majkla
31.10.07,12:51
chcela by som sa spytat,nasa firma dostala zakazku na vyrobu ventilatorov.My sme si to posunuli dalsej firme s tym,ze material a opracovanie materialu sme dali my spravit a ta firma nam to len pozvarala.A ja to potrebujem zauctovat:takze fi,ktora to zvarala nam poslala fa 518xxx/321001,my sme vystavili fa za celkovu zakazku 311xxx/602xxx, a faktury za material a opracovanie materialu,ktore sme my platili 501xxx/321 a 518xxx/321?Účtujeme sposobom B.
Vladimír Ozimý
02.11.07,10:49
hm o tovare nemôžeme hovoriť ide o materiál a účtovanie je správne podľa toho čo píšete...
betka
03.11.07,19:17
Nákladmi na zákazku-dajú sa priedeliť ku konkrétnej zákazke odo dňa uzatvorenia zmluvy až po úplné splnenie.
Ak je začiatok a ukončene zákazky v rôznych UO, náklady a výnosy zákazky účtujem do UO, v kt. boli práce súvisiace so zákazkou vykonané.

Tiež by som sa pozastavla nad tým, aké sú hlavné znaky účtovania o zákazke:
- používa sa iba na zhotovenie HM, nejde o práce, kt. výsledkom sú služby alebo nehmotný majetok
- potrebujem písomnú zmluvu
- podstatou je, že účtujem ako o nedokončenej výrobe, skutočne zaúčtované náklady na žákazku sa zaúčtujú ako výnosy v závsilosti od stupňa dokončenia zákazky (neberiem do úvahy, či boli výkony fakturované alebo nie, k určitému dátumu)
- musím vypracovať rozpočet nákladov a výnosov, kde postupujeme podľa tohto rozpočtu.

Skutočné náklady: 5xx/1xx,3xx
Aktivácia nákladov: 121/611
Priebežná fakturácia: 311/601,602
Zúčtovanie NV: 611/121
úprava cez ČR: 601,602/384

O účtovaní zákazkovej výroby nájdete bližšie v par. 30 postupov účtovania v PU
majkla
14.11.07,05:35
Ja som to len nazvala zákazková výroba.To som nevedela že zákazková výroba sa účtuje inak-som len zaciatocnik.
invest
08.07.08,06:08
chcela by som sa spýtať, začala som robiť účtovníctvo vo firme, ktorej hlavná činnosť je výroba reklamy. Popri tom ale vykonávajú aj stavebné opravy rod. domov, respekt. stierkovanie a pod. Je potrebné v tomto prípade účtovať o zákazke na jednotlivé opravy, alebo iba ako službu? v § 30 postupov je uvedené vytvorenie HM a rekonštrukcia.