JE ZDRAVé? RESP. NETRPí NIEčíM?[/quote]

Áno v dnešnej dobe je čím ďalej viac tzv. "hyperaktívnych" detí. Ak je v triede takéto dieťa, mala by mať učiteľka v triede menej detí, aby stíhala ukočírovať toto problémové dieťa. Lenže niektoré takéto deti sa nedajú ukočírovať ani takto a potom je riešením špeciálna škola. Horšie je však to, že rodičia si nepriznajú tento problém a odmietajú takéto dieťa dať do takejto školy. Často je to spojené aj s ďalšími výdavkami, preto sa snažia tomu vyhnúť. :(
Pohar
09.11.07,09:14
A už si to riešila s vedením školy ?

nie neriešila, asi budem musieť, ale ti už rovno aj prestup na inú školu.........lebo predpokladám že sa rapídne zhorší vzťah triednej k nám..........
milagros208
09.11.07,09:37
Ja by som sa možno ešte raz porozprávala s triednou ako riešila tento problém, aké opatrenia vykonala, pretože ty si nepostrehla, že by sa niečo zlepšilo. A vysvetliť jej dôrazne, že ak si ona nedokáže s týmto problémom poradiť, že sa budeš musieť obrátiť na vedenie školy..
Porozprávaj sa s ňou nie so zlosťou, ale skôr treba zahrať na jej city, ako by sa ona cítila, keby sa niečo také dialo jej dieťaťu, vysvetli aké má s tým dcéra problémy a či by ona na tvojom mieste nechala tak, aby sa jej dieťaťu ubližovalo. A keď to sama nevie zvládnuť, ponúknuť jej,aby ste za vedením školy zašli spolu a skúsili to riešiť spoločne. Skúsiť to ešte raz po dobrom a ak to nepôjde, tak až potom zaútočiť. Pretože na útok sa reaguje útočne a potom už vaše vzťahy s triednou možno už budú len na bode mrazu.
Pepa
09.11.07,09:44
nie neriešila, asi budem musieť, ale ti už rovno aj prestup na inú školu.........lebo predpokladám že sa rapídne zhorší vzťah triednej k nám..........
Chyba - triednu si mala upozorniť a ak sa nič nerobí - šup za riaditeľom. Nechápem na čo čakáš. Nehnevaj sa na mňa, ale už dávno si mala rázne zakročiť a nie riešiť to neustálym "dohováraním" učiteľke.
Pepa
09.11.07,10:12
Zdravím vás som tu opäť. Veci sa v podstate nepohli nikam, agresívne decko je tento týždeň doma - neviem prečo, ale matka chodí každý den po úlohy. Zistila som aj že ostan= decká trpia - poskákané peračníky, zošity atd atd... Zarazil ma ďalší "krok" triednej učiteľky a vychovávateľky, ked zakázali celej triede mobili" a to ešte mojej dcére zdôraznili zvlásť ;).
Presne to ide podľa schémy ktorú tuším: agresívne decko sa ututlá pod koberec a tí čo sa sťažujú tých umlčíme.....
Dokonca deti dostali od učiteľky "príkaz" aby ich rodičia nevodili pred triedu ráno, ale len po budovu školy.........celkom iste to speje k izolovaniu....ak budem riešiť prestup tak asi so všetkými dôsledkami pre učiteľku......resp. rozmýšľam či jej nenapíšem "reklamný" článok do mestských novín....fakt nevládzem......dokonca sa na mna včera vyhúkala vychvávateľka, ked som sa jej spýtala či decko nezamestnaných môže navštevovať družinu(myslela som agresívne decko), lebo na zač,roka povedala že nemôžu....tak sa na mna vyhučala že mna do toho nič....a nech to UŽ NERIEŠIM!!!! nevládzem....poradte ako dalej. triedna sa tvári že je všetko v pohode....rozmýšlam pri prvom probléme šikany že hned zavolám políciu, - známym to pomohlo....
Mno - po prečítaní tohto príspevku mám pocit, že vidíš problémy aj tam kde nie sú:
l. Mobily majú zakázané aj na iných školách - aj moje dieťa ho má vypnutý
a volá len v prípade ak sa niečo stane.
2. Riešiš či dieťa nezamestnaných môže chodiť do školského klubu - to ale
nie je tvoj problém.
3. Rodičia nemôžu deti vodiť pred triedu? A to je problém? To je izolovanie?
Izolovanie od čoho, alebo od koho? Vo väčšine škôl vodia prváčikov ku
dverám triedy, pokým si dedičky nezvyknú ........
4. Ideš riešiť veci políciou a ešte si ani neinformovala vedenie školy?
Nechcela som sa ťa dotknúť, ale takto to vidím.
Pohar
09.11.07,10:53
Mno - po prečítaní tohto príspevku mám pocit, že vidíš problémy aj tam kde nie sú:
l. Mobily majú zakázané aj na iných školách - aj moje dieťa ho má vypnutý
a volá len v prípade ak sa niečo stane.
2. Riešiš či dieťa nezamestnaných môže chodiť do školského klubu - to ale
nie je tvoj problém.
3. Rodičia nemôžu deti vodiť pred triedu? A to je problém? To je izolovanie?
Izolovanie od čoho, alebo od koho? Vo väčšine škôl vodia prváčikov ku
dverám triedy, pokým si dedičky nezvyknú ........
4. Ideš riešiť veci políciou a ešte si ani neinformovala vedenie školy?
Nechcela som sa ťa dotknúť, ale takto to vidím.
1. Mobily majú zakázané úplne aj v prípade potreby.....
2. chcela som sa len informovať, nemám na to právo? I ako triedny dôverník?
3. Všetci rodičia vodia na prvom stupni deti do budovy, len my z našej triedy nemôžme ani do budovy....nejak divné..ale možno len pre mňa...
Myslím že naozaj končím s riešením tohto problému. Moja chyba mala som to riešiť v 1 triede a nenechať to na triednu. teraz je to vlastne proti mne, ked to nabralo obrátky.....presne ako som predpokladala...Vlastne teraz sa už moje riešenie problému bude brať ako rýpanie - klasika!
Vďaka za ohlasy.
George Michael
09.11.07,11:11
My sme mali v triede tiež podobný prípad - teda v prvom ročníku na základnej škole. Jeden žiak šikanoval deti, bol agresívny aj k učiteľke. Na rodičovskom združení sme dali do zápisu náš nesúhlas so správaním sa tohto žiaka. Šikanoval síce len pár detí, ale podpísali sa všetci prítomní rodičia, k náprave nedošlo. Potom sme ešte písali žiadosť - akúsi petíciu riaditeľke školy, boli za ňou osobne aj zástupcovia rodičov. Na naše apelovanie tohto žiaka preradili - najskôr do inej triedy, neskôr celkom opustil školu - všetci si vydýchli. Netreba sa vzdávať, utekať z boja. Ak odíde vaša dcéra, nič sa tým nevyrieši, nájde si inú obeť. Bolo by lepšie, ak by sa k vám ešte niekto pridal, aby to nebolo ponímané ako osobná zaujatosť. Treba tlačiť na triednu učiteľku a riaditeľa školy. Nám to pomohlo, aj keď to trvalo pár mesiacov.
Pepa
09.11.07,11:19
K súhlasu k príspevku Pohar:Súhlasím s časťou príspevku: vďaka za ohlasy:)
Pohar
09.12.07,09:44
Zdravím všetkých. Takže som tu opäť, situácia sa pohla dopredu. Včera sme mali doma návštevu, prišla k nám mladá policajtka, ohľadne preverenia tejto situácie. Nebojte sa ja som ju nevolala, možno padnete na zadok ale zavolal ju otec šikany. Vraj bol na policii, že som na jeho dcéru nakričala, aby nerobila zle mojej dcére....... Vyšetrovateľka si ma vypočula, aj moju dcéru, povedala že z toho pre mna nič nehrozí, ale pojde ešte za triednou učiteľkou zistiť čo to o žiačke. Otec šikany do správy napísal samé bludy, samozrejme je to výpoveď proti výpovedi,,,,......... No neviem ako to bude ďalej, ale nakoniec možno to je aj v moj prospech. Pretože podla mna si uplietol otec šikany na seba bič.....pretože ak bude nejaký problém v budúcnu, zápis už na polícii je - o šikane. Prosím napíšte váš názor, čo by ste robili ďalej. Samozrejme predpokladám že jeho decko je nabulikané a teraz bude nejaký čas sekať dobrotu.......Ísť teraz za riaditeľkou, alebo počkať či ma škola nezavolá?? dík za každý názor.
camelfly
09.12.07,09:56
Zdravím všetkých. Takže som tu opäť, situácia sa pohla dopredu. Včera sme mali doma návštevu, prišla k nám mladá policajtka, ohľadne preverenia tejto situácie. Nebojte sa ja som ju nevolala, možno padnete na zadok ale zavolal ju otec šikany. Vraj bol na policii, že som na jeho dcéru nakričala, aby nerobila zle mojej dcére....... Vyšetrovateľka si ma vypočula, aj moju dcéru, povedala že z toho pre mna nič nehrozí, ale pojde ešte za triednou učiteľkou zistiť čo to o žiačke. Otec šikany do správy napísal samé bludy, samozrejme je to výpoveď proti výpovedi,,,,......... No neviem ako to bude ďalej, ale nakoniec možno to je aj v moj prospech. Pretože podla mna si uplietol otec šikany na seba bič.....pretože ak bude nejaký problém v budúcnu, zápis už na polícii je - o šikane. Prosím napíšte váš názor, čo by ste robili ďalej. Samozrejme predpokladám že jeho decko je nabulikané a teraz bude nejaký čas sekať dobrotu.......Ísť teraz za riaditeľkou, alebo počkať či ma škola nezavolá?? dík za každý názor.

takéto veci by sa nemali stávať, ale ak ti pomôže, tak skús pozrieť aj
Metodické usmernenie č. 7/2006-R z 28. marca 2006 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach

v každom prípade to mala škola riešiť bez zbytočných prieťahov, pridávam ti sem link na to usmernenie:

Metodické usmernenie č. 7/2006-R z 28. marca 2006 (http://www.sikana.eu/vismo/dokumenty2.asp?id_org=600574&id=1030&p1=1035)
sú tam informácie, ktoré by ti mohli pomôcť ale aj iným
Pohar
09.12.07,13:38
takéto veci by sa nemali stávať, ale ak ti pomôže, tak skús pozrieť aj
Metodické usmernenie č. 7/2006-R z 28. marca 2006 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach

v každom prípade to mala škola riešiť bez zbytočných prieťahov, pridávam ti sem link na to usmernenie:

Metodické usmernenie č. 7/2006-R z 28. marca 2006 (http://www.sikana.eu/vismo/dokumenty2.asp?id_org=600574&id=1030&p1=1035)
sú tam informácie, ktoré by ti mohli pomôcť ale aj iným

ok. dakujem precitala som si. som zvedava ako to pojde dalej. Prosim neviete tu niekto, ci policia by mala aj mna informovat o dorieseni tohoto stavu? ci mam si pytat pisomne doriesenie?
Eulalia
09.12.07,14:14
ok. dakujem precitala som si. som zvedava ako to pojde dalej. Prosim neviete tu niekto, ci policia by mala aj mna informovat o dorieseni tohoto stavu? ci mam si pytat pisomne doriesenie?
Keďže sa "starostlivý otecko" sťažoval na Teba, musíš sa dozvedieť výsledok.
Pohar
09.12.07,15:09
Keďže sa "starostlivý otecko" sťažoval na Teba, musíš sa dozvedieť výsledok.
aký bude, čo myslíte? policajtka povedala, že to nebude mat žiadnu dohru, vraj len triednej dohovorí o tej šikane...........prosím poradte, mám niečo podniknúť ja? porozprávať sa s riaditeľkou? počkať? ma to normálne štve, že ten jej otec to takto riešil - v amoku, rýchlo.....
nemal by byť on ten ktorý bude políciou preverovaný?
sway
09.12.07,17:07
Zdravím všetkých. Takže som tu opäť, situácia sa pohla dopredu. Včera sme mali doma návštevu, prišla k nám mladá policajtka, ohľadne preverenia tejto situácie. Nebojte sa ja som ju nevolala, možno padnete na zadok ale zavolal ju otec šikany. Vraj bol na policii, že som na jeho dcéru nakričala, aby nerobila zle mojej dcére....... Vyšetrovateľka si ma vypočula, aj moju dcéru, povedala že z toho pre mna nič nehrozí, ale pojde ešte za triednou učiteľkou zistiť čo to o žiačke. Otec šikany do správy napísal samé bludy, samozrejme je to výpoveď proti výpovedi,,,,......... No neviem ako to bude ďalej, ale nakoniec možno to je aj v moj prospech. Pretože podla mna si uplietol otec šikany na seba bič.....pretože ak bude nejaký problém v budúcnu, zápis už na polícii je - o šikane. Prosím napíšte váš názor, čo by ste robili ďalej. Samozrejme predpokladám že jeho decko je nabulikané a teraz bude nejaký čas sekať dobrotu.......Ísť teraz za riaditeľkou, alebo počkať či ma škola nezavolá?? dík za každý názor.

No ja som si to celé prečítala...
Vidíš potvrdilo sa, že sa otočí proti Tebe..., ale nakoniec možno efekt bude. Ja by som určite neostala ticho. Okamžite by som napísala list Riaditeľke so stručným popisom situácie aj s tým, kam až to vyvrcholilo - že k Tebe prišla polícia a trvala by som na riešení situácie a oboznámení ma s ňou, pričom by som spomenula, že mám ešte možnosť riešiť celú vec cez médiá..., ak ostaneš ticho, uvidíš, že sa to otočí proti tebe a bude ti z toho nanič a tvoje dieťa to tiež nebude mať ružové.
Platí tu asi pravidlo že najlepšia obrana je útok - a toto presne ten milý ocinko spravil.
Zabojuj! -- vrhni sa do toho...,

To sa mi ale radí, že?

Ale ak nemáš na takéto veci silu - čo viem celkom presne pochopiť, nakoľko ja som si to zažila - mocne mi to pripomína môj príbeh, som citlivá na svoje deti, dcérka je citlivá - každý sme nejaký, ale to neznamená, že nás ostatní môžu biť! Tak sprav čo ti srdce hovorí a čo je pre dieťa to najlepšie a daj ju na inú školu.
Mne v 1 triede deptala dcérku triedna učiteľka neskutočným spôsobom, najskôr som za ňou chodila, do triedy nábytok dodala, snažila sa riešiť veci s ňou - akože veď nech poradí - pedagóg..., táto taktika nezabrala, dieťa mi každé ráno ovracalo chodbu, malo neprestajne hnačky, na každej hodine ju úplne zdeptala, úpného debila z nej robila pred celou triedou, mobil výslovne jej zakázala, - hoci u nás je to nevyhnutnosť, lebo do školy dochádzala z dedinky, moje usmiate šťastné slniečko sa zmenilo na jedno vystresované vytrasené chúďatko - revala som spolu s ňou a toľkú bezmocnosť som hádam nikdy necítila.. ... presne tvoj prípad len útok tu bol zo strany učiteľky... moja dcéra nebola prvá ani posledná, učiteľku dal jeden rodič aj strieskať... ale mala silné zázemie - rodina riaditeľky... inak učí dodnes.
..... a ako môj boj skončil? - napriek prvej rade čo som ti popísala, som doslovne z jedného dňa na druhý dieťa dala do inej školy a čuduj sa svete, všetky problémy zmizli akoby som mávla čarovným prútikom, dcérka bola šťastná ako rybička a všetko bolo odrazu v poriadku, našťastie som to spravila dosť rýchlo, asi po 3 mesiacoch, lebo dcérka si dnes na prvú školu ani nespomenie, už je na 8 ročnom gymply a je v pohode.
Možno keby som bojovala a naťahovala sa , možno by som vyhrala, ale ako by sa to na dcérke podpísalo veru neviem...
To som sa ale rozpísala, lebo mi to pripomenulo moje trápenia - veru je to u nás tak, som za boj, ale keď má človek doma toho malého človiečika a vidí tú nespravodlivosť... nuž niekto povie, že som zutekala, ale tento útek bol pre moje dieťa tým najlepším riešením... dnes to viem.

Tieto veci treba asi zažiť aby človek vedel aké sú hrozné.
Takže moc, moc Ti držím palce nech ti to dopadne dobre. ;););):):):)
Pohar
09.12.07,17:27
No ja som si to celé prečítala...
Vidíš potvrdilo sa, že sa otočí proti Tebe..., ale nakoniec možno efekt bude. Ja by som určite neostala ticho. Okamžite by som napísala list Riaditeľke so stručným popisom situácie aj s tým, kam až to vyvrcholilo - že k Tebe prišla polícia a trvala by som na riešení situácie a oboznámení ma s ňou, pričom by som spomenula, že mám ešte možnosť riešiť celú vec cez médiá..., ak ostaneš ticho, uvidíš, že sa to otočí proti tebe a bude ti z toho nanič a tvoje dieťa to tiež nebude mať ružové.
Platí tu asi pravidlo že najlepšia obrana je útok - a toto presne ten milý ocinko spravil.
Zabojuj! -- vrhni sa do toho...,

To sa mi ale radí, že?

Ale ak nemáš na takéto veci silu - čo viem celkom presne pochopiť, nakoľko ja som si to zažila - mocne mi to pripomína môj príbeh, som citlivá na svoje deti, dcérka je citlivá - každý sme nejaký, ale to neznamená, že nás ostatní môžu biť! Tak sprav čo ti srdce hovorí a čo je pre dieťa to najlepšie a daj ju na inú školu.
Mne v 1 triede deptala dcérku triedna učiteľka neskutočným spôsobom, najskôr som za ňou chodila, do triedy nábytok dodala, snažila sa riešiť veci s ňou - akože veď nech poradí - pedagóg..., táto taktika nezabrala, dieťa mi každé ráno ovracalo chodbu, malo neprestajne hnačky, na každej hodine ju úplne zdeptala, úpného debila z nej robila pred celou triedou, mobil výslovne jej zakázala, - hoci u nás je to nevyhnutnosť, lebo do školy dochádzala z dedinky, moje usmiate šťastné slniečko sa zmenilo na jedno vystresované vytrasené chúďatko - revala som spolu s ňou a toľkú bezmocnosť som hádam nikdy necítila.. ... presne tvoj prípad len útok tu bol zo strany učiteľky... moja dcéra nebola prvá ani posledná, učiteľku dal jeden rodič aj strieskať... ale mala silné zázemie - rodina riaditeľky... inak učí dodnes.
..... a ako môj boj skončil? - napriek prvej rade čo som ti popísala, som doslovne z jedného dňa na druhý dieťa dala do inej školy a čuduj sa svete, všetky problémy zmizli akoby som mávla čarovným prútikom, dcérka bola šťastná ako rybička a všetko bolo odrazu v poriadku, našťastie som to spravila dosť rýchlo, asi po 3 mesiacoch, lebo dcérka si dnes na prvú školu ani nespomenie, už je na 8 ročnom gymply a je v pohode.
Možno keby som bojovala a naťahovala sa , možno by som vyhrala, ale ako by sa to na dcérke podpísalo veru neviem...
To som sa ale rozpísala, lebo mi to pripomenulo moje trápenia - veru je to u nás tak, som za boj, ale keď má človek doma toho malého človiečika a vidí tú nespravodlivosť... nuž niekto povie, že som zutekala, ale tento útek bol pre moje dieťa tým najlepším riešením... dnes to viem.

Tieto veci treba asi zažiť aby človek vedel aké sú hrozné.
Takže moc, moc Ti držím palce nech ti to dopadne dobre. ;););):):):)

vďaka za radu a názor. lenže ja mám malý problémik. dcéra ma strašne rada triednu učitelku, a aj deti v triede. takže neviem z toho von. ked začnem robit natlaky na triednu cez riaditelku, dceru mozem rovno zobrat zo skoly....ešte v kútiku duše dúfam, že dcéra čikany odíde, lebo jej matka sa tým "vyhráža" od prevej triedy pri každom probléme. jaj , normálne neviem kudy kam! majte sa...
jana_bo
11.12.07,12:15
Zdravim. Som ucitelka a poradim Ti iba jedno = STAZOVAT sa na tu agresivnu spoluziacku u triednej ucitelky, u skolskeho psychologa, zastupcu riaditela aj u riaditela skoly. Cim viac osob, kompetentnych konat v tomto smere, bude o tom vediet, tym LEPSIE pre tvoju dcerku, ktora sa mozno o tom boji hovorit s dospelymi v skole. Priam "idealne" by bolo, ak by ostatni spoluziaci v triede boli ochotni "spolupracovat" a potvrdit obvinenia Tvojej dcerky, alebo aspon opisat ako sa to dievca voci tvojej dcerke sprava.Z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit, ze nasilie plodi len dalsie nasilie - rozhodne by som na Tvojom mieste tu agresorku osobne nenapadala ani fyzicky ani slovne - mohlo by sa to potom v konecnom dosledku obratit proti Tebe a Tvojej dcerke.Mala som takyto pripad v triede pred par rokmi. Vyriesili sme to v spolupraci s detmi v triede - to dievca musi pocitit a pochopit, ze SPOLOCNOST (v tomto pripade kolektiv deti v triede) taketo spravanie jednotlivca medzi nimi absolutne odsudzuje a zasadne netoleruje. Vela stastia a diplomacie pri rieseni problemu prajem. Urcite sa to coskoro zlepsi, nevzdavajte to. Drzte sa statocne.
Danila
11.12.07,12:31
Zdravim. Som ucitelka a poradim Ti iba jedno = STAZOVAT sa na tu agresivnu spoluziacku u triednej ucitelky, u skolskeho psychologa, zastupcu riaditela aj u riaditela skoly. Cim viac osob, kompetentnych konat v tomto smere, bude o tom vediet, tym LEPSIE pre tvoju dcerku, ktora sa mozno o tom boji hovorit s dospelymi v skole. Priam "idealne" by bolo, ak by ostatni spoluziaci v triede boli ochotni "spolupracovat" a potvrdit obvinenia Tvojej dcerky, alebo aspon opisat ako sa to dievca voci tvojej dcerke sprava.Z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit, ze nasilie plodi len dalsie nasilie - rozhodne by som na Tvojom mieste tu agresorku osobne nenapadala ani fyzicky ani slovne - mohlo by sa to potom v konecnom dosledku obratit proti Tebe a Tvojej dcerke.Mala som takyto pripad v triede pred par rokmi. Vyriesili sme to v spolupraci s detmi v triede - to dievca musi pocitit a pochopit, ze SPOLOCNOST (v tomto pripade kolektiv deti v triede) taketo spravanie jednotlivca medzi nimi absolutne odsudzuje a zasadne netoleruje. Vela stastia a diplomacie pri rieseni problemu prajem. Urcite sa to coskoro zlepsi, nevzdavajte to. Drzte sa statocne.Nazvať dieťa - agresorkou - ústami pedagóga je niečo príšerné. Zdvihlo ma to zo stoličky. Za ten čas, ktorý sa tu problému venoval, už mohli školskí psychológovia problém postrehnúť, pomenovať ho a za pomoci pedagógov a rodičov riešiť.
anklar
11.12.07,13:20
Nazvať dieťa - agresorkou - ústami pedagóga je niečo príšerné. Zdvihlo ma to zo stoličky. Za ten čas, ktorý sa tu problému venoval, už mohli školskí psychológovia problém postrehnúť, pomenovať ho a za pomoci pedagógov a rodičov riešiť.
Danilka, mrzí ma to ale, nemôžem s Tebou súhlasiť. Agresivitu máme v sebe, každý človek ju má v súbore svojich osobnostných vlastností. Mám ju v sebe ja, Ty, všetci. Je to jedna povahová črta z celého komplexu charakteristických vlastností živého organizmu. Akou formou sa prejavuje a kedy, je výsledkom pôsobenia rôznych faktorov. Úplne zbytočne by som tu mudrovala akých, lebo väčšina z nás pozná väčšinu z nich. V ľudskom, aj mimo ľudského spoločenstva.
Agresor - to je len pomenovanie formy správania sa.
Súhlasím s pani učiteľkou. Je potrebné, aby sa komunita spolužiakov postavila proti tej malej potvorke a pomohla jej takto "vyrásť "z tejto formy správania sa. Je evidentné, že rodičia, ani škola jej nepommáhajú. Ak jej však teraz nepomôžu (proti jej vôli a vôli jej rodičov), bude sa to dieťa vysoko pravdepodobne vyvíjať neželaným smerom. Je vysoko pravdepodobné, že pribúdajúcimi rokmi sa jej agresivita bude rozvíjať, posilňovať, obráti sa aj proti rodičom, nech si nemyslia, že sa jej vyhnú (nebezpečná puberta) a bude si hľadať vyhovujúcu spoločnosť - hádajme, asi akú?, kde rozvinutou agresiou sa bude snažiť uplatňovať svoje schopnosti.
Príspevok pani učiteľky je akoby návod na pomoc dieťaťu, ktorému, ako sa doteraz javí, odmieta pomôcť jeho vlastný rodič, aj škola.
Danila
11.12.07,14:18
anklar, to, že so mnou nesúhlasíš, Ťa vôbec nemusí mrzieť. Neviem si v tejto téme predstaviť jednofarebné pritakávanie. Jediné, čo som pani učiteľke neprehltla bolo pomenovanie dievčatka, o ktorom nič, ale vôbec nič nikto v tejto téme nevie. Možnosť vyjadriť názor mala jedna strana. Agresor - útočník, je skutočne pomenovanie toho, kto šikanuje, v rôznych odborných témach. Ale je v nich okrem iného aj toto:
Chyby v riešení konfliktov - šikany - môžu spôsobiť až taký fatálny omyl, že
obeť je vyhlásená za agresora. Preto sa vždy postavím radšej na stranu toho, kto sa brániť nemôže.:) A že som si to nevymyslela, tak preventívne priložím názory k tomu povolaných:
http://www.infovek.sk/predmety/vporadenstvo/index.php?k=21
LATRYNA
03.01.08,15:36
V prvom rade treba o všetkom informovať riaditeľa/ku školy!! A to písomnou formou, kde opíšeš všetko, čo sa prihodilo, a záverom budeš žiadať okamžité riešenie. Kópiu listu si odlož, môže sa v budúcnosti hodiť...
Pohar
10.01.08,09:58
Potrebujem poradiť - právnu radu. Pomôže mi niekto? Ak by niekto poradil budem rada, nechcem to celé rozpisovať.......možno cez SS, alebo ako??Poradte. Vďaka.
Pohar
10.01.08,10:25
neporadí nikto? je tu niekto zbehlý v obč. práve?
Chobot
10.01.08,10:39
neporadí nikto? je tu niekto zbehlý v obč. práve?

Ťažko ti niekto poradí, keď ani nevieme, v čom ti máme poradiť. Občianske právo je strašne obšírne.

Komerčný právnik sa ti asi ťažko ozve zadarmo. Ten by si za radu nechal zaplatiť.

AK opíšeš problém, možno sa toho niekto dobrovoľne chytí.
svojar
11.01.08,08:54
Aspoň hrubé rysy problému. O čo sa jedná z obč. práva.
Pohar
17.01.08,15:47
no už som tu raz písala....
dcéru šikanovala jedna žiačka, došlo to až tak daleko že jej otec mi vynadal, následne sme si to vykričali. nasledne moju dceru opat šikanovla žiačka, ja som jej po obede v škole povedala - prosim ta daj mojej dcere pokoj. nasledne mi telefonoval jej otec domov a vyhrazal sa mi policiou, a prokuratorom. ja som mu odpovedala že nech si poslúži....
po 2 týzdnoch sme mali doma policiu, kde otecko dotičnej ma obvinil že som jeho dceru zdrapla a vynadala jej. svedka neudal.
nasledne bola vypocuta (v skole)jeho dcera ktora povedala že som jej nič neurobila.
ked sme mali jednanie o priestupku, som sa dozvedela, že boli 2x vypovedat, a zmenila vypoved otec uz len tvrdil ze som ju okrikla, a telefonovala som im domov ....a dcera zas tvrdila ze predsa som na nu nakričala.....
ja som potvrdila ze som ju len žiadala o slušne spravanie.....
pravdepodobne to nebude priestupok.....ale chcem sa spytat, moze to doticny potiahnut dalej? kedze tam ma dve rozpolne vypovede?
moze ma dat na sud po jednani o priestupku?
prosim poradte.
Evanka
17.01.08,16:04
Nechápem, niekto ti šikanoval dcéru a ty sa obávaš :(. Polícii si to mala oznámiť práve ty.
Pohar
17.01.08,16:06
Nechápem, niekto ti šikanoval dcéru a ty sa obávaš :(. Polícii si to mala oznámiť práve ty.
ta šikana bola ohlásená triednej.....
škola sa tvári že medzi žiakmi boli "bežné" problémy......
Zoltán Kovács
17.01.08,16:06
Osobne si myslím, že sa to malo na začiatku riešiť cez tirenú učiteľku. Oboznámiť ju/jeho o situácii. A ona by mala urobiť kroky, ktoré mali viesť k riešeniu situácie. Ak by to nepomohlo, tak postupovať k riaditeľovi školy.
Pohar
17.01.08,16:08
Osobne si myslím, že sa to malo na začiatku riešiť cez tirenú učiteľku. Oboznámiť ju/jeho o situácii. A ona by mala urobiť kroky, ktoré mali viesť k riešeniu situácie. Ak by to nepomohlo, tak postupovať k riaditeľovi školy.
toto bolo urobené....len ako vravím všetko sme to hlásili triednej - ústne, a to je moj problem lebo na papieri nemám nič.
čo nie je na papieri - neexistuje!
triedna tvrdí že žiačky mali problémy - ale bežné aké bývajú v škole....
Pohar
17.01.08,16:18
prosim poradi niekto? mam sa niečoho obávať? resp, čo robiť?
Evanka
17.01.08,16:25
no už som tu raz písala....
dcéru šikanovala jedna žiačka, došlo to až tak daleko že jej otec mi vynadal, následne sme si to vykričali. nasledne moju dceru opat šikanovla žiačka, ja som jej po obede v škole povedala - prosim ta daj mojej dcere pokoj. nasledne mi telefonoval jej otec domov a vyhrazal sa mi policiou, a prokuratorom. ja som mu odpovedala že nech si poslúži....
po 2 týzdnoch sme mali doma policiu, kde otecko dotičnej ma obvinil že som jeho dceru zdrapla a vynadala jej. svedka neudal.
nasledne bola vypocuta (v skole)jeho dcera ktora povedala že som jej nič neurobila.
ked sme mali jednanie o priestupku, som sa dozvedela, že boli 2x vypovedat, a zmenila vypoved otec uz len tvrdil ze som ju okrikla, a telefonovala som im domov ....a dcera zas tvrdila ze predsa som na nu nakričala.....
ja som potvrdila ze som ju len žiadala o slušne spravanie.....
pravdepodobne to nebude priestupok.....ale chcem sa spytat, moze to doticny potiahnut dalej? kedze tam ma dve rozpolne vypovede?
moze ma dat na sud po jednani o priestupku?
prosim poradte.
Zdá sa, že teraz ti už nejde o riešenie šikany voči tvojej dcére, ale o to, či môže dotyčný postúpiť túto záležitosť, z ktorej ťa obvinil, súdu.
V princípe ak nebude spokojný s rozhodnutím vyšetrovacieho orgánu, môže postúpiť vec súdu.
Pohar
17.01.08,16:29
a moze ma z niecoho obvinit? vidite v niecom trestny cin?
resp. mne sa vidi ze ma krivo obvinil......
Pohar
17.01.08,16:48
prosim poradt..vyznate sa niekto v priestupkoch????a dokazovani?
mladymuz
17.01.08,16:51
ak dva krat zmenil vypoved tak bude dost nedoveryhodne posobit pred sudom.
...neopovazil by som sa chodit za cudzim dietatom, a hlavne nie bez svedkov, lebo nikdy nevies co z toho vznikne

postupoval by som nasledovne:
1. pozbieral vsetky materialy, predvolania a zapisnice z tych oznameni
2. pisomne upozornil najprv riaditela skoly a potom vyssie, ze takyto problem tam je, riesi sa to a padli aj nejake oznamenia
3. na dotycneho otecka by som podal napr. trestne oznamenie za ohovaranie kde by som dolozil zapisnice a hlavne ak existuje dokaz o tom, ako menil vypovede
V kazdom pripade by som sa zdrzal akychkolvek telefonickych alebo osobnych kontaktov, pretoze to vytvara dost velky priestor na spekulacie a tazko sa preukazuje nevina. Vsetko len pisomne. Ak niektore dieta dokaze sikanovat, tak dokaze aj velmi dobre klamat.
Toto je citliva zalezitost, staci ked pouzijes nespravne slovicko pri osobnom rozhovore, bude mat svedka a moze ta obvinit ze si sa mu vyhrazala fyz. likvidaciou, alebo obvinenie z obmedzovania osobnej slobody...a ty budes obet, ktora bojuje o prezitie.
Pohar
17.01.08,17:01
ak dva krat zmenil vypoved tak bude dost nedoveryhodne posobit pred sudom.
...neopovazil by som sa chodit za cudzim dietatom, a hlavne nie bez svedkov, lebo nikdy nevies co z toho vznikne

postupoval by som nasledovne:
1. pozbieral vsetky materialy, predvolania a zapisnice z tych oznameni
2. pisomne upozornil najprv riaditela skoly a potom vyssie, ze takyto problem tam je, riesi sa to a padli aj nejake oznamenia
3. na dotycneho otecka by som podal napr. trestne oznamenie za ohovaranie kde by som dolozil zapisnice a hlavne ak existuje dokaz o tom, ako menil vypovede
V kazdom pripade by som sa zdrzal akychkolvek telefonickych alebo osobnych kontaktov, pretoze to vytvara dost velky priestor na spekulacie a tazko sa preukazuje nevina. Vsetko len pisomne. Ak niektore dieta dokaze sikanovat, tak dokaze aj velmi dobre klamat.
Toto je citliva zalezitost, staci ked pouzijes nespravne slovicko pri osobnom rozhovore, bude mat svedka a moze ta obvinit ze si sa mu vyhrazala fyz. likvidaciou, alebo obvinenie z obmedzovania osobnej slobody...a ty budes obet, ktora bojuje o prezitie.
1. tie materialy - myslite ze mi daju kopie z obvodneho uradu? policie?
2. ako upozornit riaditela? nemoze ma potom udat za sirenie informacii? ohovarania?
a tie telefony? je to dokaz? ze mi volal?
vďaka
Pohar
17.01.08,17:37
prosim moze mi tu niekto pomoct? resp. poradit kde ziskam poradu - pravnu.
mladymuz
17.01.08,17:48
kvalifikovanu poradu iba u pravnika a to za poplatok, ibaze by sa niekto naozaj ujal toho nejak bezplatne....
1. ano, neviem kde vsade uz prebehli predvolania hlavne mi ide o to, aby sa dalo potom nejskor (v pripade sudu)napadnut to, ze dva krat sa menila vypoved v tej istej veci. Akehokolvek sudu by som sa nejak nebal.
2. Ak upozornis riaditela, nemoze to napadnut ze to je nejake sirenie. Ak niekto nieco zisti, akekolvek protipravne konananie, je jeho obcianskou povinnostou to oznamit.
3. Telefony?...ty si volala im (aspon podla prispevku) ...este by som si zabezpecil nahravanie svojich hovorov a upozornil by som druhu stranu na to, ze hovor sa nahrava. Iba tak by to bolo legalne.

4...a to sikanovanie by som preveril poriadne...mozno oslovit rodicov inych deti, ci sa nahodou niektore dieta doma tym nepochvalilo resp. nestazovalo. Ak existuje sikan, tak o tom budu vediet aj ine decka.
Kathryn
17.01.08,17:53
Sledovala som tvoju tému, keď sa rozoberalo šikanovanie dcérky. Jednoznančne si sa snažila riešiť vzniknutú situáciu cez triednu učiteľku a je smutné, že to došlo až tak ďaleko. Aj mne pripadá normálnejšie dohovoriť sa s dotyčným než hneď podávať trestné oznámenie na polícii. V tomto prípade to však došlo až takto ďaleko, a preto si myslím že je čas na právnika - odborníka v tejto oblasti. Lebo aj keď nie si vinná, tak okolnosti sa môžu zvrtnúť aj v tvoj neprospech. Ak je komerčný právnik nad tvoje finančné možnosti, myslím že vo väčších mestách je možné získať právnu pomoc aj bezplatne. V každom prípade držím palce.
Gabi03
17.01.08,17:55
mimotemy Mladý muž, tá šikana naozaj sa uskutočnila. Pohár to už písala dosť obsiahnle v inej téme (mám pomalý PC, nechce sa mi hľadať, možno niekto iný). Myslím, že je dosť vystrašená a vážne potrebuje poradiť. A ty vyzeráš, že by si toho bol schopný.

mimotemy Teraz dúfam, že som neporušila nový bod etikety, že som reagovala na tému, ku ktorej neviem pomôcť. :rolleyes:
Soňurka
17.01.08,18:33
1. tie materialy - myslite ze mi daju kopie z obvodneho uradu? policie?
2. ako upozornit riaditela? nemoze ma potom udat za sirenie informacii? ohovarania?
a tie telefony? je to dokaz? ze mi volal?
vďaka



Na diaľku sa komplexne veľmi ťažko zodpovedne radí. Myslím, že sú tu na Porade mnohí, ktorí sa v týchto veciach vyznajú, ale majú obavu z toho, aby si ich prípadné rady vedela vhodne využiť.
Zo všetkých Tvojich príspevkov priam "srší" Tvoja neprimeraná obava, čo sa môže obrátiť proti Tebe.
Základnú radu Ti dal mladymuz. Čo sa týka priestupkového konania- tak v prípade nespokojnosti s rozhodnutím sa môže účastník konania odvolať na Krajský úrad (to znamená, že nielen on, ale aj Ty). Ak nie je účastník konania spokojný, tak sa odvolá voči rozhodnutiu na Krajský úrad, alebo podá priamo na súd Návrh na preskúmanie rozhodnutia štátneho orgánu, pričom príslušný je krajský súd, v ktorom je odvolací Krajský úrad.

Poznáš to? - najlepšia obrana je útok!
Ty sa neobávaj toho, že "čo on môže proti Tebe použiť".
Ak jeho dcéra Tvoju dcéru šikanovala, treba túto situáciu náležite žiadať riešiť vedením školy - nakoľko sa stala na pôde školy. Dúfam, že si to šikanovanie vysvetlila na polícii a na priestupkovom konaní.

Čo sa týka materiálov na polícii a na priestupkovom oddelení, tak účastník konania a jeho právny zástupca majú právo nahliadať do spisu, aj žiadať vyhotoviť kópie tých strán zo spisu, ktoré považujú za potrebné (na vlastné náklady). Keďže si účastník konania, tak ....
Samozrejme, tak ako hore uviedol mladymuz, tak dobre by bolo jednať za prítomnosti svedkov.
Netreba sa zbytočne vyhrážať, ale ak by si mala pocit, že Ťa ohovára, treba uviesť, že sa budeš voči tomu brániť a podáš trestné oznámenie za ohováranie.
Držím palce!!!!:)
Pohar
17.01.08,18:52
dakujem vsetkym.
ano zacinam sa bat toho jej otca........
neviem co od neho mozem cakat....
mam poucenie pre zivot - cokolvek sa stane v triede, davam na papier.
a riesim hned s riaditelkou.
teraz sa len modlim aby na mna "tatinko" nieco nevymyslel.
robovi
18.01.08,06:05
Sledovala som tvoju tému, keď sa rozoberalo šikanovanie dcérky. Jednoznančne si sa snažila riešiť vzniknutú situáciu cez triednu učiteľku a je smutné, že to došlo až tak ďaleko. Aj mne pripadá normálnejšie dohovoriť sa s dotyčným než hneď podávať trestné oznámenie na polícii. V tomto prípade to však došlo až takto ďaleko, a preto si myslím že je čas na právnika - odborníka v tejto oblasti. Lebo aj keď nie si vinná, tak okolnosti sa môžu zvrtnúť aj v tvoj neprospech. Ak je komerčný právnik nad tvoje finančné možnosti, myslím že vo väčších mestách je možné získať právnu pomoc aj bezplatne. V každom prípade držím palce.

Mozno aj verejny ochranca ludskych prav - ombudsman by sa mohol angazovat. Pripadne ak splnate podmienky/ soc. pripad a tusim nejaky nizky prijem rodiny a pod./ tak mozte vyuzit bezplatnu pravnu pomoc nejakej statnej institucie / kancelaria bezplatnej pravnej pomoci/, ci ako sa to vola. Neviete niekto, ako sa vola ta institucia?
Pohar
18.01.08,06:26
Mozno aj verejny ochranca ludskych prav - ombudsman by sa mohol angazovat. Pripadne ak splnate podmienky/ soc. pripad a tusim nejaky nizky prijem rodiny a pod./ tak mozte vyuzit bezplatnu pravnu pomoc nejakej statnej institucie / kancelaria bezplatnej pravnej pomoci/, ci ako sa to vola. Neviete niekto, ako sa vola ta institucia?
peniaze by nemali byt problem......
len som z toho zufala.....
neviem co mozem este od neho cakat....
hanelie
18.01.08,06:50
pohár,
tvoj strach je voda na mlyn " tatinkovi" preto existuje aj šikana, jeden si dokazuje svoju neschopnosť tým, že šikanuje iného...
čoho sa bojíš? Že budeš mať poťahovačky so súdom - SI PREDSA V PRÁVE a podľa toho sa aj správaj
prežila som to na vlastnej koži - dcérku šikanoval chalan, ale pomaly raz toľký ako ona / váhovo /, no tak som si ho raz pristavila v škole, zdrapla za tričko až praskali švíky a "jemne mu dohovorila" - odvtedy bol pokoj...
pohar - ODVAHU!!!!! Ber si príklad zo zvieracej ríše - matka si svoje mladé chráni aj keby jej malo ísť o život!
účtovník 007
18.01.08,07:07
Pohar,
ako Ti tu viacerí radia, hlavne sa neboj. Ono takí , čo majú dostatok peňazí, si myslia, že majú aj moc. Často krát je to tak, ale to neznamená, že sa ich budeme všetci báť. Ukáž mu, že sa ho nebojíš. Neboj sa ísť aj na súd. Hlavne podaj podnet za šikanovanie. Zober do toho aj políciu. Ak sa s Tebou stretne otecko a budeš sa cítiť ohrozená, choď aj Ty na políciu. Ak nie sú peniaze pre Teba problém, hľadaj rovno radu u odborníka. Nečakaj a neboj sa .
Držím palce.
rejmiz
18.01.08,07:57
Ja by som sa ako prve pokusila spomedzi spoluziacok najst svedka, ktory by ti potvrdil, ze tvoja dcera bola naozaj sikanovanan tou druhou. A zaroven by som ziadala u vysetrovatela na policii konfrontaciu tvojej dcery so sikanarkou (za pritomnosti alebo bez pritomnosti rodicov - podla toho, ako velmi konfliktny typ je jej otec :O) ) a takisto vypocutie ucitelov a zaznamy zo skoly. To je asi tak prvy krok. Ak by to vyzeralo, ze namiesto vyjasnenia situacie bude obvinena tvoja dcera (alebo ty z neprimeraneho zasahu :O)) ), odporucam vyhladat advokata. V kazdom pripade, zatial by som sa nebala, ze to potiahne dalej (na sud), pretoze by musel mat svedkov alebo iny dokaz, ze si jeho dcere nejako fyzicky alebo psychicky ublizila. Slovna hadka medzi spoluobcanmi je zatial maximalne tak na financnu pokutu. No a vysetrovatel PZ musi najprv vec uzavriet a vyvodit zaver, ze tvoja reakcie je trestny cin alebo precin, aby otec mohol hnat vec na sud. A to nie je take lahke. Takze ziadne obavy. Zozente svedkov, urobte konfrontaciu a hlavne nemente vypoved, drzte sa stale tej istej. Ani to, ze zmenila vypoved nevrha dobre svetlo na sikanarku. A hlavne sa nepokusajte s nimi nadviazat telefonicky alebo iny kontakt bez svedkov, aby vas este neobvinili z vydierania (aj to sa stava). Inak, aj svedkovia, ktori dosvedcia dobre spravanie a dobry prospech tvojej dcery stoja za porozmyslanie...
rejmiz
18.01.08,08:19
Este by som uviedla jednu info: ak by si chcela vyhladat pomoc advokata a nevies, kde zacat, klikni na "ve-ve-ve.sak.sk", chod na "advokati", potom "vyhladanie advokatov" a tam si daj vyhladat podla mesta. Vyber si zo zoznamu, su tam aj kontakty na nich. Co sa tyka bezplatnej pravnej pomoci, tu ziskas tym istym sposobom, akurat pod "advokati" kliknes na "bezplatna pravna pomoc". Ombudsmana by som ani neskusala. Za prve ti nepomoze a za druhe mu odpoved bude trvat priserne dlho.
mladymuz
18.01.08,14:19
Nikdy nevies co ocakavat od druhych, to je jasne, takze nepodcenovat nepriatela.
Je velmi dolezite prejst z obrany do utoku, iba tak mas sancu vyhrat. Nedavaj druhej strane zbran do ruky, neukaz svoju slabost a hlavne nehovor ty, co sa chystas robit. V tichosti, rychlo a efektivne konaj v medziach zakona. Ten chlap ti nemoze nic spravit. Tiez mohol len tie oznamenia podať...ešte raz podotykam, zmeniť niekoľkokrat vypoved, to neobstoji na žiadnom sude.
Treba upozorniť školu, ak sa nebude nič konať, tak zriadovateľa a potom inšpekciu, ministerstvo.
Pohar
14.04.08,05:51
Zdravím vás všetkých, ktorí ste so mnou zdielali môj problém. I keď to dlho trvalo, predsa len vyšetrovateľ rozuzlil "oteckove" udanie. Jeho udanie že som na jeho dcéru nakričala, a čo ja viem ešte čo, porpela v zápisnici, jeho vlastná dcéra, ktorá tvrdila, že som jej také vôbec nespravila!!!!!Takže vyšetrovateľ priestupok voči mne zastavil, a ako odôvodnenie udal pochybné informácie a dvojaké výpovede zo strany "otecka". Takže mám to na papieri. Rozmýšlala som či ho neudať pre krivé obvinenie na moju osobu, ale všetci mi radia aby som sa nanho vykašlala........čo si myslíte vy? zahadzovať sa s "takým" človekom, ale kašlať nanho? Ved ono samu to v živote ai aj tak vráti........
hanelie
14.04.08,06:00
pohar,
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif super, že to pre teba dobre dopadlo,


Ved ono samu to v živote ai aj tak vráti........
a nemyslíš, že sa mu to už tak trochu vrátilo, veď jeho vlastná dcéra poprela to, čo on trvdil... ty si mohla odísť s hlavou hore, on - naopak hlava zvesená medzi plecami

urob gesto - nechaj to na "vyššiu moc"
JAJA11
14.04.08,06:06
pohar,
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif super, že to pre teba dobre dopadlo,


a nemyslíš, že sa mu to už tak trochu vrátilo, veď jeho vlastná dcéra poprela to, čo on trvdil... ty si mohla odísť s hlavou hore, on - naopak hlava zvesená medzi plecami

urob gesto - nechaj to na "vyššiu moc"

Myslím, že sa stalo to, čo sa muselo stať. Ako sa hovorí božie mlyny melú pomaly, ale isto. Určite ťa to potešilo, ale neoplatí sa viac zaoberať takým človekom a míňať na neho svoj drahocenný čas, lepšie je ho venovať rodine. :)
mariro
14.04.08,11:27
Presne tak dievcata, suhlasim s vami.S takym clovekom sa neoplati stracat cas, a ako hovori moja stara babka ...nestoji za to aby si slinu z ust vypustila kvoli nemu.Presne tak ako vravite, kazdemu sa vrati to co vyda zo seba....a on uz nasiel
lukia19
21.04.08,13:08
Stalo sa to aj nam, syna s jeho kamaratkou skikanovali starsi chlapci, najskor sa posmievali, potom ich napadli ... podali sme pisomnu ziadost a aj bolo stretnutie z rodicmi, nastastie to prestalo ale po dnes mi nepojde sam tam, kde vie, ze tam ti chlapci budu a uz su to dva roky, ak by s nimi nahodou ostal sam.
giovannajana
13.06.11,16:22
Moja dcéra dnes prišla zo školy s tým, že jej spolužiak so spolužiačkou držali na tvári igelitový obrus a druhý spolužiak ju držal pod krkom. Keď si len predstavím, čo sa mohlo stať, je mi zle. Sú to prváci na základnej škole. Učiteľka vraj bola na chodbe a keď jej to druhé deti povedali, neverila im. Nakoniec moja dcéra dostala poznámku, že sa škaredo rozpráva so spolužiakmi. Prosím vás, poraďte mi, čo by ste na mojom mieste robili, pretože ja momentálne nedokážem normálne rozmýšľať. Ďakujem.
Tweety
13.06.11,16:24
Moja dcéra dnes prišla zo školy s tým, že jej spolužiak so spolužiačkou držali na tvári igelitový obrus a druhý spolužiak ju držal pod krkom. Keď si len predstavím, čo sa mohlo stať, je mi zle. Sú to prváci na základnej škole. Učiteľka vraj bola na chodbe a keď jej to druhé deti povedali, neverila im. Nakoniec moja dcéra dostala poznámku, že sa škaredo rozpráva so spolužiakmi. Prosím vás, poraďte mi, čo by ste na mojom mieste robili, pretože ja momentálne nedokážem normálne rozmýšľať. Ďakujem.
V prvom rade by som o celom incidente povedala pani učiteľke, aby si tých prváčikov-šikaniarov:confused: trochu viac všímala. Odkiaľ to tie detí majú? Hrôza.
veronikasad
13.06.11,16:25
Moja dcéra dnes prišla zo školy s tým, že jej spolužiak so spolužiačkou držali na tvári igelitový obrus a druhý spolužiak ju držal pod krkom. Keď si len predstavím, čo sa mohlo stať, je mi zle. Sú to prváci na základnej škole. Učiteľka vraj bola na chodbe a keď jej to druhé deti povedali, neverila im. Nakoniec moja dcéra dostala poznámku, že sa škaredo rozpráva so spolužiakmi. Prosím vás, poraďte mi, čo by ste na mojom mieste robili, pretože ja momentálne nedokážem normálne rozmýšľať. Ďakujem.
Aj keď nemáš dôvod neveriť svojej dcére, skús sa spýtať na tento incident aj nejakej jej spolužiačky. Porovnaj s tým, čo ti povedala dcéra a konaj ...(ak nepochodíš u triednej učitelke, zaklop na dvere kancelárie riaditela školy).
terezamaria
13.06.11,16:48
Moja dcéra dnes prišla zo školy s tým, že jej spolužiak so spolužiačkou držali na tvári igelitový obrus a druhý spolužiak ju držal pod krkom. Keď si len predstavím, čo sa mohlo stať, je mi zle. Sú to prváci na základnej škole. Učiteľka vraj bola na chodbe a keď jej to druhé deti povedali, neverila im. Nakoniec moja dcéra dostala poznámku, že sa škaredo rozpráva so spolužiakmi. Prosím vás, poraďte mi, čo by ste na mojom mieste robili, pretože ja momentálne nedokážem normálne rozmýšľať. Ďakujem.

Nečakaj ani minútu, pokiaľ to takto učiteľka bez podrobného preskúmania uzatvorila, išla by som priamo za riaditeľkou školy a taktiež aj za zriaďovateľom, aby vedeli, koho majú na postoch učiteľov.
Možno malá aj nejaké to slovko, nie práve najvhodnejšie povedala, ale keby ju boli zadusili, to by bolo lepšie? Niečo neskutočné, čo sa už od prvej triedy v školách robí. :eek::eek::eek:
drobeceva
13.06.11,16:51
Moja dcéra dnes prišla zo školy s tým, že jej spolužiak so spolužiačkou držali na tvári igelitový obrus a druhý spolužiak ju držal pod krkom. Keď si len predstavím, čo sa mohlo stať, je mi zle. Sú to prváci na základnej škole. Učiteľka vraj bola na chodbe a keď jej to druhé deti povedali, neverila im. Nakoniec moja dcéra dostala poznámku, že sa škaredo rozpráva so spolužiakmi. Prosím vás, poraďte mi, čo by ste na mojom mieste robili, pretože ja momentálne nedokážem normálne rozmýšľať. Ďakujem.

V žiadnom prípade to nenechávaj tak:) ak sa niečo stane, potom už bude neskoro:confused:
v prvom rade by som volila rozhovor s triednou-uvidíš ako sa zachová. Najvyššia dištancia na škole - p.riaditeľ
Záleží, ako to berie Tvoja dcéra. Môže mať z toho traumu, nebude chcieť /bude sa báť/ chodiť do školy.
Gabi03
13.06.11,16:53
Nečakaj ani minútu, pokiaľ to takto učiteľka bez podrobného preskúmania uzatvorila, išla by som priamo za riaditeľkou školy a taktiež aj za zriaďovateľom, aby vedeli, koho majú na postoch učiteľov.
Možno malá aj nejaké to slovko, nie práve najvhodnejšie povedala, ale keby ju boli zadusili, to by bolo lepšie? Niečo neskutočné, čo sa už od prvej triedy v školách robí. :eek::eek::eek:

Samozrejme súhlasím s tvojím rozhorčením, ale ísť za riaditeľom školy a hneď pýtať na zodpovednosť učiteľa ... asi by s tým nepochopila. Riaditeľ si bude v prvom rade brániť svojho zamestnanca.
terezamaria
13.06.11,17:29
Samozrejme súhlasím s tvojím rozhorčením, ale ísť za riaditeľom školy a hneď pýtať na zodpovednosť učiteľa ... asi by s tým nepochopila. Riaditeľ si bude v prvom rade brániť svojho zamestnanca.

Gabika ešte viac by si to moje rozhorčenie chápala, keby si mala už školáka. Vidím, že držíš na rukách ešte malilinké bábätko, ktorému veľmi želám, aby nič takéto neskúsilo, keď bude prvák/čka/.

Možno záleží na riaditeľovi, ako sa k tomu postaví. Najviac mi vadí to, že bez preverenia a vypočutia detí dala poznámku práve tej, ktorú šikanovali. Keď to matka nechá tak a nepôjde za riaditeľom/ kou/, budú si tie decká do tej malej stále dovoľovať a navyše sa budú tešiť, že poznámku dostane ona a nie oni.:cool:
misoft
13.06.11,17:50
Rodič by mal aspoň veriť svojmu dieťaťu, pokiaľ sa mu deje krivda. Ak to odbije mávnutím ruky a poznámkou, že si len vymýšľa, šeredne v budúcnosti na to môže doplatiť - dieťa totiž stratí dôveru v rodiča, nebude priznávať (prípadne hľadať pomoc) v zložitejších situáciách (často hraničiacich s kriminalitou, či ohrozením zdravia), až nakoniec sa to rodič dozvie od niekoho iného a bude zhrozený, že o tom vôbec nevedel.

Postup pedagóga v tomto prípade bol nešťastne neštandardný - nepreveril, nezistil skutkový stav, len rovno rozhodol (a asi nesprávne), len aby sa tohto problému jednoducho zbavil. Je potrebné to dotiahnuť do konca a vyžadovať, aby sa takéto prípady VŽDY riadne vyšetrili, pretože šikana môže byť jak viditeľná (sácanie, ubližovanie a pod.), tak skrytá (psychická).
Kazu
13.06.11,19:02
Moju by som dnes vyplieskala aby pre podruhý krát vedela ako má rozprávať a zajtra by som išla do školy. Aj kotúčom toaletného papiera, lebo malým by bolo potom treba poutierať riť. A vôbec, ale vôbec by ma nezaujímalo, čo na to hovorí zákon o ochrane osobností.
buchač
13.06.11,19:07
V žiadnom prípade to nenechávaj tak:) ak sa niečo stane, potom už bude neskoro:confused:
v prvom rade by som volila rozhovor s triednou-uvidíš ako sa zachová. Najvyššia dištancia na škole - p.riaditeľ
Záleží, ako to berie Tvoja dcéra. Môže mať z toho traumu, nebude chcieť /bude sa báť/ chodiť do školy.

...moja dievka prestala ...

Nič som sa nedozvedel ...aj dcéra , aj manželka mlčali ...báli sa totiž , ako by to skončilo...

Ono by to asi zle dopadlo , dvaja by zle na tom boli ...pán asistent v sádre ...a ja v base ...;)