radEg
01.11.07,20:02
Dobrý deň.
O autách sa tu toho popísalo už veľa ale čím viac čítam tým menej tomu rozumiem.
Do konca roka 2007 chcem kúpiť ojazdené auto do cca 200 000 Sk,-. Som SZČO a neplatca DPH. Moje zisky sú zatiaľ mizerné.
Poraďte mi prosím čo je lepšie resp. či je to vôbec možné.
- Kúpiť auto na Slovensku alebo Nemecku ?
- V hotovosti alebo na leasing ?
- Na firmu alebo ako súkromná osoba ?

A ak by som išiel kupovať čo všetko potrebujem aké doklady a čo všetko musí spĺňať predajca ak by som chcel auto kúpiť na firmu.

Dík strašne moc za vaše vyčerpávajúce odpovede.
tetrisss
01.11.07,19:14
Zhodouokolnosti som tento tyzden bola rozhodnuta kupit auto na lizing, ale ked som zistila, ze na ojazdene auto mi ponukli splatky vo vyske 62 percent navysenia, tak najskor ma klepla pepka a potom som od toho ustupila. Ovela vyhodnejsie by bolo vziat si podnikatelsku pozicku, problem je ale, ze pri nizkych prijmoch je nedostupna. Takze ak uvazujes, ci kupit v hotovosti alebo inak, pokial nemas ine dovody, tak urcite je to lepsie v hotovosti. Na zaklade toho, ze pises, ze nemas zisky, to asi nebude pre teba podstatne, ale ak by si auto kupil do konca roka, mozes si alikvotnu cast dat do nakladov. ale aj nemusis. Pokial mas moznost kupit auto vonku, myslim, ze to nesie vela rizik, ale moze byt, ze na prvy pohlad je to vyhodnejsie, ale... dnes napriklad seriozny autobazar ti poskytne u nas napr.dvojrocnu zaruku, co zo zahranicia urcite nedostanes. Ale isteze nakladovo by to mohlo byt zaujimave.:)
Filip Glasa
02.11.07,08:17
Práve naopak - doporučujem dovoz napr. z Nemecka kvôli väčšej istote, že nepôjde o podvod v našom bazáre. U nás v bazároch je každé tretie auto búrané, každé desiate nemá stočený tachometer o polovicu, atď. A to vám v tom samozrejme nepovedia.
Je celkom bežné, že sa z Nemecka dovezie 2ročné auto po kuriérovi so 150 000 km a tu sa len vyleští a stočí tachometer na 50 000 km. Našinec sa ešte diví ako niekto môže najazdiť ročne 25 000 km :-)
Samozrejeme pri výbere toho auta v zahrabičí musí byť kupujúci osobne, lebo na nejakého dovozcu sa nedá spoľahnúť. Používajú praktiky popísané vyššie.

My máme staršie auto súkromne a jazdíme s ním aj na firemné účely za paušálnu náhradu. Zdá sa mi to výhodnejšie.
radEg
02.11.07,12:37
Dik za vase rady zo zivota ale mna by viac zaujimala ta kupa ohladne podnikania. Co je vyhodnejsie po financnej stranke pre mna alebo pre firmu. Ci mozem kupit auto od sukromnej osoby, platcu dph, neplatcu dph a aj v tychto pripadoch napisat auto na firmu atd... Ci mozem auto napisat na firmu ak ho doveziem sam z nemecka od sukromnej osoby alebo musi to musi ist cez nejaky bazar ?
??? hmmmm
Zoltán Kovács
02.11.07,13:15
Dobrý deň.
O autách sa tu toho popísalo už veľa ale čím viac čítam tým menej tomu rozumiem.
Do konca roka 2007 chcem kúpiť ojazdené auto do cca 200 000 Sk,-. Som SZČO a neplatca DPH. Moje zisky sú zatiaľ mizerné.
Poraďte mi prosím čo je lepšie resp. či je to vôbec možné.
- Kúpiť auto na Slovensku alebo Nemecku ?
- V hotovosti alebo na leasing ?
- Na firmu alebo ako súkromná osoba ?

A ak by som išiel kupovať čo všetko potrebujem aké doklady a čo všetko musí spĺňať predajca ak by som chcel auto kúpiť na firmu.

Dík strašne moc za vaše vyčerpávajúce odpovede.


Dik za vase rady zo zivota ale mna by viac zaujimala ta kupa ohladne podnikania. Co je vyhodnejsie po financnej stranke pre mna alebo pre firmu. Ci mozem kupit auto od sukromnej osoby, platcu dph, neplatcu dph a aj v tychto pripadoch napisat auto na firmu atd... Ci mozem auto napisat na firmu ak ho doveziem sam z nemecka od sukromnej osoby alebo musi to musi ist cez nejaky bazar ?
??? hmmmm

Si neplatiteľ DPH, tak je to jedno od koho kupuješ. Pri osobných autách aj tak nie je nárok na uplatnenie DPH. Leasing predražuje kúpu auta, a hlavne ak máš hotovosť v takom objeme koľko potrebuješ na kúpu auta.
Ak auto bude firemné, tak obstarávacia cena sa odpisuje 4 roky. Všetky náklady ohľadne auta budú daňovo uznateľné.
Ak auto bude súkromné, tak pri používaní na firemné účely sa uplatní paušálna náhrada za najazdené kilometre. Okrem týchto náhrad žiadne iné výdaje sa nemôžu uplatniť do nákladov.
Lydka R
02.11.07,13:20
Si neplatiteľ DPH, tak je to jedno od koho kupuješ. Pri osobných autách aj tak nie je nárok na uplatnenie DPH. Leasing predražuje kúpu auta, a hlavne ak máš hotovosť v takom objeme koľko potrebuješ na kúpu auta.
Ak auto bude firemné, tak obstarávacia cena sa odpisuje 4 roky. Všetky náklady ohľadne auta budú daňovo uznateľné.
Ak auto bude súkromné, tak pri používaní na firemné účely sa uplatní paušálna náhrada za najazdené kilometre. Okrem týchto náhrad žiadne iné výdaje sa nemôžu uplatniť do nákladov.

Ešte daň z motorových vozidiel, parkovné a jednorázové diaľničné známky
Stefan2005
02.11.07,14:38
Smith to vcelku zhrnul, snáď by som doplnil: ak bude auto súkromné, budeš viesť evidenciu firemných jázd (cestovné príkazy) a tieto potom vyučtuješ v zmysle stanovených náhrad; ak bude auto firemné (a nemáš už žiadne iné auto), tak vedľa evidencie firemných jázd treba viesť i evidenciu súkromných jázd uskutočnených na firemnom aute a ich pomerom z počtu najazdených kilometrov vylúčiť ich objem z daňových výdavkov...