morbi
31.10.07,10:35
Dobry den,
chcel by som sa infomovat ohladne problematiky DPH. Som SZCO so sidlom na Slovensku, ktory poskytuje konzultacne a poradenske sluzby. Na zaklade kontraktu poskytujem poradenske sluzby firme so sidlom v Nemecku, ale pre ich zakaznika v Ceskej republike. Moj obrat za poslednych 12 mesiacov presiahol 1.5 miliona korun. Doteraz som nebol platcom DPH. Potreboval by som poradit ohladne nasledovnych otazok:

1.) Potrebujem sa registrovat ako platca DPH na Slovensku v kazdom pripade, ked moj obrat presiahol 1.5 miliona?

2.) Musim odteraz vystavot faktury do zahranicia v DPH alebo bez?

3.) Mal by som platit DPH na Slovensku, Nemecku alebo v Cechach?

4.) Mozem si ako SZCO a platca DPH uplatnovat pausalne vydaje?

5.) Ma niekto nejaky napad, ako riesit danu situaciu a pritom najjednoduchsie riesit zdanovanie? :)

Za konstruktivne a napadite odpovede vopred dakujem,

Ivan
Zoltán Kovács
31.10.07,09:51
Dobry den,
chcel by som sa infomovat ohladne problematiky DPH. Som SZCO so sidlom na Slovensku, ktory poskytuje konzultacne a poradenske sluzby. Na zaklade kontraktu poskytujem poradenske sluzby firme so sidlom v Nemecku, ale pre ich zakaznika v Ceskej republike. Moj obrat za poslednych 12 mesiacov presiahol 1.5 miliona korun. Doteraz som nebol platcom DPH. Potreboval by som poradit ohladne nasledovnych otazok:

1.) Potrebujem sa registrovat ako platca DPH na Slovensku v kazdom pripade, ked moj obrat presiahol 1.5 miliona?
Áno, zákon ukladá povinnosť registrovať sa.
2.) Musim odteraz vystavot faktury do zahranicia v DPH alebo bez?
Treba skúmať či poskytnuté služby sú oslobodené od DPH.
3.) Mal by som platit DPH na Slovensku, Nemecku alebo v Cechach?
Na Slovensku.
4.) Mozem si ako SZCO a platca DPH uplatnovat pausalne vydaje?
SZČO si môže uplatňovať paušálne výdavky iba v tom prípade ak nie je platiteľom dph, alebo bol platiteľom DPH iba časť roka.
5.) Ma niekto nejaky napad, ako riesit danu situaciu a pritom najjednoduchsie riesit zdanovanie? :)

Za konstruktivne a napadite odpovede vopred dakujem,

Ivan

.......................
anabe
31.10.07,10:01
Dobrý deň,čo sa týka povinnosti registrácie na DÚ, z uvedeného jasne vyplýva pre vás povinnosť požiadať DÚ o registráciu pre daň (§4zákona o DPH), ak máte zákazníka v Nemecku (vystavujete mu faktúry), treba si zistiť, či je platiteľom DPH, tzv. VAT number v Nemecku, ak áno,faktúry mu budete vystavovať bez DPH a tento zákazník si službu"dodaní" a odvedie daň v Nemecku. Treba si pozrieť §15, ods. 7,8 Zákona o DPH.

Prajem pekný deň
betka
31.10.07,10:28
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Poskytnutie poradenských služieb zákazníkom do EU, kt. podnikajú v rámci EU, sú miestom dodania služby v krajinách EU. Táto služba nie je predmetom dane na SLovensku podľa par. 2 zákona. Splnenie daňovej povinnosti prechádza na zákazníka.

A teda ak dobre chápem zákon, do obratu sa zahrňajú výnosy z tovarov a služieb v tuzemsku, teda tie, kt. sú predmetom dane na Slovensku.

Vaše služby nie sú predmetom dane v SR, a teda do obratu nevstupujú.
anabe
31.10.07,10:49
Betka, pripúšťam, že je to zrejme tak. Dobrá práca.
morbi
31.10.07,11:06
Dakujem za rychle odpovede. I ked stale mi nie je jasne, co mam presne robit.
Ak moje sluzby nie su predmetom dane na Slovensku, ze sa to tyka len DPH alebo aj dane z prijmu? So SZCO od 10/2006 a jedinu fakturu z roku 2006 som zdanil ako prijem na Slovensku s pausalnymi vydajmi. Cely prijem za rok 2007 pochadza z faktur, ktore som vystavil nemeckej firme, a z dodanim sluzieb v CR.
Takze este stale neviem, ci sa mam registrovat ako platca DPH na Slovensku?
Alebo prihlasit sa na danovom urade v CR alebo ako to vlastne riesit.

Ma s tym niekto nejaku skusenost?

Vopred dakujem,

Ivan
betka
31.10.07,11:16
Pozrite sa i dotohto linku od Janky A. Pekne riešené problematiky. Možno sa mýlim?

http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html