Erika 1982
31.10.07,08:08
Pekné preddušičkové ráno všetkým poradákom prajem.

Chcem sa opýtať jednu vec:
Som živnostník (účtovník) a urobila som si predbežný prehľad prímov a s tým súvisiacu daň z príjmov FO. Dohodla som sa s odberateľmi, že mi za faktúry (obdobie 11,12/2007) zaplatia až v januári 2008.
Moja otázka:
Môže mi to dajako daňový úrad napadnúť, že mi neuhradili faktúry tak ako zvyčajne? V zmluve nemáme určenú splatnosť faktúr (bežne dávam 14 dní) a dám dátum splatnosti až 15.1.2008.

Ďakujem za odpoveď

Erika :)
vikinka
31.10.07,07:14
Nie,dľžka splatnosti je vecou-dohodu obchod.partnerov.
Stefan2005
31.10.07,07:28
Urobila si prehľad príjmov - svojich (ak dobre chápem) ako i ZD - a predpokladám že aj u svojich zákazníkov (už len kvôli vlastnej serioznosti a objektivite voči nim). Faktúru za svoje služby asi vystavíš 31.12. To, že nebude v daný deň aj uhradená, nemožno napadnúť (zmluvne nemáš splatnosť deklarovanú). Takých faktúr určite bude viacej. V jednoduchom účtovníctve úhrada je aj jednou z foriem možností daňovej optimalizácie. Ale možná že do konca decembra zistíš, že predsa to len bude uhradené.
Erika 1982
31.10.07,07:32
Ja nebudem mať uhradené takmer všetky faktúry vystavené v novembri a v decembri. Tie faktúry sú vystavené na začiatku mesiaca.
Takže som pochopila, že mi daňováci nemôžu nič vytknúť.

ďakujem za odpovede a čas strávený riešením mojej otázky

Erika
betka
31.10.07,10:09
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza

a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,

Všetko je vec dohody. Ak nedostanete PP v hotovosti, alebo na BU, nepôjde o dańový príjem, a teda mi v JU nevstupuje do ZD. JU je účtovníctvo daňové, ak prijmem úhradu, alebo zaplatím za nejakú dodávku tovarov alebo služieb, vstupuje mi do ZD.

Ak nedochádza k pohybu PP, neovplyvnuje mi to ani ZD v JU.

Pozor by som si dala na situáciu.
Ak ste sa dohodli s dodavateľom, že Fa budú uhradené v roku 2008, a náhodou ste prijali nejaký predavok, ......môže to byť problematické z hľadiska ZDP, musí ísť do ZD.
Niekedy sa človek dohodne, ale nie vždy to ostane pri dohode.:)
Erika 1982
31.10.07,12:45
Už som sa dohodla s partnermi, že ani zálohu mi dávať nebudú (urobila som si rezervu PP na tento prípad).
Okrem toho, ja ich účtujem takže si budem aj vedieť odkontrolovať neuhradené moje faktúry u nich.
Ďakujem za radu ohľadom zálohy.
E
Ancipka
11.11.07,17:50
Prosím o jednoznačnú odpoveď. Zomrel mi klient, nemám uhradené fa za advokátske úkony a naopak mám záväzky voči soc. a zdrav.poisťovni, neuhradené nájomé a pod. Účtujem v JU. Mám to dať normálne do peňažného denníka - neuhradené pohľadávky ako príjem a záväzky ako výdavok? alebo si to nemám vôbec všímať a spraviť len ukončenie knihy záväzkov a pohľadávok a spraviť výkaz o majetku a záväzku. Všetky odkazy na úmrtie klienta a iné som si už preštudovala, len potrebujem konkrétnu odpoveď, pretože s ukončením účtovníctva som sa ešte nestretla. Veľmi pekne ďakujem.
Zita5
11.11.07,17:56
Prosím o jednoznačnú odpoveď. Zomrel mi klient, nemám uhradené fa za advokátske úkony a naopak mám záväzky voči soc. a zdrav.poisťovni, neuhradené nájomé a pod. Účtujem v JU. Mám to dať normálne do peňažného denníka - neuhradené pohľadávky ako príjem a záväzky ako výdavok? alebo si to nemám vôbec všímať a spraviť len ukončenie knihy záväzkov a pohľadávok a spraviť výkaz o majetku a záväzku. Všetky odkazy na úmrtie klienta a iné som si už preštudovala, len potrebujem konkrétnu odpoveď, pretože s ukončením účtovníctva som sa ešte nestretla. Veľmi pekne ďakujem.

Ancipka , ja osobne som prikladala 2x Pokyn k DP pri úmrtí daňovníka z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) , kde máte všetko pekne uvedené .

http://www.porada.sk/t57263-neuhradena-pohladavka.html?highlight=Neuhraden%E1+poh%B5ad%E1 vka
http://www.porada.sk/t64372-ukoncenie-uctovnictva-pri-smrti-podnikatela.html