7iro
31.10.07,14:56
Dobry den,

pisem z PDA, dufam ze nenarobim chyby.

Od jednej osoby som nakupil nejaky tovar (konkt. islo o pc suciastky), skratka dal som penieze a isel som si po fakturu. Ake vsak bolo moje prekvapenie, ked som zistil zeclovek nema o zivnosti ani najmensi zaujem. Nema ani zl, ani nic. Chcel som tovar vratit, lebo bez faktury ho v podstate nemozem dat dalej. Lenze nic take, nechcel o vrateni ani pocut. Zistil som ze nie som jediny komu to vadi, uz takto "podnika" asi rok-dva, a moj (urcite nielen moj) pohar trpezlivosti pretiekol. Na moju reakciu ze chcem vratit tovar, nereaguje ani po upozorneni ze to nahlasim. Nejde len o par korun. Mam to nahlasit ako nepovolene podnikanie? Kde prosim?

Dakujem
Zoltán Kovács
31.10.07,14:04
Dobry den,

pisem z PDA, dufam ze nenarobim chyby.

Od jednej osoby som nakupil nejaky tovar (konkt. islo o pc suciastky), skratka dal som penieze a isel som si po fakturu. Ake vsak bolo moje prekvapenie, ked som zistil zeclovek nema o zivnosti ani najmensi zaujem. Nema ani zl, ani nic. Chcel som tovar vratit, lebo bez faktury ho v podstate nemozem dat dalej. Lenze nic take, nechcel o vrateni ani pocut. Zistil som ze nie som jediny komu to vadi, uz takto "podnika" asi rok-dva, a moj (urcite nielen moj) pohar trpezlivosti pretiekol. Na moju reakciu ze chcem vratit tovar, nereaguje ani po upozorneni ze to nahlasim. Nejde len o par korun. Mam to nahlasit ako nepovolene podnikanie? Kde prosim?

Dakujem

Slovenská obchodná inšpekcia
Lion Topoľčany
31.10.07,15:05
A ja by som to skúsila aj na daňovom úrade. Určite svoje príjmy nepriznáva-je to minimálne krátenie /zamlčanie/dane zo zisku. Neviem, ako by sa k tomu postavilo odd. živno-podnikania, ale určite mu dajú po prstoch.Veľa zdaru.!
zanetth
31.10.07,15:52
Tiež si myslím, že daňový a živnostenský úrad by to určite zaujímalo.
Stefan2005
31.10.07,15:53
Začal by som na živnostenskom úrade. Viď živnostenský zákon:

HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

§ 63
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 50 000 Sk.

§ 64
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 100 000 Sk.

§ 65
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom koncesovanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 200 000 Sk.
7iro
31.10.07,16:03
Musím navštíviť osobne?
Zoltán Kovács
31.10.07,16:08
Musím navštíviť osobne?

Navštíviť ŽÚ alebo DÚ? Nie stačí listom dať podnet.
7iro
31.10.07,16:47
Ze skusim mailom, ale to je asi jedni list ci mail...
Lion Topoľčany
31.10.07,19:38
Hovorí sa tomu "teplý tichý bonz" a v tomto prípade veľmi osožný...
Melnick
31.10.07,20:24
Viete čo je paradox, že DÚ a ŽÚ sa s tým zaoberať nebudú a Vás odporučia na finančnú políciu . Keby ste Vy ako podnikateľ ,ktorý má v ŽL uvedených tisíc aktivít podnikali aj v tisícprvej tak na Vás majú páky, ale na toho čo Vás podviedol páky nemajú.:cool: Bohužiaľ . Vivat Slovakia. :confused:
KEJKA
31.10.07,21:02
a ak dotyčný "šikula" podniká bez faktúr.... tak je to na dokazovanie ťažké.
Lion Topoľčany
01.11.07,10:22
Teraz sa mi natíska otázka: keď je také ťažké dolapiť tohto chytrolíka, prečo teda na Slovensku podniká oficiálne zvyšných 400.000 živnostníkov?
/nie som si istá tým číslom!/ Ale vážne, musím nakoniec súhlasiť s Melnick-na Slovensku je asi všetko možné, no proste-banánová republika!!!!!!!!
Filip Glasa
01.11.07,10:30
prečo teda na Slovensku podniká oficiálne zvyšných 400.000 živnostníkov?


lebo väčšina ľudí potrebuje doklady a záruku. Keby jeho zákazníci vedeli, že nedáva faktúry, tak asi ani nič nekúpia.
Paula
01.11.07,10:31
a ak dotyčný "šikula" podniká bez faktúr.... tak je to na dokazovanie ťažké.


Iba ak by k nemu išla nakúpiť ŠOI-ka či iný vážny orgán v utajení :cool:
laciqua
02.11.07,15:23
Len tak mimochodom by dotycny chytrolin mohol mat opletacky aj s panmi s obuskymi v uniformach kedze neoprávnené podnikanie je v zmysle ust. § 251 Trestného zákona trestným činom.
Z vlastnej skúsenosti viem, ze podaným trestným oznámením sa polícia musí vážne zaoberať a nemôže ho len tak odmietnuť (zákon im to síce umožňuje) ale nadriadení už veľmi nie...:---
A nič nevystraší takéto osôbky viac ako vyšetrovateľ PZ s nejakou tou otázočkou resp. predvolanie na výsluch.
JA len že aj tu je cesta...