chanell
30.10.07,16:51
Ahojte všetci.
Chcem v kúpelni vymeniť starý radiátor (také 2 hrubé trubky) za rebríkový radiator. Kúrenári mi povedali, že mi nevedia zaručiť, či ked sa namontuje ten rebríkový bude zabezpečený dostatočný prietok vody vo všetkých radiátoroch podo mnou, tj mohlo by sa stať, že poschodia dole budú mať studené radiátory.

Nemá s tým niekto skúsenosti?
Ali 33
30.10.07,16:40
Ja by som vymenil najprv toho kúrenára.Šikovnejší ti to povie. ...Iba rada,nie návod.
lubica_02
30.10.07,20:08
Nemôže sa nič stať,lebo rebríkový radiátor má menší objem vody,takže sa nič nedeje. U mňa to urobili bez problémov vo viacerých bytoch - treba aby bol na radiátore odvzdušňovací ventil.
jajko50
31.10.07,08:04
Nie je to tým, že má radiator väčší alebo menší objem vody. Ide o to ako je napojený ten stávajúci, teda tie trubky na stupačku z ktorej je napojený. Dakedy sa totiž robilo aj tak, že tie trubky hrubé ako si ich nazvala boli súčasťou stupacieho potrubia a vtedy by ten predpokladaný problem nastal ak by si ho prerušila. takže treba na to pozvať odborníka, nech to omrkne.
lubica_02
31.10.07,11:10
V prípade, že je v dome vyregulovaná sústava stúpacích potrubí je potrebné brať do úvahy objem radiátora, pretože tzv. hrubé rúry sú aj stúpacím potrubím. Ak by sa zvýšil objem cirkulujúcej vody a nastavenie by bolo na hranici potrebného objemu pre bezproblémovú dodávku tepla, mohol by vzniknúť problém, preto sa vždy robí regulacia s dostatočnou rezervou,ale vždy to tak nemusí byť. Ak by bolo v tejto stúpačke menej vody , nastal by problém v bytoch na prízemí alebo by vznikla v tomto byte prevrátená cirkulácia.
Ali 33
31.10.07,13:59
Nič z toho neplatí ak máte termostatické ventily v celom dome.:cool:
Ali 33
31.10.07,14:22
"stúpačka" je slangový výraz. A je to teplovodné vedenie(zvyčajne 2 rúry) vychádzajú z podlahy a končia v strope. Ak máš ten radiátor napojený z tohto vedenia tak,že z jednej(teplejšej)ide rúrka na ventil a z druhej(studenšia)ide na druhý koniec radiatora si na tom dobre a platí čo som napísal vyššie. Ak ale jedna zo stúpačkových rúr ide bez odbočky k radiátoru máš problém.Odporúčam byt.družstvo ;)
lubica_02
31.10.07,17:40
termostatické ventily na radiátoroch reguľujú teplotu v jednotlivých miestnostiach podľa požiadavky obyvateľa. Celý objem cirkulujúcej vody na stúpacom potrubí zabezpečujú regulačné armatúry na spiatočke.Takže ak majú termostatizáciu alebo aj nemajú, montáž iného typu radiátora nezapríčiní nedokurovanie bytov o poschodie nižšie. To by muselo byť v dotknutej stúpačke nedostatočné množstvo vody, ktoré sa meraním na regulačnej armatúre zmeria a pri tomto probléme je vysoký diferenčný tlak, vtedy je problém hlavne v byte najnižšom podlaží / nedokurovanie radiátora, prípadne aj prevrátená cirkulácia /.
bakyxy
26.04.10,14:49
Ja mam podobnu otazku ako je uvedena na zaciatku, az na to ze hrube rury u mna koncia (som na poslednom poschodi)
Chcem ich dat odpalit a namiesto nich dat rebrikovy radiator samozrejme s odvzdusnovakom. Je to mozne? este jedna otazka aky tlak byva v takychto rozvodoch??? staci radiator s max. pretlakom 1,0 Mpa?

Dakujem za rychle odpovede :)
moriteru
26.04.10,15:21
Ahojte všetci.
Chcem v kúpelni vymeniť starý radiátor (také 2 hrubé trubky) za rebríkový radiator. Kúrenári mi povedali, že mi nevedia zaručiť, či ked sa namontuje ten rebríkový bude zabezpečený dostatočný prietok vody vo všetkých radiátoroch podo mnou, tj mohlo by sa stať, že poschodia dole budú mať studené radiátory.




V prípade, že je v dome vyregulovaná sústava stúpacích potrubí je potrebné brať do úvahy objem radiátora, pretože tzv. hrubé rúry sú aj stúpacím potrubím. Ak by sa zvýšil objem cirkulujúcej vody a nastavenie by bolo na hranici potrebného objemu pre bezproblémovú dodávku tepla, mohol by vzniknúť problém, preto sa vždy robí regulacia s dostatočnou rezervou,ale vždy to tak nemusí byť. Ak by bolo v tejto stúpačke menej vody , nastal by problém v bytoch na prízemí alebo by vznikla v tomto byte prevrátená cirkulácia.

Reguluje sa celý systém (prívodné / rozvodné / stupačkové trubky aj spotrebiče. Takáto zmena objemu je nepodstatná.Horšie by bolo zaradiť rebrík do stupačky - ak by mal rádovo menší prierez trubiek.


termostatické ventily na radiátoroch reguľujú teplotu v jednotlivých miestnostiach podľa požiadavky obyvateľa. Celý objem cirkulujúcej vody na stúpacom potrubí zabezpečujú regulačné armatúry na spiatočke.Takže ak majú termostatizáciu alebo aj nemajú, montáž iného typu radiátora nezapríčiní nedokurovanie bytov o poschodie nižšie. To by muselo byť v dotknutej stúpačke nedostatočné množstvo vody, ktoré sa meraním na regulačnej armatúre zmeria a pri tomto probléme je vysoký diferenčný tlak, vtedy je problém hlavne v byte najnižšom podlaží / nedokurovanie radiátora, prípadne aj prevrátená cirkulácia



Diferenčný tlak (vyvinutý obehovým čerpadlom) je na prekonanie hydroodporov sústavy, rozdeľuje sa na budovy a potom na stupačky.

My sme mali (1. poschodie a prízemie) nedokúrené (teplá bývala asi štvrtina radiátora (na 1. posch. ) kvôli nízkemu diferenčnému tlaku - nevládal pretlačiť vodu dostatočne rýchlo.





PS
Objem cirkulujúcej vody je daný vnútorným objemom vykurovacej sústavy , jeho kolísanie vplyvom teploty vyrovnáva tlaková nádoba v kotolni / jeho straty zas doplňujúce čerpadlo.



Nie je to tým, že má radiator väčší alebo menší objem vody. Ide o to ako je napojený ten stávajúci, teda tie trubky na stupačku z ktorej je napojený. Dakedy sa totiž robilo aj tak, že tie trubky hrubé ako si ich nazvala boli súčasťou stupacieho potrubia a vtedy by ten predpokladaný problem nastal ak by si ho prerušila. takže treba na to pozvať odborníka, nech to omrkne.
Rebrík by som nezaraďoval do stupačky, ale vedľa (priečky v ňom majú malý hydroodpor a "kradli" by prietok z vyšších poschodí - aj voda tečie cestou menšieho odporu).




Ja mam podobnu otazku ako je uvedena na zaciatku, az na to ze hrube rury u mna koncia (som na poslednom poschodi)
Chcem ich dat odpalit a namiesto nich dat rebrikovy radiator samozrejme s odvzdusnovakom. Je to mozne? este jedna otazka aky tlak byva v takychto rozvodoch??? staci radiator s max. pretlakom 1,0 Mpa?

Dakujem za rychle odpovede :)

Tlak vodného stĺpca je 0,1 Mpa/ 10 m výšky - 1 MPa radiátor preto pokojne znesie, ak si v sústave aj s 50 metrov vysokým domom.
mniXo
30.04.10,07:53
Ja mam tiez jednu otazku. Idem prerabat kupelnu a chcem tam vymenit stary radiator za rebrikovy radiator. Kupelna je velka 3.15 m x 3.15m. Otazka znie ci rebrikovy radiator mi vykuri takuto kupelnu. Kurenar povedal, ze nie, ale mne sa to nezda. Tak sa pytam aj tu. Resp. ako si viem vypocitat aky radiator tam potrebujem. Vopred dakujem za odpovede.
plackoo
30.04.10,09:46
Ja mam tiez jednu otazku. Idem prerabat kupelnu a chcem tam vymenit stary radiator za rebrikovy radiator. Kupelna je velka 3.15 m x 3.15m. Otazka znie ci rebrikovy radiator mi vykuri takuto kupelnu. Kurenar povedal, ze nie, ale mne sa to nezda. Tak sa pytam aj tu. Resp. ako si viem vypocitat aky radiator tam potrebujem. Vopred dakujem za odpovede.

Na kúpelňu (uzavretú) by ti mal stačiť tepelný výkon okolo 1 - (2) kW.
buratin
18.07.11,18:29
channel, mozes prosim napisat ako ste nakoniec vyriesili ten radiator?
co s tymi dvomi hrubymi rurami? (my mame take iste)