macte
30.10.07,21:17
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať či v podvojnom účtovníctve musí mať aj malá firma vedené analytické účty. Je to povinné?
Ďakujem
sta
31.10.07,05:44
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať či v podvojnom účtovníctve musí mať aj malá firma vedené analytické účty. Je to povinné?
Ďakujem


Postupy účtovania:


§ 4
Vytváranie analytických účtov k syntetickým účtom

(1) Pri vytváraní analytických účtov sa zohľadňujú tieto hľadiská:
a) členenie majetku podľa druhu, hmotne zodpovedných osôb a miesta umiestnenia majetku; osobitne sa sleduje majetok poskytnutý účtovnej jednotke na zabezpečenie jej pohľadávky, cenné papiere v umorovacom konaní,
b) členenie majetku podľa doby použiteľnosti na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok,
c) členenie pohľadávok a záväzkov podľa dohodnutej doby splatnosti a zostatkovej doby splatnosti,
d) členenie podľa jednotlivých dlžníkov alebo rovnorodých skupín dlžníkov,
e) členenie podľa jednotlivých veriteľov alebo rovnorodých skupín veriteľov,
f) členenie na slovenskú menu a cudziu menu podľa § 4 ods. 7zákona,
g) členenie podľa položiek účtovnej závierky, a to vrátane požiadaviek na zostavenie poznámok; členenie sa týka aj požiadaviek na zverejňovanie údajov z účtovnej závierky,
h) členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní,
i) členenie pre potreby zúčtovania zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia, príspevkov na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu,
j) členenie z hľadiska potrieb finančného riadenia účtovnej jednotky,
k) členenie finančných účtov, nákladov a výnosov pre činnosť vykonávanú účtovnou jednotkou
1. na základe výlučného práva, pričom výlučným právom sa rozumie právo na poskytovanie určitej služby alebo vykonávanie činnosti na vymedzenom geografickom území, ktorá je na základe osobitného predpisu vyhradená jedinej účtovnej jednotke,
2. na základe osobitného práva, pričom osobitným právom sa rozumie
2a. právo na poskytovanie určitej služby alebo na vykonávanie činnosti v určitej oblasti, ktorá je na základe osobitného predpisu vyhradená dvom účtovným jednotkám alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejným podnikom alebo obmedzenému počtu účtovných jednotiek alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejnými podnikmi, bez toho, aby sa obmedzenie počtu účtovných jednotiek alebo voľba oprávnených účtovných jednotiek zakladala na objektívnych, primeraných a nediskriminačných kritériách; verejným podnikom sa rozumie účtovná jednotka, ktorá postupuje podľa tohto opatrenia, a v ktorej orgány verejnej moci vykonávajú priamo alebo nepriamo väčšinový vplyv z dôvodu vlastníctva účtovnej jednotky, hlasovacích práv, podielu na základnom imaní a pravidiel, ktorými sa táto účtovná jednotka riadi,
2b. výhoda, ktorá jednu účtovnú jednotku alebo viaceré účtovné jednotky v značnom rozsahu zvýhodňuje oproti iným účtovným jednotkám pri vykonávaní rovnakej činnosti v tej istej oblasti na vymedzenom geografickom území za porovnateľných podmienok,
3. vo verejnom záujme, pričom účtovná jednotka dostáva štátnu pomoc podľa osobitného predpisu3a) a zároveň vykonáva aj iné činnosti.
l) iné hľadiská podľa potrieb účtovnej jednotky.
(2) Podľa povahy majetku a záväzkov sa v účtovníctve vytvára analytická evidencia, ktorá obsahuje okrem ocenenia aj ďalšie pre účtovnú jednotku potrebné údaje.
sta
31.10.07,05:45
A toto Ti hovorí Zákon o účtovníctve:

§ 13
Rámcová účtová osnova a účtový rozvrh

(1) Rámcová účtová osnova obsahuje usporiadanie účtových tried, prípadne účtových skupín alebo syntetických účtov na účtovanie účtovných prípadov a ich číselné a slovné označenie a podsúvahové účty; toto usporiadanie musí rešpektovať požiadavky na zostavenie účtovnej závierky.

(2) V súlade s rámcovou účtovou osnovou podľa odseku 1 je účtovná jednotka povinná zostaviť účtový rozvrh, v ktorom uvedie syntetické účty, analytické účty potrebné na zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov účtovného obdobia a na zostavenie účtovnej závierky a podsúvahové účty. V priebehu účtovného obdobia možno účtový rozvrh dopĺňať podľa potrieb účtovnej jednotky. Ak nedochádza k prvému dňu účtovného obdobia k zmene účtového rozvrhu platného v predchádzajúcom účtovnom období, môže postupovať účtovná jednotka podľa tohto účtového rozvrhu aj v nasledujúcom účtovnom období.
raya1
11.01.08,05:56
Môže - musí mať účet 029 a 089 analytiku ( ostatný dlhodobý majetok a oprávky k nemu) ?
Ďakujem !
sta
11.01.08,06:01
Môže - musí mať účet 029 a 089 analytiku ( ostatný dlhodobý majetok a oprávky k nemu) ?
Ďakujem !

Vždy musíš mať nejakú analytiku, aj keď budeš všetok ostatný dlhodobý majetok účtovať na napr. účet 029 001 a oprávky na 089 001. Ale iba syntetický účet 029 a 089 bez analytiky Ti nestačí. ;)
Rozalka
08.02.08,20:41
Postupy účtovania:


§ 4
Vytváranie analytických účtov k syntetickým účtom

(1) Pri vytváraní analytických účtov sa zohľadňujú tieto hľadiská:
...
i) členenie pre potreby zúčtovania zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia, príspevkov na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu,


Od r. 2004 účtujeme na účte 524 na 8 AÚ (7x jednotlivé odvody SP a 1x ZP).
Chcela by som to zrušiť a účtovať len na 2 AÚ (po jednom pre SP a ZP). Natrafila som však na toto ustanovenie. Poraďte, je to treba účtovať v PÚ tak, ako je uvedené v § 4 - teda každý odvod samostatne - alebo členenie pre potreby zúčtovania zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia, príspevkov na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu plne nahrádza evidencia v podsystéme MZDY?
Petra29
08.02.08,20:56
Ja vytváram túto analytiku na 524 ako ty plus nevyčerp.dovolenky a ešte aj na 336, tam dokonca vo väčšom rozsahu,ak je viac ZP, viackrát mi to pomohlo nájsť chybu v zaúčtovaní, takže to radšej nemením.
sta
09.02.08,08:17
Od r. 2004 účtujeme na účte 524 na 8 AÚ (7x jednotlivé odvody SP a 1x ZP).
Chcela by som to zrušiť a účtovať len na 2 AÚ (po jednom pre SP a ZP). Natrafila som však na toto ustanovenie. Poraďte, je to treba účtovať v PÚ tak, ako je uvedené v § 4 - teda každý odvod samostatne - alebo členenie pre potreby zúčtovania zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia, príspevkov na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu plne nahrádza evidencia v podsystéme MZDY?

Hoci som ten príspevok pridala ja, neúčtujem podľa neho. Mám zvlášť analytiku pre každú zdravotnú poisťovňu a jednu analytiku pre sociálnu poisťovňu. Pracovala som v účtovníckej firme a tam sa to tiež tak účtovalo, nikto nemal zvlášť analytiku na nemocenské, dôchodkové, garančné poistenie a pod. Kolegyne mali aj daňové kontroly a nikto im toto účtovanie nevytkol, dokonca šéfka bola auditorka a tiež nikdy nemala námietky proti takémuto účtovaniu. Aj tak sa to platí celé spolu ako odvod do SP. ;);):)
Rozalka
09.02.08,10:38
Hoci som ten príspevok pridala ja, neúčtujem podľa neho. Mám zvlášť analytiku pre každú zdravotnú poisťovňu a jednu analytiku pre sociálnu poisťovňu. Pracovala som v účtovníckej firme a tam sa to tiež tak účtovalo, nikto nemal zvlášť analytiku na nemocenské, dôchodkové, garančné poistenie a pod. Kolegyne mali aj daňové kontroly a nikto im toto účtovanie nevytkol, dokonca šéfka bola auditorka a tiež nikdy nemala námietky proti takémuto účtovaniu. Aj tak sa to platí celé spolu ako odvod do SP. ;);):)
Ďakujem, potešila si ma, myslím si totiž, že mzdárky majú aj tak všetky údaje k dispozícii, načo o tom ešte účtovať zvlášť. Aj tak sa to platí spolu, stačí mi AÚ pre jednotlivé ZP a pre SP jeden.
Petra29
06.05.08,09:53
Prebrala som účto, v ktorom kvôli neprehľadnosti AE náklad.účtov som si vytvorila nové analytiky.
Viem, že v priebehu UO môžem dopĺňať účt.rozvrh podľa potreby UJ.
Nie je problém, ak preúčtujem niektoré sumy z doterajšej analytiky za mesiace 1-3 na novú mnou vytvorenú analytiku? /ide mi o tom, či sa používanie nákladových an.účtoch berie ako účtovná zásada, ktorá sa nesmie počas roka meniť/ ?
Tweety
06.05.08,09:57
Prebrala som účto, v ktorom kvôli neprehľadnosti AE náklad.účtov som si vytvorila nové analytiky.
Viem, že v priebehu UO môžem dopĺňať účt.rozvrh podľa potreby UJ.
Nie je problém, ak preúčtujem niektoré sumy z doterajšej analytiky za mesiace 1-3 na novú mnou vytvorenú analytiku? /ide mi o tom, či sa používanie nákladových an.účtoch berie ako účtovná zásada, ktorá sa nesmie počas roka meniť/ ?
Nie je s tým problém.