S.Ch.
31.10.07,13:45
Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť, čo robiť v prípade, keď hlavný predmet súboru hnuteľných vecí je obstaraný formou finančného prenájmu na 5 rokov). Jedná sa o výrobnú linka, ktorej ťažiskový stroj je financovaný cez leasing a ostatné komponetny boli obstarané kúpou, pričom všetky stroje spolu tvoria spomínanú výrobnú linku. Môže sa vytvoriť takýto súbor hnuteľných vecí? Ako potom odpisovať? Alebo leasing oddeliť od "zvyšku" linky a tento zvyšok zaradiť a odpisovať samostatne? Vedeli by ste mi poradiť? Ďakujem všetkým.
Zoltán Kovács
31.10.07,12:47
Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť, čo robiť v prípade, keď hlavný predmet súboru hnuteľných vecí je obstaraný formou finančného prenájmu na 5 rokov). Jedná sa o výrobnú linka, ktorej ťažiskový stroj je financovaný cez leasing a ostatné komponetny boli obstarané kúpou, pričom všetky stroje spolu tvoria spomínanú výrobnú linku. Môže sa vytvoriť takýto súbor hnuteľných vecí? Ako potom odpisovať? Alebo leasing oddeliť od "zvyšku" linky a tento zvyšok zaradiť a odpisovať samostatne? Vedeli by ste mi poradiť? Ďakujem všetkým.

Ja by som to zaradil ako dve samostatné hnuteľné veci. Nakoľko pri finančnom prenájme sa odpisy počítajú inak ako pri majetku, ktorý vlastníte.
Erika 1982
31.10.07,13:13
Tiež by som to odpisovala každú časť linky zvlášť (§20 ods.4 písm e) postupov účtovania to umožnujú.
Aljok
31.10.07,16:11
ZoDP presne určuje odpisovanie TZ majetku obstaraného finančným prenájmom.
Pozri § 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem
1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)
c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.

(6) Iným majetkom na účely tohto zákona sú

a) otvárky nových lomov, pieskovní, hlinísk, skládok odpadov, ak sa nezahrnujú do vstupnej ceny alebo zostatkovej ceny hmotného majetku,
b) technické rekultivácie, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 109)
c) technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky vyššie ako 30 000 Sk,
d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 30 000 Sk vykonané a odpisované nájomcom,
e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk.
f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.
S.Ch.
01.11.07,12:28
Ďakujem za rady.