ada159
31.10.07,18:34
Ahojte poradáci,
videla som na túto tému veľa ohlasov, ale nenašla som riešenie na môj prípad a naozaj by som súrne potrebovala radu. Nikdy som neučtovala leasing, ale s vašou pomocou sa mi to podarilo.No teraz ho chce klient predčasne ukončiť.
Leasing začal v tomto roku v 06/2007 a samozrejme od tohto obdobia som ho začala aj odpisovať. Teda 4 x mesačný odpis. Teraz chce v priebehu toho istého roka leasing ukončiť a následne aj predmet leasingu - mot.vozidlo, predať inej FO. Ako je to s vyradením a predajom? Odpisovala som ho len 4 mesiace a ani neviem či to v tomto prípade bude daňový výdavok alebo nedaňový.
Ak som to správne pochopila, mala by som účtovať
ZC auta k 30.09.07 - 541/082
vyradenie 082/022
ale neviem či to je správne. A kam zaučtovať rozdiel medzi ZC a cenou od leas.spol ?
Zoltán Kovács
31.10.07,17:48
Chce ho odkúpiť a predať, alebo postúpiť leasing pokračovateľovi?
ada159
31.10.07,17:55
odkúpiť a následne predať. nejedná sa o pokračovateľa leasingu
ada159
31.10.07,19:58
nejedná sa o pokračovateľa. Je to ukončenie leasingu a predaj
azla
02.11.07,10:31
Leasing začal v tomto roku v 06/2007 a samozrejme od tohto obdobia som ho začala aj odpisovať. Teda 4 x mesačný odpis. Teraz chce v priebehu toho istého roka leasing ukončiť a následne aj predmet leasingu - mot.vozidlo, predať inej FO. Ako je to s vyradením a predajom? Odpisovala som ho len 4 mesiace a ani neviem či to v tomto prípade bude daňový výdavok alebo nedaňový.
Ak som to správne pochopila, mala by som účtovať
ZC auta k 30.09.07 - 541/082
vyradenie 082/022
ale neviem či to je správne. A kam zaučtovať rozdiel medzi ZC a cenou od leas.spol ?

A.Hľadisko účtovné:
1.doučtujete ZC pri predaji 541 / 082
2.vyradíte z majetku 082 / 022

B.Hľadisko daňové:
keďže neboli dodržané podmienky fin. prenájmu, základ dane sa upraví o rozdielv daňových výdavkoch uplatnených odpisov podľa §26 ods.8 ZoDPa odpisov, ktoré by nájomca uplatnil ako prípadný vlastník rovnomerným alebozrýchleným odpisovaním / v 1.roku je to jedno, výsledok je rovnaký/

ak daňové odpisy ste nevykazovali počas roka/záleží akým spôsobom vediete odpisy, aký mate Soft/, toto ani neporovnávate, lebo ste si žiadne daňové odpisy z tohto majetku ešte neuplatňovali.
ku koncu roka daňová zostatková cena vozidla bude:
OC-daňové odpisy -ak boli 0,-; tak daňová ZC=OC
a tá sa porovná s učtom 541 a daňovým výdavkom je daňová zostatková cena

čiže daňový základ znížite o rozdiel mezi zostatkovou hodnotou daňovou a účtom 541
ada159
14.01.08,16:33
Potrebovala by som poradiť, OC vozidla bola 3 mil.154 tis., mesačne som si uplatňovala účtovné odpisy v celkovej výške 613 tis., a daňová zost. cena mi vykazuje 2 mil.541 tis. Ale odkupná cena je 1 mil. 900 tis. Čo ide na účet 541 ?
A ešte jedna otázka, faktúra za predaj ide tiež na 474/321?
zuzach
19.01.09,13:07
ako je to pri postúpení leasingu inej spoločnosti, bezodplatne,, ako si vyradím majetok mi je jasné,, ale niekde som zachytila že účet 474/648 vyrovnať takto.. neviem velmi sa mi to nezdá.. skôr by som asi znížila odpisy, ktoré som doúčtovala 551/082 ale ani to sa mi nepozdáva.. a vyradovala som takto viac áut tak mi tam skáču miliony
azla
19.01.09,13:31
ako je to pri postúpení leasingu inej spoločnosti, bezodplatne,, ako si vyradím majetok mi je jasné,, ale niekde som zachytila že účet 474/648 vyrovnať takto.. neviem velmi sa mi to nezdá.. skôr by som asi znížila odpisy, ktoré som doúčtovala 551/082 ale ani to sa mi nepozdáva.. a vyradovala som takto viac áut tak mi tam skáču miliony

Budeš mať tieto účtovné prípady:

Mimoriadný odpis vozidla v ZC......551/082
Vyradenie vozidla z evidencie.......082/022

Záväzky z nájmu - odúčtovanie....474/648
azla
19.01.09,13:48
Potrebovala by som poradiť, OC vozidla bola 3 mil.154 tis., mesačne som si uplatňovala účtovné odpisy v celkovej výške 613 tis., a daňová zost. cena mi vykazuje 2 mil.541 tis. Ale odkupná cena je 1 mil. 900 tis. Čo ide na účet 541 ?
A ešte jedna otázka, faktúra za predaj ide tiež na 474/321?

Ide o predčasné ukončenie leas. zmluvy odobratím predmetu leasingu ?
Potom sa skús pozrieť na Postupy účtovania § 30 a, odst.11-13

11) V deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje takto:

a) zostatková cena majetku v prospech príslušného účtu účtovej skupiny 08 so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 551 - Odpisy,
b) vyradenie majetku z účtovníctva nájomcu na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 08 – Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.


(12) Finančné vysporiadanie nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 325 – Ostatné záväzky so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu do výšky zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu, prípadne
b) účtu 548 – Ostatné prevádzkové náklady.


(13) Nárok na plnenie z finančného vysporiadania nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 648 – Ostatné prevádzkové výnosy so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu, prípadne
b) účtu 315 – Ostatné pohľadávky.
zuzach
20.01.09,10:44
nie o odobratie,, ale prechod na úplne inú spoločnost,, proste sa bezodplatne toho majetku zbavíme a leasingu pokračuje iný nájomca..
dalšia otázka je ale otázka daní.. kedže je majitelom obidvoch spoločností, tak viem pokračovanie.. v tej spoločnosti, ktorá pokračuje v leasingu, ich predčasne vyplatil a predal.. no a čo s daňou z príjmov? mala by som účtovať uplatnené danové odpisy ako pripočítatelnú položku,, ale čo ked si ich uplatnila predtým iná spoločnosť, ja som si ešte v novej neuplatnila žiadne? prevzatím leasingu som na seba prevzala aj povinnosť vrátiť dan?
azla
21.01.09,16:09
nie o odobratie,, ale prechod na úplne inú spoločnost,, proste sa bezodplatne toho majetku zbavíme a leasingu pokračuje iný nájomca..
dalšia otázka je ale otázka daní.. kedže je majitelom obidvoch spoločností, tak viem pokračovanie.. v tej spoločnosti, ktorá pokračuje v leasingu, ich predčasne vyplatil a predal.. no a čo s daňou z príjmov? mala by som účtovať uplatnené danové odpisy ako pripočítatelnú položku,, ale čo ked si ich uplatnila predtým iná spoločnosť, ja som si ešte v novej neuplatnila žiadne? prevzatím leasingu som na seba prevzala aj povinnosť vrátiť dan?


A) pôvodný nájomca postupil leasingovú zmluvu na nového nájomcu ,účtovanie som Ti napísala v príspevku č. 8.


Pri postúpení leasingovej zmluvy (ak sú dodržané podmienky podľa § 2, s za zmluvu ako celok), sa základ dane neupravuje. (pri postúpení)

B) nový nájomca pokračuje v leasingu a odpisuje predmet leasingu za zvyšný počet mesiacov

..... avšak nový nájomca porušil podmieky zmluvy a predmet leasingu predčasne odkúpil a predal.

Podmienky leasingovej zmluvy neboli dodržané ako celok, preto sa domnievam, že základ dane je povinný upravovať aj pôvodný aj nový nájomca (ak nový nájomca zatiaľ nič neuplatnil, tak nebude upravovať.)

Postup nájomcu je upravený v Pokyne a Usmernení. Pripojim Ti link, kde nájdeš obidva dokumenty.

(aj keď mám stále pocit, že Usmernenie z marca 2008 je v rozpore so zákonom ).

http://www.porada.sk/696353-post2.html
dvojča
21.01.09,20:39
Ide o predčasné ukončenie leas. zmluvy odobratím predmetu leasingu ?
Potom sa skús pozrieť na Postupy účtovania § 30 a, odst.11-13

11) V deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje takto:

a) zostatková cena majetku v prospech príslušného účtu účtovej skupiny 08 so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 551 - Odpisy,
b) vyradenie majetku z účtovníctva nájomcu na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 08 – Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.


(12) Finančné vysporiadanie nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 325 – Ostatné záväzky so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu do výšky zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu, prípadne
b) účtu 548 – Ostatné prevádzkové náklady.


(13) Nárok na plnenie z finančného vysporiadania nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 648 – Ostatné prevádzkové výnosy so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu, prípadne
b) účtu 315 – Ostatné pohľadávky.
ahoj, veľmi rada by som nadviazala na Tvoju odpoveď, pretože ja mám ten problém s odobratím vozidla z dôvodu neplatenia leasingových splátok. ZC pri odpise majetku z dôvodu jeho odovzdania prenájimateľovi na 551 je nedaňový náklad, je to pripočitateľná položka k základu dane pri daňovom priznaní, sme s.r.o. ? taký isý problém mám s odpismi v 2008 do júna, stačí ich len preúčtovať medzi 082 a 551, čiže ich stornovať? Do ktorého riadku DP mám túto sumu dať? Auto ešte nebolo v leasingovke predané, čiže 648 ešte nemôžem použiť. Záväzok z nájmu do výšky zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu budem evidovať na 325 k 31.12.2008? Pretože ak v s.r.o. všetko čo je nedaňové, je pripočitateľná položka, sú tam veľké dane. Je to tak? veľka vďaka, lebo som skutočne z tohto nešťastná.
m.hladka
22.01.09,16:05
posúvam....
azla
24.01.09,13:45
ahoj, veľmi rada by som nadviazala na Tvoju odpoveď, pretože ja mám ten problém s odobratím vozidla z dôvodu neplatenia leasingových splátok. ZC pri odpise majetku z dôvodu jeho odovzdania prenájimateľovi na 551 je nedaňový náklad, je to pripočitateľná položka k základu dane pri daňovom priznaní, sme s.r.o. ? taký isý problém mám s odpismi v 2008 do júna, stačí ich len preúčtovať medzi 082 a 551, čiže ich stornovať? Do ktorého riadku DP mám túto sumu dať? Auto ešte nebolo v leasingovke predané, čiže 648 ešte nemôžem použiť. Záväzok z nájmu do výšky zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu budem evidovať na 325 k 31.12.2008? Pretože ak v s.r.o. všetko čo je nedaňové, je pripočitateľná položka, sú tam veľké dane. Je to tak? veľka vďaka, lebo som skutočne z tohto nešťastná.

Postupovala by som asi takto.

V prípade odobratia premetu leasingu - auta by som učtovala:
zostatkovú cenu vozidla ...........................551/082
vyradenie, odovzdanie vozidla.....................082/022

Ostáva Vám ešte nevysporiadaný účet 474. Zostatok nesplatenej istiny ku dňu odobratia predmetu leasingu.
Záleží ako ste sa leasingovou spoločnosťou dohodli, kto komu doplatí. Myslím, že to musí byť dohodnuté, nemôže to ostať len tak ....
Ak by Ste Vy ako spoločnosť mali nejaký nárok na plnenie tak naúčtujete
474,315/648

Z hľadiska daňového upravíte základ dane o rozdiel aký Vám vznikol počas doby leasingu medzi leasingovými odpismi a odpismi ktoré by ste si uplatnili ako vlastník. Rozdiel sa počíta za celé obdobie od začiatku leasingu až do predčasného skončenia leasingu. /neviem kedy začal leasing/
dvojča
25.01.09,17:42
Postupovala by som asi takto.

V prípade odobratia premetu leasingu - auta by som učtovala:
zostatkovú cenu vozidla ...........................551/082
vyradenie, odovzdanie vozidla.....................082/022

Ostáva Vám ešte nevysporiadaný účet 474. Zostatok nesplatenej istiny ku dňu odobratia predmetu leasingu.
Záleží ako ste sa leasingovou spoločnosťou dohodli, kto komu doplatí. Myslím, že to musí byť dohodnuté, nemôže to ostať len tak ....
Ak by Ste Vy ako spoločnosť mali nejaký nárok na plnenie tak naúčtujete
474,315/648

Z hľadiska daňového upravíte základ dane o rozdiel aký Vám vznikol počas doby leasingu medzi leasingovými odpismi a odpismi ktoré by ste si uplatnili ako vlastník. Rozdiel sa počíta za celé obdobie od začiatku leasingu až do predčasného skončenia leasingu. /neviem kedy začal leasing/
Azla veľká vďaka za odpoveď. Ak ťa ešte môžem poprosiť, tá 474 mi k 31.12.2008 ostane, resp. ju preúčtujem 30.6.08 na 325, lebo k tomuto dátumu nám skončil leasing. Leasingová spoločnosť nám pri telefonickom rozhovore povedala, že až keď auto predajú, potom bude finančné vyrovnanie, čiže ak predajú auto pod cenu, akú oni chcú, ten rozdiel mi doplatíme. K dnešnému dňu auto ešte nepredali, čiže mi ostáva dosť veľký záväzok ku dňu uzávierky. Najviac ma trápi 551, pretože ZC vozidla pri vyradení kvôli neplateniu je vraj nedaňová, čiže to mám prirátať k základu dane a platiť z toho daň? Nám to robí vyše 120tis. daň, keď ich vypočítam len z 551 nedaňovej, môže to byť? ešte raz ďakujem!!!
martina2006
24.03.11,11:40
Prosím vás dvojča ako ste to vyriešili s účtom 551 - doúčtovanie zostatkovej ceny, je to daňový alebo nedaňový náklad. Mám ten istý prípad a hľadám všetko možné okolo toho, no stále neviem ako je to správne. Ďakujem.
Adriane
15.03.12,17:50
Dobrý večer. Nakoľko je tu na túto tému strašne veľa príspevkov, zadám moju otázku v tomto. Leasing začal v r.2008, na 36 mes., OC bola 7227,88€.
Uplatnené daň.odpisy: r. 2008.. 401,58€ (2 mesiace)
r.2009.. 2410€.. 12 mes.
r.2010.. 2410€..12 mes.
13.5.2011 sme leasing predčasne ukončili, no auto ostalo naďalej v majetku a predali sme ho až 13.10.2011. Moja otázka je, ako mám upraviť v DP za rok 2011 odpisy? Vopred ďakujem za pomoc. Adriana
AdelaS
15.03.12,21:52
Mám presne ten istý problém - prosím, kto pomôže a poradí?
Adriane
16.03.12,06:04
Dobrý večer. Nakoľko je tu na túto tému strašne veľa príspevkov, zadám moju otázku v tomto. Leasing začal v r.2008, na 36 mes., OC bola 7227,88€.
Uplatnené daň.odpisy: r. 2008.. 401,58€ (2 mesiace)
r.2009.. 2410€.. 12 mes.
r.2010.. 2410€..12 mes.
13.5.2011 sme leasing predčasne ukončili, no auto ostalo naďalej v majetku a predali sme ho až 13.10.2011. Moja otázka je, ako mám upraviť v DP za rok 2011 odpisy? Vopred ďakujem za pomoc. Adriana

Posúvam. Prosím , vie niekto poradiť?