tonkat
28.02.05,16:17
Prešla som všetky príspevky na tému kurzové rozdiely, ale to čo hľadám som tam nenašla. Poraďte mi prosím, ak mám zostatok na účtoch 314, 381, 474 evidovaný v cudzej mene - je tam účtovaný leasing z roku 2003, ako účtujem kurzový rozdiel k 31.12.2004? Oznámenie som na DÚ nepodala. Bude to daňový náklad a výnos? Neviem, či to spadá do tej kategorie "majetok a záväzky" v takom zmysle, ako sa píše v postupoch účtovania.Ďakujem Vám.
tonkat
28.02.05,16:42
Prosím, ozvite sa mi niekto? Spolieham sa na Vás!!!!!!!
adamt
01.03.05,06:26
pozri si http://www.porada.sk/showthread.php?t=6283 je to aj tvoj prípad samozrejme sú to záväzky a pohladávky je to nutné prepočítať
tonkat
01.03.05,07:31
Ďakujem za odpoveď. Neni som si celkom s týmto istá, pretože auditorka mi poradila, aby som radšej dala oznámenie o nezahrnovaní KR - práve z tohto titulu, že ani ona nevie, či to môže byť daňové. Pretože aktuálnu výšku záväzku sledujem voči leas. spoločnosti na 321 - tam účtujem aj o prípadnom kurzovom rozdiele. Ale na účte napr. 381 mám len nerozpustené náklady - teda nie je to môj záväzok - ten je na 321, poprípade ešte na 474 (pri došlej fa za leas. účtujem 474/321)- a tiež to nie je môj majetok (podľa mňa). To znamená, že vlastne o jednom leasingu účtujem 4x kurzový rozdiel a to neviem, či môže byť všetko daňový náklad, príp. výnos.
korela888
25.03.09,06:21
Dobrý deň, k tejto téme mám aj ja jednu otázočku:

SZČO účtujúci v JÚ ukončil živnosť k 31.07.2008 a neobnovil do dátumu na podanie DP. Mal vystavené faktúry aj došlé faktúry vtedy ešte v zahraničnej mene. Akým kurzom máme prepočitať záväzky a pohľadávky ak ich potrebujeme narátať do daňového priznania pri ukončení živnosti? Použijeme kurz taký, v akom boli vystavené, alebo sa prepočítajú kurzom NBS k 31.07.2008???

Háčik je aj v tom, že niektoré z faktúr poslal na vymáhanie exekútorovi a vo výške akej boli vystavené pôvodne. Preto akb y som ich prepočítal kurzom NBS k 31.07.2008 vznikne mi rozdiel z úhrady. Viete mi prosím poradiť???

Ďakujem pekne za čas a odpoveď.