Leggy
01.11.07,20:01
Nema tu niekto skusenosti ako sa daju ziskat z banky uvery avsak pomerne dost vysoke a len s tym,ze im ponuknete strategiu podnikania?Ide mi o to,ze clovek akokolvek sa snazi,len malokedy dosiahne potrebnu vysoku sumu vlastnim pricinenim aby sa mu podarilo podnikat s tym co ho naozaj zaujima a bavi hlavne ked do toho treba vrazit riadne peniaze.Uver by sa dal podla vsetkeho splatit za 7 rokov co sa slubuje pri dannom podnikani.Ide o to,ze bez penazi sa to zacat neda.
misomiso
01.11.07,19:22
Co je to dost vysoka suma?
Leggy
03.11.07,16:39
Viac ako 50 mil.SK:rolleyes:
misomiso
03.11.07,17:13
Ocenujem Tvoju odvahu. Mas 17 rokov a ides si pozicat viac ko 50 mil. Sk.

Bud je to genialny napad alebo dobry vtip.
Leggy
03.11.07,19:52
Len sa snazim uvazovat do buducnosti,nieje to ziadny vtip.Ked vsak viem potvrdit,ze do 7 rokov sa to da splatit,co na to banka?Preto sa pytam na porade,lebo ak by som isla s tymto ,,problemom,, do banky povazovali by ma za blazna a takisto by bolo neuveritelne tazke zohnat rucitela.
Napadlo ma aj to,ze napriklad ak si chces pozicat velmi vysoky uver,nemozes rucit nehnutelnostou na ktoru si ten uver beries?
Zoltán Kovács
03.11.07,19:54
Len sa snazim uvazovat do buducnosti,nieje to ziadny vtip.Ked vsak viem potvrdit,ze do 7 rokov sa to da splatit,co na to banka?Preto sa pytam na porade,lebo ak by som isla s tymto ,,problemom,, do banky povazovali by ma za blazna a takisto by bolo neuveritelne tazke zohnat rucitela.
Napadlo ma aj to,ze napriklad ak si chces pozicat velmi vysoky uver,nemozes rucit nehnutelnostou na ktoru si ten uver beries?

Nestačí ručiť nehnuteľnosťou, ale treba vedieť dokázať, že si schopný aj splácať. A nehnuteľnosť za 50 mil., tak to už je iné caffe.
misomiso
03.11.07,19:54
Samozrejme ze mozes. Prepac - ale ides si pozicat 50 milionov, vies garantovat, ze to splatis aani nevies, na akych principoch funguju uvery? Prisla si z Marsu?
KEJKA
03.11.07,19:56
nie si v "reále". Potrebuješ podnikateľský plán, budovu minimálne za 70 mil. Sk, a podnikateľský plán možno na 100 mil. Sk, banka bude chcieť spoluinvestovanie......
Zoltán Kovács
03.11.07,20:00
Len sa snazim uvazovat do buducnosti,nieje to ziadny vtip.Ked vsak viem potvrdit,ze do 7 rokov sa to da splatit,co na to banka?Preto sa pytam na porade,lebo ak by som isla s tymto ,,problemom,, do banky povazovali by ma za blazna a takisto by bolo neuveritelne tazke zohnat rucitela.
Napadlo ma aj to,ze napriklad ak si chces pozicat velmi vysoky uver,nemozes rucit nehnutelnostou na ktoru si ten uver beries?

Na toto by som bol zvedavý, ako vieš dokázať, že za 7 rokov budeš schopná splatiť 50 mil. úver aj s úrokmi. Ak ide o podnikateľský úver tak tam úroky sú na slušnej úrovni. Takže to by ročne znamenalo splácať min. 8 mil, teda 700 - 750 tisíc mesačne.
Leggy
03.11.07,20:17
Takze v prvom rade,neprisla som z Marsu,ked sa toto pytam.Zoberte si to tak,ze niektory v mojom veku este ani nevedeli co znamena podnikanie a kazdy raz musi zacat ci uz debilnymi otazkami,napriklad ako som predviedla ja alebo super podnikatelskym planom.
Takze,zacnem asi takto,videla som na internete skvelu nehnutelnost,dajme tomu,ze zabehnuty hotel.Ako dobre viete,hotely su drahe,hlavne ak sa jedna o zabehnuty komplex.Zacala som rozmyslat ako je to s uvermi,ci nieje moznost ziskat uver a rucit nehnutelnostou na ktoru si uver beriem ako som uz predtym spominala.Majitel hotela garantuje brutto-20 mil. a netto-10,5..to su len vymyslene sumy ale dajme tomu.
No a proste som sa obratila na poradu,kde som sa chcela o tomto dozvediet viac,ci je to aspon z casti mozne a tu ma hned oznacia za martanku s dobrym vtipom.
Zoltán Kovács
03.11.07,20:22
Takze v prvom rade,neprisla som z Marsu,ked sa toto pytam.Zoberte si to tak,ze niektory v mojom veku este ani nevedeli co znamena podnikanie a kazdy raz musi zacat ci uz debilnymi otazkami,napriklad ako som predviedla ja alebo super podnikatelskym planom.
Takze,zacnem asi takto,videla som na internete skvelu nehnutelnost,dajme tomu,ze zabehnuty hotel.Ako dobre viete,hotely su drahe,hlavne ak sa jedna o zabehnuty komplex.Zacala som rozmyslat ako je to s uvermi,ci nieje moznost ziskat uver a rucit nehnutelnostou na ktoru si uver beriem ako som uz predtym spominala.Majitel hotela garantuje brutto-20 mil. a netto-10,5..to su len vymyslene sumy ale dajme tomu.
No a proste som sa obratila na poradu,kde som sa chcela o tomto dozvediet viac,ci je to aspon z casti mozne a tu ma hned oznacia za martanku s dobrym vtipom.

Pri úveroch ak ručíš nehnuteľnosťou, tak banky väčšinou požadujú nehnuteľnosť v hodnote 150-200% výšky úveru. To, že majiteľ garantuje brutto 20 mil. a netto 10,5 mil. ti banka ako argument na splatenie neuzná. Možno doteraz to tak bolo, ale čo keď (hypoteticky) ten hotel zrovná so zemou zemetrasenie.
KEJKA
03.11.07,20:25
Môžeš mať super nápad, ale banka ti nepožičia na kúpu hotela komplet hotovosť. Ocení ju jej znalec a dajú ti povedzme 70% hodnoty. 30% musíš mať Ty. Ale znalec ocení budovu 30 mil. Sk, a majiteľ chce 50 mil. Sk. Takže sa dostávame k tomu "marťanstvu" . Banka ti požičia 21 mil. Sk, ale založíš celú budovu, plus bude chcieť bianco zmenku, ručiteľa.... ty musíš doplatit 29 mil. Sk. A tie kde zoberieš?
Reálne uvažuj tak, že musíš mať aspoň toľko v hotovosti, koľko si chceš požičať.
Leggy
03.11.07,20:32
Teraz ste mi to normalne vysvetlili a nemuseli ste ma hned zvozit pod ciernu zem.Mna zmiatli aj tie uvery co v dnesnej dobe ponukaju banky,napr.uver do 25mil.bez rucitela a podobneho typu co som nedavno nasla na internete,to ponuka banka ale ako viem,tak vecsinou sa tieto uvery neschvalia.
Ale zase napadlo ma aj nieco take,ze ked si niekto napriklad kupuje dom a nema celu hotovost,dajme tomu,ze si nevie zobrat uver,ci jednoducho majitel nehnutelnosti nepocka kym bude mat peniaze,cisto fylozofujem a hladam rozne riesenia.
KEJKA
03.11.07,20:36
áno, ako sa dohodneš.... ked napr. v tomto prípade ti majiteľ zaručuje také tržby, tak by som mu ponúkla do splatenia dlhu tiché spoločníctvo, aj so slušným úrokom.
=======================
a k tomu ako si sa ohradila..... porovnaj si svoje pôvodné zadanie a svoj príspevok č. 10 - je to "nebe a dudy".
ako sa kto pýta, tak mu odpovedáme. Príspevok 10 je normálna otázka, tak na to sa dalo normálne odpovedať.
Leggy
03.11.07,20:38
Diky Kejka,opat viem z podnikatelskej oblasti nieco nove ;)
morgona
03.11.07,21:13
Diky Kejka,opat viem z podnikatelskej oblasti nieco nove ;)


píšeš seminarnu prácu?, alebo skušaš poradakov:D
KEJKA
03.11.07,21:21
neskúša, môj syn sa priamo v banke pýtal na to isté... proste ho to zaujímalo. A mal ten istý cieľ, skúšal možnosti. Takže to chápem. Dnes už rozmýšľa ináč. Možno aj preto, lebo sa dočkal odpovede.
Leggy
04.11.07,07:12
Zodpovedali tvojmu synovi vsetko v banke?
Zoltán Kovács
04.11.07,07:14
Zodpovedali tvojmu synovi vsetko v banke?
Ja mám takú skúsenosť s bankami, že na čo sa nespýtaš na to nedostaneš odpoveď, a práve tu je kameň úrazu. Niekedy žiadateľa nenapadne možno drobnosť a nakoniec na tej drobnosti stroskotá celá vec.
KEJKA
04.11.07,08:11
Zodpovedali tvojmu synovi vsetko v banke?
to je myslím mimotemy

všetko? čo je to všetko? Na čo sa spýtal, na to dostal odpoveď, neprišiel za nimi s ničím konkrétnym, pýtal sa všeobecne a odpoveď mu otvorila oči. Btw. aj preto, že to bola jedna - tá najlepšia :D banka, o ktorej sa tu tolko píše (J.H.):D
Leggy
04.11.07,09:39
Asi zajdem aj ja do banky,ohladom uverov ale len vseobecne aby som sa viac rozhliadla.Mimochodom do anglictiny sa preklada tichy spolocnik-silent compation?to len nahodou ci nevies:confused:
misomiso
04.11.07,10:03
Takze v prvom rade,neprisla som z Marsu,......Majitel hotela garantuje brutto-20 mil. a netto-10,5...

Pre mna ta debata o tom, kolko % pozicia banka a kolko treba mat vlastnych ani nie je velmi dolezita. Co je podla mna podstatne:
PRECO niekto predava takuto zlatu banu?
PRECO ten hotel (ak je to taketo terno) nie je uz 5 x predany?

Mozno, ze majitel by aj vedel dolozit tie prijmy, o ktorych hovoril. Ale to, ze to teraz predava moze znamenat napr. nasledovne:

- Dozvedel sa, ze hotelu pribudne v blizkej dobe masivna konkurencia v regione.
- Dozvedel sa, ze 20m od hotela pojde dialnicny most. alebo vedla zacinaju stavat oceliaren, cim sa stane lokalita absolutne nezaujimavou.
- Alebo 100 inych dovodov, pre ktore je najvyssi cas hotel predat...

Banka nie je charita, aby davala peniaze na taketo projekty. Musis predovsetkym dokazat, ze v danej oblasti mas viacrocne skusenosti. Napr. jedna z otazok vo formulari ziadosti o uver je: Skusenosti v danom obore od:...

A sme opat na zaciatku. Ak by si mala dostatocne skusenosti, tak uz pre teba takyto "inzerat" na predaj hotela nebude predstavovat taku "zivotnu sancu", o ktorej si teraz mozno myslis, ze sa nebude opakovat.
toria
04.11.07,12:52
Misomiso, moje myšlienky. Tento príspevok (22) sa zhoduje s mojími myšlienkovými pochodmi....
Leggy
04.11.07,17:17
No pokusim sa obhajit....Nemysli si misomiso,ze som raz sedela za PC a len tak z nudy som hladala nieco zaujimave na predaj a zrazu som nasla tuto nehnutelnost.Je kopa skvelych nehnutelnosti na predaj,nasiel by si ich stovky,aj tisice.Preco ich vsak majitel predava?...nie vzdy je to iba o tom,ze v blizkosti zacne byt konkurencia,stavba,..Poznam firmu s uzastnym obratom a majitelia sa rozhodli predat firmu,nie preto ze by rastla konkurencia ale preto,ze uz maju tej prace dost a su ,,za vodou,,.Lokalitu kde sa predava nehnutelnost ktoru som objavila poznam,v poslednom case som nezaznamenala ziadne zmeny,ktore by mali nastat v jej okoli,no mas pravdu,mozno sa tam naozaj zacne nieco stavat avsak ak je majitel seriozny povie to otvorene preco danu nehnutelnost predava.
toria
04.11.07,17:23
No ja si myslím, že máš čas, kým by si získala živnostenské oprávnenie vzhľadom na vek by tá budova už na predaj nebola. Teda, ak je tak naozaj lukratívna ... Ale neber to nejak zaujato, lebo mám pocit, že už všetky dotazy tak berieš. Je to len môj názor. Ale páči sa mi, že si taká úžastne odhodlaná a nebojíš sa ísť do niečoho nepoznaného. Prajem veľa úspechov, verím, že sa ti raz niečo veľké naozaj podarí....:-)
Leggy
04.11.07,20:04
Vdaka Toria,povzbudenie mi pride vhod ;) Tiez ratam s tym,ze prave tato nehnutelnost sa moze predat dnes,zajtra alebo o rok.Nevravim,ze chcem prave tuto budovu,je vela podobnych ale tiez je lepsie neunahlit sa s nejakou kupou ako potom lutovat.
Igy
12.11.07,10:26
V prvom rade pri investicii tychto rozsahov asi tazko ziskas uver bez adekvatneho zabezpecenia. Samozrejme tvoja bonita je pre banky tiez rozhodujuca a vzhladom na tvoj vek, dlzku podnikania a skusenosti v tejto oblasti sa rovna takmer nule. Ono to nie je o tom len hotel kupit, ale vediet ho prevadzkovat, riadit, ziskavat pren klientelu, optimalizovat naklady... Ale to urcite vies, nechcem ta odhovarat. Brat v tejto oblasti podnika (prenajima si hotel) a je to praca na 24 hodin denne. Tak drzim palce...
Leggy
14.11.07,09:35
Ahoj Igy,
Poznam rozne hoteli,ktore su urcene na prenajom,tak ako to robi tvoj brat,ze si hoteli prenajima.Je to mozno len o to vyhodnejsie,ze nemusis kupovat cely hotel len platit prenajom.Hotel s 38 miestami na spanie vychadza cca 33 tis. korun na tyzden.Tam som sa pozastavila,lebo je dost mozne,ze sa da ocitnut v stratovej situacii,lebo co ak nahodou nepride urcite mnozstvo hosti a hotel bude tyzden prazdny.Ako ja viem,tak tam treba platit aj zamestnancov a neviem aky by tam bol zisk,tato forma podnikania sa mi zda zlozitejsia.Neviem ake ma brat s tym skusenosti.Daj vediet,je to vcelku zaujimave.
Bastian
14.11.07,10:10
No pokusim sa obhajit....Nemysli si misomiso,ze som raz sedela za PC a len tak z nudy som hladala nieco zaujimave na predaj a zrazu som nasla tuto nehnutelnost.Je kopa skvelych nehnutelnosti na predaj,nasiel by si ich stovky,aj tisice.Preco ich vsak majitel predava?...nie vzdy je to iba o tom,ze v blizkosti zacne byt konkurencia,stavba,..Poznam firmu s uzastnym obratom a majitelia sa rozhodli predat firmu,nie preto ze by rastla konkurencia ale preto,ze uz maju tej prace dost a su ,,za vodou,,.Lokalitu kde sa predava nehnutelnost ktoru som objavila poznam,v poslednom case som nezaznamenala ziadne zmeny,ktore by mali nastat v jej okoli,no mas pravdu,mozno sa tam naozaj zacne nieco stavat avsak ak je majitel seriozny povie to otvorene preco danu nehnutelnost predava.
Keď je na predaj niečo zaujímavé, tak to profi team J&T určite veľmi rýchlo zhltne. Alebo prispejú na charitu a prenechajú to: známej firme Lexus&Močiar.
krupo
30.01.08,15:20
Nemusis ist do banky,banka ti aj tak pozicia len v niektorych pripadoch. maximalne nejaky mini uver, pre ktory si overia tvoj prijem ( ak mas v ich banke konto)-t.j. uver bez dokladovania prijmu,alebo im ho zdokladujes ty a oni ti vyrataju max. mozny uver.popripade ak mas nehnutelnost,ktoru ti ohodnotil znalec (za co sa teiz plati),je mozne ziadat vyssi uver. Kedysi,neviem ci este aj teraz,sa dal uver zalozit tou istou nehnutelnostou,na ktoru bol vydany, pricom si majitel uver minul na uplne ine veci a banke ostala nehnutelnost, takze sa mi to zda uz neaktualne.Skor by som ti odporucil ziadat o grant,ale ten sa schvaluje tiez len v niektorych oblastiach a na hotel vonkoncom nie.Ale ak mas zaujem o nejaku hystoricku budovu,je moznost,ze dostanes peniaze z ministerstva kultury, z uradu pre pamiatky,alebo eurofondov,lenze pri tom musis splnit velmi prisne kriteria,ako zachovat povodny raz pamiatky,kazdy ukon zdokladovat,napr. restauratorske prace,omietkarske,betonarske,prace a samozrejme je potrebna aj financna spoluucast,ktora sa da upravit od 15 do 30 percent ziadaneho grantu,ak mas este nejakych mimovladnych sponzorov..je toho dost ale stale je sanca na uspech
gaerys
30.01.08,19:28
no klobuk dole leggy,ked takto rozmyslas.ja sa tu trapim s dlhom v porovnani s tvojimi 50.mil (ktore su zatila len v snoch) len so supkami a mozem sa smiat (myslim nad mojimi supkami) :)