Vektra
30.10.07,15:17
Dobry den, mozete mi niekto poradit? Pri SC ked je taxik, alebo preprava busom, ktory maju na blociku vycislenu DPH-mozeme si tuto DPH zauctovat-uplatinit, alebo musime celu sumu do nakladov nauctovat?
Jasne ze sa bude tykat o slovenskeho prepravcu.
Dakujem.
JAJA11
30.10.07,14:31
Dobry den, mozete mi niekto poradit? Pri SC ked je taxik, alebo preprava busom, ktory maju na blociku vycislenu DPH-mozeme si tuto DPH zauctovat-uplatinit, alebo musime celu sumu do nakladov nauctovat?
Jasne ze sa bude tykat o slovenskeho prepravcu.
Dakujem.


Podľa spôsobu zúčtovania. Ak priradíte bloček k cestovnému príkazu, DPH si nemôžete uplatniť. Ak však bloček zaúčtujete ako samostatný doklad - náklad, môžete si uplatniť aj DPH. :rolleyes:
Vektra
30.10.07,15:20
Takze uplatit DPH pri preprave (BUS,taxi..) ked uctujem na 512 musim dat v plnej vyske do nakladov.. a ak by som to hodila iba na nejaky iny ucet, 501,al.518 tak vtedy uz mozeme uplatnit aj DPH?
aj keby sa to tykalo SC? - takze rozhoduje ucet?
Ale z PHM a aj hotela si mozem DPH na ucte 512 uplatnit.. alebo ani z toho?
JAJA11
31.10.07,06:19
Takze uplatit DPH pri preprave (BUS,taxi..) ked uctujem na 512 musim dat v plnej vyske do nakladov.. a ak by som to hodila iba na nejaky iny ucet, 501,al.518 tak vtedy uz mozeme uplatnit aj DPH?
aj keby sa to tykalo SC? - takze rozhoduje ucet?
Ale z PHM a aj hotela si mozem DPH na ucte 512 uplatnit.. alebo ani z toho?

Ak to účtujete na 512 - t.j. ako služobnú cestu, nesmiete si uplatniť DPH, lebo platbu si uplatňuje zamestnanec a ten nie je platiteľom DPH. Ak to však zamestnanec zaplatí vo vašom mene, či už ubytovanie alebo cestovné, potom to môžete zaúčtovať priamo do nákladov (501,518) a aj si uplatniť DPH. Niekedy pri ubytovaní je doklad, kde je uvedené aj meno odberateľa, IĆO, IČ DPH. Vtedy musí byť na doklade uvedená firma, nie zamestnanec.:rolleyes:
Vektra
31.10.07,08:33
A nie je problem, ked napr. parkovne s DPH, PHM s DPH... a ostatne veci, co suvisia zo SC a su prilozene pri SC su nauctovane na 501 a nie 512? Nevadi to danovakom, prip. auditorom a inym milim osobam?:o)
Mame vascinou totiz firemne auta,ktore maju managery a nejake poziciavacie auta, co si beru ostatny zamestnanci na SC. Vascinou maju tankovacie karty. Ale ked nefunguju, alebo su v zahranici tak tankuju za hotovost. Takutu PHM je lepsie aj pri SC davat na 501, alebo sa to rozlisuje ci je to na Slovensku-kde su uplatnujeme DPH, tam na 501 a pri zahranicnej PHM na 512. Alebo pri firemnych vzdy na 501?
Ked sa ale napr. pozica auto z pozicovne na SC tak mozem dat PHM na 512? Kedze potom pride FA na to auto na meno nasej firmy -v tom pripade by mohla byt PHM na 512 aj s uplatenenim DPH? Ci nie?
Viem vela otazok, ale mam v tom mix.. a chcela by som si najst nejaky system rozumny ale aj spravny.
Dakujem
JAJA11
31.10.07,08:52
Viem vela otazok, ale mam v tom mix.. a chcela by som si najst nejaky system rozumny ale aj spravny.
Dakujem[/quote]

Ono je to dosť zložité. Ja sa nepovažujem za odborníka, ale na školeniach DPH nám prednášajúca radila, že ak chceme uplatniť DPH, nesmieme doklady pripojiť k cestovnému príkazu, ale účtovať o nich samostatne na príslušných účtoch. Akonáhle sa doklad zapíše do cestovného príkazu a zamestnanec si pýta náhradu za benzín a ubytovanie cez cesťák, potom tieto doklady nemôžem rozúčtovať na jednotlivé účty a uplatniť z nich DPH, ale len na 512 a DPH je súčasťou nákladov. :rolleyes: A kombinovanie? Raz cez cesťák a inokedy do nákladov? Na to by mala byť smernica, v ktorej sa určí postup na účtovanie takýchto dokladov. :rolleyes:
Jana Acsová
31.10.07,10:04
K cestovným náhradám vo vzťahu k DPH:
http://www.porada.sk/t58837-ubytovanie-dph.html
Jana Acsová
31.10.07,10:07
Akonáhle sa doklad zapíše do cestovného príkazu a zamestnanec si pýta náhradu za benzín ...Doplním aby niekoho táto informácia nezmiatla. V prípade, že zamestnanec je na pracovnú cestu vyslaný služobným vozidlom (zaradeným v obchodnom majetku, v prenájme zamestnávateľa, z požičovne atď.) spotreba PHL nie je cestovnou náhradou, ale výdavkom vynaloženým v mene zamestnávateľa a vzniká právo na odpočítanie DPH z obstaraných PHL - jedná sa o prípad, kedy daňový výdavok týkajúci sa spotreby uplatňujeme podľa § 19 ods. 2 písm. l).
Vektra
31.10.07,10:46
A v tomto pripade ked je auto majetkom spolocnosti (prip. pozicane firme na ucely SC) ho mozeme uctovat aj na 512 s uplatneni DPH, alebo na 501? A moze byt prilozeny blocik pri SC,alebo nie?
Dakujem
Vektra
31.10.07,12:20
A este sa chcem opytat pri parkovnom... na SC... je to ako? Uznat DPH, alebo neuznat.. a taxik? a BUS?

Dik.
Gabi03
31.10.07,12:28
A v tomto pripade ked je auto majetkom spolocnosti (prip. pozicane firme na ucely SC) ho mozeme uctovat aj na 512 s uplatneni DPH, alebo na 501? A moze byt prilozeny blocik pri SC,alebo nie?
Dakujem

Treba rozlíšiť, či ide o súkromné auto ZCa, alebo firemné (v majetku, požičané,...). Ak je firemné, účtujete o spotrebe PHM - 501, ak je súkromné, ide o cestovné - 512 ako súčasť SC.
Gabi03
31.10.07,12:30
A este sa chcem opytat pri parkovnom... na SC... je to ako? Uznat DPH, alebo neuznat.. a taxik? a BUS?

Dik.

Detto. Služobné auto - parkovné 518,uplatnit DPH, súkromné - súčasť SC 512.
S tým taxíkom a busom by som nevymýšľala, nakoľko ho využíva konkrétny ZC, ktorý je zrejme vyslaný na SC, čiže si to zúčtuje v cesťáku. Samozrejme potom bez uplatnenia DPH.
Jana Acsová
31.10.07,12:53
Vaše otázky sa týkajú oblastí, ktoré sa štandardne riešia smernicou. Účtovanie, dokladovanie, predkladanie k zúčtovaniu, termíny, kurzy ... určenie vedľajších nákladov pri pracovnej ceste atp.
Jana Acsová
31.10.07,12:56
Ak je firemné, účtujete o spotrebe PHM - 501.
Áno takto to spravidla riešime. Zároveň sú stanovené podmienky: čo, ako, kedy, kto ... s dokladmi o nákupe PHL. Zo všetkých nákupov.