dada1281975
01.11.07,17:36
Ahojte vsetci
chcela by som touto cestou niekoho poprosit, ci mi nevie poradit v jednej veci. Ide o to, ze sa chcem dat rozviest, pretoze sa to uz s mojim muzom neda dalej vydrzat, cim dalej tym viac a castejsie pije, cez vikendy uz pomaly ani nechodi domov, alebo pride "na mol"... No proste uz mam nervy "na dranc". A ta pomoc sa tyka nasho bytu. Byt v ktorom byvame je totiz pisany na moju mamu a teraz neviem, ked podam na rozvod, ci mu musim vyplatit polovicu alebo mu najst nahradne ubytovanie (ci staci aj prenajom). On totiz tvrdi, ze sa mu musim najprv kupit byt a az potom sa budeme o tom rozpravat.
Ono s tym nasim bytom je to vlastne tak, ze pred svadbou som kupovala byt aj ja a aj moja mama v tom istom case. Ja som ho musela kupovat cez stavebne sporennie a moja mama v hotovosti. Ked sme si nasli vhodne byty, ten moj byvaly majitel bytu chcel hotovost a ten mamin suhlasil aj s predajom prostrednictvom stavebneho sporenia. Takze ja som vlastne kupila na papieri mamin byt a ona moj. Ale pred niekolkymi rokmi, mama ten byt predala a kupila si mensi, t.j. su na nu pisane obidva byty - ten jej v ktorom byva a aj ten moj v ktorom byvame spolu s manzelom.
Mama uz davno chcela prepisat ten byt na mna, ale nikdy sa nenasiel vhodny cas - nastastie. Vtedy som este netusila, ze nase manzelstvo skonci takto.
A ako to je teda s tym nahradnym bytom pre mojho manzela? Vsak na tento byt nema ziadny narok, aj ked sme si uz pocas manzelstva brali jednu pozicku na prerabanie? Musim mu v pripade rozvodu zohnat daky adekvatny byt ci nemusim? A ak ano, staci aj ten podnajom ci nie?
Poradte prosim.
Chystam sa vyhladat aj pravnu pomoc, len musim pockat na vyplatu, lebo netusim kolko ma to bude stat. Dakujem kazdemu kto mi dako poradi vopred.

Dakujem za kazdu radu.
Jozef I
01.11.07,16:45
Je to síce smutné ale ľudia sa časom zmenia na nepoznanie. Čo sa týka bytu, ak je písaný na mamu, tak ani ty ani tvoj manžel nemáte žiadne právo na ten byt. Byt nie je vo vašom spoluvlastníctve. Ak máte v byte trvalý pobyt, tento sa dá na návrh tvojej mamy zrušiť.
dada1281975
01.11.07,17:48
To som si aj myslela. Ono to je vlastne tak, ze pred svadbou som kupovala byt aj ja a aj moja mama. Ja som ho musela kupovat cez stavebne sporennie a moja mama v hotovosti. Ked sme si nasli vhodne byty, ten moj byvaly majitel bytu chcel hotovost a ten mamin suhlasil aj s predajom prostrednictvom stavebneho sporenia. Takze ja som vlastne kupila na papieri mamin byt a ona moj. Ale pred niekolkymi rokmi, mama ten byt predala a kupila si mensi, t.j. su na nu pisane obidva byty - ten jej v ktorom byva a aj ten moj v ktorom byvame spolu s manzelom.
Mama uz davno chcela prepisat ten byt na mna, ale nikdy sa nenasiel vhodny cas - nastastie. Vtedy som este netusila, ze nase manzelstvo skonci takto.
A ako to je teda s tym nahradnym bytom pre mojho manzela? Vsak na tento byt nema ziadny narok, aj ked sme si uz pocas manzelstva brali jednu pozicku na prerabanie? Musim mu v pripade rozvodu zohnat daky adekvatny byt ci nemusim? A ak ano, staci aj ten podnajom ci nie?
Poradte prosim.
Chystam sa vyhladat aj pravnu pomoc, len musim pockat na vyplatu, lebo netusim kolko ma to bude stat. Dakujem kazdemu kto mi dako poradi vopred.
Mária27
01.11.07,18:55
Nemusíš sa ničoho báť. Aj keby si mu musela zabezpečiť bytovú náhradu, znamená to, aby mu niekto (koho nájdeš) ponúkol, že mu prenajme byt.

Chránený je nájom bytu. Ste u mamy ako nájomníci?
Ak by ste mali nájomnú zmluvu, asi by na tú bytovú náhradu mal nárok.

Vy bývate ale u mamy, asi ako rodinní príslušníci. Ak už terajší manžel nebude rodinným príslušníkom, nebude tam bývať, ale nevidím dôvod, prečo by mal nárok na náhradný byt alebo ubytovanie.

Finančnú stránku budete riešiť pri vysporadúvaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. On si pravdepodobne uplatní polovicu investície do bytu.

Inak, byt bol len tvoj, lebo si ho kúpila ako slobodná. Aj keby ti bola mama teraz byt prepísala, bol by len tvoj, lebo by si ho dostala vlastne darom. Asi by ho neprepisovala na oboch, v tom bývajú mamy opatrné.
dada1281975
01.11.07,21:14
Nemusíš sa ničoho báť. Aj keby si mu musela zabezpečiť bytovú náhradu, znamená to, aby mu niekto (koho nájdeš) ponúkol, že mu prenajme byt.

Chránený je nájom bytu. Ste u mamy ako nájomníci?
Ak by ste mali nájomnú zmluvu, asi by na tú bytovú náhradu mal nárok.

Vy bývate ale u mamy, asi ako rodinní príslušníci. Ak už terajší manžel nebude rodinným príslušníkom, nebude tam bývať, ale nevidím dôvod, prečo by mal nárok na náhradný byt alebo ubytovanie.

Finančnú stránku budete riešiť pri vysporadúvaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. On si pravdepodobne uplatní polovicu investície do bytu.

Inak, byt bol len tvoj, lebo si ho kúpila ako slobodná. Aj keby ti bola mama teraz byt prepísala, bol by len tvoj, lebo by si ho dostala vlastne darom. Asi by ho neprepisovala na oboch, v tom bývajú mamy opatrné.

To si ma vcelku potesila, ale aj tak mam z toho vsetkeho uz teraz bolesti brucha. Uz sa na tento krok odhodlavam dlhsiu dobu(vzdy po vikende, alebo po dakom jeho "super" navrate domov v tom pozehnanom stave...) ale asi som slaboch alebo co, lebo na druhy den ked je triezvy tak na to az tak nemyslim a tak to uz trva isty cas, ale uz mam toho teraz naozaj vyse hlavy a narodila sa nam pred rokom aj dcerka, tak sa teraz bojim este viac, aby jej nedajboze nejako neublizil, ked ho zabaga.
Len on sam povedal, ze on z toho bytu neodide, lebo sa tam narobil ako kon a je si sice vedomi toho, ze ja som na koni co sa bytu tyka ale ze on "vie byt aj svina" - to bola citacia.
A neviete mi niekto tak dako strucne popisat, ako ten rozvod prebieha? Myslim na sude. Asi by bolo najvhodnejsie zohnat si nejakeho advokata, aby mi s tym vsetkym helfol vsak?!
dakujem za rady a pomoc este raz
dad111
02.11.07,05:29
Inak, byt bol len tvoj, lebo si ho kúpila ako slobodná. Aj keby ti bola mama teraz byt prepísala, bol by len tvoj, lebo by si ho dostala vlastne darom. Asi by ho neprepisovala na oboch, v tom bývajú mamy opatrné.
Nie opatrne ale VYPOCITAVE. Tieto slova v tom prispevku to len potvrdzuju. Ja osobne s takymto pristupom plne suhlasim, ale obojstranne. Uz som sa ani vlastne k temam tohoto typu nechcel ani vyjadrovat, ale neda mi to. A este jeden nazor. Podla mna v takychto vojnach neplatia ziadne pravidla, rozdavaju sa udery pod pas, bez ohladu na to z ktorej strany prichadzaju. Pre trocha objektivnosti by snad uz bolo ferove, nehadzat vsetko len na toho druheho a zvlast bez jeho vedomia. Nie je spravne cakat, ze ked sa tu niekto vyplace a ohovori pri tom toho druheho, bez moznosti jeho obhajoby, budu mu ini plakat na jeho ramenach. A ked sa mu to paci, nech respektuje aj nazor inych, napisany verejne, aj ked je ostry a neprijemny. Je sice skryty za anonymnym nickom, presne tak, ako ten prvy, jeho.
Maňaska
02.11.07,07:14
Nie opatrne ale VYPOCITAVE. Tieto slova v tom prispevku to len potvrdzuju. Ja osobne s takymto pristupom plne suhlasim, ale obojstranne. Uz som sa ani vlastne k temam tohoto typu nechcel ani vyjadrovat, ale neda mi to. A este jeden nazor. Podla mna v takychto vojnach neplatia ziadne pravidla, rozdavaju sa udery pod pas, bez ohladu na to z ktorej strany prichadzaju. Pre trocha objektivnosti by snad uz bolo ferove, nehadzat vsetko len na toho druheho a zvlast bez jeho vedomia. Nie je spravne cakat, ze ked sa tu niekto vyplace a ohovori pri tom toho druheho, bez moznosti jeho obhajoby, budu mu ini plakat na jeho ramenach. A ked sa mu to paci, nech respektuje aj nazor inych, napisany verejne, aj ked je ostry a neprijemny. Je sice skryty za anonymnym nickom, presne tak, ako ten prvy, jeho.
Presne tak. Koľko ľudí, toľko právd.
Mária27
02.11.07,08:50
Nie opatrne ale VYPOCITAVE. Tieto slova v tom prispevku to len potvrdzuju. Ja osobne s takymto pristupom plne suhlasim, ale obojstranne. Uz som sa ani vlastne k temam tohoto typu nechcel ani vyjadrovat, ale neda mi to. A este jeden nazor. Podla mna v takychto vojnach neplatia ziadne pravidla, rozdavaju sa udery pod pas, bez ohladu na to z ktorej strany prichadzaju. Pre trocha objektivnosti by snad uz bolo ferove, nehadzat vsetko len na toho druheho a zvlast bez jeho vedomia. Nie je spravne cakat, ze ked sa tu niekto vyplace a ohovori pri tom toho druheho, bez moznosti jeho obhajoby, budu mu ini plakat na jeho ramenach. A ked sa mu to paci, nech respektuje aj nazor inych, napisany verejne, aj ked je ostry a neprijemny. Je sice skryty za anonymnym nickom, presne tak, ako ten prvy, jeho.

Odpovedala som objektívne v zmysle zákona. Ak niekto získa byt zaslobodna, nemal by oň prísť po nevydarenom manželstve - podľa mňa je to aj spravodlivé.

Myslím si, že viac negatívnych reakcií je v tom tvojom príspevku.
Elena Navrátilová
02.11.07,08:55
Nie opatrne ale VYPOCITAVE. Tieto slova v tom prispevku to len potvrdzuju. Ja osobne s takymto pristupom plne suhlasim, ale obojstranne. Uz som sa ani vlastne k temam tohoto typu nechcel ani vyjadrovat, ale neda mi to. A este jeden nazor. Podla mna v takychto vojnach neplatia ziadne pravidla, rozdavaju sa udery pod pas, bez ohladu na to z ktorej strany prichadzaju. Pre trocha objektivnosti by snad uz bolo ferove, nehadzat vsetko len na toho druheho a zvlast bez jeho vedomia. Nie je spravne cakat, ze ked sa tu niekto vyplace a ohovori pri tom toho druheho, bez moznosti jeho obhajoby, budu mu ini plakat na jeho ramenach. A ked sa mu to paci, nech respektuje aj nazor inych, napisany verejne, aj ked je ostry a neprijemny. Je sice skryty za anonymnym nickom, presne tak, ako ten prvy, jeho.
Presne tak. Skús sa vžiť do predmetnej situácie. Presne s tým istým sledom. Tu sa predsa nerieši prečo k takému kroku došlo, ale ako si zachovať aspoň majetok, keď už city nie je to čo dominuje vo vzťahu.
Gard
02.11.07,09:23
Chudak chlap, necaka ho nic dobre.
Ukaz mu tieto prispevky z porady alebo ho skus cvicne vyhnat z domu.
Mozno to na neho zaberie a nebudes musiet davat peniaze na pravnika.
Pravnik ta len zderie z penazi, ked ti da sadzbu trabars 1000 Sk na hodinu a ty sa mu budes vyplakavat.
dad111
02.11.07,09:42
Odpovedala som objektívne v zmysle zákona. Ak niekto získa byt zaslobodna, nemal by oň prísť po nevydarenom manželstve - podľa mňa je to aj spravodlivé.
Ak sa pozries trocha dozadu, najdes tam aj slova o pozicke na rekonstrukciu pocas trvania manzelstva. Je ale jedno o aku sumu sa budu sudit. Nakoniec si to aj tak riadne predrazia. Casto ale v zivote v takychto sporoch dochadza k smutnym veciam, ktore sa daju vycitat aj z mnohych podobnych tem tu na porade. Pred a pri rozvode sa snazi jedna strana dokazat aky je ten druhy podly lump, vsetko prepijal, spolocnu domacnost musela zivit druha strana, ten druhy nicim neprispel. Ucel je jediny dostat co najvacsi krajec z majetku vratane zverenia deti pri deleni a dokazat, ze ten druhy je neschopny. Len co ale dojde k rozdeleniu, zacnu sa podavat navrhy na zvysenie vyzivneho, prispevky na to a tamto. Odrazu to ta starostliva strana sama nedokaze utiahnut. Chod domu, financovanie vychovy deti a co ja viem co vsetko. Uz je dobry aj ten vyvrhel, len nech plati. Vtedy sa uz nikto nepyta, ako je to mozne, ze doteraz to platila len jedna, ta lepsia strana, vsetko vybudovala a utiahla a teraz to akosi nevychadza. Tak o com to teda cele je. Nie je ten rozchod len prostriedok pre vypocitavych ako sa nabalit a zbavit sa pri tom toho koho uz teraz nepotrebuje? A toto este podporuju aj zakony. Reci o podpore rodin a ich dolezitosti pri formovani deti su len trepanim do vetra.
mariro
02.11.07,10:10
ahoj dad111.Nehodnotila by som to az tak kruto ako ty.Ved predsa ked ten lump prepija peniaze, manzelka ho nedonuti aby jej daval peniaze.Snazi sa to manzelka utiahnut ako sa da, deti nemaju jogurt kazdy den, alebo oblecenie ake by chceli , skratka ziju skromne.A ked je po rozvode , preco by ho nemala donutit sudom, /to uz musi dodrziavat a platit/ aby platil, a ona s detmi si konecne zili ako normalny ludia a mohli si i nieco dovolit.Deti nie su hracky a nedaju sa odlozit.Tak to nehodnot tak strasne , akokeby vzdy ta druha strana - manzelka bola nejaka hyena vypocitava.Nesuhlasim s tebou...
Mária27
02.11.07,10:31
Ak sa pozries trocha dozadu, najdes tam aj slova o pozicke na rekonstrukciu pocas trvania manzelstva. Je ale jedno o aku sumu sa budu sudit. Nakoniec si to aj tak riadne predrazia. Casto ale v zivote v takychto sporoch dochadza k smutnym veciam, ktore sa daju vycitat aj z mnohych podobnych tem tu na porade. Pred a pri rozvode sa snazi jedna strana dokazat aky je ten druhy podly lump, vsetko prepijal, spolocnu domacnost musela zivit druha strana, ten druhy nicim neprispel. Ucel je jediny dostat co najvacsi krajec z majetku vratane zverenia deti pri deleni a dokazat, ze ten druhy je neschopny. Len co ale dojde k rozdeleniu, zacnu sa podavat navrhy na zvysenie vyzivneho, prispevky na to a tamto. Odrazu to ta starostliva strana sama nedokaze utiahnut. Chod domu, financovanie vychovy deti a co ja viem co vsetko. Uz je dobry aj ten vyvrhel, len nech plati. Vtedy sa uz nikto nepyta, ako je to mozne, ze doteraz to platila len jedna, ta lepsia strana, vsetko vybudovala a utiahla a teraz to akosi nevychadza. Tak o com to teda cele je. Nie je ten rozchod len prostriedok pre vypocitavych ako sa nabalit a zbavit sa pri tom toho koho uz teraz nepotrebuje? A toto este podporuju aj zakony. Reci o podpore rodin a ich dolezitosti pri formovani deti su len trepanim do vetra.

Ja do vetra netrepem, ani nikoho nesúdim. Odpovedám vždy stručne a jasne. Tiež si myslím, že otázky sa majú zadávať stručne k veci, netreba pritom ohovárať a zhadzovať iných ľudí, ani životných partnerov. Ale k tomu sa nevyjadrujem, lebo je to mimo témy. Ty si však s chuťou zanadávaš (plakať nebudeš - veď si chlap) na rozvádzajúce sa ženy, aj keď je to mimo témy.
Jara
02.11.07,10:58
Táto debata smeruje už zlým smerom. Tak teda zavelím: ROZCHOD :rolleyes:
dad111
05.11.07,14:09
Predsa mi to len neda, citim, ze sa tu nepise pravda tak este sa vyjadrim. Kto nechce nech necita. Stavebne sporenie nemusia byt peniaze v hotovosti. Je to aj medziuver. Istotne uzavrety tesne pred manzelstvom. Kto ho teda splacal? Ak to bolo pocas manzelstva, aky je to majetok? Je tu ale este jedna rosada ako v sachu. Nebolo to nahodou v case ked na rucenie uveru nebolo mozne pouzit nehnutelnost, ktorej majitelom a v k torej mal dlznik trvaly pobyt? To by totiz mohlo byt realnejsie zdovodnenie preco jeden byt v hotovosti a druhy na uver. Su tu este mnohe kombinacie a spekulacie okolo ceny bytov a uveru na prerabku ktoreho bytu, a predaj jedneho z nich? To je uz ina detektivka. Takze hovorme pravdu a nic nez pravdu. Zobrat si niekoho s dlzobou, navyse celkom cerstvou, tu potom roky splacat, zaplatit celej rodine ich potreby nie je nic prijemne. To sa stava tiez. Po case, ked na to jeden pride a pri pohlade do zrkadla ho moze tesit len to, ze nema na hlave sice jelenie parohy, ale zato rohy riadneho vola a usi ozajstneho somara, nacisto vytriezvie. To, ze sa vyhyba svojej novej rodine a utapa sa v alkohole nech Ta mila DADA tesi. Su taki, ktori to riesia omnoho radikalnejsie. Znovu opakujem, ze najferovejsie je vzdy naliat si cisteho vina.
dada1281975
09.11.07,16:20
Predsa mi to len neda, citim, ze sa tu nepise pravda tak este sa vyjadrim. Kto nechce nech necita. Stavebne sporenie nemusia byt peniaze v hotovosti. Je to aj medziuver. Istotne uzavrety tesne pred manzelstvom. Kto ho teda splacal? Ak to bolo pocas manzelstva, aky je to majetok? Je tu ale este jedna rosada ako v sachu. Nebolo to nahodou v case ked na rucenie uveru nebolo mozne pouzit nehnutelnost, ktorej majitelom a v k torej mal dlznik trvaly pobyt? To by totiz mohlo byt realnejsie zdovodnenie preco jeden byt v hotovosti a druhy na uver. Su tu este mnohe kombinacie a spekulacie okolo ceny bytov a uveru na prerabku ktoreho bytu, a predaj jedneho z nich? To je uz ina detektivka. Takze hovorme pravdu a nic nez pravdu. Zobrat si niekoho s dlzobou, navyse celkom cerstvou, tu potom roky splacat, zaplatit celej rodine ich potreby nie je nic prijemne. To sa stava tiez. Po case, ked na to jeden pride a pri pohlade do zrkadla ho moze tesit len to, ze nema na hlave sice jelenie parohy, ale zato rohy riadneho vola a usi ozajstneho somara, nacisto vytriezvie. To, ze sa vyhyba svojej novej rodine a utapa sa v alkohole nech Ta mila DADA tesi. Su taki, ktori to riesia omnoho radikalnejsie. Znovu opakujem, ze najferovejsie je vzdy naliat si cisteho vina.
Ak si myslís ze som svojho muza len vyuzila, alebo ze som si ho dokonca vzala len kvoli tomu, aby mi pomahal splacat uver to si na omyle. To by bolo ine svinstvo a takeho cloveka ani neviem ako by som nazvala, co by spravil nieco take. My sme sa brali vtedy normalne z lasky, a vobec som netusila ze to vsetko skonci takto. Ale vies keby sa taral a prisiel domov opity sem-tam tak nepoviem ani slovo - ved sme len ludia, ale aby kazdy bozi vikend sedel v krcme do vecera alebo do noci... to je uz na mna vela zvlast kvoli tomu, ze ho uz prosim daco vyse roka aby sme to nejako skusili zacat odznovu lebo mne dochadzaju sily. Ale to je vzdy ako keby som sa rozpravala so stenou. Pritakava ze suhlasi ale pride vikend a sme tam kde sme boli pred tyzdnom. A co sa toho bytu tyka, bolo to kupovane cez stavebne formou medziuveru, ale zle sa mi to cele vysvetluje, lebo to by som musela vypisovat cele litanie. Keby som to zhrnula, tak mi byvame v byte, ktory papierovo kupila moja matka (cize je pisany na nu) a ja (este pred svatbou-za slobodna) som kupila byt v ktorom byvala moja mama, ale ta ho pred niekolkymi rokmi predavala, lebo chcela ist do mensieho, takze aj terajsi mensi byt ktory kupila je pisany na nu. Nie su v tom ziadne spekulacie. A este na zaver ja zo svojho muza nechcem vytlct ziadne peniaze ani ho nijako obrat (nie som az taka svincucha) - ved som ho tolko krat prosila aby uz prestal s tymi vecnymi tulackami po krcmach zvlast ked vie aku ma povahu ked je opity (lebo ked je triezvy - je uplne normalny a neda sa to porovnat).
Ale kedze uz ziadne reci nepomahaju rozhodla som sa to ukoncit, a preto som vas niekoho prosila o radu, ci ma narok na to aby som ho z bytu vyplatila (aj ked byt nie je moj), popr. ci mu musim zohnat nahradne ubytko alebo ci si on moze narokovat na polovicu z tych penazi co sme brali pozicku na prerabku bytu (lebo je pravda, ze sa v tom byte dost narobil, kedze sme to museli robit viac-menej svojpomocne). Na niektore otazky som uz odpovede citala, tak vam aj vsetkym velmi pekne dakujem a prajem krasny vecer.
Chobot
12.11.07,11:01
Ak si myslís ze som svojho muza len vyuzila, alebo ze som si ho dokonca vzala len kvoli tomu, aby mi pomahal splacat uver to si na omyle. To by bolo ine svinstvo a takeho cloveka ani neviem ako by som nazvala, co by spravil nieco take. My sme sa brali vtedy normalne z lasky, a vobec som netusila ze to vsetko skonci takto. Ale vies keby sa taral a prisiel domov opity sem-tam tak nepoviem ani slovo - ved sme len ludia, ale aby kazdy bozi vikend sedel v krcme do vecera alebo do noci... to je uz na mna vela zvlast kvoli tomu, ze ho uz prosim daco vyse roka aby sme to nejako skusili zacat odznovu lebo mne dochadzaju sily. Ale to je vzdy ako keby som sa rozpravala so stenou. Pritakava ze suhlasi ale pride vikend a sme tam kde sme boli pred tyzdnom. A co sa toho bytu tyka, bolo to kupovane cez stavebne formou medziuveru, ale zle sa mi to cele vysvetluje, lebo to by som musela vypisovat cele litanie. Keby som to zhrnula, tak mi byvame v byte, ktory papierovo kupila moja matka (cize je pisany na nu) a ja (este pred svatbou-za slobodna) som kupila byt v ktorom byvala moja mama, ale ta ho pred niekolkymi rokmi predavala, lebo chcela ist do mensieho, takze aj terajsi mensi byt ktory kupila je pisany na nu. Nie su v tom ziadne spekulacie. A este na zaver ja zo svojho muza nechcem vytlct ziadne peniaze ani ho nijako obrat (nie som az taka svincucha) - ved som ho tolko krat prosila aby uz prestal s tymi vecnymi tulackami po krcmach zvlast ked vie aku ma povahu ked je opity (lebo ked je triezvy - je uplne normalny a neda sa to porovnat).
Ale kedze uz ziadne reci nepomahaju rozhodla som sa to ukoncit, a preto som vas niekoho prosila o radu, ci ma narok na to aby som ho z bytu vyplatila (aj ked byt nie je moj), popr. ci mu musim zohnat nahradne ubytko alebo ci si on moze narokovat na polovicu z tych penazi co sme brali pozicku na prerabku bytu (lebo je pravda, ze sa v tom byte dost narobil, kedze sme to museli robit viac-menej svojpomocne). Na niektore otazky som uz odpovede citala, tak vam aj vsetkym velmi pekne dakujem a prajem krasny vecer.

Keďže byt nevlastníš ani ty ani spoločne s manželom, tak nemá čo od teba pýtať nejakú polovicu hodnoty bytu. Navyše, ani náhradné ubytovanie mu nemusíš zohnať, pokiaľ nemá riadne užívacie právo k bytu (tzn. nájomnú zmluvu).

Na druhej strane, ak preukáže, že vložil do rekonštrukcie časť svojich peňazí, môže požadovať vrátenie určitej časti tých prostriedkov. AK sta však tú pôžičku brali ako manželia, zase to bude iné, lebo to boli spoločné peniaze. Ale súd mu môže priznať náhradu nejakej časti. Ťažké je posúdiť, ako by rozhodol súd. Navrhovať môžete obaja čokoľvek.... súd musí rozhodnúť.
dada1281975
12.11.07,18:47
Keďže byt nevlastníš ani ty ani spoločne s manželom, tak nemá čo od teba pýtať nejakú polovicu hodnoty bytu. Navyše, ani náhradné ubytovanie mu nemusíš zohnať, pokiaľ nemá riadne užívacie právo k bytu (tzn. nájomnú zmluvu).

Na druhej strane, ak preukáže, že vložil do rekonštrukcie časť svojich peňazí, môže požadovať vrátenie určitej časti tých prostriedkov. AK sta však tú pôžičku brali ako manželia, zase to bude iné, lebo to boli spoločné peniaze. Ale súd mu môže priznať náhradu nejakej časti. Ťažké je posúdiť, ako by rozhodol súd. Navrhovať môžete obaja čokoľvek.... súd musí rozhodnúť.
Dakujem velmi pekne za odpoved. Uvidime ako to dopadne. A este som sa chcela spytat na doklady, co treba prilozit ku ziadosti - rodne listy, sobasny list to mi je jasne ale co to chce byt potvrdenie o bydlisku alebo daco podobne. Moze mi niekto povedat co to ma byt. Dakujem krasne este raz. Ahojte a pekny vecer.
tiny77
13.11.07,04:49
dad111
13.11.07,10:49
Odpovedala som objektívne v zmysle zákona. Ak niekto získa byt zaslobodna, nemal by oň prísť po nevydarenom manželstve - podľa mňa je to aj spravodlivé.
Tak ako MARIA Stale myslis ze je to spravodlive? Ako to dopadne je jedna vec. Ine je aka je pravda. O tom sa da docitat v casti ETIKETA. Tu hore na liste (pre tych co nevedia kde hladat).
Gard
14.11.07,13:45
Ak niekto ziskal byt za slobodna a potom s tym operuje po 10tich okoch manzelstva pri rozvode, tak to nie je velmi seriozne.
Keby ten byt na zaciatku manzelstva nemali a zobrali si nan uver a splacali ho spolu a nechodili preto na dovolenky, tak to by bolo v poriadku.

Ked vsak jeden mal byt a ten druhy partner bol v nom len 'docasny podnajomnik' pod ruskom toho, ze uz im druhy byt netreba a mozu rozhadzovat peniaze inde a nakoniec pri rozvode vysvitne, ze byt patri len jednemu, tak to OK nie je.

Vacsina ludi v zivote investuje najskor do zakladnych veci ako je aj byvanie a byt. Ked sa ale tato potreba u partnera, ktory byt nemal umelo potlaci, participovanim na byte partnera, tak tento na to potom doplati pri rozvode. Omnoho viac by sa mu 'oplatilo' ist do manzelstva s partnerom. ktory nema nic a spolu by si nasetrili na spolocny byt.

Partner bez bytu teda svoje zarobene peniaze v menzelstve nijako neinvestuje ale ich len preje na potravinach a pozabava sa na spolocnych dovolenkach.
dad111
14.11.07,14:51
...
Asi Ti nerozumiem, druha vec je ze asi si sy neprecital(a) cely pribeh. Ten byt bol na uver, ktory sa aj ked nemusel, asi splacal az pocas manzelstva. Na jeho vybavenie vtedy ani nemusela byt taka velka hotovost. Druhy spolocne splacany uver bol na rekonstrukciu, ale POZOR, papierovo uplne cudzieho bytu. Vraj akosi sa za celu dobu nenasiel vhodny cas na papierove vysporiadanie toho na prvy pohlad cudneho obchodu s este cudnejsim zdovodnenim. Je len cudne, ze sa akosi uz nasiel cas na predaj jedneho z tych bytov. Dalo sa to urobit vsetko naraz. Stacilo teda len trocha chciet ved to bolo vraj este v case prekvitajucej lasky a vinikajucich vztahov s "najblizsimi". Tak sa teda ten zly prejedajuci podielal financne aj fyzicky na zveladovani majetku cloveka, ktory pre neho nebol ochotny ani len zajst na patricny urad, v krajnom pripade velkeho nedostatku casu aspon k notarovi podpisat plnu moc na vybavenie potrebneho.
Tanče
14.11.07,15:39
Dnes keďže je majiteľkou tvoja mama, môže tvojmu manželovi zrušiť trvalé bydlisko aj bez neho na mestskom úrade. Keďže ide o problém rodiny, a teda aj DETÍ, asi by bolo lepšie keby deti boli chraánené pred jeho opileckými stavmi. Ak tam nebude mať bydlisko, tak sa nemôže nasilu v byte držať, polícia ho okamžite z toho bytu vykáže ak zavoláš, že sa ti tam dobíja. A možno by sa potom spamätal a vedel sa skôr dohodnúť ako tvrdiť, že najprv peniaze a potom.... Na druhej strane nič tebe nebráni najprv mu ponúknuť DOHODU o náhrade za tie investície (trebárs viac na začiatku a ostatné splácať) pretože ako vyplýva z tvojich slov tak vidí tu hlavne problém majetku. Samozrejme dohodu spísať písomne aby bol aj on chránený keď by si nesplácala na čom ste sa dohodli.Ak by nebol prístupný, tak by som zrušila jeho trvalý pobyt a chránila tak aspoň deti.... a aj proces rozvodu tak bude pre teba a deti ľahší.
Pretože máme informácie na tomto fóre len z jednej strany, reagujeme tak ako reagujeme. Ale daj si bacha na špekulácie, lebo to sa v živote nevypláca a može sa ti to vrátiť uplne inou formou. Ako sa hovorí: nežneš to isté zrno ako si zasial"
Veľa šťastia.
Tereza
16.11.07,11:00
Nedá mi:
1. spravodlivé je to, čo hovorí zákon, t.j. osobné pocity dať stranou.
2. prosím každého zúčastneného v téme, aby mi prepáčil, ale žiadnu z rád by som neprijala. Toto je právna otázka a radiť sa mám s PRÁVNIKOM a nie s kamarátmi na ekonomickej stránke. Keď riešite ekonomické problémy, tak chodíte všetci predsa SEM. Takže by som si zašla na nejakú právnickú stránku.
3. neľutovala by som ani peniaze na dobrého právnika
4. sem by som si chodila poplakať...
5. dad111 neprešiel si ty náhodou niečím podobným a nestál si pri tom na druhej strane? Je mi ľúto...
Maňaska
16.11.07,11:38
Nedá mi:
1. spravodlivé je to, čo hovorí zákon, t.j. osobné pocity dať stranou.
Nie - zákon sa iba musí dodržiavať, ale nie vždy je zákon spravodlivý!!

2. prosím každého zúčastneného v téme, aby mi prepáčil, ale žiadnu z rád by som neprijala. Toto je právna otázka a radiť sa mám s PRÁVNIKOM a nie s kamarátmi na ekonomickej stránke. Keď riešite ekonomické problémy, tak chodíte všetci predsa SEM. Takže by som si zašla na nejakú právnickú stránku
Ani nemusíš žiadnu z rád prijať. "porada" má okrem svojho naozaj odborných tém aj také, do ktorých ľudia prispievajú aj s citovým podfarbením, prípadne s vlastnými skúsenosťami.

3. neľutovala by som ani peniaze na dobrého právnika
Na DOBRÉHO ani aj nie :-))

4. sem by som si chodila poplakať...
veď dada takto prišla a myslím, že si aj niečo zobrala..

5. dad111 neprešiel si ty náhodou niečím podobným a nestál si pri tom na druhej strane? Je mi ľúto
dad111
16.11.07,14:26
Re: prosba o radu pred rozvodom

5. dad111 neprešiel si ty náhodou niečím podobným a nestál si pri tom na druhej strane? Je mi ľúto...

Presiel a denne prechadzam. Stretal som a stretam ludi, ktori sa takto spravaju v akychkolvek situaciach. Tych ludi zaradujem do zvlastnej skupiny. Nikdy im to nezabudnem a neodpustim. Kto skryvil raz skryvi aj nabuduce. Takych mazem zo zoznamu blizkych aj ked sa s nimi musim stretnut, vzdy mam na mysli ich povahu. Nemusis ma lutovat, nestojim o to, zvlast nie ked je po vsetkom.
Myslim, ze som dokonca DADE.... aj v niecom pomohol. Ked pride k sporu v jej veci, pri pojednavani bude vystavena daleko tvrdsej realite a argumentom ako tu. Tak dufam, ze si to bude vazit. Verim, ze po skonceni tejto kauzy budeme moct povedat, ze spravodlivost zvitazila.
Alebo to bol odo mna len vtip na zaver?
LATRYNA
03.01.08,15:48
Počas rozvodového konania sa rieši manželské spolužitie, čo sa týka bytu, o tom pojednáva majetkoprávne konanie. Obe konania sú na dnešné "pomery" až neúmerne dlhé, trvajú aj viac rokov. Nechcem strašiť, no je to tak. Čo sa týka bytu, tak matka by mala písomne vyzvať svojho zaťa-exzaťa, aby sa z jej bytu vysťahoval. Ak tento neposlúchne, potom nastupuje súdne konanie na základe podania návrhu.