panelak
30.10.07,16:28
Dobry den , chcel by som sa spytat ci niekto ma prakticke skusenosti ako resp. co vsetko predchadza tomu aby som vybavil vlastne kurenie bytu nachadzajúceho sa na najvyssom poschodi panelaku( nakolko viem ze to je nanajvyssom poschodi mozne) momentalne sme napojeni ako vsetci na "spolocnu teplaren". Za reakcie vopred dakujem.
Gapo
31.10.07,08:55
Dobry den , chcel by som sa spytat ci niekto ma prakticke skusenosti ako resp. co vsetko predchadza tomu aby som vybavil vlastne kurenie bytu nachadzajúceho sa na najvyssom poschodi panelaku( nakolko viem ze to je nanajvyssom poschodi mozne) momentalne sme napojeni ako vsetci na "spolocnu teplaren". Za reakcie vopred dakujem.
Možné to je ale, treba si uvedomiť, že budete musieť aj naďalej platiť nejaké percento aj za kúrenie zo spoločného, pretože ak sa nezlikvidujú zvislé a či podlahové rozvody, budete cez toto naďalej vykurovaný a taktiež aj cez stenu a podlahu susedov.
Elena Navrátilová
31.10.07,09:06
Minimálne fixné náklady sa platia v zmysle legislatívy.
lubica_02
31.10.07,11:17
Musíš si písomne vyžiadať súhlas s odpojením ÚK v byte od dodávateľa tepla, v prípade súhlasu požiadať plynárenský podnik o povolenie prípojky na kotol / alebo energetiku v prípade el. kúrenia /. O tomto všetkom by si mal informovať aj vlastníkov domu . Čo sa týka platieb za dodávku tepla - úplne presne sa vyjadrili kolegovia - Elenka aj Gapo.
panelak
31.10.07,11:42
dakujem za reakcie, cakal som hlavne rady ako napisala "lubica 02" t.j. konkretne veci resp. postup pri tomto vybavovani. V podstate ak ziskam povolenie od dodavatela tepla na odpojenie (a následne plynárov- co by asi nemal byt problem) tak by som v podstate mohol toto kurenie ralizovat islo by o plynovy kotol a kurenie radiatormi. Zaujimalo by ma este ako to je so suhlasom, ci iba s oznamenim? o tomto realizovani vlastneho kurenia v ostatnych bytoch ?
Este jedna otazka : zaujimaju ma v podstate vsetky papierove vybavovacky okolo tohto- je potrebene este posudenie napr. statika, projektanta...?
lubica_02
31.10.07,12:04
Je potrebné vypracovanie projektovej dokumentácie - bez toho plynári nedajú povolenie a po vykonaní práce treba revíznu správu.
Vlastníkov je potrebné na schôdzi informovať o plánovaných prácach, nakoľko odber plynu je zo spoločných rozvodov, treba dodržať zmluvu o výkone správy alebo o SVB .

Najväčší problém - aspoň u nás je dosiahnutie súhlasu od dodávateľa tepl.
Prajem veľa úspechov.
panelak
31.10.07,12:11
tak urcite sa do toho pustim a priebezne sa podelim o skusenosti ( dufam ze pozitivne) a ak niekto ma obdobne konkretne info kludne napiste. Dakujem
Julian
31.10.07,19:52
tak urcite sa do toho pustim a priebezne sa podelim o skusenosti ( dufam ze pozitivne) a ak niekto ma obdobne konkretne info kludne napiste. Dakujem

Ešte si to rozmyslí a hlavne prepočítaj, či sa Ti to oplatí.

Dávam Ti do pozorností §7, odsek 3 Zák. 630/2005:

" (3) Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie a nemajú priamo uzatvorenú zmluvu o dodávke a odbere tepla s dodávateľom tepla, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a) 0,25 pri bytoch a nebytových priestorov v nadstavbách a v stavbách do podkrovia,

b) 0,30 pri bytoch a nebytových priestorov alebo ich častí, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží, nad vchodom do domu, nad chodbami a pivničnými priestormi alebo inými priestormi, ktoré nie sú vykurované,

c) 0,50 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch."

A základná zložka môže byť od 30-50 % nákladov od centrálneho dodávateľa tepla, ktorú Ti prirátajú k Tvojím nákladom.
Takže "dvakrát meraj a raz rež".
Gapo
01.11.07,17:57
Ešte som zabudol, ak máte urobené hydraulické vyregulovanie sústavy, bude treba znovu premerať systém a to budeš musieť znášať ty. Takže ako povedal kolega Julian, dva krát meraj....
Elena Navrátilová
01.11.07,18:03
Osobne by som ešte chvíľu vydržala. Začnú sa preferovať alternatívne zdroje. Možno vtedy príde ten čas, že aj CDT budú radi ak si každý bude kúrenie riešiť po svojom. Veď ten plyn ide práve preto hore, že jeho zásoby sa vyčerpávajú. CDT nebudú mať už skade zobrať na zmenu paliva. A ak, tak budú musieť cenu tepla riadne predražiť. Verím, že sa už niekto nad tým nekonečným kolobehom nepodloženého zvyšovania cien energií niekto kompetentný zamyslí a urobí opatrenia na zastavenie tohto kolotoča zvyšovania cien.
panelak
01.11.07,18:27
Dakujem za dalsi dost podstatny prispevok do mojej temy. Nedalo mi a zobral som kalkulacku a zacal som aj pocitat v zymsle toho co pojednava horeuvedeny clanok . Pre mna by pripadal koeficient 0.30 ( najvyssie poschodie) pricom zakladna zlozka je 30%, takze po skalkulovani vydavkov za minuly rok by to bolo 1177,-Sk. No nesmiem zabudnut samozrejme spolocne priestory , co cinilo za rok 357,-Sk - ale v tomto pripade je to vlastne samozrejmost, nakolko spolocne priestory su vyuzivane vlastne aj mnou. No robi to nejaka (stovka) 100,-Sk mesacne. Samozrejme ratam s tym, že cena tepla SK/GJ bude urcite rast.
Stale ma motivuje myslienka a nazor, ze co si "spalim", to ma vyhreje a za to si aj zaplatim. To ake budu moje naklady na teplo SK/GJ budem musiet zistit( byt je 3 izbovy a ma neuveritelnych 68 m2) resp. som aj mozno ocakaval nejaky prakticky priklad do mojej temy, ale som si isty ze to bude urcite lacnejsie ako platim v sucastnosti, dalej sa tu este vynara otazka resp. problematika vlastneho ohrevu vody co by samozrejme bolo tymto projektom autmaticky realizovane.
panelak
01.11.07,18:52
Osobne by som ešte chvíľu vydržala. Začnú sa preferovať alternatívne zdroje. Možno vtedy príde ten čas, že aj CDT budú radi ak si každý bude kúrenie riešiť po svojom. Veď ten plyn ide práve preto hore, že jeho zásoby sa vyčerpávajú. CDT nebudú mať už skade zobrať na zmenu paliva. A ak, tak budú musieť cenu tepla riadne predražiť. Verím, že sa už niekto nad tým nekonečným kolobehom nepodloženého zvyšovania cien energií niekto kompetentný zamyslí a urobí opatrenia na zastavenie tohto kolotoča zvyšovania cien.
Neda mi nezareagovat ale dufam, ze 2 a 3 veta sa naplni, len ci tu uz my budeme to je otazne. Ja mam na zdieracov svoj nazor. Teraz robia vsetko pre to aby to tak nebolo, poznam par pripadov , kedy si cely panelak zriadil vlastnu kotolnu a napriek nepriaznivym predpovediam to maju laicky povedane uz aj splatene. Ale aj tak dakujem za reakciu na tuto temu
Julian
04.11.07,16:25
Neda mi nezareagovat ale dufam, ze 2 a 3 veta sa naplni, len ci tu uz my budeme to je otazne. Ja mam na zdieracov svoj nazor. Teraz robia vsetko pre to aby to tak nebolo, poznam par pripadov , kedy si cely panelak zriadil vlastnu kotolnu a napriek nepriaznivym predpovediam to maju laicky povedane uz aj splatene. Ale aj tak dakujem za reakciu na tuto temu

V Tvojich výpočtoch by som uvažoval aj s inou hodnotou základnej zložky ako 30 %, lebo sa môže stať, že si vlastníci odsúhlasia inú hodnotu.

K nepriaznivým predpovediam o vlastných kotolniach by som pripojil aj svoj vlastný názor. Bude to trocha dlhšie, lebo poštudoval som zopár článkov z Hospodárskyh novín, ktoré sa zaoberajú touto tematikou a tak sa mi zdá, že aj keď sú to HN, tak sú poplatné istým kruhom.

K môjmu príspevku č. 27 v téme "Merače" a citátu článku redaktora Martina Kóňu z 24.10.2007 by som ešte uviedol podnádpis "Energie. Účty by mohli klesnúť tým ktorí zateplili a šetria. Ostatní môžu doplatiť na rastúce ceny energii a odpájanie od centrálneho kúrenia"
Napriek tomu, že v podnádpise figuruje odpájanie od centr. kúrenia, v samotnom článku nie je o tom ani zmienka. Ak by bola, tak by to asi nekorešpondovalo so samotným obsahom, lebo ak budem hypoteticky uvažovať, že plyn nezdražie, ale domy sa budú zatepľovať, tak ceny budú podľa článku rásť z titulu zníženia spotreby tepla.

Takže ak zateplíš nič síce nezískaš, ale ak nezateplíš tak ti náklady stúpnu.
Ak sa však odpojíš, tak ti náklady zostanú rovnaké a získaš vlastne to o čo vzrastú ceny z dôvodu poklesu spotreby.

Veľkovýrobcovia sa domáhajú väčšieho rozdielu v cenách plynu v prospech veľkoodberateľov. Hovorkyňa SPP Kršáková v relácii SRo sa však vyjadrila, že súčasné rozdiely v cenách plynu sú na európskej úrovni a nie je dôvod to meniť.

Uvediem ešte jeden citát z článku M. Kóňu v HN tentokrát zo dňa 29.10.07 pod názvom "Vhodné palivá ľuďom ušetria desťtisíce". Napriek tomu, že v článku sa hovorí o rôzných spôsoboch vykurovania (drevo, uhlie, tepelné čerpadlá, elektrina, zemný plyn a propán-bután), posledný odstavec znie:"Na budúci rok by mohla dodávka tepla z veľkých teplárni podľa odhadov zdražieť až o desať percent. Napriek tomu však podľa vývoja cien v jednotlivých odberateľských tarifach SPP nie je výhodné odpojiť sa od centrálneho zdroja tepla a zriadiť si vlastnú kotolňu. Odborníci odporúčajú skôr izoláciu vonkajšieho plášťa. Zateplenie okrem ochrany konštrukcie budovy pred poveternotnými vplyvmi môže znížiť účty za teplo o tretinu až polovicu".

V ďalšom článku "Výhodnejšie je zatepliť ako odpojiť sa " čítam, že zateplenie má životnosť 30 rokov a náklady sa vrátia za 15 rokov. Takže tí starší sa ani nemusia dožiť prínosu svojej investície.
Pri vlastnej kotolni návratnosť investície je max. 6 rokov, závisí to od konečnej ceny kotolne a ceny tepla v danej lokalite. Porovnával som rovnaký dom a po roku prevádzky nám vychádza návratnosť kotolne za 4,2 roka pri cene tepla CDT 620 Sk/GJ.
Tieto články mi pripadajú skôr ako platená reklama.

Chcel si nejaké konkrétne čísla. Ponúkam Ti aspoň zopár skutočných čísel:
Kotolňa bola uvedená do prevádzky 9.2.2006. Vyúčtovanie za rok 2006 pre byt 78 m2, plastové okná, stredný, teploty 21-22 C, 680 m n. m..
Náklady na kurenie za obdobie:
1.1.2006-9.2.2006 ................4 049 Sk - centrálna dodávka
10.2.2006-31.12.2006 ...........7 091 Sk - vlastná kotolňa.
Treba však pripomenúť, že jeseň 2006 bola pomerne teplá a v prvom roku neboli ešte v nákladoch revízne prehliadky, ktoré činia v priemere 8 000 sk na jednu kotolňu a rok (pre 32 bytov).

Chcem ešte pripomenúť, že pri týchto debatách okolo kotolni sa nikdy nespomína prínos vlastnej kotolne pri príprave TÚV. Kým CDT na prípravu 1 m3 TÚV spotrbuje 0,3 GJ tepla, vlastná kotolňa na prípravu 1 m3 TÚV spotrebuje 0,26 GJ tepla.
Ak je cena 1 GJ tepla pri centr. dodávateľovi 620 Sk, tak na prípravu 1 m3 TÚV je náklad 186 Sk.
Pri domovej kotolni je cena 1 GJ 450 Sk a náklad na 1 m3 TÚV za teplo je 0,26x450=117 Sk.
Pri spotrebe 1700 m3 TÚV za rok je potom rozdiel 117 300 Sk v prospech domovej kotolne o ktorom sa nikde nehovorí a ani nepíše.

Tak isto sa nehovorí pri zateplení koľko tepla zo slnka sa "nepustí" do bytu na jar a jeseň. Na túto otázku mi však jeden energetický auditor odpovedal, že južné steny sa nemusia nezatepliť a tak sa to dá kompenzovať.

Z toho všetkého je jasné, že len výsledky z praxe sú reálne a výpočty môžu byť tak akurát orientačné, pretože nedokážu zahrnúť všetky faktory. Ako príklad uvediem, že naša kotolňa mala podľa výpočtu ročne spotrebovať okolo 58 000 m3 plynu. Za prvý rok to bolo 42 750 m3 (od 2.06 do 2.07) a za rok 2007 to zatiaľ vyzerá, že neprekročí 40 500 m3 plynu napriek tomu, že táto jeseň je podstatne chladnejšia. Celková vykurovaná plocha domu 3 292 m2. V tom je aj príprava TÚV.

Ak niekto je ochotný poskytnúť svoje skúsenosti z praxe tak nie je dobré ho "odstreliť", ale radšej ho fundovane "vyspovedať".
batyr
04.11.07,19:40
pripájam sa k diskusii o samostatnom kúrení. Tiež bývam na najvyššom poschodi a mám záujem si sám kúriť.Podľa toho čo som doteraz zistil, na prestavbu treba vyjadrenie kominára, projektovú dokumentáciu a súhlas vlastníkov bytov. Prispievanie za spoločné teplo bolo už podrobne rozpísané.Naopak,podľa mojich zistení vôbec netreba súhlas predajcu tepla.Jednoducho ak bude všetko v poriadku u kominárov a plynárov,urobí sa prestavba.Samozrejme podla schváleného projektu s následnou kolaudáciou.
lubica_02
04.11.07,20:38
batyr - to je novinka, že netreba súhlas od dodávateľa tepla - u nás je to stále potrebné.
Práve oni robili najväčší problém. Aspoň jedna dobrá správa pre tých, čo chcú samostatné kúrenie.
panelak
05.11.07,13:31
pripájam sa k diskusii o samostatnom kúrení. Tiež bývam na najvyššom poschodi a mám záujem si sám kúriť.Podľa toho čo som doteraz zistil, na prestavbu treba vyjadrenie kominára, projektovú dokumentáciu a súhlas vlastníkov bytov. Prispievanie za spoločné teplo bolo už podrobne rozpísané.Naopak,podľa mojich zistení vôbec netreba súhlas predajcu tepla.Jednoducho ak bude všetko v poriadku u kominárov a plynárov,urobí sa prestavba.Samozrejme podla schváleného projektu s následnou kolaudáciou.
Som velmi rad ze sa pomaly rozrastaju prispevky k predmetnej teme a tvoj nazor resp. zistenie je opat trosku iny , hlavne v tom ze nie je potrebny suhlas predajcu tepla. Naozaj este neviem ako to je. Ja konkretne to chcem realizovat v Banskej Bystrici, no akonahle to budem mat potvrdene tak dam vediet. Dakujem.
panelak
05.11.07,13:59
Chcem Ti podakovat Julian ze si sa podelil s konkretnymi cislami ohladom spolocnej kotolni. Aj na tuto temu mozem zareagovat, lebo tato varianta bola mnou aj nami - vlastníkmi bytov, preberana a schvalovana. Mal som tu cest sa zucastnit na schodzi kde sa prezentovali konkretne fakty, cisla aj z úst odborníkov,aj t7ch co sa na tomto pripravovanom projekte natrapili, boli prezentované aj analýzy uz existujúcich kotolní v blízkosti násho panelaku. No samozrejme cely projekt stroskotal na samotnej ucasti, nakolko nas je momerne vela vlastnikov bytov vyse 200 tak je to vzdy problem, ale aj po dodatocnom pisomnom schvalovani padla myslienka na nezaujatosti a dovolim si povedat aj na "tuposti" jedincov,ktor9 si prezentovali a tvrdili svoje a svoje... a tak je to so vsetkym. Prakticky sa u nas nerealizuje nic. Okolite panelaky zatepluju realizuju rozne projekty no len my sme na bode mrazu.
Popravdu povediac slov : schvalenie vlastnikmi bytov (napr.keby k tomu prislo aj mojho vlastneho kurenia) sa normalne obavam, lebo neviem ci sa k tomu nepostavia totalne negativne, ked ja nie tak ani nikto iny. A sme dosli stara mama, nuz uvidime. Co v takomto pripade? Vieme?
batyr
06.11.07,18:08
panelak-nemôžem ti ešte odpovedať súkromne, som tu nový a nespĺňam podmienky. Čo sa týka "obávaného súhlasu vlastníkov bytov" je to tak, že musím splniť podmienky, ktoré su dané pre všetkých nájomníkov čo sa týka prispievania za teplo tzv. "základná zložka" tak, ako to podrobne rozpísal julian. T.J. rozpočítanie podľa koeficientu a rozlohy bytu. Nájomníci môžu v zmysle platnej vyhlášky zvýšiť podiel spomínanej základnej zložky ktorá obvykle tvorí 30 %, avšak zvýšia ju aj pre seba. Keď sa však základná zložka navýši pre všetkých, znižuje sa význam meračov tepla a myslím že tak trochu aj motivácia narábať s teplom šetrne. A to je práve to,čo všetci chceme-kúriť efektívne.Aspoň ja neviem teraz že by niekto robil to, čo v minulosti bolo bežné-otvorené okná a radiátory naplno. Teraz trochu odbočím.Od nového roku ide do účinnosti nariadenie (alebo zákon, či vyhláška-to presne neviem) PODľA KTOREJ BUDú OBCE POVINNé PREDLOžIť ENERGETICKý PLáN ROZVOJA OBCE. V praxi to bude znamenať problém pre tých, ktorí si budú chcieť v obytnom bloku zriadiť vlastnú kotolňu. Preto, lebo obce sú vačšinou 100 percentnými vlastníkmi teplárenských spoločností a jednoducho nevydajú povolenie na zriadenie kotolne z toho dôvodu, že to nebude zahrnuté v pláne energ. rozvoja obce. Dúfam že nezavádzam, ale podrobne som sa na toto pýtal a bolo mi to takto vysvetlené. To sa ale netýka nás, záujemcov o "vlastné vykurovanie na najvyššom poschodí"
Julian
11.11.07,18:52
Vlastné kurenie koncových bytov môže byť prínosom pre ostatných obyvateľov, pretože odpadne koeficient polohy bytu (na tie koeficienty sa vlastne skladajú všetci s koeficientom 1), ale tam by to malo aj skončiť.
duves
13.11.07,17:06
dakujem za reakcie, cakal som hlavne rady ako napisala "lubica 02" t.j. konkretne veci resp. postup pri tomto vybavovani. V podstate ak ziskam povolenie od dodavatela tepla na odpojenie (a následne plynárov- co by asi nemal byt problem) tak by som v podstate mohol toto kurenie ralizovat islo by o plynovy kotol a kurenie radiatormi. Zaujimalo by ma este ako to je so suhlasom, ci iba s oznamenim? o tomto realizovani vlastneho kurenia v ostatnych bytoch ?
Este jedna otazka : zaujimaju ma v podstate vsetky papierove vybavovacky okolo tohto- je potrebene este posudenie napr. statika, projektanta...?

http://www.porada.sk/t57639-odpojenie-od-spolocnej-kotolne.html#post517642
karaska
15.12.07,13:21
Pripájam sa k batyrovi, pri zriaďovaní samostatného kúrenia v panelákovom byte nie je potrebný súhlas dodávateľa tepla na odpojenie sa od ÚK. A nemá ani prostriedky ako vám v tom zabrániť. Jenoducho sa odpojíte a kúrite si sami.
JankaII
15.12.07,18:12
karaska:

prosím Ťa , máš s tým skúsennosti? Kde bývaš, ak sa smiem spýtať
Chobot
15.12.07,19:09
Pripájam sa k batyrovi, pri zriaďovaní samostatného kúrenia v panelákovom byte nie je potrebný súhlas dodávateľa tepla na odpojenie sa od ÚK. A nemá ani prostriedky ako vám v tom zabrániť. Jenoducho sa odpojíte a kúrite si sami.

Dodávateľ možno nie, ale ostatní vlastníci s tým nemusia súhlasiť. A keď už sa odpojíš, možno si znížiš náklady, ktoré sa rozpočítavajú podľa pomerových meračov, ale fixnú zložku podľa plochy bytu ti budú účtovať naďalej. Ak nie, tak len buď rada, že máš tak tolerantných susedov, ktorí ti budú prispievať na vykurovanie tvojho bytu.
karaska
15.12.07,20:42
Ano chobot, budem rada ked mi to podpišu, ale to že mi budú prispievať na vykurovanie môjho bytu je hadam trocha nadnesené, nie? Presne tak mi budú prispievať, ako ja im. Ak mi podpíšu, znamená to že si budem platiť za výrobu vlastného tepla. Ak nepodpíšu, budem prispievať na fixnú zložku, ktorú má každé spoločenstvo určenné v zmysle vyhlášky 630,u nás to je 30 percent.A ako vieš, vypočítava sa potom podľa plochy bytu a jeho umiestnenia.V prípade že súhlas nedostanem, v mojom prípade ide o približe 2200 sk ročne. Ide tu skôr o princíp, lebo 2200 nie je veľa, ale tým že kúrim, prispievam tak isto ako ten kto kúri vedľa alebo podo mnou.A suma o ktorej hovorím je zanedbatelná ak zoberiem do úvahy cenu tepla ktorú teraz kupujem a cenu, za ktorú si budem teplo vyrábať.
Chobot
15.12.07,21:04
Ano chobot, budem rada ked mi to podpišu, ale to že mi budú prispievať na vykurovanie môjho bytu je hadam trocha nadnesené, nie? Presne tak mi budú prispievať, ako ja im. Ak mi podpíšu, znamená to že si budem platiť za výrobu vlastného tepla. Ak nepodpíšu, budem prispievať na fixnú zložku, ktorú má každé spoločenstvo určenné v zmysle vyhlášky 630,u nás to je 30 percent.A ako vieš, vypočítava sa potom podľa plochy bytu a jeho umiestnenia.V prípade že súhlas nedostanem, v mojom prípade ide o približe 2200 sk ročne. Ide tu skôr o princíp, lebo 2200 nie je veľa, ale tým že kúrim, prispievam tak isto ako ten kto kúri vedľa alebo podo mnou.A suma o ktorej hovorím je zanedbatelná ak zoberiem do úvahy cenu tepla ktorú teraz kupujem a cenu, za ktorú si budem teplo vyrábať.

Rozbiehaš diskusiu na tú istú vec v dvoch témach:

http://www.porada.sk/t67382-suhlas-najomnikov.html#post591666
karaska
15.12.07,22:06
OK, tak podme tam.A zaroven mi mozes poradit ako to mam spravit, aby mi to podpisali.
mildo1
16.12.07,12:29
Nazdar, bývam v Bratislave v (panelák) a od roku 2005 mám vlasné kúrenie v byte. Kotol na balkóne a komín (turbo cez stenu). Legisltívne to nebol problém len tá ochota na Magistráte a SPP. Tam je ľahšie povedať že ako sa to nedá ako pomôcť. Takže ak máte otázky sem s nimi, ak budem vedieť pomôžem. Ešte ostatných kúri DALKIA.
kocma
01.01.08,11:31
Dobrý deň, prajem Vám vśetkým v novom roku 2008 veľa zdravia a šťastia.
A teraz k téme vlastné plynové kúrenie. Nie je to až taká pravda, ak sa
odpojíte, že budete platiť určité percento za to že Vás vykurujú ostatné
byty, vy ich predsa budete vykurovať takisto ako keď ste mali spoločné
vykurovanie, v prípade ak by aj naďalej žiadali prispievať na spoločné
kúrenie žiadajte to isté aj vy. Čo sa týka rúr ktoré vedú do rádiatorov. Ak
by aj stýmto boli probĺemy, a žiadali by od Vás finančné prostriedky za to ,
že tie Vás vykurujú máte dve možnosti:
1 Správca si ich odmontuje
2 Bude Vám platiť za prenájom, pretože prechádzajú cez súkromný
majetok
kocma
01.01.08,11:36
Dobrý deň, prajem Vám vśetkým v novom roku 2008 veľa zdravia a šťastia.
A teraz k téme vlastné plynové kúrenie. Nie je to až taká pravda, ak sa
odpojíte, že budete platiť určité percento za to že Vás vykurujú ostatné
byty, vy ich predsa budete vykurovať takisto ako keď ste mali spoločné
vykurovanie, v prípade ak by aj naďalej žiadali prispievať na spoločné
kúrenie žiadajte to isté aj vy. Čo sa týka rúr ktoré vedú do rádiatorov. Ak
by aj stýmto boli probĺemy, a žiadali by od Vás finančné prostriedky za to ,
že tie Vás vykurujú máte dve možnosti:
1 Správca si ich odmontuje
2 Bude Vám platiť za prenájom, pretože prechádzajú cez súkromný
majetok
svojar
02.01.08,07:06
Trocha divný názor. Rozvody sú predsa spoločné zariadenie, ktorých podiel ste aj vy kúpili spolu s bytom, takže aký nájom alebo odmontovávanie. Pri spoločných zariadeniach sa uplatňuje tzv. "absolútna časť", alebo podiel. Teda z celého zariadenia v dome a nie len z časti, ktorá prechádza bytom.
Chobot
02.01.08,07:39
Dobrý deň, prajem Vám vśetkým v novom roku 2008 veľa zdravia a šťastia.
A teraz k téme vlastné plynové kúrenie. Nie je to až taká pravda, ak sa
odpojíte, že budete platiť určité percento za to že Vás vykurujú ostatné
byty, vy ich predsa budete vykurovať takisto ako keď ste mali spoločné
vykurovanie, v prípade ak by aj naďalej žiadali prispievať na spoločné
kúrenie žiadajte to isté aj vy. Čo sa týka rúr ktoré vedú do rádiatorov. Ak
by aj stýmto boli probĺemy, a žiadali by od Vás finančné prostriedky za to ,
že tie Vás vykurujú máte dve možnosti:
1 Správca si ich odmontuje
2 Bude Vám platiť za prenájom, pretože prechádzajú cez súkromný
majetok

To máš z vlastnej skúsenosti, či je to len prezentovaný názor?

Lebo neviem si predstaviť, ako by mohol niekto odmontovať stupačkové rúry, ktoré prechádzajú jeho bytom do vyššie položených bytov. A na akom právnom základe by si požadoval peniaze za prenájom za rozvody? Veď tie patria aj tebe, ako spoločné zariadenie domu, ako spomenul svojar.
Julian
02.01.08,19:00
Dobrý deň, prajem Vám vśetkým v novom roku 2008 veľa zdravia a šťastia.
A teraz k téme vlastné plynové kúrenie. Nie je to až taká pravda, ak sa
odpojíte, že budete platiť určité percento za to že Vás vykurujú ostatné
byty, vy ich predsa budete vykurovať takisto ako keď ste mali spoločné
vykurovanie, v prípade ak by aj naďalej žiadali prispievať na spoločné
kúrenie žiadajte to isté aj vy. Čo sa týka rúr ktoré vedú do rádiatorov. Ak
by aj stýmto boli probĺemy, a žiadali by od Vás finančné prostriedky za to ,
že tie Vás vykurujú máte dve možnosti:
1 Správca si ich odmontuje
2 Bude Vám platiť za prenájom, pretože prechádzajú cez súkromný
majetok

A za tretie k tomu potrebuješ ešte jednu "maličkosť" -zmeniť zákon, alebo poprosiť všetkých ostatných aby sa zriekli svojich zákonných nárokov.
mildo1
09.01.08,14:32
to : PANELAK prosím ťa pošli mi na SS číslo mobilu alebo dáky mail ozvem sa . ( ak nemám min 5 príspevkov nič neznamenám :).
Orim
17.01.08,01:45
to : PANELAK prosím ťa pošli mi na SS číslo mobilu alebo dáky mail ozvem sa . ( ak nemám min 5 príspevkov nič neznamenám :).

mimotemy Prepáč čo si chcel týmto povedať?. To, že máš málo príspevkov neznamená, že si ťa nikto nechce vypočuť.
mildo1
17.01.08,19:51
Zdravím Orima, chcel som povedať že systém mi nedovolí poslať SS. To je všetko, toť vsjo
jholubok
05.01.10,19:36
zrealizoval niekto odpojenie a vie mi poradiť čo musím mať resp. vybaviť aby som sa mohla odpojiť?
sito
06.01.10,05:16
Najprv získať potrebný počet súhlasov spoluvlastníkov domu, bez toho je to všetko nezákonné.