Zuzana B.
31.10.07,11:15
Prosím skúsenejších poraďákov o pomoc. Vie mi niekto P O L O P A T E popísať ako by som mala postupovať pri riešení situácie?
Mesačne tvoríme, prispievame do soc. fondu vedeného na samostatnom účte a rozhodli sme sa, že nasledujúcich pár mesiacov budeme prispievať zamestnancom na stravné lístky Le cheque dejeuner, ktoré dostávajú každý mesiac a platia 45% zo SL zamestnávateľovi. V nasledujúcich mesiacoch nechceme, aby platili 45% ale len 20%. Ako presne vyriešim túto situáciu a ako to zaúčtujem v JÚ? A je možnosť aby neplatili zamestnávateľovi ani 20%, ale aby to mali určitý čas "zadarmo"?
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.
Paula
31.10.07,10:24
a rozhodli sme sa, že nasledujúcich pár mesiacov budeme prispievať zamestnancom na stravné lístky


:confused: a kým ste sa rozhodli, povinnosť prispievať zo zákona vám nič nehovorila?
Tweety
31.10.07,10:36
:confused: a kým ste sa rozhodli, povinnosť prispievať zo zákona vám nič nehovorila?
Doplním § Zákona o SF:
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok zamestnancom v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom, 3a) na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily, na dopravu do zamestnania a späť, na sociálnu výpomoc, na rekreácie, na doplnkové dôchodkové poistenie a na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
adi11
31.10.07,10:39
Prosím skúsenejších poraďákov o pomoc. Vie mi niekto P O L O P A T E popísať ako by som mala postupovať pri riešení situácie?
Mesačne tvoríme, prispievame do soc. fondu vedeného na samostatnom účte a rozhodli sme sa, že nasledujúcich pár mesiacov budeme prispievať zamestnancom na stravné lístky Le cheque dejeuner, ktoré dostávajú každý mesiac a platia 45% zo SL zamestnávateľovi. V nasledujúcich mesiacoch nechceme, aby platili 45% ale len 20%. Ako presne vyriešim túto situáciu a ako to zaúčtujem v JÚ? A je možnosť aby neplatili zamestnávateľovi ani 20%, ale aby to mali určitý čas "zadarmo"?
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.
no to je dobré...tak určitý čas zadarmo..a čo tak určiť si jasné pravidlá a prispievať zamestnancom zo SF pravideľne nejakú sumu v zmysle predpisov
Aljok
31.10.07,10:56
Tabitha
31.10.07,13:13
Prosím skúsenejších poraďákov o pomoc. Vie mi niekto P O L O P A T E popísať ako by som mala postupovať pri riešení situácie?
Mesačne tvoríme, prispievame do soc. fondu vedeného na samostatnom účte a rozhodli sme sa, že nasledujúcich pár mesiacov budeme prispievať zamestnancom na stravné lístky Le cheque dejeuner, ktoré dostávajú každý mesiac a platia 45% zo SL zamestnávateľovi. V nasledujúcich mesiacoch nechceme, aby platili 45% ale len 20%. Ako presne vyriešim túto situáciu a ako to zaúčtujem v JÚ? A je možnosť aby neplatili zamestnávateľovi ani 20%, ale aby to mali určitý čas "zadarmo"?
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.
Ahoj , mi to vo firme robíme tak resp.robili sme že kým nebola určená min suma stravných lístkov ktoré musíš zamestnancom obstarať/ teraz 67.-/ tak som nakupovala 50sk stravenky ktoré som učtovala tak že 48,95.- bol celkový náklad zamestnávateľa ktorý bol nákladom odpočít.od základu dane a 1,05.-sk som uhrádzala čerpaním zo Sf . teda moje výdavkové dooklady vyzerali takto :
vd č.1 / počet kusov na zamestnacov * 48,95.- -odpočítateľný výdavok -prevádzková réžia
vd č.2/ počet ks na zamestnancov*1,05.-tuto sumu som účtovala ako nedpočítateľný výdavok -ostatné neodp.výdavky
a tu som si otvorila knihu SF v učtovnictve a urobila som tvorbu za daný mesiac a následne čerpanie v sume tých 1,05*kusy SL /
vd č.3/ manipulačný poplatok predaj lístkov -prev.réžia
vd č. 4/ poštovné /doručenie/- prevádzková rež.
teraz mám aj ja dilemu ako to budem učtovať nakolko stále chceme aj pri vyššej sume strav.lístkov celu sumu za zamestnancov platiť ale už sa mi sumu 67-48,95 - nepodarí celu pokryť zo SF takže budem musieť sumu nad 48,95.- rozdeliť na dve časti a časť ktoru mi pokryje tvorba do SF budem normálne učtovať ako pred tým tých spomínaných 1,05.- a zvyšok bude ako dalši neodpočítateľný náklad zamestnávateľa . dufam že som to podala zrozumiteľne prišlo mi trochu drsné ako ťa tu sfukli tak snáď ti toto pomôže .
Zuzana B.
19.11.07,04:29
zamestnavatel prispieva 55% zo SL, no chceli by sme vyuzit peniaze zo SF a vyssou ciastkou prispievat zamestnancom na SL a ten rozdiel by bol vykryty peniazmi zo SF.
liba2
19.11.07,07:30
zamestnavatel prispieva 55% zo SL, no chceli by sme vyuzit peniaze zo SF a vyssou ciastkou prispievat zamestnancom na SL a ten rozdiel by bol vykryty peniazmi zo SF.
To je otázka ? či môžete ?
Môžete, o výške príspevku zo SF rozhoduje zamestnávateľ. Treba urobiť prepočet, aby ste mali v SF dosť prostriedkov (nemôžete ísť do mínusu).