kitky
30.10.07,22:11
Mozete prosim ti, ktori ste tieto knihy citali napisat svoj nazor.
Dakujem
halmir
10.12.07,17:26
Knihu Hovory s Bohem som pred časom začal čítať , ale došiel som len po stranu 40 a nechal som to.Knihu vrátil. Prečo ? Myslím ,že na čítanie tejto knihy som nebol pripravený.Prečo ? Po prečítaní aj tých pár strán som začal konfrontovať všeobecne zaužívaný názor s tým čo som prečítal a výsledok ku ktorému som dospel do značnej miery nabúral zaužívané stereotypy. Aj napriek tomu sa chcem k týmto knihám vrátiť a dúfam ,že budem schopný pokojne prijať všetko o čo tam ide a vytvoriť si na všetko vlastný názor,lebo prečítaním tejto knihy sa niečo končí a niečo nové oveľa silnejšie začína.
kitky
10.12.07,17:59
Knihu Hovory s Bohem som pred časom začal čítať , ale došiel som len po stranu 40 a nechal som to.Knihu vrátil. Prečo ? Myslím ,že na čítanie tejto knihy som nebol pripravený.Prečo ? Po prečítaní aj tých pár strán som začal konfrontovať všeobecne zaužívaný názor s tým čo som prečítal a výsledok ku ktorému som dospel do značnej miery nabúral zaužívané stereotypy. Aj napriek tomu sa chcem k týmto knihám vrátiť a dúfam ,že budem schopný pokojne prijať všetko o čo tam ide a vytvoriť si na všetko vlastný názor,lebo prečítaním tejto knihy sa niečo končí a niečo nové oveľa silnejšie začína.

Dakujem za tvoje naozaj uprimne slova. Niekde som citala recenziu, ze tato kniha je o sile ludskeho ducha a sile myslienok a chcela som poznat nazory ludi na nu. Uz mam tuto trilogiu kupenu ale este som sa nedostala ani k tomu aby som si precitala uvod. :-( Podla toho co pises si musim precistit " harddisk" aby som bola schopna prijimat :-) Ale ako?
Dam vediet ked sa mi to podari.
halmir
11.12.07,16:44
Ja som začínal knihou Cesta k vnútornej sile (Barbara Bergerova),potom niečo od Dr.Josepha Murphyho a teraz momentálne ma baví Valerij Sineľnikov(jeho knihy).Momentálne ma napadla jedna myšlienka z knihy od James Lee Valentineho :" Každý deň máme narodeniny,lebo práve tento deň je prvým dňom z tých ,ktoré nám ešte ostávajú " .Ak toto by sme si uvedomili a spojili sme to stým aký sme v deň narodenín svojich,alebo iných pozorní a milí tak určite v našom okoli by to určite vyzeralo trocha inač. Záverom už len toľko,že pomaly si začnem zháňať Hovory s Bohem I.
kitky
12.12.07,17:26
Ja som začínal knihou Cesta k vnútornej sile (Barbara Bergerova),potom niečo od Dr.Josepha Murphyho a teraz momentálne ma baví Valerij Sineľnikov(jeho knihy).Momentálne ma napadla jedna myšlienka z knihy od James Lee Valentineho :" Každý deň máme narodeniny,lebo práve tento deň je prvým dňom z tých ,ktoré nám ešte ostávajú " .Ak toto by sme si uvedomili a spojili sme to stým aký sme v deň narodenín svojich,alebo iných pozorní a milí tak určite v našom okoli by to určite vyzeralo trocha inač. Záverom už len toľko,že pomaly si začnem zháňať Hovory s Bohem I.


Mas pravdu. Ale asi je nemozne takto kazdy den uvazovat. Aj zle veci, ktore sa nam deju su dolezite, pretoze len a len tie nas posuvaju dopredu.Bohuzial ale je to tak.:)
Tanče
12.12.07,17:44
Mas pravdu. Ale asi je nemozne takto kazdy den uvazovat. Aj zle veci, ktore sa nam deju su dolezite, pretoze len a len tie nas posuvaju dopredu.Bohuzial ale je to tak.:)

Ja by som povedala, že práve keď sa dejú aj tie zle veci máme tak uvažovať a nedať sa zviklať tými negatívami. Sú to svine, ktoré sa preukrutne vytešujú keď našu dobrú náladu, pohodu naštrbia. Nedajme sa !

A keď sa nám podarí odosobniť sa od všetkého diania, tak ..... :):):):).
halmir
12.12.07,19:21
Mám taký dojem , že posledným príspevkom sa mi nechtiac podarilo odviesť pozornosť od pôvodnej témy. Ospravedlňujem sa.
Gabi03
13.12.07,06:27
Ja som jednotku Rozhovory s Bohom (v slovenskom vydaní) čítala už dávnejšie. No keď sa pokúsim spomenúť na ňu, tak ma ako prvé napadne, že je to ťažká kniha. Pre mňa to bola taká ... hľadám správne slová ... relaxačná kniha, a ako každá, vytvára určitý názor, ktorý sa prijme alebo nie. A pretože som taká aká som a dostala som takú výchovu akú som dostala, túto knihu som si prečítala ako každú inú beletriu.
Ale čo som si zapämatala a tak navonok ma to teší, je pasáž o tom, že Boh nemohol stvoriť peklo. Ergo peklo neexistuje.

Kitky a tvoj názor? :)
kitky
13.12.07,11:46
Ja som jednotku Rozhovory s Bohom (v slovenskom vydaní) čítala už dávnejšie. No keď sa pokúsim spomenúť na ňu, tak ma ako prvé napadne, že je to ťažká kniha. Pre mňa to bola taká ... hľadám správne slová ... relaxačná kniha, a ako každá, vytvára určitý názor, ktorý sa prijme alebo nie. A pretože som taká aká som a dostala som takú výchovu akú som dostala, túto knihu som si prečítala ako každú inú beletriu.
Ale čo som si zapämatala a tak navonok ma to teší, je pasáž o tom, že Boh nemohol stvoriť peklo. Ergo peklo neexistuje.

Kitky a tvoj názor? :)
Gabika ja som to este necitala. Som ateista a jedine v co verim je Jezis Kristus ako historicka postava, clovek, ktory mal na svoju dobu vynimocne schopnosti. Moj BOH je moje svedomie a to ma nespusti dalej. V skutocnosti je velmi malo krestanov, ktori vieru nielen vyznavaju a davaju najavo chodenim do kostola ale podla viery aj ziju.
Niekedy mam pocit, ze vacsina z nich veri, lebo " co keby existoval? ".
Toto je na velmi dlhu debatu, ja som sa k svojmu " pohanstvu " dopracovala vlastnym poznanim, napriek tomu, ze som bola vychovana v krestanskej viere.
Tie knihy mi boli odporucene ako vysoko motivacne a skusim ich aj tak chapat. Verim, ze to nie je navod ako si najst cestu k Bohu.
Podla mna kym nebude na tejto zemi rovnovaha, ludstvo nenajde pokoj.
kitky
13.12.07,13:02
Mám taký dojem , že posledným príspevkom sa mi nechtiac podarilo odviesť pozornosť od pôvodnej témy. Ospravedlňujem sa.

v pohodicke:)

mimotemy tento vyraz mi vzdy pripomenie : moj syn na gympli ked preberali Rolanda a jeho roman Peter a Lucia na otazku profesorky " aky bol vztah medzi Petrom a Luciou" moj Marcel odpovedal: V POHODICKE :-)
Gabi03
13.12.07,13:09
Gabika ja som to este necitala. Som ateista a jedine v co verim je Jezis Kristus ako historicka postava, clovek, ktory mal na svoju dobu vynimocne schopnosti. Moj BOH je moje svedomie a to ma nespusti dalej. V skutocnosti je velmi malo krestanov, ktori vieru nielen vyznavaju a davaju najavo chodenim do kostola ale podla viery aj ziju.
Niekedy mam pocit, ze vacsina z nich veri, lebo " co keby existoval? ".
Toto je na velmi dlhu debatu, ja som sa k svojmu " pohanstvu " dopracovala vlastnym poznanim, napriek tomu, ze som bola vychovana v krestanskej viere.
Tie knihy mi boli odporucene ako vysoko motivacne a skusim ich aj tak chapat. Verim, ze to nie je navod ako si najst cestu k Bohu.
Podla mna kym nebude na tejto zemi rovnovaha, ludstvo nenajde pokoj.

Uf, dnes sú tu samé ťažké témy. :o ... tie mimoodborné.
.... Aj som skoro niečo napísala, ale radšej som to vymazala, lebo by to bolo naozaj na dlhú debatu a ako som už nejedenkrát spomínala, veľa ľudí tu pochopilo moje príspevky inak, ako som ich myslela. Lebo čítali to, čo tam ani nebolo. :---
Čo sa týka tých kníh, môj názor je taký, aby si si ich prečítala a až potom v globále svojich doterajších poznatkov ich hodnotila. Moja mama "spadla" tiež do tejto pasti, že začala čítať knihy, ktoré jej odporučili. Ona im aj začala veriť. No neuvedomovala si, že to napísal iba jeden človek na základe svojich skúseností.
Ak si chceš prečítať motivujúcu knihu, môžeš si prečítať hocčo s pozitývnym alebo poučným koncom. (Ak si nečítala Pošli to ďalej, tak šup ju hneď chytiť do rúk. :D)

Ale ešte mi nedá... čo myslíš tou rovnováhou? Rovnováha v tvojom ponímaní znamená, že ak sú dobrí ľudia, musia byť aj zlí? Alebo som to úplne zle pochopila? :confused::o
kitky
13.12.07,13:54
:)
Uf, dnes sú tu samé ťažké témy. :o ... tie mimoodborné.
.... Aj som skoro niečo napísala, ale radšej som to vymazala, lebo by to bolo naozaj na dlhú debatu a ako som už nejedenkrát spomínala, veľa ľudí tu pochopilo moje príspevky inak, ako som ich myslela. Lebo čítali to, čo tam ani nebolo. :---
Čo sa týka tých kníh, môj názor je taký, aby si si ich prečítala a až potom v globále svojich doterajších poznatkov ich hodnotila. Moja mama "spadla" tiež do tejto pasti, že začala čítať knihy, ktoré jej odporučili. Ona im aj začala veriť. No neuvedomovala si, že to napísal iba jeden človek na základe svojich skúseností.
Ak si chceš prečítať motivujúcu knihu, môžeš si prečítať hocčo s pozitývnym alebo poučným koncom. (Ak si nečítala Pošli to ďalej, tak šup ju hneď chytiť do rúk. :D)

Ale ešte mi nedá... čo myslíš tou rovnováhou? Rovnováha v tvojom ponímaní znamená, že ak sú dobrí ľudia, musia byť aj zlí? Alebo som to úplne zle pochopila? :confused::o

Gabika toto by bolo naozaj nadlho. Slovo rovnovaha sa tyka existencie uplne vsetkeho. Co citis, ked mas pocit, ze iba davas a nic sa ti nevracia spat? Aj o tom je rovnovaha. Takato rovnovaha je zaklad vsetkych vztahov.
Ked bude troska viac casu mozme " pofilozofovat " .
Teraz mam v trube vanilkove rozky a dalsie styri druhy rozrobene.
Tak utekam aby sami to vsetko " rovnovazne " upieklo. papa:)
Tanče
13.12.07,14:31
Podla mna kym nebude na tejto zemi rovnovaha, ludstvo nenajde pokoj.

aj napriek tomu že si ateista Kitky, tak si napísala SVATÚ vetu! Si na dobrej ceste.

Rožky sú upečené? tak poďme "filozofuvať".

Môj názor na rovnováhu je taký, že:
rovnováha by tu bola, keby tu neboli ľudia. Ľudia takí akí sme. Keby si všetci ľudia uvedomili a teda nie len to, ale aj pre to niečo robili, tak rovnováha môže nastať. Kým si to ľudia ani nevedia uvedomiť, tak je to pasé.
Je to veľmi zvláštne, ako všetci do jedného:
- na jednej strane chceme sa mať dobre, keď sme už začali používať pojem rovnováha, tak poviem že byť v rovnováhe.
- a na druhej strane chceme to a robíme tak straááášne zle.
- A čo je ešte zaujímavejšie, že hoci sme najiteligentnejie tvory na zemi, tak to nechceme pochopiť.
A je to tak ťažká úloha a práca že až. Aký bude tomuto koniec??????
kitky
13.12.07,17:02
Môj názor na rovnováhu je taký, že:
rovnováha by tu bola, keby tu neboli ľudia. /citacia Tanče/

heh. mas pravdu. rovnovaha je vo vesmire. Vesmir nie je chaos, vesmir je řád. / sorry za cesky vyraz, ale poriadok sa mi zda byt taky prizemny :---/.
Kedze mame namierene uz aj tam, tak ten poriadok pekne " ludsky" rozlozime.

Mam napecene a mam skvely recept na rohlicky. Chces?
Frantisek2006
13.12.07,17:07
Z kníh Neale Donalda Walscha cítiť ducha hnutia New Age....that´s all
kitky
13.12.07,17:30
Z kníh Neale Donalda Walscha cítiť ducha hnutia New Age....that´s all

New Age hlása spirituálnu evolúciu jednotlivca, hľadanie skrytých individuálnych duchovných dimenzií, zdroj šťastia nachádza v človeku samom. New Age sa opiera o vieru v duchovnú transformáciu človeka: transformácia seba a sveta sa vedno spájajú ako cesta spasenia a cieľ.

TOLKO WIKIPEDIA :-)
Musela som si to pozriet, pretoze okolo tejto filozofie som iba prebehla.
Nachadzanie stastia v sebe samom sa mi paci , robim to tak uz dlhe roky.
A chapem to tak, ze ked sa naplnim ja mozem zo seba rozdavat dalej.
Len ta miera je dost neista.:)
Tanče
15.12.07,19:34
New Age hlása spirituálnu evolúciu jednotlivca, hľadanie skrytých individuálnych duchovných dimenzií, zdroj šťastia nachádza v človeku samom. New Age sa opiera o vieru v duchovnú transformáciu človeka: transformácia seba a sveta sa vedno spájajú ako cesta spasenia a cieľ.

fúha, si ma šokla, že píšeš ako múdra kniha


TOLKO WIKIPEDIA :-)
Musela som si to pozriet, pretoze okolo tejto filozofie som iba prebehla.
Nachadzanie stastia v sebe samom sa mi paci , robim to tak uz dlhe roky.
A chapem to tak, ze ked sa naplnim ja mozem zo seba rozdavat dalej.
Len ta miera je dost neista.:)

a nemáš problém rozlíšiť hranicu kedy už nastupuje sebectvo a egoizmus?
kitky
17.12.07,15:22
fúha, si ma šokla, že píšeš ako múdra kniha



a nemáš problém rozlíšiť hranicu kedy už nastupuje sebectvo a egoizmus?
nechapem otazku
Tanče
17.12.07,15:43
nechapem otazku

..nachádzanie šťastia v sebe samom....

nič v zlom som proti tebe nemyslela, mna v tom momente ke´d som čítala tvoje slová napadol jeden "prípad" ktorý pestoval v sebe šťastie ale nehľadiac na druhých... a tento prípad je asi aj dosť rozmnožený , čo myslíš?
elli
17.12.07,16:20
Gabika ja som to este necitala. Som ateista a jedine v co verim je Jezis Kristus ako historicka postava, clovek, ktory mal na svoju dobu vynimocne schopnosti. Moj BOH je moje svedomie a to ma nespusti dalej. V skutocnosti je velmi malo krestanov, ktori vieru nielen vyznavaju a davaju najavo chodenim do kostola ale podla viery aj ziju.
Tie knihy mi boli odporucene ako vysoko motivacne a skusim ich aj tak chapat. Verim, ze to nie je navod ako si najst cestu k Bohu.
Podla mna kym nebude na tejto zemi rovnovaha, ludstvo nenajde pokoj.

Prave pre nieco podobne som tieto knihy dlho obchadzala v regaloch. Skratka, brala som ich ako dalsie z "jezisnych" knih. Az kym sa u mna nezastavila roky nevidena blizka dusa, a nezacala mi opisovat, co vsetko sa v tych knizkach docitala. Kupila som si prvu, precitala jednym dychom a potom asi vsetky ostatne :-))) Mnohe je tam opisane tak, ze mi to zacalo doplnat kamienky do mozaiky.
Nemyslim si, ze je to "navod ako najst cestu k Bohu", pre mna je to skor navod, ako najst sam seba, alebo vidiet svet kuusok inaksie nez sme zvyknuti. A vobec ma pritom netrapi, kto ich pisal a kto ich "diktoval" ...
kitky
17.12.07,16:22
[quote=Tanče;591624]fúha, si ma šokla, že píšeš ako múdra kniha


no ty si ma pekne rozdelila :) este si nebodaj niekto bude mysliet ze som to pisala ja. Ale to nie ja, to WIKIPEDIA:)
kitky
17.12.07,16:25
..nachádzanie šťastia v sebe samom....

nič v zlom som proti tebe nemyslela, mna v tom momente ke´d som čítala tvoje slová napadol jeden "prípad" ktorý pestoval v sebe šťastie ale nehľadiac na druhých... a tento prípad je asi aj dosť rozmnožený , čo myslíš?

ja mam iny problem, ja si musim davat pozor, aby som sa uplne nevybrala:)
kitky
17.12.07,16:30
Prave pre nieco podobne som tieto knihy dlho obchadzala v regaloch. Skratka, brala som ich ako dalsie z "jezisnych" knih. Az kym sa u mna nezastavila roky nevidena blizka dusa, a nezacala mi opisovat, co vsetko sa v tych knizkach docitala. Kupila som si prvu, precitala jednym dychom a potom asi vsetky ostatne :-))) Mnohe je tam opisane tak, ze mi to zacalo doplnat kamienky do mozaiky.
Nemyslim si, ze je to "navod ako najst cestu k Bohu", pre mna je to skor navod, ako najst sam seba, alebo vidiet svet kuusok inaksie nez sme zvyknuti. A vobec ma pritom netrapi, kto ich pisal a kto ich "diktoval" ...

to je presne to , co od toho cakam ... iny pohlad na veci
Tanče
17.12.07,20:36
to je presne to , co od toho cakam ... iny pohlad na veci

to je aaký iný? definuj dievčatko!
Tanče
17.12.07,20:42
ja mam iny problem, ja si musim davat pozor, aby som sa uplne nevybrala:)

kam sa chceš vybrať? :D;)

ale nie, teraz vážne: pozri ak ti robí radosť sa rozdávať, tak je to len to najkrajšie. Asi však pri tom nefunguje o č a k á v a n i e!
Lebo Väčšinou to u nás funguje tak, že "áno rozdám sa, doprajem..., ale čo za to dostanem ja, alebo kedy sami to vráti?"
No a takto to asi nikdy fungovať nebude.
Ak sa aj rozdáš, a bez očakávaní, tak ťa nemá čo zraniť, ani zraziť.
Alebo inak, ak vieš dávať nezištne, tak ti to ,čo dávaš už nemôže chýbať, a funguješ v pohode ďalej.

kuki :)
Braňo
17.12.07,20:57
Tanče
17.12.07,21:15
Stiahnete všetky tri diely tu :
http://rapidshare.com/files/22270326/Hovory_s_Bohem_1-3.rar

ako to mám stiahnuť? neviem to!:mee:
misomiso
17.12.07,21:21
V skutocnosti je velmi malo krestanov, ktori vieru nielen vyznavaju a davaju najavo chodenim do kostola ale podla viery aj ziju.
Niekedy mam pocit, ze vacsina z nich veri, lebo " co keby existoval? ".


Ale ved to si uplne vystihla. Ja si myslim, ze nie vacsina, ale vsetci veriaci veria preto. Dokonca aj vrcholni predstavitelia cirkvi a matka Tereza sa priznali k tomu, ze obcas aj pochybuju, teda v podstate inymi slovami - veria pretoze "co keby existoval". Nohavica o tom spieva v jednej piesni, nemam teraz po ruke presny text, ale nieco v tom zmysle: "Boze, ja vim, je nejsi, ale kdybys predse jen byl, tak me dej na cimru s Ladou..."

Ja by som to prirovnal asi k tomu, ze je asi naozaj malo ludi, ktori citia prirodzenu potrebu dodrziavat dopravne predpisy alebo danove zakony. Mnohi podnikatelia sa naozaj spravaju tak, ako keby ani nejestvoval Danovy urad, zacnu "podnikat" a ani na to radsej nemyslia. Ale ak niekto plati dane len preto, ze "co ak by nahodou existoval" (myslene - Danovy urad) - tak co je na tom zle?

Podla mna drviva vacsina ludi plati dane nie preto, ze chce ale pretoze ("co ak by nahodou existoval" - DU). Vzdy lepsie, ratat s tym, ze "mozno existuje" a ko spoliehat na to, ze "asi neexistuje".

Myslim, ze rovnake plati aj v zivote. Oplati sa spravat tak, ze ratame s moznostou "ze by MOHOL existovat".
jozka56
17.12.07,21:44
A ja mam rada Matkina aj Dominika Dána, proti gustu????
Olice
18.12.07,04:41
ako to mám stiahnuť? neviem to!:mee:
Skúsim Ti poradiť.

Otvoríš link a klikni na FREE,
posunieš sa dolu
opíš kód a klikni na DOWNLOAD VIA LEVEL
potom už len otvor súbor
;)
misomiso
18.12.07,07:04
Niekedy mam pocit, ze vacsina z nich veri, lebo " co keby existoval? ".


Niektori mi v SS vytykaju, ze "odpovedam, na co chem ja". Ano - naozaj ma castokrat zaujme viac nejaka konkretna veta v z odpovdi inych, ako povodna tema.

Este sa vratim k tomu citatu od Kitky. Naozaj uplne presne si to vystihla. Ja sa vobec netajim, ze cela 1/2 mojej viery v boha spociva v obave "co ak by NAHODOU existoval".

Ste ochotni pripustit, ze by MOHOL jestvovat Boh? Aka je pravdepodobnost, ze by MOHOL predsa len existovat? Ja to 5%? To som prehnal? No dobre - tak 2%.

Aka je pravdepodobnost, ze vam vykradnu auto, ked ho nechate zaparkovane na ulici alebo na parkovisku jedneho z Bratislavskych nakupnych centier? Je to viac ako 2%? Ja si myslim, ze nie. Ak by ste nechali takto zaparkovane auto 200 x, urcite by vam ho nevykradli viac ako 4 x . Mne osobne dokonca NIKDY V ZIVOTE ani neuradli ani nevykradli auto. Napriek tomu v kufri auta nenechavam notebook. Notebook sice nie je nenahraditelna vec, ale okrem nejakych penazi v sebe este skryva aj nejake data. Samozrejme, ze mi to obcas dost obmedzuje komfort, ked ho musim zbytocne vlacit do Tesca. Ale stoji mi to za to, co ak by mi predsa len NAHODOU vykradli auto? To by bola situacia, ktoru by sa mi nechcelo znasat.

Z uplne rovnakeho dodvodu dodrziavam Bozie zakony. Aj ked som ochotny na 98% pripustit, ze BOH nejestvuje, tie 2% su velmi vela na to, aby som vobec uvazoval o ich ignorovani. Ak by som totiz raz mal predstupovat pred svojho "sefa" a stvoritela s tym, ze som hrubo porusil jeho "navod na pouzitie sveta", bol by to pre mna taky nepredstavitelny pruser, ze mi to jednoducho "nestoji za to" - podobne ako mi nestoji za to nechavat v aute notebook. S tym poslednym sudom by to bolo samozrejme o to horsie, ze sa to uz nebude dat vratit spat, zatialco notebook si kupis dnes naopak vzdy uz len lepsi, ako pred rokom.

To je 1/2 mojej "viery" v Boha. Tu druhu 1/2 tvori poznanie, ze nie som sam, ze je tu niekto, s kym sa da efektivne komunikovat, komu na mne zalezi a kto mi viditelne pomaha uz na tomto svete. Ale k tej druhej polovici sa neda dopracovat skor, ako clovek prijme Bozie principy spravania a mysleni za svoje. Inak clovek sice stale "hlada Boha", ale jeho mysel zamestnavaju stale iba myslienky typu: "...ale ved toto je uz dnes bezne, robia to aj ini, tak preco by som sa mal z toho spovedat? Za toto predsa snad nemozem byt raz sudeny no nie? Ved s najvacsou pravdepodobnostou Boh ani vobec nejestvuje."
Tanče
18.12.07,08:16
Skúsim Ti poradiť.

Otvoríš link a klikni na FREE, to je taká tabuľka pravý stlpec dole?, kliklad som
posunieš sa dolu posunula som sa dole
opíš kód a klikni na DOWNLOAD VIA LEVEL a žiadnys kod tu nemám, nechýba mi este nejaký klik?
potom už len otvor súbor
;)

nejde mi to, otázky sú v modrom. PRosím!
korduľa
18.12.07,09:39
Z uplne rovnakeho dodvodu dodrziavam Bozie zakony. Aj ked som ochotny na 98% pripustit, ze BOH nejestvuje, tie 2% su velmi vela na to, aby som vobec uvazoval o ich ignorovani.



tiez vytrhnem tuto vetu, tak ako ty si vyberas vety z prispevkov, podla mna je to alibizmus, chovat sa slusne a dodrziavat Bozie zakony, len preto, ze co ked nahodou existuje je horsie ako ked clovek vobec neveri, ale chova sa slusne a zodpovedne podla svojho svedomia z vlastneho presvedcenia, nie koli niecomu, alebo niekomu---lebo co ked nahodou...
a prirovnavat Danovy urad k niecomu ako Boh?? je absurdne. dalej to nejdem rozoberat, lebo mam na cirkev a Boha svoj nazor, ale nechapem chovanie niektorych ludi - presne take ako si napisal v tej vete.
ayya
18.12.07,10:58
nejde mi to, otázky sú v modrom. PRosím!

nechcela som minule verit, ale potom som si o tom precitala aj na nete, aj kamaratka to skusala a printscreenom ma presvedcila ;)... naozaj niekomu nejde rapidshare, ... zalezi to od IP adresy a typu pripojenia... tu to mas na badongu, som ti to tam teraz zavesila, odtial ti to pojde lahko ...
klikni sem: http://www.badongo.com/file/5640631
chvilocku pockaj, vygeneruje sa ti tam farebny obrazok s pismenkami... tie opis do okienka a daj download ... a volbu ulozit do pocitaca
prijemne citanie ;)
ayya
18.12.07,11:07
och sorry, ... to ta potom hodi na dalsiu stranku, tam musis pockat nejakych par sekund ...odpocitavaju sa tam ...
a potom v riadku oznacenom cervenym textom: Choose Your Option : ... v poslednom stlpci klikni na download your file here ... az potom volba ulozit ...;)
Tanče
18.12.07,14:12
och sorry, ... to ta potom hodi na dalsiu stranku, tam musis pockat nejakych par sekund ...odpocitavaju sa tam ...
a potom v riadku oznacenom cervenym textom: Choose Your Option : ... v poslednom stlpci klikni na download your file here ... az potom volba ulozit ...;)


neviem ako ma kade tde hadzalo, ale MAM TO. Velké Ď.!
ayya
18.12.07,14:20
neviem ako ma kade tde hadzalo, ale MAM TO. Velké Ď.!
niet za co, stalo ma to tri minutky casu, ale hlavne, urobila som to dobrovolne ;)
misomiso
18.12.07,15:56
Z uplne rovnakeho dodvodu dodrziavam Bozie zakony. Aj ked som ochotny na 98% pripustit, ze BOH nejestvuje, tie 2% su velmi vela na to, aby som vobec uvazoval o ich ignorovani.



tiez vytrhnem tuto vetu, tak ako ty si vyberas vety z prispevkov, podla mna je to alibizmus, chovat sa slusne a dodrziavat Bozie zakony, len preto, ze co ked nahodou existuje je horsie ako ked clovek vobec neveri, ale chova sa slusne a zodpovedne podla svojho svedomia z vlastneho presvedcenia, nie koli niecomu, alebo niekomu---lebo co ked nahodou...
a prirovnavat Danovy urad k niecomu ako Boh?? je absurdne. dalej to nejdem rozoberat, lebo mam na cirkev a Boha svoj nazor, ale nechapem chovanie niektorych ludi - presne take ako si napisal v tej vete.

Vobec si nevytrhla tu vetu s kontextu, nemusis mat obavy. Ta veta ma zmysel sama o sebe, netreba k nej nic dodavat, tak ako som ju napisal si za nou stojim.

To, co pises o slusnych a zodpovednych ludoch, (ktori vobec neveria) je super. Ja sam poznam mnohych slusnych ludi a nie vsetci z nich su veriaci. Problem je vsak v tom, ze v podstate vsetci ludia na svete povazuju sami seba za slusnych, zodpovednych, konajucich "podla vlastneho svedomia". Prave to svedomie mame bohuzial vsetci prisposobene tomu, co chceme konat. Iste, je par ludi, (nemusia to byt nutne veriaci), ktori pocituju potrebu konat dobro. Ale aj vsetci ti konatelia nebankovych subjektov su presvedceni, ako sa im krivdi, ze museli stravit nejaky ten rok vo vazbe, ten rusky nedavno odhaleny masovy vrah ktory zabil najakych 50 ludi, je na to hrdy, vsetky zeny, ktore sa rozhodnu pre potrat konaju uplne v sulade so svojim presvedcenim a svedomim, a tento zoznam by mohol pokracovat este aj na dalsich prilohach formatu A4.

Prave preto, ze kazdy si "svedomie" vysvetluje individualne mame take podrobne vypracovane svetske zakony, a z rovnakeho dovodu nam Boh poskytol jeho verziu zakonov, ktore od nas vyzaduje respektovat. Ak je nieco raz nieco jednoznacne napisane, tak potom ma clovek smolu, ma iba dve moznosti - zakom dodrzat alebo zakon porusit. Keby to napisane nebolo, tak by sa stale kazdy vyhovaral na svoje svedomie a presvedcenie, bez ohladu na to, ci by islo o svetske veci, alebo tie, ktore sa tykaju stvoritela. Prave z tohto dovodu existuje take mnozstvo svetskych zakonov, a z rovnakeho dovodu existuje napr. nieco, co sa vola desatoro.
korduľa
18.12.07,16:04
Vobec si nevytrhla tu vetu s kontextu, nemusis mat obavy. Ta veta ma zmysel sama o sebe, netreba k nej nic dodavat, tak ako som ju napisal si za nou stojim.

To, co pises o slusnych a zodpovednych ludoch, (ktori vobec neveria) je super. Ja sam poznam mnohych slusnych ludi a nie vsetci z nich su veriaci. Problem je vsak v tom, ze v podstate vsetci ludia na svete povazuju sami seba za slusnych, zodpovednych, konajucich "podla vlastneho svedomia". Prave to svedomie mame bohuzial vsetci prisposobene tomu, co chceme konat. Iste, je par ludi, (nemusia to byt nutne veriaci), ktori pocituju potrebu konat dobro. Ale aj vsetci ti konatelia nebankovych subjektov su presvedceni, ako sa im krivdi, ze museli stravit nejaky ten rok vo vazbe, ten rusky nedavno odhaleny masovy vrah ktory zabil najakych 50 ludi, je na to hrdy, vsetky zeny, ktore sa rozhodnu pre potrat konaju uplne v sulade so svojim presvedcenim a svedomim, a tento zoznam by mohol pokracovat este aj na dalsich prilohach formatu A4.

Prave preto, ze kazdy si "svedomie" vysvetluje individualne mame take podrobne vypracovane svetske zakony, a z rovnakeho dovodu nam Boh poskytol jeho verziu zakonov, ktore od nas vyzaduje respektovat. Ak je nieco raz nieco jednoznacne napisane, tak potom ma clovek smolu, ma iba dve moznosti - zakom dodrzat alebo zakon porusit. Keby to napisane nebolo, tak by sa stale kazdy vyhovaral na svoje svedomie a presvedcenie, bez ohladu na to, ci by islo o svetske veci, alebo tie, ktore sa tykaju stvoritela. Prave z tohto dovodu existuje take mnozstvo svetskych zakonov, a z rovnakeho dovodu existuje napr. nieco, co sa vola desatoro.

nuz, poznam vela az "pre mna chorobne" veriacich ludi, ktori podvadzaju svoje zeny, nadavaju, kradnu....atd, ja by som nerozdelovala ludi na veriacich a neveriacich, ale na "dobrych" a "zlych" jednoducho povedane. mozes mat cokolvek dane, akekolvek prikazanie, ver tomu, ze ich ludia nebudu dodrziavat, lebo sme len ludia.
ale hlavne neviem ako ty, ja nepotrebujem mat nieco nalinajkovane, aby som vedela ako sa chovat, co robit, co nerobit. ale mozno niekto potrebuje navod.....
korduľa
18.12.07,16:07
Vobec si nevytrhla tu vetu s kontextu, nemusis mat obavy. Ta veta ma zmysel sama o sebe, netreba k nej nic dodavat, tak ako som ju napisal si za nou stojim.

To, co pises o slusnych a zodpovednych ludoch, (ktori vobec neveria) je super. Ja sam poznam mnohych slusnych ludi a nie vsetci z nich su veriaci. Problem je vsak v tom, ze v podstate vsetci ludia na svete povazuju sami seba za slusnych, zodpovednych, konajucich "podla vlastneho svedomia". Prave to svedomie mame bohuzial vsetci prisposobene tomu, co chceme konat. Iste, je par ludi, (nemusia to byt nutne veriaci), ktori pocituju potrebu konat dobro. Ale aj vsetci ti konatelia nebankovych subjektov su presvedceni, ako sa im krivdi, ze museli stravit nejaky ten rok vo vazbe, ten rusky nedavno odhaleny masovy vrah ktory zabil najakych 50 ludi, je na to hrdy, vsetky zeny, ktore sa rozhodnu pre potrat konaju uplne v sulade so svojim presvedcenim a svedomim, a tento zoznam by mohol pokracovat este aj na dalsich prilohach formatu A4.

Prave preto, ze kazdy si "svedomie" vysvetluje individualne mame take podrobne vypracovane svetske zakony, a z rovnakeho dovodu nam Boh poskytol jeho verziu zakonov, ktore od nas vyzaduje respektovat. Ak je nieco raz nieco jednoznacne napisane, tak potom ma clovek smolu, ma iba dve moznosti - zakom dodrzat alebo zakon porusit. Keby to napisane nebolo, tak by sa stale kazdy vyhovaral na svoje svedomie a presvedcenie, bez ohladu na to, ci by islo o svetske veci, alebo tie, ktore sa tykaju stvoritela. Prave z tohto dovodu existuje take mnozstvo svetskych zakonov, a z rovnakeho dovodu existuje napr. nieco, co sa vola desatoro.

este k tomu vyhovaraniu na svedomie, - veriaci ked zhresi pomodli sa a je ok, vies ale ked porusis zakon , tak sedis, ale ked porusis prikazanie tak sa modlis. ako mozes toto porovnavat nechapem
misomiso
18.12.07,16:09
nuz, poznam vela az "pre mna chorobne" veriacich ludi, ktori podvadzaju svoje zeny, nadavaju, kradnu....atd,

Na zaklade coho si myslis, ze su veriaci? Ja si myslim, ze sa to vylucuje.
misomiso
18.12.07,16:16
ale hlavne neviem ako ty, ja nepotrebujem mat nieco nalinajkovane, aby som vedela ako sa chovat, co robit, co nerobit. ale mozno niekto potrebuje navod.....

Trocha mi pripominas pribeh, ktory zazil moj bratranec. Kupil zavesny plynovy kotol. Prisiel mu ho montovat servisny technik. Prve co spravil, vyhodil navod, ktory pred tym ani nevybalil zo sacku. Bratranec vravi "tu mate aj navod..."

"Mlady pan, my to montujeme denne, to nechajte v kosi"

Po dvoch hodinach odisli, bratranec chel zakurit, kotol vyhlasil poruchu a skapal. Tak im volal. Oni, ze to nemoze byt pravda, ved ho odskusali (v skutocnosi par sekund). No prisli, vytiahli navod z kosa, zacali studovat trubky a zistli, ze ich zapojili opacne.

Ja sa nehanbim za to, ze potrebujem navod. Ja som nestvoril svet, ani sam sebe som nevdychol zivot. Ja nepotrebujem navod iba na produkty, ktore vyrabam (to mozem zarucit :)). Vo vsetkych ostatnych pripadoch vo vlastnom zaujme citam navod. A to plati aj o tom, "ako pouzit zemegulu" a "ako prezit zivot".
misomiso
18.12.07,16:24
este k tomu vyhovaraniu na svedomie, - veriaci ked zhresi pomodli sa a je ok, vies ale ked porusis zakon , tak sedis, ale ked porusis prikazanie tak sa modlis. ako mozes toto porovnavat nechapem

Prave preto som tu, pokusim sa trpezlivo vysvetlit. Ked porusis svetsky zakon - ides sediet. No - patrilo by sa snad napisat - v idealnom pripade ides sediet. Este su aj ine moznosti - spravila si to sikovne, teda chybaju dokazy, mas znameho, mas vela penazi alebo si inak zariadis, ze sediet nepojdes. Ale dobre - snad sa rozumieme. Je to nejaky zlocin a mal by nasledovat trest - co na tom nechapes?

Veriaci ked zhresi - tak sa pomodli. To to moze byt pravda, ale to este nic nehovori o odpusteni. Pomodlit sa sice mozem, ale to neznamena, ze som usiel pred trestom. Na to, aby som sa vyhol trestu, treba ovela viac. Nie som si isty tym, ze ta budu zaujimat detaily, preto to tu nebudem rozvadzat. Ale take jednoduche, ako si pisala, to urcite nie je.
Braňo
18.12.07,19:35
ako to mám stiahnuť? neviem to!:mee:

http://209.85.129.104/search?q=cache:li73YQCFyfoJ:sexibillatom.blog.cz/0705/ako-stahovat-z-rapidshare+ako+s%C5%A5ahova%C5%A5+z+rapidshare&hl=sk&ct=clnk&cd=4&gl=sk
Gabi03
19.12.07,06:26
Uf, za deň sa tu táto téma celkom pekne rozbehla....

To misomiso: to, že verím, lebo čo ak náhodou Boh existuje... túto verziu počujem prvý krát. A páči sa mi. :o Nehovorím, že s ňou súhlasím, ale páči sa mi. Ja verím, lebo som bola tak vychovávaná. Malé dieťa ťažko zistí, že Boh neexistuje (alebo možno neexistuje), ak jeho rodina ho vedie k tomu, že predsa je všade. Možno už taký tínedžer si začne uvedomovať seba, svoje poslanie na zemi a ak je v takom prostredí, keď môže tieto svoje myšlienky rozvíjať a premýšľať nad nimi, prípadne dostávať odpovede, začne o tom všetkom rozmýšľať globálnejšie.
To, čo píšeš ty, asi veľa ľudí takto priamo nerozmýšľa. Možno podvedome. Ale sú dva druhy veriacich: 1. tí, ktorí tak boli vychovávaní a nemajú prečo pochybovať o tom, že Boh neexistuje (o tom, že neskôr, v dospelosti zmenia názor, je iná kategória). A tí druhí, ktorí začali veriť až keď mali "uvedomenie". Buď na základe nejakej negatívnej skúsenosti, prostredníctvom iných alebo cez svoje vlastné konečné rozhodnutia.
Mám pocit, že ty si musel zažiť určitú situáciu. Pretože nerozmýšľaš ako bežný človek. Ale teraz aby si sa neurazil, že dehonestujem tvoju inteligenciu... :o:) Je to len môj názor, a keďže ťa nepoznám, možno sa aj mýlim.

A takisto Korduľa. Ona musela určite niečo zažiť a to negatívne, keď sa vyjadruje tak, ako sa vyjadruje. Nikto jej neberie jej názory, ale mám pocit, že nevie všetko ani o viere, ani o veriacich. Proste ich hodila všetkých do jedného vreca: Ak sa pokladáte za veriacich a nežijete podľa desatora, tak ste falošný... :( Dúfam, že sa to jedného dňa zmení. :rolleyes:
misomiso
19.12.07,07:34
Uf, za deň sa tu táto téma celkom pekne rozbehla....

To misomiso:
To, čo píšeš ty, asi veľa ľudí takto priamo nerozmýšľa. Možno podvedome. Ale sú dva druhy veriacich: 1. tí, ktorí tak boli vychovávaní a nemajú prečo pochybovať o tom, že Boh neexistuje (o tom, že neskôr, v dospelosti zmenia názor, je iná kategória). A tí druhí, ktorí začali veriť až keď mali "uvedomenie". Buď na základe nejakej negatívnej skúsenosti, prostredníctvom iných alebo cez svoje vlastné konečné rozhodnutia.
Mám pocit, že ty si musel zažiť určitú situáciu. Pretože nerozmýšľaš ako bežný človek.

Ja som taky mix. Moj otec mal dost specificky vztah k tymto otazkam. Ako male dieta prisiel o otca. Vyrastal v podmienkach, kde ich rodina este za zivota jeho otca bojovala o hole prezitie. Do toho este ta smrt. Jeho matka isla za fararom vybavit pohreb. Ten vypytal nejaku okruhlu sumicku, stara mama na to, ze oni nikdy tolko penazi nemali. Odpoved bola: "Tak si ho pochovajte sami".

Na zaklade tejto udalosti (ale aj dalsich skusenosti) mal otec dost negativny vztah k cirkvi, predovsetkym ku katolickej, az do smrti. Na druhej strane to bol nesmierne inteligentny a hlbavy clovek. Casto uvazoval o zmysle zivota, zaujimal sa ale aj o najnovsie fyzikalne a vesmirne vyskumy. On nemal problem svojim "sedliackym" rozumom prist na to, ze to svet nemohol vzniknut "len tak".

Raz sme spolu pozerali velmi zaujimavu debatu z rakuskej TV. Boli tam rozni vedci. Jeden fyzik povedal, ze ak by sme verili, ze zivot na svete vznikol nahodne, potom by sa to dalo prirovnat k tomu, ze by niekto rozobral do posledneho kolieska naramkove (nechanicke - natahovacie) hodinky a vsetky sucaistky by vlozil do sacku. Potom by s tym zatriasol, a hodinky by sa nielen samy spravne poskladali, ale aj natiahli a este by sa na nich "nahodou" aj nastavil presny cas.

Teda takto som bol vychovavany - Boh existuje, stvoril svet, ale cirkev a jej predstavitelia su len na skodu.

Potom som (chtiac - nechtiac) prisiel do kontaktu s opacnou teoriou. Ako asi vsetci vieme, za sociku bol Marx-Leninizmus povinny na vsetkych VS. My sme v Prahe preberali (okrem ineho:)) velmi podrobne Leninovu teoriu odrazu. Tato teoria riesi vznik zivota na zemi, zatial co v otazkach jeho dalsieho vyvoja Marx-leninisti prijali za svoju Darwinovu teoriu.

Darwin je pomerne znamy - teda v skratke nieco o tom Leninovi: Na pociatku bola na zemi iba neziva priroda - mineraly, voda a vzduch + slnecne ziarenie. Kazdu sekundu vznikali na roznych miestach zemegule jedinecne poveternostne podmienky (co sa samozrejme deje dodnes). Teda fukal vietor, padali zrazky, vlny obmyvali kamene na pobrezi a svietilo slnko. ODRAZU v jednu sekundu na jeden konkretny kamen spomedzi vsetych kamenov na zemi tak specificky fuklo, navyse prave v ten okamih ho obmyla vlna takym sposobom, ako nikdy pre tym, a este do toho zasvietilo uplne nezvycajnym sposobom slnko - ze z toho vznikla prva ziva bunka. Ta bunka o par sekund neskapala, ako by sa dalo cakat (cim sa asi zivila?) ale zacala sa naopak mnozit. A od svojho vzniku si so sebou niesla jedinecnu vlastnost (kto jej ju asi prepozical?) prisposobovat sa prostrediu. Teda rozdelila sa na rastliny a zivocichy (bola predsa inteligentna, vedela, ze zivocichy budu potrebovat nieco zrat). Navyse z nej postupne vznikali nie len suchozemske zivocichy vo vsetkej svojej rozmanitosti, ale aj ryby a vtaky a napokon si tieto zivocichy povedali, ze by nebolo zle, ak by sa vyvinul aj druh, ktory je schopny aj inteligentne uvazovat, civilizovat zem, a tak sa vyvinul clovek.

No - treba uznat, ze je to super teoria - to o tom fuknuti sa mi paci. Dokonca som so dlho myslel, ze sa to vola Teoria Odrazu preto, ze Lenin prisiel na to, ze ODRAZU nejakym specifickym sposobom fuklo. Sfuknuty som bol ale ja, a to pri skuske, pretoze pravda je taka, ze nazov dostala teoria podla toho, ze v prvy raz v dejinach ludstva tato teoria vedecky ODRAZA vznik zivota na zemi.

Teda kazdy si moze vybrat z tychto dvoch teorii, ja som si vybral tu prvu, ktora hovori o tych hodinkach. LTO ma totiz (pri vsetkej ucte k tomu "fuknutiu") jednu zasadnu medzeru - neriesi, odkial sa vzalo to slnko, zem, mineraly, voda a vietor.

Mam teda pocit, ze som sa k svojej viere dopracoval jednak na zaklade vychovy, ale aj tym, ze som o tychto veciach tiez dost uvazoval. Paradoxne mi k tomu dopomohli ak Komunisti, keby nie Marx-Leninizmu, nikdy by som sa nedozvedel, na akych stupidnych zakladoch stoji "moderny a vedecky ateismus" a v podstate aj dnesny "demokraticky liberalizmus".

Samozreje za kazdy sa svojim uvazovanim dopracuje inam, a ja si na rozriel od rodicov dnes myslim, ze najlepsim sposobom, ako byt v kontake s Bohom je zaclenenie do konkretnej cirkvi. No napriek tomu tieto veci vnimam vzdy v urcitej hierarchii. Na prvom mieste viem, ze zivot nevznikol nahodou a ze je tu Boh, na druhom som mieste som uveril v Krista ako Bozieho syna (na to mam tiez cisto racionalne dovody) a na tretom mieste sa povazujem za Katolika s tym, ze si uvedomujem vsetky negativa, paradoxy a problemy ktore prinasa so sebou fakt, ze cirkev nie je nic ine ako organizacia, ktora bola sice zalozena Kristom, ale je tu na zemi spravovana ludmi, a podla toho aj vyzera. :)
Gabi03
19.12.07,07:46
Misomiso, potešil si ma odpoveďou. :) Už som to tuším niekde písala, ale som aj na to zabudla, že si chcem prečítať Leninove spisy. :D

Ale keď už chcete čítať literatúru tomuto blízku, tak navrhujem beletriu: Quo vadis - veľmi dobrá a odbornú a ťažkú: Boh a veda. Napísali ju formou dialógu dvaja fyzicy a jeden teoretik (myslím).
Tanče
19.12.07,08:40
Prečo nevieme byť dobrí aj bez boha, bez desatora? Byť dobrí len tak bez podmieneností?
Gabi03
19.12.07,08:42
Prečo nevieme byť dobrí aj bez boha, bez desatora? Byť dobrí len tak bez podmieneností?

UUUUf, tu sa už miešajú hrušky s jablkami. :D
Dobrý môže byť každý bez rozdielu toho, v čo verí. Tak isto sú viery, kde dobro je "zakázané". (Mám na mysli napr. satanistov, ale túto vieru vôbec nepoznám.)

Ale prečo ti vadí, keď veriaci (tu kresťan), ktorý verí v Boha koná dobro?! :confused::eek::D :rolleyes:
misomiso
19.12.07,08:55
Prečo nevieme byť dobrí aj bez boha, bez desatora? Byť dobrí len tak bez podmieneností?

Pretoze kazdemu slovu musi dat niekto konkretny zmysel, vyznam.

Su zname napr. niektore internacionalne vyrazy, ktore sa sice vyslovuju a pisu v mnohych jazykoch skoro identicky, ale ich vyznam je iny.

Aby si mohla ist za svetlom, nestaci poznat slova svetlo a tma, ale niekto ti musi povedat, ktore z tychto dvoch pojmov predstavuje to, co vidis (co svieti) , resp. inak povedane co si mas predstavovat pod pojmom svetlo. Pojem Dobro, Konat Dobro alebo Byt Dobry nie je vynimkou. Niekto si mysli, ze to najlepsie, co moze urobit pre choreho priatela ja to, ze mu pichne smrtiacu injekciu, aby ho zbavil utrpenia, iny si to nemysli. Niekto si mysli, ze by okradal svoju rodinu, ak by nebral veci z fabriky (v situacii, ze ich beru bsetci ostatni), iny si to nemysli.

Pokial by sme nemali navod na pouzitie od niekho, kto nam to tu vsetko dal k dispozicii (vratene nasich zivotov) tak by sme iba tapali v tme, co sa tyka hladania vykladu slova Dobro.
evina
19.12.07,08:58
Prečo nevieme byť dobrí aj bez boha, bez desatora? Byť dobrí len tak bez podmieneností?

Myslím, že takých sú na svete milióny....ktorí sú dobrí bez podmienenosti...
Danila
19.12.07,09:16
Prave preto som tu, pokusim sa trpezlivo vysvetlit. Ked porusis svetsky zakon - ides sediet. No - patrilo by sa snad napisat - v idealnom pripade ides sediet. Este su aj ine moznosti - spravila si to sikovne, teda chybaju dokazy, mas znameho, mas vela penazi alebo si inak zariadis, ze sediet nepojdes. Ale dobre - snad sa rozumieme. Je to nejaky zlocin a mal by nasledovat trest - co na tom nechapes?

Veriaci ked zhresi - tak sa pomodli. To to moze byt pravda, ale to este nic nehovori o odpusteni. Pomodlit sa sice mozem, ale to neznamena, ze som usiel pred trestom. Na to, aby som sa vyhol trestu, treba ovela viac. Nie som si isty tym, ze ta budu zaujimat detaily, preto to tu nebudem rozvadzat. Ale take jednoduche, ako si pisala, to urcite nie je.Prečítala som aj Leninove spisy aj Bibliu. Ani v jednom, ani v druhom dokumente nekážu kradnúť, ubližovať a pod. Veriaci mi hovoria, že keď porušia desatoro, idú na spoveď a dostanú rozhrešenie. Nerozumiem tomu, ale asi je to tak. My ostatní musíme spytovať svoje vlastné svedomie, ak sme sa svetskému zákonu nepodriadili. A možno si udeliť aj rozhrešenie, ak sme si nasypali popol na hlavu. A ťažko by niekto z nás mohol tvrdiť, že neporušil....:)
korduľa
19.12.07,09:22
Prečítala som aj Leninove spisy aj Bibliu. Ani v jednom, ani v druhom dokumente nekážu kradnúť, ubližovať a pod. Veriaci mi hovoria, že keď porušia desatoro, idú na spoveď a dostanú rozhrešenie. Nerozumiem tomu, ale asi je to tak. My ostatní musíme spytovať svoje vlastné svedomie, ak sme sa svetskému zákonu nepodriadili. A možno si udeliť aj rozhrešenie, ak sme si nasypali popol na hlavu. A ťažko by niekto z nás mohol tvrdiť, že neporušil....:)
suhlasim s tebou, nie som veriaca a predsa si nemyslim, ze som zly clovek. desatoro bozich prikazani je nieco co podla coho sa sprava vacsina ludi, ci uz veriacich alebo neveriacich, ale nie preto, ze su to bozie prikazania, ale preto, ze sme civilizovana spolocnost. tak ako sa najdu medzi veriacimi vynimky, tak aj medzi neveriacimu su ludia, ktorym moralka nic nehovorim. nemam rozdelene dve vrecia s napismi - veriaci a neveriaci.
misomiso
19.12.07,09:36
Prečítala som aj Leninove spisy aj Bibliu. Ani v jednom, ani v druhom dokumente nekážu kradnúť, ubližovať a pod.

Prepac, ale ja neverim vlastnym ociam !!! Ako si citala toho Lenina? Co je podla teba "triedna nenavist", ktora je BTW hlavnou temou celeho Leninovho ucenia?
Co je "nasilne prevzatie moci" ak nie vrazda? (To, ze v Rusku pri samotnej revolucii prislo o zivot iba par desiatok ludi este nic neznamena, aj keby prisil jeden, tak je to vrazda) - okrem toho pri naslednom "udrziavani moci preletariatu" Stalinom (ale aj pred tym samotnym Leninom) prisli o zivot miliony.
Co je "znarodnenie vyrobnych prostriedkov pracujucim ludom" ak nie kradez vsetkeho, co pred tym sikovni a pracoviti podnikatelia vytvorili. A teraz nemam na mysli iba budovy a stroje, ukradlo sa aj know-how.

Teraz sa mozno najde niekt, kto povie - ale ved je to jedno - zabijalo a kradlo sa pre Lenina, zabijal a kradlo sa pre Krista, ved sa upalovali carodejnice a organizovali sa kriziacke vypravy. Lenze je v tom obrovsky rozdiel. Tie carodejnice sa sice upalovali, ale to bol iniciativa ludi, v Biblii nenajdete ani zmienku o tonm, ze by ste to mali robit. Ale ak chcete naozaj dodrziavat to, co napisal Lenin, tak potom musite nenavidiet, (triednu nenavist sme museli ako pionieri neraz "prisahat"), kradnut - (a nie v malom) a zabijat (podnikatelia sa neradi vzdavaju svojho majetku, to bol prave "vedecky" objav Lenina a tym sa lisil o Engelsa, ktory bol ze nenasilny boj.

Predpokladam, ze sa najde niekto, kto mi bude vycitat, ze "moc kricim". No aj ja tu (podobne ako ini) pisem aj menej dolezite veci aj podtatnejsie. Preto je vhodne to odlisit. Teraz som reagoval na prispevok, ktory (pri vsetkej ucte k autorke a jej nazoru) povazujem za velmi, velmi skodlivy a nebezpecny. To je vsetko.
korduľa
19.12.07,10:29
Prepac, ale ja neverim vlastnym ociam !!! Ako si citala toho Lenina? Co je podla teba "triedna nenavist", ktora je BTW hlavnou temou celeho Leninovho ucenia?
Co je "nasilne prevzatie moci" ak nie vrazda? (To, ze v Rusku pri samotnej revolucii prislo o zivot iba par desiatok ludi este nic neznamena, aj keby prisil jeden, tak je to vrazda) - okrem toho pri naslednom "udrziavani moci preletariatu" Stalinom (ale aj pred tym samotnym Leninom) prisli o zivot miliony.
Co je "znarodnenie vyrobnych prostriedkov pracujucim ludom" ak nie kradez vsetkeho, co pred tym sikovni a pracoviti podnikatelia vytvorili. A teraz nemam na mysli iba budovy a stroje, ukradlo sa aj know-how.

Teraz sa mozno najde niekt, kto povie - ale ved je to jedno - zabijalo a kradlo sa pre Lenina, zabijal a kradlo sa pre Krista, ved sa upalovali carodejnice a organizovali sa kriziacke vypravy. Lenze je v tom obrovsky rozdiel. Tie carodejnice sa sice upalovali, ale to bol iniciativa ludi, v Biblii nenajdete ani zmienku o tonm, ze by ste to mali robit. Ale ak chcete naozaj dodrziavat to, co napisal Lenin, tak potom musite nenavidiet, (triednu nenavist sme museli ako pionieri neraz "prisahat"), kradnut - (a nie v malom) a zabijat (podnikatelia sa neradi vzdavaju svojho majetku, to bol prave "vedecky" objav Lenina a tym sa lisil o Engelsa, ktory bol ze nenasilny boj.

Predpokladam, ze sa najde niekto, kto mi bude vycitat, ze "moc kricim". No aj ja tu (podobne ako ini) pisem aj menej dolezite veci aj podtatnejsie. Preto je vhodne to odlisit. Teraz som reagoval na prispevok, ktory (pri vsetkej ucte k autorke a jej nazoru) povazujem za velmi, velmi skodlivy a nebezpecny. To je vsetko.

nikto ti to nebude vycita, ale ked sa takto rozculujes, mohli by sme rovnako zacat pretriasat celu cirkev a to teda je silna kava. pises tu o podnikateloch, pionieroch ale uvedomujes si ,ze s tych pionierov a ti podnikatelia, ze medzi nimi su veriaci ludia tiez?? tak nerozlisujme ludi na veriacich a neveriacich, vsetko je o ludoch, je to v nas, niekto sa chova tak ako sa chova podla svojho svedomia a niekto podla prikazani, ale ci ti, alebo ti aspon raz v zivote pochybia a je na nich ako sa s tym vyrovnaju, ci sa pomodlia, a ziju spokojne dalej s vedomim, ze mozno po smrti skoncia v pekle, alebo sa s tym clovek vyrovnava sam a tazsie, ale rovnako s tym zije a mozno horsie ako veriaci, lebo ziadne prezehnanie ho neupokoji, myslim, ze naozaj sa nemas preco rozculovat, a ak ano tak ver, ublizujes sam sebe a nikomu inemu
misomiso
19.12.07,10:33
nikto ti to nebude vycita, ale ked sa takto rozculujes, mohli by sme rovnako zacat pretriasat celu cirkev a to teda je silna kava. pises tu o podnikateloch, pionieroch ale uvedomujes si ,ze s tych pionierov a ti podnikatelia, ze medzi nimi su veriaci ludia tiez?? tak nerozlisujme ludi na veriacich a neveriacich, vsetko je o ludoch, je to v nas, niekto sa chova tak ako sa chova podla svojho svedomia a niekto podla prikazani, ale ci ti, alebo ti aspon raz v zivote pochybia a je na nich ako sa s tym vyrovnaju, ci sa pomodlia, a ziju spokojne dalej s vedomim, ze mozno po smrti skoncia v pekle, alebo sa s tym clovek vyrovnava sam a tazsie, ale rovnako s tym zije a mozno horsie ako veriaci, lebo ziadne prezehnanie ho neupokoji, myslim, ze naozaj sa nemas preco rozculovat, a ak ano tak ver, ublizujes sam sebe a nikomu inemu

Mna rozculilo jedine. Ze si niekto nieco neprecita ale pritom tvdrdi, co sa tam urcite pise alebo nepise nic viac.
korduľa
19.12.07,10:44
Mna rozculilo jedine. Ze si niekto nieco neprecita ale pritom tvdrdi, co sa tam urcite pise alebo nepise nic viac.
ako hlboko veriaci clovek, by si mal byt dost vyrovnany na to, aby ta nikto nerozculil a slovo pokora a pochopenie by mali byt sucastou teba....alebo si len obycajny clovek ako ja?? to znamena, ze by si pochopil, ze kazdy mozem mat svoj nazor svoju vieru, alebo len svoje svedomie??? nuz neviem, ja mam priatelov znamych veriacich i neveriacich, ja som pohan, ateista vychovavany v komunistickej rodine, nehanbim sa zato, mala som super detstvo. moje deti chodia na nabozenstvo, nech si urobia vlastny nazor, nebranim im. kazdy ma pravo na to, aby sa rozhodol ako bude zit, comu verit, ako sa chovat, nemyslim, ze by sme mali niekoho odsudzovat, najprv sa zamyslime nad sebou.
misomiso
19.12.07,10:46
suhlasim s tebou, nie som veriaca a predsa si nemyslim, ze som zly clovek. desatoro bozich prikazani je nieco co podla coho sa sprava vacsina ludi, ci uz veriacich alebo neveriacich, ale nie preto, ze su to bozie prikazania, ale preto, ze sme civilizovana spolocnost. tak ako sa najdu medzi veriacimi vynimky, tak aj medzi neveriacimu su ludia, ktorym moralka nic nehovorim. nemam rozdelene dve vrecia s napismi - veriaci a neveriaci.

Jednak si vobec nemyslim, ze podla desatora sa sprava vacsina ludi, a uz vobec nie nezavisle na tom, ci su veriaci. Ak by sa podla toho vacsina ludi spravala, inak by to tu vyzeralo.

Prepac - ale medzi veriacimi sa nenajdu vynimky. Najdu sa iba ludia (a nie je ich malo), ktori o sebe tvrdia ze su veriaci (alebo okolie ich za takych povazuje) pritom v skutocnosti vyznavaju nieco ine. Ak mi tu niekto napise, ze chyba je v tom, ze aj niektori veriaci kradnu a doma opiti tyraju manzelku, tak ja tvrdim, ze jedina chyba je v tom, ze takehoto cloveka niekto (netusim preco) povazuje za veriaceho.

Pravda je taka, ze veriaci clovek doknca nie len ze nepije (mysli sa nad mieru) , ale ani nefajci, pretoze aj fajcenie je porusovanie Bozieho prikazania - Nezabijes. V tomto prikazani sa nehovori iba o zabijani inych. Z nabozenskeho hladiska je celkom jedno, ci koname proti cudziemu telu alebo proti vlastnemu, vzdy je to hriech, pretoze ani vlastne telo nie je "nase", nestvorili sme ho my. Teda este raz opakujem, veriaceho cloveka poznas nie len podla toho, ci chodi do kostola, ale hlavne podla podla toho, ze (okrem toho, ze chodi do kostola) netyra zenu, nekradne, nepodvadza, nevysedava v krcme a - dokonca - ze nefajci.

Este stale si myslis, ze "vacsina ludi na svete dodrziava desatoro"? Pozri sa okolo seba...
Gabi03
19.12.07,10:48
ako hlboko veriaci clovek, by si mal byt dost vyrovnany na to, aby ta nikto nerozculil a slovo pokora a pochopenie by mali byt sucastou teba....alebo si len obycajny clovek ako ja?? to znamena, ze by si pochopil, ze kazdy mozem mat svoj nazor svoju vieru, alebo len svoje svedomie??? nuz neviem, ja mam priatelov znamych veriacich i neveriacich, ja som pohan, ateista vychovavany v komunistickej rodine, nehanbim sa zato, mala som super detstvo. moje deti chodia na nabozenstvo, nech si urobia vlastny nazor, nebranim im. kazdy ma pravo na to, aby sa rozhodol ako bude zit, comu verit, ako sa chovat, nemyslim, ze by sme mali niekoho odsudzovat, najprv sa zamyslime nad sebou.

Prepáč korduľa, ale teraz si musím zastať misomisa. Práve z tvojich príspevkov je cítiť odsudzovanie. Prikladať určité povahové črty človeku len preto, že je veriaci, je ... divné.
Erika 1982
19.12.07,10:50
takže asi by sme sa mali vrátiť k pôvodnej otázke na názor knihy... :-)
misomiso
19.12.07,10:53
ako hlboko veriaci clovek, by si mal byt dost vyrovnany na to, aby ta nikto nerozculil a slovo pokora a pochopenie by mali byt sucastou teba....alebo si len obycajny clovek ako ja?? to znamena, ze by si pochopil, ze kazdy mozem mat svoj nazor svoju vieru, alebo len svoje svedomie??? nuz neviem, ja mam priatelov znamych veriacich i neveriacich, ja som pohan, ateista vychovavany v komunistickej rodine, nehanbim sa zato, mala som super detstvo. moje deti chodia na nabozenstvo, nech si urobia vlastny nazor, nebranim im. kazdy ma pravo na to, aby sa rozhodol ako bude zit, comu verit, ako sa chovat, nemyslim, ze by sme mali niekoho odsudzovat, najprv sa zamyslime nad sebou.

Este raz opakujem - ak niekto takto hrubo zavadza, tak to bude predmetom mojej kritiky vzdy, bez ohladu na to, ci to ty budes nazyvat nejakou nevyrovnanostou alebo co.

Nemam problem respektovat iny nazor. Ak niekto napise, ze vyznava ucenie Lenina, tak to beriem. Ak niekto napise, ze Lenin ma pravdu v tom, ze treba kradnut, nenavidiet a zabijat, tak to tiez beriem ako pravo na iny nazor.

Ale ak niekto napise nieco, co evidentne nie je pravda, nikdy to pravda nebola a ani nikdy nebude (Lenin uz nezije, aby mohol nieco zobrat spat - skoze sorry) tak sa jednoducho ozvem: TOTO NIE JE PRAVDA.

Nic viac. Toto nema nic spolocne s toleranciou k inemu nazoru. Alebo sa tu budeme presviedcat ze clovek moze povedat aj to, ze Dzurinda je majitelom Elektry a Fruni je sucasny minister zahranicnych veci? Aj toto by tu snad malo byt tolerovane ako iny nazor?
korduľa
19.12.07,11:00
Prepáč korduľa, ale teraz si musím zastať misomisa. Práve z tvojich príspevkov je cítiť odsudzovanie. Prikladať určité povahové črty človeku len preto, že je veriaci, je ... divné.
nepochopili ste moje prispevky, chcela som tym povedat, len to, ze nezalezi na tom ci clovek veri, alebo neveri, ale ako sa chova. ja neverim, moje deti ano, to ich mam odsudzovat?? nie. chcela som tym povedat aj to, ze ci je clovek veriaci alebo nie, urcite aspon raz v zivote urobil chyby, alebo nieco co by nemal. ja by som nerozdelovala ludi podla viery
Gabi03
19.12.07,11:03
nepochopili ste moje prispevky, chcela som tym povedat, len to, ze nezalezi na tom ci clovek veri, alebo neveri, ale ako sa chova. ja neverim, moje deti ano, to ich mam odsudzovat?? nie. chcela som tym povedat aj to, ze ci je clovek veriaci alebo nie, urcite aspon raz v zivote urobil chyby, alebo nieco co by nemal. ja by som nerozdelovala ludi podla viery

Možno to bolo tým, že si stále vyzdvihovala opitého chlapa, ktorý bije svoju ženu a chodí do kostola. :rolleyes: Keď poviem A, poviem aj B. :o
Danila
19.12.07,11:03
Prepáč korduľa, ale teraz si musím zastať misomisa. Práve z tvojich príspevkov je cítiť odsudzovanie. Prikladať určité povahové črty človeku len preto, že je veriaci, je ... divné.Zastávať si misamisa je in. Tak prečo nie! Napriek tomu, že vkladá mnohým do úst to, čo nevyslovili, že jedine tá jeho pravda je bez škvrny. korduľa nikoho neodsudzje. a tak dovoľ, ja sa musím zastať jej. A keďže Vianoce sú za dverami, želám všetkým aj v tejto téme pokoj a porzumenie. A možno aj vzájomné odpustenie.:)
Olice
19.12.07,11:05
Prepáčte, ale mne veľmi vadí, keď sa ľudia delia na veriacich a neveriacich.
Podľa mňa sú len ľudia dobrí a zlí. Desatoro Božích prikázaní sú podľa môjho názoru základné Pravidlá žitia a bytia a mali by sa nimi riadiť všetci ľudia, bez ohľadu na to, že sú to Božie prikázania. A porušenie Pravidiel sa trestá vždy a v každom smere. Ak tak vedome robíme, potom by sme sa nemali pýtať...prečo, prečo......sa nám ako spätná väzba skôr, či neskôr dejú určité veci.
korduľa
19.12.07,11:06
Jednak si vobec nemyslim, ze podla desatora sa sprava vacsina ludi, a uz vobec nie nezavisle na tom, ci su veriaci. Ak by sa podla toho vacsina ludi spravala, inak by to tu vyzeralo.

Prepac - ale medzi veriacimi sa nenajdu vynimky. Najdu sa iba ludia (a nie je ich malo), ktori o sebe tvrdia ze su veriaci (alebo okolie ich za takych povazuje) pritom v skutocnosti vyznavaju nieco ine. Ak mi tu niekto napise, ze chyba je v tom, ze aj niektori veriaci kradnu a doma opiti tyraju manzelku, tak ja tvrdim, ze jedina chyba je v tom, ze takehoto cloveka niekto (netusim preco) povazuje za veriaceho.

Pravda je taka, ze veriaci clovek doknca nie len ze nepije (mysli sa nad mieru) , ale ani nefajci, pretoze aj fajcenie je porusovanie Bozieho prikazania - Nezabijes. V tomto prikazani sa nehovori iba o zabijani inych. Z nabozenskeho hladiska je celkom jedno, ci koname proti cudziemu telu alebo proti vlastnemu, vzdy je to hriech, pretoze ani vlastne telo nie je "nase", nestvorili sme ho my. Teda este raz opakujem, veriaceho cloveka poznas nie len podla toho, ci chodi do kostola, ale hlavne podla podla toho, ze (okrem toho, ze chodi do kostola) netyra zenu, nekradne, nepodvadza, nevysedava v krcme a - dokonca - ze nefajci.

Este stale si myslis, ze "vacsina ludi na svete dodrziava desatoro"? Pozri sa okolo seba...
po precitani tohto prispevku musim povedat, ze teda nepoznam ziadneho veriaceho cloveka, ktory by sa vyhradne riadil a choval podla bozich prikazani a ktory by ich neporusil. poznam len ludi, ktori veria v Boha a chodia do kostola. co je dost smutne ked ku viere sa hlasi hodne ludi na svete
korduľa
19.12.07,11:06
Prepáčte, ale mne veľmi vadí, keď sa ľudia delia na veriacich a neveriacich.
Podľa mňa sú len ľudia dobrí a zlí. Desatoro Božích prikázaní sú podľa môjho názoru základné Pravidlá žitia a bytia a mali by sa nimi riadiť všetci ľudia, bez ohľadu na to, že sú to Božie prikázania. A porušenie Pravidiel sa trestá vždy a v každom smere. Ak tak vedome robíme, potom by sme sa nemali pýtať...prečo, prečo......sa nám ako spätná väzba skôr, či neskôr dejú určité veci.
uplne s tebou suhlasim, toto som sa snazila povedat v mojich prispevkoch
Gabi03
19.12.07,11:08
Zastávať si misamisa je in. Tak prečo nie! Napriek tomu, že vkladá mnohým do úst to, čo nevyslovili, že jedine tá jeho pravdy je bez škvrny. korduľa nikoho neodsudzje. a tak dovoľ, ja sa musím zastať jej. A keďže Vianoce sú za dverami, želám všetkým aj v tejto téme pokoj a porzumenie. A možno aj vzájomné odpustenie.:)

Prepáč, ale tento tvoj príspevok je úplne mimo. ;)
A tebe tiež želám pokoj a porozumenie.
misomiso
19.12.07,11:13
Prepáčte, ale mne veľmi vadí, keď sa ľudia delia na veriacich a neveriacich.
Podľa mňa sú len ľudia dobrí a zlí. Desatoro Božích prikázaní sú podľa môjho názoru základné Pravidlá žitia a bytia a mali by sa nimi riadiť všetci ľudia, bez ohľadu na to, že sú to Božie prikázania. A porušenie Pravidiel sa trestá vždy a v každom smere. Ak tak vedome robíme, potom by sme sa nemali pýtať...prečo, prečo......sa nám ako spätná väzba skôr, či neskôr dejú určité veci.
Ak tu niekto deli ludi na veriacich a neveriacich tak ja sa od toho distancujem. Samozrejme ze sa neda distancovat od toho, ze taketo delenie prirodzene existuje, ved takisto musime delit ludi na muzov a zeny, akokolvek by sme boli za rovnopravnost.

Ale chem sa distancovat od akejkolvek neznasanlivosti. Jednoducho pisem za seba, a kedze som veriaci, pisem z pohladu veriaceho. Jednoducho ani nemozem inak, asi by bolo neseriozne, ak by som sa snazil diskutovat z pohladu niekoho, kym nie som. Ak som vysvetloval niektore aspekty viery, tak iba preto, ze tu bohuzial stale padaju take zjednodusene vyjadrenia, ze veriaci pachaju rovnake zlo ako neveriaci iba s tym rozdielom, ze pri tom spoliehaju na Boziu milost. Tak som sa iba pokusal vysvetlit, ze to tak nie je a preco to tak nie je. To je vsetko.

Ak si pozriete moje prispevky, niekolkokrat som napisal, ze poznam mnozstvo ferovych ludi a ze mnohi z nich su ateisti. Nemienim to stale opakovat v kazdom prispevku.
misomiso
19.12.07,11:19
Zastávať si misamisa je in. Tak prečo nie! Napriek tomu, že vkladá mnohým do úst to, čo nevyslovili, že jedine tá jeho pravdy je bez škvrny. korduľa nikoho neodsudzje. a tak dovoľ, ja sa musím zastať jej. A keďže Vianoce sú za dverami, želám všetkým aj v tejto téme pokoj a porzumenie. A možno aj vzájomné odpustenie.:)

Zastavat sa Misa nie je "in", ak si pozries pocet ludi, ktori so mnou suhlasia a ktori su proti tak je myslim vsetko jasne.

Tentoraz ma zaujal tvoj vyrok, ze vkladam mnohym do ust, co nevyslovili. No - ja som pouzil tlacidlo Citovat. Mas dojem, ze prislo k technickej chybe a tvoj prispevok sa neskopiroval spravne?

Este by som rad zdoraznil, nemam nic proti tebe ani proti nikomu inemu. Ale niekedy prsty predbehnu rozum, stava sa to "aj v lepsich rodinach", nemusi to byt nutne hanba. Prave to takejto kategorie prispevkov ja osobne radim ten Tvoj - o Leninovi, ktory som citoval.

Samozrejme ma uprimne mrzi, ze som Ta vytocil pred vianocami. :)
korduľa
19.12.07,11:21
Možno to bolo tým, že si stále vyzdvihovala opitého chlapa, ktorý bije svoju ženu a chodí do kostola. :rolleyes: Keď poviem A, poviem aj B. :o
opity chlap a bita zena, bol jeden priklad, ktory som uviedla. bol to len priklad, na rozdiel od interupcii, ktore misomiso stale dokola opakuje. mohla som uviest aj to, ze si ludia nadavaju, ze biju deti, ze kazu kradnut detom, cokolvek. ako keby bolo malo zla v kazdodennom zivote
korduľa
19.12.07,11:24
zelam pekne sviatky vam vsetkym a aj ten chudak Lenin nech odpociva v pokoji
Gabi03
19.12.07,11:24
opity chlap a bita zena, bol jeden priklad, ktory som uviedla. bol to len priklad, na rozdiel od interupcii, ktore misomiso stale dokola opakuje. mohla som uviest aj to, ze si ludia nadavaju, ze biju deti, ze kazu kradnut detom, cokolvek. ako keby bolo malo zla v kazdodennom zivote

Nie nie, zase sa nechápeme. :) Som myslela skôr, že by sa hodilo k tým tvojim príspevok doplniť, že tak sa môžu správať aj ateisti, nielen veriaci. ;)
misomiso
19.12.07,11:27
zelam pekne sviatky vam vsetkym a aj ten chudak Lenin nech odpociva v pokoji

Ved bodaj by mu ho uz konecne dopriali. Stale sa iba diskutuje o tom, ze by ho mali uz konecne pochovat.
Olice
19.12.07,11:29
Ak tu niekto deli ludi na veriacich a neveriacich tak ja sa od toho distancujem. Samozrejme ze sa neda distancovat od toho, ze taketo delenie prirodzene existuje, ved takisto musime delit ludi na muzov a zeny, akokolvek by sme boli za rovnopravnost.

Ale chem sa distancovat od akejkolvek neznasanlivosti. Jednoducho pisem za seba, a kedze som veriaci, pisem z pohladu veriaceho. Jednoducho ani nemozem inak, asi by bolo neseriozne, ak by som sa snazil diskutovat z pohladu niekoho, kym nie som. Ak som vysvetloval niektore aspekty viery, tak iba preto, ze tu bohuzial stale padaju take zjednodusene vyjadrenia, ze veriaci pachaju rovnake zlo ako neveriaci iba s tym rozdielom, ze pri tom spoliehaju na Boziu milost. Tak som sa iba pokusal vysvetlit, ze to tak nie je a preco to tak nie je. To je vsetko.

Ak si pozriete moje prispevky, niekolkokrat som napisal, ze poznam mnozstvo ferovych ludi a ze mnohi z nich su ateisti. Nemienim to stale opakovat v kazdom prispevku.
Ja som len vyjadrila svoj názor, nemala som v úmysle poukazovať na žiadny Tvoj príspevok. Rešpektujem Tvoje názory. Ale keď sa tak zamýšľam, tak v podstate sme veriaci asi všetci, len mnohí o tom asi nevedia. Veď napríklad, keď má hociktorý človek zdravotné alebo iné problémy, tak si len povzdychne - ach Bože, nepovie ach Lenin, ani nič podobné. A prečo to robí? Asi hľadá, prosí, v takej chvíli sme pokorní...
misomiso
19.12.07,12:29
po precitani tohto prispevku musim povedat, ze teda nepoznam ziadneho veriaceho cloveka, ktory by sa vyhradne riadil a choval podla bozich prikazani a ktory by ich neporusil. poznam len ludi, ktori veria v Boha a chodia do kostola. co je dost smutne ked ku viere sa hlasi hodne ludi na svete

Ano, v tom mas upnu pravdu. Ale tvrdim to teda iba preto, ze si spravne pouzila slovo VYHRADNE. Teda nikto nie je dokonaly. Problem je len v tom, ze veriaci ludia sa aspon SNAZIA riadit tymto "navodom na pouzitie", zatail co u neveriacich je to naozaj svetla vynimka.

Ina vec je, ze ak odratas od tych hufov ludi v kostoloch tych, ktorych by som ja veriacich nenazyval (lebo sa asi nesnazia) tak potom naozaj mozno neostane vela "tych spravodlivych". Ale potom prosim hovorme o tom, ze nie je na svete (u nas, alebo v tejto dobe - ako chceme) vela veriacich a nie o tom, ze veriaci pachaju tiez zlo.

Ta snaha je pre mna ale dolezita, napriek tomu, ze pre niekoho moze byt dolezity iba "vysledok" a snaha mu bude na smiech.

Niekolkokrat som si tu precital - ale ved vsetci slusni ludia ziju aj tak podla desatora. K tomu musim bohuzial povedat, ze ja mam na to iny nazor. Po prve - v tomto pripade by sme mali hovorit skor o Devatore, pretoze prve prikazanie hovori: Ja som tvoj Boh, nebudes mat ineho..." - teda nieco, co neveriacich iste netrapi.

Ale ak by sme aj hovorili o Devatore, tak mi nie je velmi jasne, preco ti, ktori tvrdia, ze podla neho ziju sucasne bojuju za "pravo matky na rozhodovanie o vlastnom tele" - ked desatoror nehovori nic o prave o rozhodovani o akomkolvek tele - teda ani o tom naozaj vlastnom, a nie este o tele dietata.

Tiez mi nie je jasme preco ti, ktori tvrdia, ze vyznavaju "nezabijes" fajcia (resp. polovica z nich fajci).

Nie je mi jasne, ako je mozne, ze skoro vsetci vyznavaju "nepoziadas manzelku blizneho..." ked viac ako polovica manzelstiev na Slovensku sa rozvadza (a to sme akoze Katolicka krajina)

Takto by som samozrejme mohol pokracovat ku vsetkym bodom desatora. Co ale bolo hlavnym bodom tohto sporu? Tym bola otazka, ci veriaci su lepsi. No - ja som tu uz pisal, ze som daleko od kazdej neznasanlivosti, upieraniu ineho nazoru alebo kastovania ludi. Ale skusme sa na to pozriet upne sucho, vecne , statisticky.

Mna osobne by velmi zaujimala nejaka seriozna statistika toho, ako by dopadli tieto dve skupiny ludi (chodia do kostola - nechodia do kostola) v takychto parametroch, ako napr.

- ako casto kradnu
- kolko z nich tyra partnera/ku
- ako casto sa rozhoduju pre potrat,
- ako casto su neverni partnerovi
- kolko z nich fajci
- kolkym z nich je lahostajny osud ich deti a rodicov
- atd.

Ked si odmyslime, ze od ludi "ktori chodia do kostola" musime odratat dobrych 50% ateistov (ktori tak chodia z roznych dovodov) tak aj tak by ziskanie takychto udajov teoreticky malo o niecom svedcit. Mam na mysli to, ze aj keby veriacich bolo iba 20% z tych, ktori chodia do kostola (co pripustam), tak kedze neveriaci by tvorili celu dalsiu skupinu na porovnanie, aj ta mala vzorka veriacich v prvej skupine by mala celkovy vysledok naznacit, ak pravda plati to, co vravim, ze sa veriaci nespravaju rovanko ako neveriaci.

Samozrejme - presnu statistiku ku vsetkym oblastiam asi tazko ziskame. Asi tazko sa mi niekto prizna - hoci aj v anonymnom dotazniku (najma ak chodi do kostola) ze podvadza manzelku alebo ze bol na interrupcii. Ale jednu oblast si moze z kazdodennneho zivota odsledovat kazdy z nas. Myslim, ze jedine, co z uvedenych oblasti "je vidiet" inymi slovami, co sa tazko da skryt, je FAJCENIE. Ani to tyranie zeny a kradnutie nie vzdy vidno, ale fajcenie v podstate vzdy.

A teraz si skuste spravit statistiku ludi, okolo vas, ktori "chodia do kostola". Teda pozor, zamene nehovorim o "veriacich", zoberme do uvahy celu skupinu ludi, ktori do kostola chodia. Ja som presvedceny, ze kazdy z vas uvidi, ze ludia, ktori chodia do kostola, FAJCIA OVELA MENEJ. A to dokonca aj ak zohladnime pohlavia a vek.

Samozrejme by nebolo korektne porovnavat staru babku z kostola s muzom v strednom veku, ktory do kostola nechodi. Ale na Slovensku su oblasti, (aj Bratislava) kde do kostolov zdaleka nechodia iba babky, chodi tu mnozstvo ludi v produktivnom veku, dokonca velmi vela muzov a takisto vela mladeze. V takej Bratislave uz nie je problem porovnat - napr. mladych , ktori chodia s mladymi, ktori nechodia (do kostola). Alebo hoci porovnajte aj Bratislavske babky, ved tie (v priemere) hulia ako komin.

Mozete moj prieskum nazvat akokolvek ako nevedecky a nekorektny, ja sa nemozem zbavit dojmu, ze miera dodrziavania (alebo naopak nerespektovania) aj ostatnych zasad spominaneho Devatora bude vo vsetkych bodoch priblizne rovnaka. teda ak to mam naozaj trivialne zjednodusit, ja si naozaj myslim, ze je dost mozne, ze ludia , ktori chodia do kostola kradnu asi o rovnake % menej, ako aj menej fajcia.

Ak je to tak, ja osobne by som to pripisoval SNAHE byt dokonaly, ktora u veriacich vyplyva

- z ochoty respektovat nas sebou vyssiu autoritu
- a ak chete tak kludne aj zo strachu "co ak by nahodou existoval"
JAJA11
19.12.07,12:40
Prečo nevieme byť dobrí aj bez boha, bez desatora? Byť dobrí len tak bez podmieneností?

Ale aj tí. ktorí neveria v Boha zvyčajne poznajú desatoro a v podvedomí sú im tieto prikázania blízke a nie je pre nich problém konať dobro. Čiže jednoducho povedané aj neveriaci človek môže byť dobrý a veriaci a uznávajúci desatoro môže prestúpiť prikázanie. Človek totiž dostal od Boha slobodnú vôľu. :rolleyes:
JAJA11
19.12.07,12:42
takže asi by sme sa mali vrátiť k pôvodnej otázke na názor knihy... :-)

A nám neznalým, napísať aké sú to knihy. :rolleyes:
Gabi03
19.12.07,12:45
Človek totiž dostal od Boha slobodnú vôľu. :rolleyes:

Som rada, že to tu niekto spomenul. :o
Gabi03
19.12.07,12:47
A nám neznalým, napísať aké sú to knihy. :rolleyes:

Prečítaj si nadpis. ;)
JAJA11
19.12.07,13:03
páčia sa mi Tvoje príspevky a cítim Tvoju silnú vieru, ale cítim aj v nich, že odsudzuješ tých, ktorí neveria v Boha. Ja som veriaca tak ako ty, Boh pre mňa znamená veľmi veľa, ale boli chvíle, keď som urobila nesprávnu voľbu, ktorú si dodnes neviem odpustiť. Bojím sa však, že kebyže ma poznáš, tak ma odsúdiš a zaradíš medzi neveriacich. A aj vďaka takýmto ľuďom, ktorí ešte nezakopli tak veľmi a nepripustia zakopnutie iného, ľudia utekajú z kostolov, alebo odsudzujú tých, ktorí tam chodia. Maj trochu strpenia aj s tými, ktorí neveria a nedodržiavjú všetko podľa Božích prikázaní, možno hľadajú a nájdu až celkom nakonci života, ale to je všetko len v moci Boha.
Boh tiež hovorí: Nesúď a nebudeš sudený. :o
JAJA11
19.12.07,13:06
Prečítaj si nadpis. ;)

Myslela som formu - poučné, zábavné, pútavé. Je to ťažké čítanie?
Gabi03
19.12.07,13:12
Myslela som formu - poučné, zábavné, pútavé. Je to ťažké čítanie?

:D Aha. Zábavným by som to určite nenazvala. Hoci som ju už dávno čítala. Poučná vtedy, ak si pripustíš nejaké tie "múdre" myšlienky. A pútavá? Pre mňa áno, ako som už písala v prvom príspevku, najmä kvôli istej pasáži. No ale určite to nie je čítanie pred spaním. :rolleyes:;)
ayya
19.12.07,13:34
.... Veriaci mi hovoria, že keď porušia desatoro, idú na spoveď a dostanú rozhrešenie. Nerozumiem tomu, ale asi je to tak. My ostatní musíme spytovať svoje vlastné svedomie, ak sme sa svetskému zákonu nepodriadili. A možno si udeliť aj rozhrešenie, ak sme si nasypali popol na hlavu. A ťažko by niekto z nás mohol tvrdiť, že neporušil....:)
suhlasim s tym, co som citovala ... ale dovolim si doplnit: veriaci idu na spoved, tam musia vyslovit ucinnu lutost ...co znamena, ze naozaj v sebe olutuju to, z coho sa spovedaju a musia mat silne predsavzatie, ze tie hriechy uz nebudu opakovat ... to su dve veci velmi dolezite, vlastne nevyhnutne ...hoci casto sa to vynechava pri vysvetlovani spovede a rozhresenia ...
.
cize - tak isto ako neveriaci aj veriaci musia zapojit svoje svedomie, bez toho to nejde ... inak je to len neucinna formalita (hoci mnohi si myslia, ze aj neuprimna spoved plati ;) ) ... spoved a nasledne rozhresenie neznamena, ze veriaci to maju jednoduchsie, ... nie je moc prijemne preberat spachane hriechy s dalsim clovekom ... imho ;)

iba na vysvetlenie som to napisala, kedze tam mas, ze tak ako si to napisala tomu nerozumies... jasne, tak sa tomu neda rozumiet ... chybala ti ta doplnujuca informacia, myslim :)
ayya
19.12.07,13:39
Prepáč, ale tento tvoj príspevok je úplne mimo. ;)
A tebe tiež želám pokoj a porozumenie.
Gabi ... nie je ;) ale tato tema je dalsi adept na zamknutie :D
kurnik, uz ani o knihach sa tu neda rozpravat :D a ja som akurat jednu novu o knihe chcela zalozit ;) este si to musim premysliet :D
misomiso
19.12.07,13:56
páčia sa mi Tvoje príspevky a cítim Tvoju silnú vieru, ale cítim aj v nich, že odsudzuješ tých, ktorí neveria v Boha. Ja som veriaca tak ako ty, Boh pre mňa znamená veľmi veľa, ale boli chvíle, keď som urobila nesprávnu voľbu, ktorú si dodnes neviem odpustiť. Bojím sa však, že kebyže ma poznáš, tak ma odsúdiš a zaradíš medzi neveriacich. A aj vďaka takýmto ľuďom, ktorí ešte nezakopli tak veľmi a nepripustia zakopnutie iného, ľudia utekajú z kostolov, alebo odsudzujú tých, ktorí tam chodia. Maj trochu strpenia aj s tými, ktorí neveria a nedodržiavjú všetko podľa Božích prikázaní, možno hľadajú a nájdu až celkom nakonci života, ale to je všetko len v moci Boha.
Boh tiež hovorí: Nesúď a nebudeš sudený. :o

neviem, ci sa mi poradi ta presvedcit, ale nikoho neodsudzujem. Ja si iba obcas dovolim napisat svoj nazor aj v oblastiach, v ktorych to mnohi povazuju za TABU. Pisat o rozdieloch medzi ludskymi rodmi (zeny - muzi) a rasach nie je v mode, ale to neznamena, ze tieto rozdiely nejestvuju.

Ak napr. napisem, ze Romi su ini, vyznavaju ine hodnoty a praca pre nich nie je vzdy na prvom mieste (ako casto u ostatnych byva zvykom), to este neznamena, ze ich za to odsudzujem Iba to konstatujem. Ak pisem o nejakych rozdieloch medzi ludmi, ktore vyplyvaju z otazok viery, to tiez este neznamena, ze ostatnych odsudzujem a uz vobec si nemyslim, ze mna sa pripadne "zakopnutie" nemoze tykat.
kukučka
19.12.07,14:17
Uf, za deň sa tu táto téma celkom pekne rozbehla....

To misomiso: to, že verím, lebo čo ak náhodou Boh existuje... túto verziu počujem prvý krát. A páči sa mi. :o Nehovorím, že s ňou súhlasím, ale páči sa mi. Ja verím, lebo som bola tak vychovávaná. Malé dieťa ťažko zistí, že Boh neexistuje (alebo možno neexistuje), ak jeho rodina ho vedie k tomu, že predsa je všade. Možno už taký tínedžer si začne uvedomovať seba, svoje poslanie na zemi a ak je v takom prostredí, keď môže tieto svoje myšlienky rozvíjať a premýšľať nad nimi, prípadne dostávať odpovede, začne o tom všetkom rozmýšľať globálnejšie.
To, čo píšeš ty, asi veľa ľudí takto priamo nerozmýšľa. Možno podvedome. Ale sú dva druhy veriacich: 1. tí, ktorí tak boli vychovávaní a nemajú prečo pochybovať o tom, že Boh neexistuje (o tom, že neskôr, v dospelosti zmenia názor, je iná kategória). A tí druhí, ktorí začali veriť až keď mali "uvedomenie". Buď na základe nejakej negatívnej skúsenosti, prostredníctvom iných alebo cez svoje vlastné konečné rozhodnutia.
Mám pocit, že ty si musel zažiť určitú situáciu. Pretože nerozmýšľaš ako bežný človek. Ale teraz aby si sa neurazil, že dehonestujem tvoju inteligenciu... :o:) Je to len môj názor, a keďže ťa nepoznám, možno sa aj mýlim.

A takisto Korduľa. Ona musela určite niečo zažiť a to negatívne, keď sa vyjadruje tak, ako sa vyjadruje. Nikto jej neberie jej názory, ale mám pocit, že nevie všetko ani o viere, ani o veriacich. Proste ich hodila všetkých do jedného vreca: Ak sa pokladáte za veriacich a nežijete podľa desatora, tak ste falošný... :( Dúfam, že sa to jedného dňa zmení. :rolleyes:

alebo pozitívnej!
Reagujem len na tú jednu vetu, veľmi sa teším sa na čítanie dnešných príspevkov. :)
Dúfam, že tam nebudú návrhy na mazanie a zamykanie. :mee:
ayya
19.12.07,15:08
Myslela som formu - poučné, zábavné, pútavé. Je to ťažké čítanie?

v tejto teme v prispevku 26 a 34 su linky na stiahnutie, ... je to maly subor, mozes si to precitat, ak mas naladu a cas ... zaujimava je isto iste podla mna ;) mimochodom: ked som kupovala prvu, tak ju mali v knihkupectve krestanskej literatury (neviem si uz spomenut v ktorom, su to uz roky) ... ale vraj omylom, prestali ich tam neskor predavat :)
elli
19.12.07,15:24
páčia sa mi Tvoje príspevky a cítim Tvoju silnú vieru, ale cítim aj v nich, že odsudzuješ tých, ktorí neveria v Boha. Ja som veriaca tak ako ty, Boh pre mňa znamená veľmi veľa, ale boli chvíle, keď som urobila nesprávnu voľbu, ktorú si dodnes neviem odpustiť. Bojím sa však, že kebyže ma poznáš, tak ma odsúdiš a zaradíš medzi neveriacich. A aj vďaka takýmto ľuďom, ktorí ešte nezakopli tak veľmi a nepripustia zakopnutie iného, ľudia utekajú z kostolov, alebo odsudzujú tých, ktorí tam chodia. Maj trochu strpenia aj s tými, ktorí neveria a nedodržiavjú všetko podľa Božích prikázaní, možno hľadajú a nájdu až celkom nakonci života, ale to je všetko len v moci Boha.
Boh tiež hovorí: Nesúď a nebudeš sudený. :o


Zakopnutie musis najskor odpustit sama sebe. Teda MALA BY SI, slovo MUSIS je prilis prisne a prikazove. Je to mozno este tazsie, ako odpustit "svojim vinnikom" alebo ziadat o odpustenie niekoho, komu sme chtiac ci nechtiac ublizili.
K veci:
Tieto knihy mi dali aj to, ze "miluj blizneho svojho ako seba sameho" nemusi znamenat vzdy "rozdat sa pre druhych", ale aj to, ze ak nema niekto rad sameho seba, ako chce/moze mat rad druhych? Tak ako seba sameho??? Teda, ze toto prikazanie mozme vysvetlovat aj z opacnej strany (miluj sam seba minimalne tak, ako druhych...)
Dali mi aj to, ze zmenit mozme len pritomnost. Preto nema vyznam zaoberat sa minulostou a riesit donekonecna stare krivdy, ublizenia - prijate i rozdane, inak zostaneme stale jednou nohou v minulosti (kracame dopredu, ale pozerame za seba).
Danila
19.12.07,15:27
Zastavat sa Misa nie je "in", ak si pozries pocet ludi, ktori so mnou suhlasia a ktori su proti tak je myslim vsetko jasne.

Tentoraz ma zaujal tvoj vyrok, ze vkladam mnohym do ust, co nevyslovili. No - ja som pouzil tlacidlo Citovat. Mas dojem, ze prislo k technickej chybe a tvoj prispevok sa neskopiroval spravne?

Este by som rad zdoraznil, nemam nic proti tebe ani proti nikomu inemu. Ale niekedy prsty predbehnu rozum, stava sa to "aj v lepsich rodinach", nemusi to byt nutne hanba. Prave to takejto kategorie prispevkov ja osobne radim ten Tvoj - o Leninovi, ktory som citoval.

Samozrejme ma uprimne mrzi, ze som Ta vytocil pred vianocami. :)Ty si ma miško ešte nevytočil. Nikdy. A to ma veľmi mrzí. Ale ak by si skutočne chcel, u nás bude poľovnícky ples.:):):)
ayya
19.12.07,15:32
... u nás bude poľovnícky ples.:):):)
:D :D a ja citam ze PES, tak som chvilku premyslala, ci tam mate nejakeho "trhaca" :---
Melnick
19.12.07,15:36
Ty si ma miško ešte nevytočil. Nikdy. A to ma veľmi mrzí. Ale ak by si skutočne chcel, u nás bude poľovnícky ples.:):):)
Dani, dovolíš mi tento Tvoj výrok do ďalších rokov používať ako vtip? Teda ,aby si si u mňa náhodou neuplatňovala odmenu z autorského práva.:D:D:D Už dlho ma na Porade nič tak dobre nerozveselilo.:D
Melnick
19.12.07,15:38
:D :D a ja citam ze PES, tak som chvilku premyslala, ci tam mate nejakeho "trhaca" :---
Ajka ,najskôr som tiež čítala "pes" :D
Tanče
19.12.07,15:40
Ale aj tí. ktorí neveria v Boha zvyčajne poznajú desatoro a v podvedomí sú im tieto prikázania blízke a nie je pre nich problém konať dobro. Čiže jednoducho povedané aj neveriaci človek môže byť dobrý a veriaci a uznávajúci desatoro môže prestúpiť prikázanie. Človek totiž dostal od Boha slobodnú vôľu. :rolleyes:

Ja som sa od malička nemodlievala hoci mama je veriaca. Modlila sa a stále sa modlí. Keďže za socíka to veriaci mali ťažšie, nechcela nám robiť problémy, hlavne aby sme mohli študovať. Brala to ako pevnejšiu istotu. Chodili sme aj na náboženstvo ale do kostola nás nenútila chodiť, a hlavne po afére, keď farárko na náboženstve obťažoval moju sestru a iné dievčence. Nakoľko aj sama mama mala takúto skúsenosť ako 11 ročná s farárom, zanevrela na cirkevníkov. A preto sa jej aj bridí chodiť do kostola a počúvať cirkevných hodnostárov. Skrátka aj keď spoznala aj dobrých farárov, cirkvi ako takej neverí, tak sa modlí doma.
Čiže viac som som bola neveriaca ako veriaca. Ale môj (môj?) život ma viedol takou cestou, pri ktorej som cítila pri sebe, okolo seba, nad sebou, v sebe alebo kde už sa to len dá, nejakú silu. Preto som vždy aj hovorila, že v boha neverím ale cítim že niečo existuje. Naučila a učím sa jej stále načúvať a rozumieť. Našla som si svojho boha, resp. môj boh mi dovolil aby som si ho našla. LEbo sa to tak skutočne aj udialo. A naučil ma, že najväčším zlom, ktoré s nami lomcuje, ako aj Misomiso v jednom príspevku opísal, je EGO! Preto som sa mu aj hloboko poklonila za takéto poznanie, pretože toto poznania je dosť zriedkavé od ľudí počuť, lebo EGo nás ovláda a riadi. Kým si ho neuvedomíme, nepriznáme, nikdy ho neodhalíme a budeme stále tvrdiť, že my nie sme egoisti, hoci to nie je pravda.
Nemodlím sa k vášmu bohu, nechodím do kostola a predsa cítim ako má fungovať, podľa vášho "desatoro" podľa môjho skôr "dharma" a hlavne ako to funguje v širších súvislostiach. Uznávam však JEžiša ako mučeníka, ktorý mal ľuďom ukázať ako odpúšťať a ako si odpustenie vážiť, ako si udržať vnútorný mier ....atď atď. A keď mi niekto povie, že nie tvoj boh je ten pravý a dobrý, tak .... nereagujem.
Ak ste spravodliví podľa vášho boha, ak sú ľudia spravodliví podľa takého či onakého boha... alebo sú spravodliví bez boha, čo k tomu dodať? Jedine to, že o to ide!
Takže mojim záverom je, že pre mňa je boh CESTA k tomu ako byť dobrý a spravodlivý.
Tanče
19.12.07,15:47
Dani, dovolíš mi tento Tvoj výrok do ďalších rokov používať ako vtip? Teda ,aby si si u mňa náhodou neuplatňovala odmenu z autorského práva.:D:D:D Už dlho ma na Porade nič tak dobre nerozveselilo.:D

..a veď včera v noci si mi písala ako sa obávaš, že ťa pošlú rodinní príslušnícia susedia do "polepšovne" keď si sa tak rehorala...:cool:;)
Olice
19.12.07,16:11
Ja som sa od malička nemodlievala hoci mama je veriaca. Modlila sa a stále sa modlí. Keďže za socíka to veriaci mali ťažšie, nechcela nám robiť problémy, hlavne aby sme mohli študovať. Brala to ako pevnejšiu istotu. Chodili sme aj na náboženstvo ale do kostola nás nenútila chodiť, a hlavne po afére, keď farárko na náboženstve obťažoval moju sestru a iné dievčence. Nakoľko aj sama mama mala takúto skúsenosť ako 11 ročná s farárom, zanevrela na cirkevníkov. A preto sa jej aj bridí chodiť do kostola a počúvať cirkevných hodnostárov. Skrátka aj keď spoznala aj dobrých farárov, cirkvi ako takej neverí, tak sa modlí doma.
Čiže viac som som bola neveriaca ako veriaca. Ale môj (môj?) život ma viedol takou cestou, pri ktorej som cítila pri sebe, okolo seba, nad sebou, v sebe alebo kde už sa to len dá, nejakú silu. Preto som vždy aj hovorila, že v boha neverím ale cítim že niečo existuje. Naučila a učím sa jej stále načúvať a rozumieť. Našla som si svojho boha, resp. môj boh mi dovolil aby som si ho našla. LEbo sa to tak skutočne aj udialo. A naučil ma, že najväčším zlom, ktoré s nami lomcuje, ako aj Misomiso v jednom príspevku opísal, je EGO! Preto som sa mu aj hloboko poklonila za takéto poznanie, pretože toto poznania je dosť zriedkavé od ľudí počuť, lebo EGo nás ovláda a riadi. Kým si ho neuvedomíme, nepriznáme, nikdy ho neodhalíme a budeme stále tvrdiť, že my nie sme egoisti, hoci to nie je pravda.
Nemodlím sa k vášmu bohu, nechodím do kostola a predsa cítim ako má fungovať, podľa vášho "desatoro" podľa môjho skôr "dharma" a hlavne ako to funguje v širších súvislostiach. Uznávam však JEžiša ako mučeníka, ktorý mal ľuďom ukázať ako odpúšťať a ako si odpustenie vážiť, ako si udržať vnútorný mier ....atď atď. A keď mi niekto povie, že nie tvoj boh je ten pravý a dobrý, tak .... nereagujem.
Ak ste spravodliví podľa vášho boha, ak sú ľudia spravodliví podľa takého či onakého boha... alebo sú spravodliví bez boha, čo k tomu dodať? Jedine to, že o to ide!
Takže mojim záverom je, že pre mňa je boh CESTA k tomu ako byť dobrý a spravodlivý.
Veľmi pekne a múdro napísané. Ďakujem Ti za tieto slová.
ayya
19.12.07,16:27
..a veď včera v noci si mi písala ako sa obávaš, že ťa pošlú rodinní príslušnícia susedia do "polepšovne" keď si sa tak rehorala...:cool:;)

jejdanenky... co robila??? :D :D :D aj za rehoranie sa uz chodi do polepsovne? ;)
Tanče
19.12.07,16:34
jejdanenky... co robila??? :D :D :D aj za rehoranie sa uz chodi do polepsovne? ;)

jukni sem:

rovnopravnost zien v nasej spolocnosti (http://www.porada.sk/t66276-rovnopravnost-zien-v-nasej-spolocnosti.html#post593577) Pozrieť jeden príspevok
misomiso
19.12.07,17:55
Ty si ma miško ešte nevytočil. Nikdy. A to ma veľmi mrzí. Ale ak by si skutočne chcel, u nás bude poľovnícky ples.:):):)

Tak v tom ta musim bohuzial sklamat. Toto jedine neovladam (inak ovladam vsetko, vsade som bol, vsetko viem - ako si uz mnohi na Porade vsimli:)).

Ja by som mal mat vstup na parket v podstate zakazany, nemam na to totiz ani vodicak. Polovnictvo ma tiez velmi nelaka, srnci gulas mi staci raz do roka. Strielal som sica na vojne slusne, ale nechcelo by sa mi s tym cistit - a potom - musel by som chodit krmit zver a take tie pridruzene povinnosti. A parohy mi tiez nechybaju :).
Melnick
19.12.07,18:25
jukni sem:

rovnopravnost zien v nasej spolocnosti (http://www.porada.sk/t66276-rovnopravnost-zien-v-nasej-spolocnosti.html#post593577) Pozrieť jeden príspevok


Omylom som Ti odpovedala v tej druhej téme.:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Tanče
19.12.07,18:29
Omylom som Ti odpovedala v tej druhej téme.:D:D:D:D:D:D:D:D:D


no veď! robíš si somnou čo chceš! :eek:A ja skáčem ako ty pískaš, :rolleyes: z témy do témy a neviem čo som kde som.... sakra

ale keď som si to otvorila, tak ma hodilo na ten konkrétny príspevok, teba nie?
Tanče
19.12.07,18:49
Tak v tom ta musim bohuzial sklamat. Toto jedine neovladam (inak ovladam vsetko, vsade som bol, vsetko viem - ako si uz mnohi na Porade vsimli:)).



...a nechceš si zmeniť NIcK na truhLÍK? :):):)
misomiso
19.12.07,20:11
Nie. To, ze vsetko viem, vsade som bol a vsetko som videl je jedna z mojich beznych vlastnosti. Okrem toho mam dapsich 100 plusov :).

BTW - prave pred chvilou jena baba nahrala rovny milion v Milionarovi - a este pojde nabuduce dalej. Super nie?? Je pravda, ze mala celkom lahke otazky, bolo mi aj luto, ze tam nesedim, ani by som nemusel menit tu otazku o ziarovke, ale na druhej strane by som nevedel tu poslednu za milion - rok vzniku organizacie MENSA. Musel by som to vzdat na 350.00. No co uz, baby su predsa len mudrejsie...
Tanče
19.12.07,20:33
Nie. To, ze vsetko viem, vsade som bol a vsetko som videl je jedna z mojich beznych vlastnosti. Okrem toho mam dapsich 100 plusov :).

BTW - prave pred chvilou jena baba nahrala rovny milion v Milionarovi - a este pojde nabuduce dalej. Super nie?? Je pravda, ze mala celkom lahke otazky, bolo mi aj luto, ze tam nesedim, ani by som nemusel menit tu otazku o ziarovke, ale na druhej strane by som nevedel tu poslednu za milion - rok vzniku organizacie MENSA. Musel by som to vzdat na 350.00. No co uz, baby su predsa len mudrejsie... Ej ej, ale toto nezavoniava zo žiadneho z desatora... http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
kitky
19.12.07,22:19
Mozete prosim ti, ktori ste tieto knihy citali napisat svoj nazor.
Dakujem


aaaa dva dni som tu nebola OMFG a aky tanec sa tu rozputal.:)

Dali ste dobre.;) Akurat vam uz nestiham. Budem len citat.Kym si nesformatujem harddisk.:cool:
cloe
19.12.07,22:37
aaaa dva dni som tu nebola OMFG a aky tanec sa tu rozputal.:)

Dali ste dobre.;) Akurat vam uz nestiham. Budem len citat.Kym si nesformatujem harddisk.:cool:

...Idem už spať, lebo strácam zrak. Namiesto citat som čítala cikat:D
JAJA11
20.12.07,05:55
spoved a nasledne rozhresenie neznamena, ze veriaci to maju jednoduchsie, ... nie je moc prijemne preberat spachane hriechy s dalsim clovekom ... imho ;)

iba na vysvetlenie som to napisala, kedze tam mas, ze tak ako si to napisala tomu nerozumies... jasne, tak sa tomu neda rozumiet ... chybala ti ta doplnujuca informacia, myslim :)[/quote]

Ja by som doplnila - veriaci ešte musia pokiaľ to okolnosti dovoľujú ešte aj napraviť, to čo spáchali. Inak je spoveď neúčinná. (Ak si privlastnili čo im nepatrí - vrátiť, ak niekomu ublížili, musia sa ospravedlniť, pomôcť.) A rovnako - formálna spoveď tiež nie je účinná. Kňaz môže dať rozhrešenie, ale ak to človek v skutočnosti neľutuje, už keď vychádza zo spovedelnice má znovu hriech a spoveď bola úplne zbytočná.
misomiso
20.12.07,08:01
spoved a nasledne rozhresenie neznamena, ze veriaci to maju jednoduchsie, ... nie je moc prijemne preberat spachane hriechy s dalsim clovekom ... imho ;)

iba na vysvetlenie som to napisala, kedze tam mas, ze tak ako si to napisala tomu nerozumies... jasne, tak sa tomu neda rozumiet ... chybala ti ta doplnujuca informacia, myslim :)


Ja by som doplnila - veriaci ešte musia pokiaľ to okolnosti dovoľujú ešte aj napraviť, to čo spáchali. Inak je spoveď neúčinná. (Ak si privlastnili čo im nepatrí - vrátiť, ak niekomu ublížili, musia sa ospravedlniť, pomôcť.) A rovnako - formálna spoveď tiež nie je účinná. Kňaz môže dať rozhrešenie, ale ak to človek v skutočnosti neľutuje, už keď vychádza zo spovedelnice má znovu hriech a spoveď bola úplne zbytočná.

Ano - presne tak. Aj knazi sa k tomu mozno stavaju niekedy (poniektori) formalne. Ak by som bol ja na tej druhej strane spovedelnice, a niekto by mi povedal, ze napr. opity niekoho usmrtil autom, tak sa ho najprv opytam, ci zaplatil rodine pohreb, ci uz zistil, kolko ma deti, a ako si predstavuje prebratie zodpovednosti za ich materialne zabezpecenie. Az potom by sme sa mohli bavit o tom, ci to lutuje a ci ziada rozhresenie.

Ja mam naopak problem niekedy pochopit logiku svetskej spravodlivosti. Napriklad som sa dozvedel, ze Fruniho sukromny majetok prepadol statu. Teda nepouzije sa na odskodnenie ludi, ktorych Fruni okradol, ale prepadne statu. Aby bolo jasne - ja nie som sa odskodnenie klientov nebankoviek statom. Ak sa zisti, ze hodnota HORIZONTu - (ako firmy) bola na koni 5 Sk, nech sa medzi tych ludi rozdelo 5 Sk. Ale preco stat berie Frunimu SUKROMNY majetok? No preto, ze vie (zakon to tak definuje) ze pochadza z trestnej cinnosti. Stat ho ale nerozdeli medzi tych okradnutych, ale pripoji sa k tym zlodejom, a tento majetok si necha. Teda presne tak, ako ked na ulici zlodej okradne zlodeja.

Ja viem, ze aj keby sa ta vila v Chorvatsku, nejake auta a lode rozdelili medzi vsetkych okradnutych, na jedneho by asi pripadla v podstate smiesna suma. Tu ide ale o princip.

Nemozem si pomoct, v tomto je ta Bozia spravodlivost preds len lepsia. Jednoduch prikaz - jednoduchy vyklad zakona. Ked NEPOKRADNES tak sa to tyka vsetkych, nezavisle na tom, ci som to ja, ty, alebo stat... V podstate, ak STAT tvorime vsetci, tak takato mizerna legislativa robi zo vsetkych obcanov (z vynimkou tych okradnutych) chtiac - nechtiac zlodejov - a to dokonca zlodejo, ktori okradli okradnutych. To sa uz da podla mna prirovnat iba k niecomu takemu, ako ked napr. niekto rabuje po povodni.
Bastian
20.12.07,10:54
Náboženstvo, cirkev... je to potrebné?
Je potrebné aby niekoho ničo osvietilo? Štačí si iba ničo uvedomiť.
To s tým strachom uznávam, že funguje. Ale ja sa nažím konať čo najmenej "zla" preto, lebo mi to je nepríjemné a tiež si uvedomujem to, že aj mne sa páči viac keď sa ku mne ľudia správajú slušne.
Podľa mňa stačí keď sa ľudia budú riadiť jedným pravidlom: "Nebudem druhým robiť to, čo nechcem aby oni robili mne".

alebo: "Počas svojho života sa budem snažiť ublížiť čo najmenšiemu počtu ľudí..."

Ako sledujem väčšinu ľudí, ktorí chodia do kostola, tak vidím, že to nie je vôbec o tom o čom by to asi malo byť. Niektorý to majú dokonca popletené s nejakou rýchlou a lacnou práčkou a čističkou svedomia. Hop šup pomodlým sa, vyspovedám sa, zhltnem oplátku a je to.

Musím dodať, že môj postoj je formovaný mojimi neg. skúsenosťami z detstva. Musel som chodiť do kostola a môj drahocenný čas som musel mrhať odriekavaním všelijakých básničiek. Ale mám pocit, že aj keby som nemal také skúsenosti, aj tak by som povedal, že to nie je potrebné.
Olice
20.12.07,11:25
Bastian, tak som sa aj ja viac zamyslela nad tým detstvom, ako to vlastne bolo. Tiež som musela chodiť do kostola, či sa mi chcelo alebo nie, vôbec som nechápala, načo je to vlastne dobré. Potom som dlhé roky do kostola nechodila a začala som chodiť až vtedy, keď som sa v určitej chvíli cítila bezmocná, nešťastná a nevedela som nájsť iné východisko. Ale bolo to len tak sporadicky a vyslovene som to potrebovala pre samu seba. Rozmýšľala som aj o tom, čo napísal misomiso, že niektorí veria pre istotu, čo keď náhodou, ale zistila som, že k týmto nepatrím. Cítim vo svojom vnútri, že Boh alebo iná Vyššia moc, podľa toho ako si to kto nazve existuje. Možno som dospela k tomuto presvedčeniu v istých chvíľach svojho života, keď som to akoby pocítila. Čo sa týka spovede, aj napriek tomu, že som kresťan-katolík, moje ja hovorí, že to nepotrebuje. Ja potrebujem kontakt s Bohom, ale formou modlitby, nielen tej naučenej, ale osobným rozhovorom. Pred časom som jednému kňazovi povedala, že sa nemôžem pozerať v kostole na ľudí, ktorých napríklad poznám z ulice, obchodu a vidím ako sa niekedy správajú, že je mi z toho na nič. Odpoveď z jeho strany bola, Vy sa na nich pozeráte od chrbta, ale ja sa im musím pozerať do očí, Vy sa snažte odosobniť od všetkého naokolo a myslieť na to, prečo ste sem prišla. Tak sa toto snažím praktizovať.
Aj keď do kostola najradšej chodím, keď je prázdny a snažím sa viesť svoje rozhovory s Bohom. Takže, či sme veriaci alebo neveriaci, všetci sme na jednej lodi a preto sa máme snažiť byť v prvom rade ľuďmi a tak ako napísal Bastian, nerobiť iným to, čo nechceme, aby iní robili nám. A čo sa týka cirkvi a cirkevných hodnostárov (samozrejme nie všetkých) podľa mňa tí budú raz súdení dvakrát.
elli
20.12.07,12:06
Náboženstvo, cirkev... je to potrebné?
Je potrebné aby niekoho ničo osvietilo? Štačí si iba ničo uvedomiť.
To s tým strachom uznávam, že funguje. Ale ja sa nažím konať čo najmenej "zla" preto, lebo mi to je nepríjemné a tiež si uvedomujem to, že aj mne sa páči viac keď sa ku mne ľudia správajú slušne.
Podľa mňa stačí keď sa ľudia budú riadiť jedným pravidlom: "Nebudem druhým robiť to, čo nechcem aby oni robili mne".

alebo: "Počas svojho života sa budem snažiť ublížiť čo najmenšiemu počtu ľudí..."

Ako sledujem väčšinu ľudí, ktorí chodia do kostola, tak vidím, že to nie je vôbec o tom o čom by to asi malo byť. Niektorý to majú dokonca popletené s nejakou rýchlou a lacnou práčkou a čističkou svedomia. Hop šup pomodlým sa, vyspovedám sa, zhltnem oplátku a je to.

Musím dodať, že môj postoj je formovaný mojimi neg. skúsenosťami z detstva. Musel som chodiť do kostola a môj drahocenný čas som musel mrhať odriekavaním všelijakých básničiek. Ale mám pocit, že aj keby som nemal také skúsenosti, aj tak by som povedal, že to nie je potrebné.

Uuuuplne suhlasim.
Moj postoj voci cirkvi ako institucii sa znacne otriasol v case, ked mi nechceli pokrstit dceru. Cirkevna doktrina "len rodicom sobasenym v kostole" zvitazila nad biblickym (bozim?) "nechajte malickych prist ku mne". Pritom som v zivote mala stastie poznat aj knazov, ktori boli natolko mudri, aby chapali, ze svet nie je ciernobiely a ich nazor nie je jediny spravny, a boli to z mojho pohladu nekonecne laskave a chapave duse. Zial, ani jeden z nich sa narodenia mojej dcery nedozil....
A aj knihy, o ktorych by mala vlastne tato diskusia byt, mi vniesli svetlo do toho o com hovori Bastian, ze postoje nemaju byt formovane strachom (okrem ineho Walsch prestavuje Boha ako dobreho otca, nie trestajuceho starca striehnuceho, kedy sa kto previni, aby na neho zoslal trest- aj v tom mi je sympaticky), ale nasim vnutornym postojom. Lebo rozdiel medzi tymi dvomi je asi taky, ako ked das zobrakovi patak preto ze to prave tak citis, a preto "lebo dobro sa ti 7x vrati" (teda viac-menej kalkulujes).
misomiso
20.12.07,12:15
Uuuuplne suhlasim.
Moj postoj voci cirkvi ako institucii sa znacne otriasol v case, ked mi nechceli pokrstit dceru. Cirkevna doktrina "len rodicom sobasenym v kostole" zvitazila nad biblickym (bozim?) "nechajte malickych prist ku mne". Pritom som v zivote mala stastie poznat aj knazov, ktori boli natolko mudri, aby chapali, ze svet nie je ciernobiely a ich nazor nie je jediny spravny, a boli to z mojho pohladu nekonecne laskave a chapave duse. Zial, ani jeden z nich sa narodenia mojej dcery nedozil....
A aj knihy, o ktorych by mala vlastne tato diskusia byt, mi vniesli svetlo do toho o com hovori Bastian, ze postoje nemaju byt formovane strachom (okrem ineho Walsch prestavuje Boha ako dobreho otca, nie trestajuceho starca striehnuceho, kedy sa kto previni, aby na neho zoslal trest- aj v tom mi je sympaticky), ale nasim vnutornym postojom. Lebo rozdiel medzi tymi dvomi je asi taky, ako ked das zobrakovi patak preto ze to prave tak citis, a preto "lebo dobro sa ti 7x vrati" (teda viac-menej kalkulujes).

Ano, suhlasim v podstate so vsetkym. Aj s tymi fararmi, ktori to niekedy "prehanaju" aj s tym laskavym odpustajucim Bohom.

Len snad na doplnenie. Ti knazi to maju niekedy tazke v hladani tej hranice, pretoze musia tiez celit roznym tendenciam, kedy si rozni ludia robia pri prilezitosti roznych sviatosti z kostola iba pekne bezplatne "kulisove studio".

A ten laskavy a vseodpustajuci otec Boh - no ano, beriem, v podstate aj ja to tak citim (ak bude treba vysvetlim) ale opat - prehananie tohto pristupu vedie prave k tomu, ze sa mnohi privelmi spoliehaju na jeho bezhranicnu volu odpustat. Potom su prave tito jedinci pravom tercom kritiky ateistov, pretoze kradnu, slopu, biju zenu a medzitym rad tyzdenne v nedelu zucastnia omse v kostole a prehtlnu zakusok.
elli
20.12.07,12:27
Ano, suhlasim v podstate so vsetkym. Aj s tymi fararmi, ktori to niekedy "prehanaju" aj s tym laskavym odpustajucim Bohom.

Len snad na doplnenie. Ti knazi to maju niekedy tazke v hladani tej hranice, pretoze musia tiez celit roznym tendenciam, kedy si rozni ludia robia pri prilezitosti roznych sviatosti z kostola iba pekne bezplatne "kulisove studio".

A ten laskavy a vseodpustajuci otec Boh - no ano, beriem, v podstate aj ja to tak citim (ak bude treba vysvetlim) ale opat - prehananie tohto pristupu vedie prave k tomu, ze sa mnohi privelmi spoliehaju na jeho bezhranicnu volu odpustat. Potom su prave tito jedinci pravom tercom kritiky ateistov, pretoze kradnu, slopu, biju zenu a medzitym rad tyzdenne v nedelu zucastnia omse v kostole a prehtlnu zakusok.

Bezplatne? Nuz, ako kde. Pozri sa, v akych vystavnych vilkach obcas "sluhovia bozi" byvaju, kolko si zapytaju za pohreb, na akych autach sa vozia (a este pozaduju, aby si pred pohrebom prisiel pre nich na SVOJOM aute- konkretna skusenost).
K bezhranicnemu odpustaniu: ale to je uz potom tiez o kalkulacii - ak lutuju UPRIMNE, slubuju aj "viac nehresit a kazdej prilezitosti ku hriechu sa chranit", ak sa dobre pamatam. Bozia vola odpustat JE bezhranicna, ale ako kolok k ziadosti o odpustenie je podla mojho pochopu potrebna uprimnost a vrucnost. A ak to tam nie je, odpustenie sa nekona. A ak je, tak mi predsa musi zabranit v tom robit zle znova a znova...?
elli
20.12.07,12:32
Este doplnim - aj ked s plnym vedomim, ze je to fakt nad ramec temy Walscha parafrazu z knihy, ktora sa zaobera psychosomatikou:

Bolest kolien znamena nedostatok pokory. Priznajte, kolki z vas poklaknu v kostole na kolena - a kolkym z vas pritom s pokorou poklakne aj DUSA?
misomiso
20.12.07,12:33
Bezplatne? Nuz, ako kde. Pozri sa, v akych vystavnych vilkach obcas "sluhovia bozi" byvaju, kolko si zapytaju za pohreb, na akych autach sa vozia (a este pozaduju, aby si pred pohrebom prisiel pre nich na SVOJOM aute- konkretna skusenost).


Takych knazov tiez poznam, ale ti ma netrapia. Plati na nich posledna veta z prispevku 110. Nas konkretny knaz maka od rana do vecera sam v troch farnostiach, jazdi na aute, do ktoreho by vacsina z vas nesadla, vsetky peniaze vrazil do obnovy cirkevnych pamiatok (ktorych tu nie je malo) takze teraz su tieto pamiatky v podstate jedine, ze co sa mestecko nemusi hanbit. Postavil centrum pre mladez a rodiny, v ktorom sa tito stretavaju bezplatne. Tolko moja osobna kazdodenna skusenost.
elli
20.12.07,12:51
Takych knazov tiez poznam, ale ti ma netrapia. Plati na nich posledna veta z prispevku 110. Nas konkretny knaz maka od rana do vecera sam v troch farnostiach, jazdi na aute, do ktoreho by vacsina z vas nesadla, vsetky peniaze vrazil do obnovy cirkevnych pamiatok (ktorych tu nie je malo) takze teraz su tieto pamiatky v podstate jedine, ze co sa mestecko nemusi hanbit. Postavil centrum pre mladez a rodiny, v ktorom sa tito stretavaju bezplatne. Tolko moja osobna kazdodenna skusenost.

Skoda ze sa mu neda pridelit cez poradu bod :) Zaradujem ho k tym, o ktorych som pisala, ze boli nadherne duse.
Priznam sa, moja posledna navsteva kostola (na Silvestra pred tromi rokmi) skoncila mojim zhnusenim nad tym, ked v ramci zaverecnej bilancie odpocitaval knaz, kolko maju veriaci zaplatit za elektrinu na fare, a ZE MAJU POZYVAT KNAZOV NA SOBOTNE A NEDELNE OBEDY! Mala som v tej chvili velmi silny pocit pochopenia, preco Jezis vyhnal kupcov z chramu.
misomiso
20.12.07,14:14
Skoda ze sa mu neda pridelit cez poradu bod :) Zaradujem ho k tym, o ktorych som pisala, ze boli nadherne duse.
Priznam sa, moja posledna navsteva kostola (na Silvestra pred tromi rokmi) skoncila mojim zhnusenim nad tym, ked v ramci zaverecnej bilancie odpocitaval knaz, kolko maju veriaci zaplatit za elektrinu na fare, a ZE MAJU POZYVAT KNAZOV NA SOBOTNE A NEDELNE OBEDY! Mala som v tej chvili velmi silny pocit pochopenia, preco Jezis vyhnal kupcov z chramu.

Ano, jasne, to plne chapem. Mozno sa budes cudovat, ale toto ja vobec nevnimam ako problem. Jednoducho ja nebudem sudeny za to, co spravil (alebo nespravil ak mal spravit) knaz, ktory sluzil omsu, ktory ma sobasil, ktory mi krstil deti.

Samozrejme, ze ak si mozem vybrat, tak idem na omsu ku knazovi, ktoreho si vazim pre jeho skutky, a ktory ma aj nieco v hlave a tiez dar vhodne sa s tym podelit. Ale nikdy nie je clovek poisteny pre pripadnou frustraciou z toho, ze sa napr. dozvie, ze knaz, ktory ho napr. sobasil, uz sedi v base, lebo znasilnoval deti, pripadne ze rozkradal kostol a predaval sosky do rakuska, alebo 100 inych veci. Toto vsetko sa moze teoreticky stat. No mna to nechava chladnym.

Ak si spravis vodicak a tento ti vyda a opeciatkuje policajt, o ktorom sa o dva roky zisti, ze je to nastrceny mafian, ktoreho ulohou nebolo nic ine, ako legalizovat kradnute auta na DI, tak ty sa s tym nemusi trapit. Vodicak ti bude platit. Mozes veselo jazdit aj v dobe, ked uz bude tento policajt sediet v base. Jednoducho v case, ked ti vydaval doklad bol policajtom e ten ukon nestratil platnost na zaklade toho, ze on sa spreneveril svojmu poslaniu.

Inak by to samozrejme bolo, ak by si sa ty podielal na tom falsovani s nim, ak by si ho napr. podplatil za to, aby to vydal falosny vodicak bez absolvovania skusok v autoskole. Ale o takychto pripadoch dufam nehovorime. Ak ty mas ciste svedomie, nemusis si zatazovat mysel moralkou knazov.
kukučka
20.12.07,14:40
viera v Boha a cirkev sú dve veci, kresťan by mal veriť, že Kristus vstal z mŕtvych
elli
20.12.07,15:24
Ano, jasne, to plne chapem. Mozno sa budes cudovat, ale toto ja vobec nevnimam ako problem. Jednoducho ja nebudem sudeny za to, co spravil (alebo nespravil ak mal spravit) knaz, ktory sluzil omsu, ktory ma sobasil, ktory mi krstil deti.

Inak by to samozrejme bolo, ak by si sa ty podielal na tom falsovani s nim, ak by si ho napr. podplatil za to, aby to vydal falosny vodicak bez absolvovania skusok v autoskole. Ale o takychto pripadoch dufam nehovorime. Ak ty mas ciste svedomie, nemusis si zatazovat mysel moralkou knazov.

Mne to jedno nie je z jedineho dovodu: Ak mam nieco/niekoho so zaujmom pocuvat, alebo od niekoho prijimat akykolvek nazor na svet (moralku, spravanie, vychovu....etc), musim sa s tym aspon ciastocne vnutorne stotoznit. Inak by som to citila ako prednasku o skodlivosti fajcenia od lekara, ktory pritom huli ako fabricky komin.
misomiso
20.12.07,15:40
Mne to jedno nie je z jedineho dovodu: Ak mam nieco/niekoho so zaujmom pocuvat, alebo od niekoho prijimat akykolvek nazor na svet (moralku, spravanie, vychovu....etc), musim sa s tym aspon ciastocne vnutorne stotoznit. Inak by som to citila ako prednasku o skodlivosti fajcenia od lekara, ktory pritom huli ako fabricky komin.

To mas pravdu, plne ta chapem. Preto som aj ja napisal, ze pokial mozno si vyberam knazov.

Ale ked je uz o tom rec, tak to, ze nejaky lekar huli jak komin (nie je ich malo) este neznamena, ze nema pravdu, ak kaze o skodlivosti fajcenia. Dokonca nie vzdy by som takehoto lekata odsudzoval. Mozno sa snazi zo vsetkych sil prestst, co ty vies?

Uz som to tu niekde pisal, ze mi kniha Vladimira Leviho zachranila zivot. Je to (bol to?) rusky lekar, psychiater, liecitel. Vyzaruje z nej velka sila osobnosti autora a co sa tyka obsahu, je o zdravom zivotnom style. V podstate cital som ju jednym dychom, no uplne som zmeravel v zavere, kde sa Levi sam prizna k tomu, ze sa mu nepodarilo nikdy prestat fajcit. Pritom tento clovek robi bezne take veci, ze jeden den do tyzdna, potom dva dni raz za dva tyzdne a tri dni raz v mesiaci (aky v tom ma system :)) nic neje a pije iba cistu vodu. Navyse sa pocas tychto dni nevzdava svojich dennodennych sportovych aktivit.

Tak toto mi vyrazilo dych. Vsetko by som cakal v zavere knihy, iba to nie, ze Levi fajci. A teraz - je to dovod, aby som nepocuval jeho rady? (BTW - som presvedceny zemi zachranili zvot). Mam ignorovat, ak by takyto clovek hovoril, ze netreba fajcit?

Takze taketo ja mam zivotne skusenosti a v tomto svetle vnimam aj moralku knazov. Skor mam pocit, ze (prepac. ale teraz to naozaj neber osobne) pre mnohych je to fajn dovod na to, aby sa nemuseli snazit byt dobri (lebo ked uz dokonca knaz!!! tak preco ja?) rovnako, ako skutocnost, ze nejaky lekar fajci moze fajn posluzit niekomu, kto nema ani snahu skusit nejaky boj s tymto zlozvykom. Pritom ta miera nachylnosti na vytvorenie zavislosti (fajcenie) je u kazdeho ina a mozno by prave takyto clovek, (ak by chcel) mal sancu prestat, zatialco nejaky lekar (mozno vplyvom nejakej inej genetickej vybavy) v podstate tu sancu prestat mozno realne ani nema.

To tu teraz nepisem preto, aby som vyvratil nejake tvoje argumenty alebo pocity, len pisem, ako to vnimam ja.
kitky
20.12.07,21:52
...Idem už spať, lebo strácam zrak. Namiesto citat som čítala cikat:D
zlato, som tak strasne unavena ze by som teraz vsetkymi desiatimi brala, keby som mohla len papat a cikat a nic ine.:)
cloe
20.12.07,22:02
zlato, som tak strasne unavena ze by som teraz vsetkymi desiatimi brala, keby som mohla len papat a cikat a nic ine.:)

To by bolo krááááásne:) Ale môžem ťa ubezpečiť, že som na tom dosť podobne. Sme teda mimotemy ale aspoň si dodáme navzájom trocha energie. Vydržať!
kitky
20.12.07,22:56
To by bolo krááááásne:) Ale môžem ťa ubezpečiť, že som na tom dosť podobne. Sme teda mimotemy ale aspoň si dodáme navzájom trocha energie. Vydržať!

Ja som mimo nielen mimotemy :(. Este chvilu vydrzim.
halmir
21.12.07,20:38
Po prečítaní všetkých príspevkov sa mi zda,že sa venuje pozornosť (podľa tejto knihy)zjednodušenému chápaniu sveta. Vnímanie niečo čo je dobré alebo zle,múdre alebo hlúpe ,zdravé alebo choré a podobne,chápanie dvoch stránok jednej veci ktoré sú vo vzájomnom protiklade a ich označenie je jednoznačné.Avšak existuje aj zložité chápanie sveta ako je napr.minulosť prítomnosť a budúcnosť , pričom ani jedná časť z tohto celku nie je v protiklade s inou časťou, ba dokonca podmieňuje existenciu inej časti ( ďalší príklad trojjedinosť Boha). V knihe sa opisuje ako vlastne vzniklo označenie a chápanie slova Boh.(Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha ... ).Kniha je písana formou otázok a odpovedí .Vysvetľuje sa tam príčiny a následky jednotlivých javov. Základom všetkého označuje myšlienkové pochody. prostredníctvom nich je všetko navzájom prepojené a predstavujú obrovskú energiu ,ktorá sa v konečnom dôsledku prejaví .
Ešte ak sa vrátim k hodnoteniu ľudí, skutkov a činnosti v predchádzajúcich príspevkoch , toto hodnotenie je iba na základe našich subjektívnych skúseností a kritérií , nemajú trvalú hodnotu a tým padom nemôžu byť objektívne.Ja osobne verím na dobro v každom v nás. ( Podľa knihy: všetci sme súčasťou božieho celku .Dodávam, že Boh je predsa to najlepšie čo nás mohlo postretnuť.)
kitky
25.12.07,15:45
Ale ved to si uplne vystihla. Ja si myslim, ze nie vacsina, ale vsetci veriaci veria preto. Dokonca aj vrcholni predstavitelia cirkvi a matka Tereza sa priznali k tomu, ze obcas aj pochybuju, teda v podstate inymi slovami - veria pretoze "co keby existoval". Nohavica o tom spieva v jednej piesni, nemam teraz po ruke presny text, ale nieco v tom zmysle: "Boze, ja vim, je nejsi, ale kdybys predse jen byl, tak me dej na cimru s Ladou..."

Ja by som to prirovnal asi k tomu, ze je asi naozaj malo ludi, ktori citia prirodzenu potrebu dodrziavat dopravne predpisy alebo danove zakony. Mnohi podnikatelia sa naozaj spravaju tak, ako keby ani nejestvoval Danovy urad, zacnu "podnikat" a ani na to radsej nemyslia. Ale ak niekto plati dane len preto, ze "co ak by nahodou existoval" (myslene - Danovy urad) - tak co je na tom zle?

Podla mna drviva vacsina ludi plati dane nie preto, ze chce ale pretoze ("co ak by nahodou existoval" - DU). Vzdy lepsie, ratat s tym, ze "mozno existuje" a ko spoliehat na to, ze "asi neexistuje".

Myslim, ze rovnake plati aj v zivote. Oplati sa spravat tak, ze ratame s moznostou "ze by MOHOL existovat".

ahoj, absolutne nesuhlasim s tym co si tu napisal a s tym co si dal do pomeru. Pises tu o diametralne odlisnych veciach a ked budem mat viacej casu napisem aj preco. ;)
kitky
25.12.07,15:50
Z uplne rovnakeho dodvodu dodrziavam Bozie zakony. Aj ked som ochotny na 98% pripustit, ze BOH nejestvuje, tie 2% su velmi vela na to, aby som vobec uvazoval o ich ignorovani.



tiez vytrhnem tuto vetu, tak ako ty si vyberas vety z prispevkov, podla mna je to alibizmus, chovat sa slusne a dodrziavat Bozie zakony, len preto, ze co ked nahodou existuje je horsie ako ked clovek vobec neveri, ale chova sa slusne a zodpovedne podla svojho svedomia z vlastneho presvedcenia, nie koli niecomu, alebo niekomu---lebo co ked nahodou...
a prirovnavat Danovy urad k niecomu ako Boh?? je absurdne. dalej to nejdem rozoberat, lebo mam na cirkev a Boha svoj nazor, ale nechapem chovanie niektorych ludi - presne take ako si napisal v tej vete.

Keby som ti mohla dat 150 suhlasov tak ti ich dam.Bohuzial to nejde :)
kitky
25.12.07,16:04
to je aaký iný? definuj dievčatko!
hehe uz mi davno nikto nepovedal dievcatko!
Viem ze som teraz sakra mimotemy ale nech.Mozno poznate jednu piesen Lucii Bilej, zhudobnenu a otextovanu genialnym manzelskym parom Soukup - Osvaldova vola sa Vokurky.Vobec cely tento album je neprekonatelny.
No a je tam text, ktory milujem a ktory mi vzdy pripomenie , ze akokolvek sme uz velke a silne tak sme aj to o com sa pise nizsie.;)

Že jsem furt malý dítě,i když to není vidět
Komu to mám říct, a mám se za to stydět.
Jsi přístav mojí duše, a já budu tvůj dům
A na svým holým břiše, dnes prostřu andělům,…

A venku trochu mrzne, studěj mě jejich křídla
Tak si ke mně lehni, abych ti nevystydla
Varhany nehrajou nám a sbor nám nezpívá
Mám tvý teplo v sobě, kolem noc mrazivá.
kolem noc mrazivá.
kitky
29.12.07,12:55
Knihu Hovory s Bohem som pred časom začal čítať , ale došiel som len po stranu 40 a nechal som to.Knihu vrátil. Prečo ? Myslím ,že na čítanie tejto knihy som nebol pripravený.Prečo ? Po prečítaní aj tých pár strán som začal konfrontovať všeobecne zaužívaný názor s tým čo som prečítal a výsledok ku ktorému som dospel do značnej miery nabúral zaužívané stereotypy. Aj napriek tomu sa chcem k týmto knihám vrátiť a dúfam ,že budem schopný pokojne prijať všetko o čo tam ide a vytvoriť si na všetko vlastný názor,lebo prečítaním tejto knihy sa niečo končí a niečo nové oveľa silnejšie začína.

Konecne som si nasla cas na knihu a musim povedat, ze sa mi stalo to iste co tebe. Ja trosku dalej. Az po stranu 59.:)
Mna tento cisty americky styl myslenia a pisania / to nevravim o beletrii a hodnotnych americkych autoroch / nebavi.
Nebudem sa ale vyjadrovat k obsahu aby som nikoho neodradila . Rozhodne tato kniha za precitanie stoji, akurat mne nesadla.
Mam trilogiu, ked niekto bude chciet, podarujem.:)
misomiso
29.12.07,13:16
Konecne som si nasla cas na knihu a musim povedat, ze sa mi stalo to iste co tebe. Ja trosku dalej. Az po stranu 59.:)
Mna tento cisty americky styl myslenia a pisania / to nevravim o beletrii a hodnotnych americkych autoroch / nebavi.
Nebudem sa ale vyjadrovat k obsahu aby som nikoho neodradila . Rozhodne tato kniha za precitanie stoji, akurat mne nesadla.
Mam trilogiu, ked niekto bude chciet, podarujem.:)

No ja som tu knihu tiez necital, takze sa asi nemam co ozyvat :) - ale napriek tomu - :) mi to pripomina tento vtip:




Blondínka príde na riaditeľstvo veľkej obchodnej firmy.
- Prosím, vy ste dali do novín inzerát, že prijmete pracovníčku, ktorá
ovláda strojopis, stenografiu, nemčinu, angličtinu, ruštinu,
francúzštinu, španielčinu a niektorý zo severských jazykov ?
- Áno, mali by ste záujem ?
- Naopak, prišla som vám povedať, aby ste so mnou nepočítali.
kitky
29.12.07,13:46
No ja som tu knihu tiez necital, takze sa asi nemam co ozyvat :) - ale napriek tomu - :) mi to pripomina tento vtip:

:D:D:D
/ tento smajlicek je hrozne skaredy, rehoce sa ako kon, ale co uz iny tu nie je :)/
Eulalia
29.12.07,14:32
Prečítala som tie knihy pred pár rokmi a mám ich v knižnici. Je pravda, že spôsob písania je iný, na aký sme zvyknutí. Ale sú tam zaujímavé myšlienky, ktoré nútia čitateľa rozmýšľať nad tým, čomu dlhé roky veril, čomu bol učený a v čom žil. Šoklo ma, keď som sa dočítala, že ak nejestvuje ani nebo ani peklo, Hitler sa určite do pekla nemohol dostať. Inak, nemôžem povedať, že by som ja osobne verila v nebo alebo peklo, pretože čo bude po smrti si môžeme akurát tak predstavovať. Sú tam však myšlienky, ktoré sú v priamom protiklade k tomu, čo hlása cirkev a viem si predstaviť, že niekoho silne veriaceho (nielen Bohu ale aj cirkvi) môže dokonca táto kniha pobúriť.
Jednoducho treba ju čítať s otvorenou mysľou ako iné názory na tento svet a na duchovno. Nemusíme ich prijať, ale môžu byť zaujímavé.
Olice
29.12.07,15:11
Len taká úvahamimotemy. Hitler sa možno do pekla nedostal, ale, čo keď bol reinkarnovaný na Žida? Keby si mal vybrať on sám, tak asi by volil radšej to peklo. Čiže spravodlivosť si nájde každého. To bola z mojej strany len také, čo keď....
Eulalia
29.12.07,15:19
Len taká úvahamimotemy. Hitler sa možno do pekla nedostal, ale, čo keď bol reinkarnovaný na Žida? Keby si mal vybrať on sám, tak asi by volil radšej to peklo. Čiže spravodlivosť si nájde každého. To bola z mojej strany len také, čo keď....

No, podľa mňa nie si celkom mimo témy. Budhisti veria, že to, čo v jednom živote nezvládneš, sa v tých ďalších musíš učiť. Takže prečo nie?
Ale je zaujímavé, že v tej knihe sa hovorí o tom, že práve Hitlera ľudstvo potrebovalo, aby si niektoré veci poriadne uvedomilo a niečo sa naučilo. Ak by to tak nebolo, nemal by šancu sa dostať tam, kde bol a robiť to, čo robil. Je to skrátka na rozmýšľanie.

P.S. A tiež "mimo témy" - takú reinkarnáciu by som mu aj želala.... A nielen jemu, je dosť kadejakých slušne povedané "podivínov", ktorí by si v nejakom ďalšom živote mohli vyskúšať aj tú opačnú stranu....
tetrisss
29.12.07,17:19
Hm, teraz budem asi ja uplne mimo temy, tema reinkarnacie ma cosi do seba, ale tu postradam jej podstatnu ulohu, pretoze ak si nepamatam, co som v tom predchadzajucom zivote napachala, ako to odcinim? Tak isto teoria o znovunarodeni sa tak, ze vlastne ta substancia si vyberie kde sa narodi, no tak to by niektore tie "duse" museli byt riadne kamikadze, aby sa narodili do niektorych tzv. rodin.
kukučka
29.12.07,18:15
Ako duša som súčasťou celku a v pamäti je uložené všetko minulé, aj budúce. Tak ako si vyberám školu na budúce povolanie, tak si na svoje zdokonalenie s pomocou poradcov vyberám rodinu a tzv. osud a inkarnujem sa. V tom momente "strácam pamäť", aby som zvládla svoju neľahkú úlohu.
Nestrácam ju navždy, sem tam prebleskne ako intuícia, u niektorých ako jasnozrivosť. Tiež len tak mimotemy z kníh Lopsanga Rampu. :)
tetrisss
29.12.07,18:18
Ako duša som súčasťou celku a v pamäti je uložené všetko minulé, aj budúce. Tak ako si vyberám školu na budúce povolanie, tak si na svoje zdokonalenie s pomocou poradcov vyberám rodinu a tzv. osud a inkarnujem sa. V tom momente "strácam pamäť", aby som zvládla svoju neľahkú úlohu.
Nestrácam ju navždy, sem tam prebleskne ako intuícia, u niektorých ako jasnozrivosť. Tiež len tak mimotemy z kníh Lopsanga Rampu. :)

No ved ja to chapem, ale intuicia je dost malo na to, aby som sa opravila a ak pamat ziskam iba po mojom zasaskone, takje to nanic.
kukučka
29.12.07,18:27
ale ty tu prídeš splniť určitú úlohu, zdokonaliť sa. Keby si vedela dopredu aká bolesť a utrpenie čaká teba samú, alebo spôsobíš iným, šla by si do toho?
tetrisss
29.12.07,18:37
ale ty tu prídeš splniť určitú úlohu, zdokonaliť sa. Keby si vedela dopredu aká bolesť a utrpenie čaká teba samú, alebo spôsobíš iným, šla by si do toho?
Takto asi otazka nestoji, lebo predpokladajme to ako ze ano, tak asi nemame na vyber.
kukučka
29.12.07,18:55
slobodnú vôľu a teda možnosť výberu máš vždy, pozri na jeden ľudský život ako krátky okamih v dlhej reťazi životov. Chceš sa niečo naučiť? Musíš pre to niečo urobiť a aj niečo obetovať. Koľko odretých kolien a sĺz len kvôli takému bicyklu a čo potom vyššie ciele ;)
Eulalia
29.12.07,19:05
Knihy Lobsanga Rampu by boli asi na celú samostatnú tému. Ale práve v nich je pekne popísané, ako si duša vyberá za pomoci poradcov prostredie a rodinu, do ktorej sa má narodiť. Teda v stave mimo fyzického života sa vedome rozhodne aj pre ťažký život, aby sa v ňom naučila niečo nové alebo splnila nejakú svoju úlohu. Po narodení sa pamäť duše "stráca", aby vôbec dokázala taký ťažký život - ktorý si sama vybrala - absolvovať.
Ale to je už ozaj mimo témy.
ayya
30.12.07,06:23
Konecne som si nasla cas na knihu a musim povedat, ze sa mi stalo to iste co tebe. Ja trosku dalej. Az po stranu 59.:)


z inej knizky zase mam toto: "su ludia, ktori sa za cely svoj zivot ani raz nespytaju, aky zmysel ma ich zivot ... a su ludia, ktori si tu otazku kladu denne" ... zrejme vsetci, ktori sme sem pisali si tu otazku kladieme (aspon obcas)

skoda podla mna, ze po stranu 59, lebo kusok za tym je kapitola 5 (teraz som to pozerala v tom stiahnutom subore, ak je to v tlacenej podobe to iste cislovanie) kde imho nadherne vysvetluje desatoro ... a to je prave to, co sa mi na N.D.W. najviac pacilo, ... citala som to uz davno, maloktoru konkretnu vetu si pamatam, skor zostal "pocit" z tych knih ... ale na to jeho ponimanie desatora nikdy nezabudnem :)

a vnimam to ako dalsi kamienok do mojej "zivotnonazorovej" mozaiky, ktory presne "zapasoval" tam kde bolo treba ;)
Bastian
30.12.07,07:12
Len taká úvahamimotemy. Hitler sa možno do pekla nedostal, ale, čo keď bol reinkarnovaný na Žida? Keby si mal vybrať on sám, tak asi by volil radšej to peklo. Čiže spravodlivosť si nájde každého. To bola z mojej strany len také, čo keď....

mimotemyAkurát včera som si pozrel film Biele peklo a musím povedať, že je to veľmi zaujímavý film. Vrele odporúčam všetkým.

Mne sa páčil moment, keď jeden žid pomohol hlavnému hrdinovi filmu (nemeckému vojakovi) pri úteku. Keď sa to zistilo, tak povedal žid ruskému dôstojníkovi, ktorý hľadal toho nemca, že by to urobil znova a pomohol by hocikomu. Bolo vidieť, že to myslel vážne a že má z toho radosť. Ja viem bol to len film, ale sú naozaj ľudia, ktorí vedia pomôcť len tak a ten samotný čin je pre nich odmenou.
misomiso
30.12.07,09:21
Nestrácam ju navždy, sem tam prebleskne ako intuícia, u niektorých ako jasnozrivosť. Tiež len tak mimotemy z kníh Lopsanga Rampu. :)

Tym by sa dal vysvetlit jav, ktory poznaju myslim vsetci, ktori vela cestuju - teda ze pridete do nejakeho mesta, kde ste zarucenie po prvy raz v zivote, idete po ulici a odrazu to spoznate a presne viete, co je za rohom.
kitky
30.12.07,10:45
mimotemyAkurát včera som si pozrel film Biele peklo a musím povedať, že je to veľmi zaujímavý film. Vrele odporúčam všetkým.

Mne sa páčil moment, keď jeden žid pomohol hlavnému hrdinovi filmu (nemeckému vojakovi) pri úteku. Keď sa to zistilo, tak povedal žid ruskému dôstojníkovi, ktorý hľadal toho nemca, že by to urobil znova a pomohol by hocikomu. Bolo vidieť, že to myslel vážne a že má z toho radosť. Ja viem bol to len film, ale sú naozaj ľudia, ktorí vedia pomôcť len tak a ten samotný čin je pre nich odmenou.

Pomoct niekomu alebo obdarovat niekoho vedie k vlastnemu vnutornemu uspokojeniu a radosti a je dost ludi, ktori otvorene priznavaju, ze to robia z osobnych sebeckych pohnutok prave pre ten pocit.:)
ayya
30.12.07,11:00
[/b]

Pomoct niekomu alebo obdarovat niekoho vedie k vlastnemu vnutornemu uspokojeniu a radosti a je dost ludi, ktori otvorene priznavaju, ze to robia z osobnych sebeckych pohnutok prave pre ten pocit.:)


he! citala si "hra o lidske stesti"? ... ci nieco podobne? este aj v knihe "emocna inteligencia" sa to tusim spomina, ale tak skryte a zakodovane ... to je ta knizka, o ktorej som chcela pisat a vyssie som ju spominala, ale neviem sa k tomu odhodlat ... vela ludi sa na to uraza, tazko je priznat si, ze sme (emocni) egoisti, ... a ze vsetko, uplne vsetko robime (emocne) zistne ... :---

lenze: chvalabohu, ze to tak je... lebo to je prave "motorom" vsetkeho ludskeho diania: chceme sa zbavit zlych pocitov a ziskat dobre ... mame to zakodovane a vsetko nase konanie je tomu podriadene, hoci si to vselijako inak radi vysvetlujeme a vsemozne ine dovody nasich dobrych skutkov hladame ;)

ale: aj tak práve "emocie" povazujem za "najvacsi dar" pre ludi od Boha ... k podobnemu zaveru sa da prist aj pri tychto "hovoroch" ... N.D.W. v nich pise o prezivani Boha - ako precitovat vsetko cez pocity a cez zivoty ludi ...
kitky
30.12.07,13:27
he! citala si "hra o lidske stesti"? ... ci nieco podobne? este aj v knihe "emocna inteligencia" sa to tusim spomina, ale tak skryte a zakodovane ... to je ta knizka, o ktorej som chcela pisat a vyssie som ju spominala, ale neviem sa k tomu odhodlat ... vela ludi sa na to uraza, tazko je priznat si, ze sme (emocni) egoisti, ... a ze vsetko, uplne vsetko robime (emocne) zistne ... :---

lenze: chvalabohu, ze to tak je... lebo to je prave "motorom" vsetkeho ludskeho diania: chceme sa zbavit zlych pocitov a ziskat dobre ... mame to zakodovane a vsetko nase konanie je tomu podriadene, hoci si to vselijako inak radi vysvetlujeme a vsemozne ine dovody nasich dobrych skutkov hladame ;)

ale: aj tak práve "emocie" povazujem za "najvacsi dar" pre ludi od Boha ... k podobnemu zaveru sa da prist aj pri tychto "hovoroch" ... N.D.W. v nich pise o prezivani Boha - ako precitovat vsetko cez pocity a cez zivoty ludi ...

absolutny suhlas. knihu som necitala . vsimam si spravanie ludi, hlavne to " medziriadkove" ale aj svoje vlastne pocity. ja emocie milujem aj ked viem, ze ma to vnutorne rozhodi do plusu aj do minusu. a co? no tak mozno budem zit o nieco kratsie. :)
ale ine som chcela. vsimla som si ta az pri mojej " kauze" a vcera som skoro do rana citala tvoje rady:D. Mas neuveritelne analyticke myslenie.Brilantny styl, zmysel pre humor a pointu. Pekne si nadedilia:) ale ved to hocikto.
Ty si tomu dala nadstavbu aka sa len tak nevidi. Skratka ma to GULE.
V USA si jedna dama na tom postavila zivnost.Zacala s radami.
Ja si ta celkom dobre viem predstavit ako slovensku Marthu Steward.
Mas na to vsetky predpoklady.:)
ayya
30.12.07,13:53
... ja emocie milujem aj ked viem, ze ma to vnutorne rozhodi do plusu aj do minusu. a co? no tak mozno budem zit o nieco kratsie. :)...

nebudes, praveze to moze byt opacne ... teda ak by si chcela :) ... to kolisanie je nutne a da sa s tym krasne (v dobrom) narabat, prave jedna z tych knih je navodom na "co najpozitivnejsiu zivotnu emocnu bilanciu" ... je to taka moja "sukromna civilna biblia" :) a velmi moj zivot ovplyvnila ***

a to ostatne, hmm... povazujem to za uzasny kompliment od teba, ale myslim, ze ma precenujes ... co ale nie je dovodom, aby som ti za taky kompliment nepodakovala...;)

takze: diky moc a este k tej kauze: chystam sa to u richarda zajtra reklamovat kvoli retroaktivite toho bodu 16. v etikete... ale neuvedomila som si to hned, lebo si ma "pomylila" tym, ze si si ten bodik sama vyziadala :---... a este cosi v ss-ke, ok? ;)

--------------------
*** a nie je to nejaky "rychlokurz" ktory sa da za vikend zmaknut a uz vsetko bude okolo nas ruzove a usmievave :D nie je to ani americky autor, ale cesky, teda z "nasho prostredia", co je pre nas podstatne blizsi a prirodzenejsi styl
kitky
30.12.07,14:17
nebudes, praveze to moze byt opacne ... teda ak by si chcela :) ... to kolisanie je nutne a da sa s tym krasne (v dobrom) narabat, prave jedna z tych knih je navodom na "co najpozitivnejsiu zivotnu emocnu bilanciu" ... je to taka moja "sukromna civilna biblia" :) a velmi moj zivot ovplyvnila ***

a to ostatne, hmm... povazujem to za uzasny kompliment od teba, ale myslim, ze ma precenujes ... co ale nie je dovodom, aby som ti za taky kompliment nepodakovala...;)

takze: diky moc a este k tej kauze: chystam sa to u richarda zajtra reklamovat kvoli retroaktivite toho bodu 16. v etikete... ale neuvedomila som si to hned, lebo si ma "pomylila" tym, ze si si ten bodik sama vyziadala :---... a este cosi v ss-ke, ok? ;)

--------------------
*** a nie je to nejaky "rychlokurz" ktory sa da za vikend zmaknut a uz vsetko bude okolo nas ruzove a usmievave :D nie je to ani americky autor, ale cesky, teda z "nasho prostredia", co je pre nas podstatne blizsi a prirodzenejsi styl

dakujem krasne sama citim ze potrebujem nieco nove lebo uz vyberam sama seba.
nie prosim nereklamuj. ja nemam problem bonznut sama seba, co som aj nakoniec urobila, ked uznam ze som pouzila vyrazy, ktore sa sem nehodia.to ale neznamena ze si budem mysliet nieco ine.dala som sa vyprovokovat a to je moj minus.
neprecenujem ta. nikdy nepochlebujem . hovorim veci take ake su. co uz so mnou.;)
ayya
30.12.07,15:30
... nie prosim nereklamuj...
kitky, musim... uz som sa rozhodla, :--- odkladam to na zajtra iba preto, lebo richard tusim nechodi cez vikendy...



ja nemam problem bonznut sama seba, co som aj nakoniec urobila...;)

to je ok, ja s tym tiez nemam problem :--- .... ale ja by som toto tento raz citila ako moju dlzobu a do noveho roka sa nema chodit s dlhmi, :D napisem richardovi, aby to zvazil este pripadne, lebo nove pravidla sa podla mna nemaju zavadzat retroaktivne... to je vsetko :)
Eulalia
30.12.07,16:14
he! citala si "hra o lidske stesti"? ... ci nieco podobne? este aj v knihe "emocna inteligencia" sa to tusim spomina, ale tak skryte a zakodovane ... to je ta knizka, o ktorej som chcela pisat a vyssie som ju spominala, ale neviem sa k tomu odhodlat ... vela ludi sa na to uraza, tazko je priznat si, ze sme (emocni) egoisti, ... a ze vsetko, uplne vsetko robime (emocne) zistne ... :---

lenze: chvalabohu, ze to tak je... lebo to je prave "motorom" vsetkeho ludskeho diania: chceme sa zbavit zlych pocitov a ziskat dobre ... mame to zakodovane a vsetko nase konanie je tomu podriadene, hoci si to vselijako inak radi vysvetlujeme a vsemozne ine dovody nasich dobrych skutkov hladame ;)

ale: aj tak práve "emocie" povazujem za "najvacsi dar" pre ludi od Boha ... k podobnemu zaveru sa da prist aj pri tychto "hovoroch" ... N.D.W. v nich pise o prezivani Boha - ako precitovat vsetko cez pocity a cez zivoty ludi ...

Ayyka, úplne kľudne sa verejne priznám, že som "emočný" egoista. A robí mi to veľmi dobre:-)
kitky
30.12.07,18:40
kitky, musim... uz som sa rozhodla, :--- odkladam to na zajtra iba preto, lebo richard tusim nechodi cez vikendy...



to je ok, ja s tym tiez nemam problem :--- .... ale ja by som toto tento raz citila ako moju dlzobu a do noveho roka sa nema chodit s dlhmi, :D napisem richardovi, aby to zvazil este pripadne, lebo nove pravidla sa podla mna nemaju zavadzat retroaktivne... to je vsetko :)
vazne na to kasli. ty si jedna z mala, ktora pochopila, ze to nebolo o nadavkach ani urazkach.
co je ale pozitivne je to, ze som sa tvojim handrickovym serialom nechala tak opantat, ze som vyhrabala moju krasnu modru handricku / ako dobra gazdina :Dju mam tiez ale vzdy som s nou cistila iba nasucho obrazovky/ , nemilosrdne som ju namocila do vody a vypulirovala som vsetky plochy, kam sa ruka mojho syna tento rok nedostala.
krupica, kde som to doteraz zila? v akych chemickych oparoch?
Si ma namotivovala dokonale. Si dobra motivačka.:---
Pozri kam to dotiahla Šipeky? Tiez len motivuje.Tak zacni aj ty.Lebo to vies.:)
ayya
30.12.07,18:51
Ayyka, úplne kľudne sa verejne priznám, že som "emočný" egoista. A robí mi to veľmi dobre:-)
ved tak je to aj spravne...;) lenze ludia ked pocuju slovo egoista, hned ich najcastejsie napadne iba "ekonomicky" egoista, davaju k tomu rovnitko - hoci to uz je uplne ina vec ... ekonomicky mozem konat aj zistne aj nezistne, ale emocne iba "zistne" :D velmi tazko by sa dal skonstruovat priklad, kedy by clovek konal "emocne nezistne" ...
----------
a nase deti to tiez vedeli, citali tu knizku ... takze ked som sa niekedy rozculovala nad ich pubertackym chovanim a "vychovavala som ich dohovaranim" a hlavne som sa neovladla a tvrdila som, ze to robim pre ich dobro!!! ...dostala som odpoved, ze "co saliem a ze v skutocnosti je to tak, ze mi kazia pocit, ze som dobry rodic a vlastne IBA pre to sa rozculujem" :D :D

---------------
a este doplnim jednu poriadne "kacirsku vetu" ... vies preco tu vsetci do jedneho (!) piseme a prispievame? (samozrejme mna nevynimajuc :---) lebo chceme byt uspesni, uznavani, oceneni, oblubeni a pochopeni... je to ludska potreba a prirodzenost ... uf, ... za toto pojdem na "zeravu hranicu" asi :D :D ale cely nas zivot je "bitka (alebo ak chces hra) o co najlepsiu emocnu bilanciu" ... aj preto mi celkom ten N.D.Walsch s tym jeho ponimanim Boha v hovoroch celkom zapasoval ;)

ako nenapadne som sa vratila k teme, ze? :D :D
ayya
30.12.07,18:55
co je ale pozitivne je to, ze som sa tvojim handrickovym serialom nechala tak opantat, ze som vyhrabala moju krasnu modru handricku / ako dobra gazdina :Dju mam tiez ale vzdy som s nou cistila iba nasucho obrazovky/ , nemilosrdne som ju namocila do vody a vypulirovala som vsetky plochy, kam sa ruka mojho syna tento rok nedostala.

jaaaaaj, handricky si nasla :D ... he! to som uz skoro aj zabudla... myslela som, ze si citala kuchynu, nie o handrickach ;) ale aj to uz bolo davno... he! nevies preco som si zase spomenula na take ze: "svetska slava, polna trava" ??? :D :D
Eulalia
31.12.07,03:00
ved tak je to aj spravne...;) lenze ludia ked pocuju slovo egoista, hned ich najcastejsie napadne iba "ekonomicky" egoista, davaju k tomu rovnitko - hoci to uz je uplne ina vec ... ekonomicky mozem konat aj zistne aj nezistne, ale emocne iba "zistne" :D velmi tazko by sa dal skonstruovat priklad, kedy by clovek konal "emocne nezistne" ...
----------
a nase deti to tiez vedeli, citali tu knizku ... takze ked som sa niekedy rozculovala nad ich pubertackym chovanim a "vychovavala som ich dohovaranim" a hlavne som sa neovladla a tvrdila som, ze to robim pre ich dobro!!! ...dostala som odpoved, ze "co saliem a ze v skutocnosti je to tak, ze mi kazia pocit, ze som dobry rodic a vlastne IBA pre to sa rozculujem" :D :D

---------------
a este doplnim jednu poriadne "kacirsku vetu" ... vies preco tu vsetci do jedneho (!) piseme a prispievame? (samozrejme mna nevynimajuc :---) lebo chceme byt uspesni, uznavani, oceneni, oblubeni a pochopeni... je to ludska potreba a prirodzenost ... uf, ... za toto pojdem na "zeravu hranicu" asi :D :D ale cely nas zivot je "bitka (alebo ak chces hra) o co najlepsiu emocnu bilanciu" ... aj preto mi celkom ten N.D.Walsch s tym jeho ponimanim Boha v hovoroch celkom zapasoval ;)

ako nenapadne som sa vratila k teme, ze? :D :D
Takýchto kacírskych myšlienok je tam skutočne dosť. Myslím, že si to prečítam znovu. Ešte nemám tie ďalšie pokračovania, tak sa možno zamerám aj na tie.
Ale v tomto súhlasím na 100%.
kitky
31.12.07,12:43
jaaaaaj, handricky si nasla :D ... he! to som uz skoro aj zabudla... myslela som, ze si citala kuchynu, nie o handrickach ;) ale aj to uz bolo davno... he! nevies preco som si zase spomenula na take ze: "svetska slava, polna trava" ??? :D :D


celuuu kuchynu??? :eek: tu je toho tolko na citanie, ze by som musela na niecom ficat aby som vladala byt tak dlho hore:D
kitky
31.12.07,12:47
Takýchto kacírskych myšlienok je tam skutočne dosť. Myslím, že si to prečítam znovu. Ešte nemám tie ďalšie pokračovania, tak sa možno zamerám aj na tie.
Ale v tomto súhlasím na 100%.

Ak chces mozem ti ich poskytnut. A kludne mozes s fixou podrthnut veci co ta najviac oslovuju.:---. Ja momentalne nie som schopna prijimat.:mee:
Eulalia
01.01.08,08:54
Ak chces mozem ti ich poskytnut. A kludne mozes s fixou podrthnut veci co ta najviac oslovuju.:---. Ja momentalne nie som schopna prijimat.:mee:
Kitky, to má ešte ďalšie pokračovania, neviem všetky názvy, ale jedna z nich sa volá Přátelství s Bohem, tieto som mala na mysli. Prvé tri mám.
kitky
01.01.08,16:51
Kitky, to má ešte ďalšie pokračovania, neviem všetky názvy, ale jedna z nich sa volá Přátelství s Bohem, tieto som mala na mysli. Prvé tri mám.
Aha , tak to netusim, nevedela som.
Matusu
09.07.08,22:27
IMHO tato trilogia su najlepsie knihy ake som cital, viac k tomu neviem povedat ;)
Tanče
10.07.08,19:09
Kitky, to má ešte ďalšie pokračovania, neviem všetky názvy, ale jedna z nich sa volá Přátelství s Bohem, tieto som mala na mysli. Prvé tri mám.
[SEAR
aj Príjímaní boha http://www.martinus.sk/?uItem=10466 a iné: http://www.comamcitatdalej.sk/?uQ=neale
osoba81
02.10.08,17:40
prečítala som tieto tri knihy, čítam ich znovu a znovu. počiarkla som si všetko zaujímavé a vždy sa dozvedám niečo nové, čo určite súvisí s chápaním ďalších zákonitostí života. Je to úžasné poznanie, človek si zrazu uvedomí, že nesie zodpovednosť za svoj život a že ho môže tvoriť. zrazu začne sledovať svoje správanie a hlavne svoje myšlienky, pravdu povediac, niekedy som sa zhrozila nad tým aké sú myšlienky negatívne. a na vlastnej koži si overujem informácie z danej knihy. a je to tak, všetko má svoju príčinu, ak začnete byť k sebe úprimní, zistíte, že skutočne si svoju realitu vytvárate sami a častokrát znášate následky svojich činov, keby len činov, ale aj myšlienok. naozaj, nikto nás netrestá a už vôbec nie Boh, my si len neuvedomujeme, že každé naše rozhodnutie, myšlienka spôsobuje následok a to je to, čo si myslíme, že nás trestá Boh. Pritom sme to my. skúsme sa sledovať len jeden deň, koľko negativity dokážeme zo seba vydať a myslieť negatívne a potom čo očakávame? veľmi by som chcela nájsť ľudí, ktorí tieto myšlienky začali chápať a dohodnúť sa s nimi na posúvaní a vysvetľovaní týchot posolstiev, pretože v týchto knihách je skutočný pokrok a zmena myslenia ľudí v prospech spoločnosti, nielen pre vlastný zisk.
osoba81
02.10.08,17:56
súhlasím, tie knihy nie sú ľahké, možno ich treba čítať aj viackrát s odstupom času, človek vždy niečo nové pochopí. Mňa už len nebaví stále si komplikovať život a naozaj mnohé som pochopila po prečítaní týchot kníh. Už sa snažím život si nekomplikovať a byť tým, čím som. je to veľmi zvláštne, ale funguje to.
Peruanito
06.10.08,17:37
ahoj

kludne sa o tejto knihe pozhovaram... za par dni sa vraciam z Holandska, tak kludne napis priamu spravu, pojde mi to na email...

Dusan
tinky1313
16.10.08,11:34
ahojte,
vraj existuje aj film o živote Neala Walscha, vie niekto o nom ?
seeking.at
05.08.11,21:29
na tieto knihy sa netreba pytat, je si ich proste treba precitat a uvidite, ... napr. pre mna znamenaju tieto knihy najviac v mojom hladani duchovnej cesty ...
a co sa tyka toho filmu, je tu: humanitysteam.sk/filmynastiahnutie.html, pod nazvom Hovory s Bohom ...
rudopp
06.08.11,05:57
na tieto knihy sa netreba pytat, je si ich proste treba precitat a uvidite, ... napr. pre mna znamenaju tieto knihy najviac v mojom hladani duchovnej cesty ...
a co sa tyka toho filmu, je tu: humanitysteam.sk/filmynastiahnutie.html, pod nazvom Hovory s Bohom ...

Tam ti to možno ide.

Ale tému si hľadal skoro tri roky :):):) .