Miriam_2
28.02.05,16:24
Je možné vyňať príjmy zo závislej činnosti zarobené v zahraničí zo základu dane platenej na Slovensku za rok 2004?
Zuziana
28.02.05,15:57
U prijmov zo zahraničia sa využíva buď vyňatie alebo zápočet dane podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Takýto daňovník musí podať daňové priznanie, kde tieto príjmy uvádza, ale prakticky to nemá žiaden dopad na daňovú povinnosť na Slovensku.
Miriam_2
28.02.05,17:17
V daňovom priznaní typu B sa uvádza na riadku 84 : daň po vyňatí a zápočte (r.78 alebo r. 75) alebo (r.78-r.83 alebo r.75- r.83). Nie je mi jasné, ktoré z uvedených "alebo" si môžem uplatniť. Je na to nejaký kľúč - zákon, alebo je to na mojej ľubovôli?
anna.b
28.02.05,18:13
Ako povedala baranovicova - metódu vyňatia príjmu alebo zápočtu dane použiješ podľa toho, v ktorej krajine boli prijmy dosiahnuté a ako to máme s tou krajinou dohodnuté v zmuve o zamedzení dvojitého zdanenia. Ak sú možné obidve metódy vyberieš tú, ktorá je pre daňovníka výhodnejšia. Ak ide o príjmy zo závislej činnosti dosiahnuté v ČR, tak sa používa už len metóda zápočtu dane.
Vladimír Ozimý
28.02.05,18:47
A pre írsko sa aká metóda používa?
Evanka
28.02.05,18:58
Pripajam dohodu medzi SR a Irskom. Mozno ti v niecom pomoze.
Miriam_2
28.02.05,19:26
Dakujem velmi pekne za odpoved, ale predsa, v zmluve o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SR a CR je stanovene, ze druhy zmluvny stat zdanuje prijmy zo zavislej cinnosti pokial obdobie zamestnania presiahne v uhrne 183 dni za rok. Aby som bola presna na uzemi CR som pracovala v zavislej cinnosti menej ako 183 dni. Mozem si teda prijmy zo zakladu dane vynat a zaroven dan zaplatenu v CR zapocitat?
anna.b
28.02.05,20:11
Ja to chápem tak, že ak si v ČR pracovala nenej ako 183 dní si daňovým rezidentom SR a na Slovensku podávaš daňové priznanie z celosvetových príjmov. V ČR si daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou - zdanili ti len príjmy dosiahnuté u nich. Aby si pri priznaní týchto príjmou v SR neplatila daň 2x, môžeš si pri podaní daňového priznania na Slov. daň zaplatenú v ČR odpočítať z celkovej daňovej povinnosti.
Miriam_2
02.03.05,11:18
Anka, dakujem velmi pekne, ked som potom do tej zmluvy pozerala viac a viac, tak ano, je to tak. Dakujem