gepard
31.10.07,12:23
Dobrý deň.
Som tu začiatočník tak neviem či to vyplním správne.
Ja a aj manželka sme zamestnaní v trvalom pracovnom pomere. V roku 2007 som mal doposiaľ okrem príjmu v zamestnaní aj daľší príjem za odpredaj dreva z pozemku,ktorého som spolumajiteľom vo výške cca 20.000,-Sk musím z tejto sumy odviesť daň..??? Ak ano príjem v akej čiastne nepodlieha zdaneniu a uvedený príjem sa zdaňuje samostatne, alebo sa priráta k príjmu ktorý dostávam v zamestnaní a zdaňuje sa spoločne..?? Ani ja a ani manželka nie sme podnikateľmi, máme nárok na nejaké odpočitateľné položky..??
Do akej výšky sa další príjem nezdaňuje..??
Do kedy treba podať daňové priznanie za rok 2007..??
Ďakujem za skorú odpoveď.
betka
31.10.07,14:10
§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,

9/1/h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima
39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životnéhominima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

Váš príjem vo výške 20 000, Sk je oslobodený od dane.
gepard
01.11.07,10:08
Dakujem za odpoveď no je to napísané moc odborne, skúste mi napísať aká je maximálna výška iného príjmu za rok 2007 ktorú môžem z odpredaja dreva z lesa získať, aby nebolo potrebné uhrádzať daň a od akého príjmu už treba daň platiť. Pripadna daň sa uhrádza spoločne s ročným zúčtovaním dane v zamestnaní alebo osobitne...????
Vopred ďakujem.
KEJKA
01.11.07,10:15
dávaš duplicitne tú istú otázku.............

keby si si zadal vyhľadávanie, našlo by ti príspevok od Betky, kde máš uvedené hodnoty
Pre rok 2006 platilo:
5x4730=23 650, Sk

Pre rok 2007 bude platiť oslobodenie 5-nas.ŽM:
5x4980=24 900,-

Pre rok 2008 bude platiť oslobodenie 5-nas.ŽM (možno, ak nám i toto nezrušia, a nebude novela)
5x5130,=25650,-
====================
odpovede nájdeš, teba "loviť"...............:)
===================
ak prekročíš hranicu pre oslobodenie, podávaš sám daňové priznanie, kde vyplníš údaje o všetkých príjmoch (zamestnanie a tie ostatné-príležitostné). Súčet čiastkových základov bude východiskom pre výpočet daňovej povinnosti.
Od daňovej povinnosti odpočítaš daň, ktorú ti strhol zam-eľ zo mzdy a zvyšok doplatíš.
Samozrejme, v takom prípade ti zam-eľ nebude robiť ročné zúčtovanie dane, ale dá ti iba potvrdenie o zdaniteľnej mzde.
gepard
01.11.07,10:25
viem, ale bolo by dobre ak by som to vedel v priamom finančnom vyjadrení. Neviem isto či je životné minimum teraz 5.130,-Sk alebo kolko. Ak je toľko znamenalo by to že do sumy 25.650,-Sk nemusím podávať daňové priznanie. Je to správny výpočet...????
Ak by to sumu presiahlo platí sa daň z celej sumy, alebo len z príjmu nad 25.650,-Sk.
Dakujem.
gepard
01.11.07,10:34
Dakujem už mi je to jasné...!!!!
Ten kto sa v tej oblasti nepohybuje má z toho hokej. Ja som na týchto stránkach len pár dní, tak sa tu moc obracať neviem, ale dakujem obom za ochotu a radu...