susi28
28.02.05,20:56
Po vyplnení daňového priznania k dani z príjmu PO za rok 2004 mi vznikol preplatok 15 Sk /riadok 901 daň. prizania/. Z hosp. výsledku - straty nemám daňovú povinnosť, 15 Sk mi bola zrazená daň z účtu. Podľa zákona o dani z príjmu od 1.1.2004 sa daň z úrokov pokladá za preddavok. Na základe žiadosti by mi ho mal DÚ vrátiť, lenže §63 zákona o správe daní a poplatkov hovorí, že DÚ vráti preplatok väčší ako 100 Sk. Mám požiadať DÚ o preúčtovanie na úhradu inej dane, alebo mám tých 15 Sk zaúčtovať ako to bolo platné minulé roky, 591/341 a tým považovať dať za vysporiadanú.

Ďakujem za pomoc.
susi28
01.03.05,10:25
Odkaz pre tých, čo by mali po vyplnení daň. priznania podobný problém. Keďže mi nikto z Porady nepomohol, zavolala som si daňový úrad a tam mi potvrdili, že mám to evidovať ako preplatok, vrátiť sa to nedá,ak je preplatok menší ako 100 Sk, len podať žiadosť na DÚ o preúčtovanie na úhradu inej dane.
evina
21.02.06,13:05
Ak to niekomu pomôže, mám podobnú situáciu s daňou z úrokov za rok 2004. Konzultovala som problém s daňovou poradkyňou a výsledok je nasledovný: Keďže je to pár korún (konkrétne 16,-) a daňový úrad takúto sumu nevráti, tak mi poradila, aby som to preúčtovala na samostatnú analytiku účtu 548. Keďže zaplatená daň z príjmu nie je daňový výdavok, tak v tomto roku (2005) o túto sumu zvýšim daňový základ, resp. znížim stratu (podľa toho tak to vyjde).

Symona

Tentokrát je správny postup uvedený DÚ. Daňová poradkyňa Ti poradila zle, mohla si mať tento rok 16 SK preplatok na dani:)) a Ty ho miesto toho ešte aj zdaníš ....
KEJKA
21.02.06,18:26
Tentokrát je správny postup uvedený DÚ. Daňová poradkyňa Ti poradila zle, mohla si mať tento rok 16 SK preplatok na dani:)) a Ty ho miesto toho ešte aj zdaníš ....
presdne tak, rada bola zlá. Okrem toho DPPO sa účtuje na účet skupiny 59 a vôbec nevchádza do riadku 100 daňového priznania - ked už sa tak stalo.