Mária123
31.10.07,18:45
Mám otázočku moja mama je vdova jej jediným príjmom je pozostalostný dôchodok. Nikde nepracuje. Platí si zdravtoné poistenie 692,- ako dobrovoľne nezamestnaná pretože štát to prestal platiť. Ale neviem či si musí platiť aj sociálne odovoy /dôchodkové.../ Ďakujem
Zoltán Kovács
31.10.07,17:51
Mám otázočku moja mama je vdova jej jediným príjmom je pozostalostný dôchodok. Nikde nepracuje. Platí si zdravtoné poistenie 692,- ako dobrovoľne nezamestnaná pretože štát to prestal platiť. Ale neviem či si musí platiť aj sociálne odovoy /dôchodkové.../ Ďakujem

AK je dobrovoľne nezametnaná, tak soc.odovdy nie je povinná platiť, ale môže sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba, už len z toho dôvodu, že aj na starobný dôchodok treba myslieť.
Mária123
31.10.07,17:56
Rozumiem ale nestačí že má odrobenýc h 30 rokov a v podstate aj zaplatených v poisťovni?
Zoltán Kovács
31.10.07,17:57
Rozumiem ale nestačí že má odrobenýc h 30 rokov a v podstate aj zaplatených v poisťovni?

Na nárok na dôchodok stačí, lenže dôchodok sa ráta z vymeriavacého základu za posledných 20 rokov od dovršenia dôchodkového veku.
Mária123
31.10.07,17:58
Pomohlo by jej to ešte k dôchodku ak by sa prihlásila keď nárok na starobný /nie predčasný ale riadny/ má v júli 2008
Zoltán Kovács
31.10.07,18:00
Pomohlo by jej to ešte k dôchodku ak by sa prihlásila keď nárok na starobný /nie predčasný ale riadny/ má v júli 2008

Jedine vtedy ak by si určila dosť vysoký vymeriavací základ na výpočet poistného. Lebo ak bude platiť z minima, tak to skôr môže znížiť osobný dôchodkový bod. Je to závyslé aj od toho aké mala príjmy kým robila.
Napr. ak mala vym.základ cca. 20 tisíc, a teraz by platila z minimálného vymeriávacého základu (8100) tak by skôr uškodila ako pomohla.
Mária123
31.10.07,18:12
Strašne ste mi pomohli ďakujem veľmi. Želam pekný večer